Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Radní dali zelenou domovu pro postižené
  • Slavnostní rozsvícení adventního okna Komorního klubu
  • Benefiční Běh pro pomohl chlapci s rakovinou

Radní dali zelenou domovu pro postižené

V Ostravě-Výškovicích vyroste nový Domov pro zdravotně postižené. Na pozemku pod ulicí Srbská ho postaví společnost Mikasa. Stavební záměr už schválili radní Ostravy-Jihu.

Někteří obyvatelé Ostravy-Výškovic jsou stále proti výstavbě domova pro lidi postižené autismem. Nízká dvoupodlažní budova by měla stát přímo pod jejich okny na louce vedle mateřské školy.

Anketa: obyvatelé okolních domů: “To mi teda vadí hodně. Děti z jedné strany, děti z druhé strany a mezitím autističtí invalidní lidé, to opravdu není dobré. Děti tady sáňkují, takže jako opravdu vůbec se mi to nelíbí, ani trochu a vůbec nejsem sama. Všichni to říkají.”

“Ne, nevadí. To má být pro nějaké těžce nemocné. No určitě, ne. Někde to stát musí."

Jde o soukromý pozemek, který je územním plánem určený k výstavbě a radní už schválili dopravní napojení a napojení na inženýrské sítě.

Jan Dohnal, Místostarosta MOb Ostrava-Jih: "Rozhodli jsme se společnosti Mikasa nakonec vyhovět. Pokud bysme tady Mikase neumožnili stavět, tak je možné, nebo velice pravděpodobné, že vlastník pozemku by tento pozemek nakonec developoval a postavil by tady třeba bytový dům o 6 nadzemních podlažích. Určitě si myslím, že přízemní stavba Mikasy, která zapadne svým rázem do této krajiny a nebude rušit ve výhledu, je určitě pro obyvatele příjemnější."

Příjezdová cesta k domovu vznikne tady na místě těchto tří parkovacích míst na ulici Srbská. O tato místa ale lidé rozhodně nepřijdou. Přesunuta budou na druhou stranu chodníku za živý plot.

Jan Dohnal, Místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Ty parkovací místa budou veřejně přístupné a budou ještě před areálem společnosti Mikasa. Společnost Mikasa potom bude mít vlastní parkovací místa přímo ve svém oploceném areálu To znamená, že ani zaměstnanci ani návštěvníci nebudou žádné parkovací místa občanů v místě zabírat.

Na bydlení pro zdravotně postižené získala Mikasa dotace a postavit ho musí do dvou let, jinak o ně přijde.

---

Slavnostní rozsvícení adventního okna Komorního klubu

V Komorním klubu v Jubilejní kolonii se slavnostně rozsvítilo vánočně nazdobené okno. Šlo o komorní setkání doprovázené živým koncertem a povídáním o historii.

Sousedské Vánoce na Jihu poprvé zpestřilo i sousedské setkání s doprovodným programem. Nejenže se rozsvítila vánoční výzdoba výlohy Komorního klubu, ale díky rozvolnění vládních opatření spojených s pandemií koronaviru vystoupily i děti z místní základní umělecké školy.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Jsem velice ráda, že dnes, ve čtvrtek, protikrizová opatření nám umožnila aspoň menší sousedské setkání. Já bych tímto ráda popřála všem obyvatelům městského obvodu Ostrava-Jih velice klidný, příjemný advent a samozřejmě vánoce požehnané strávené ve zdraví se svými blízkými.”

Na místě se také seniorům ve věku 65 let a více zdarma rozdávala publikace s názvem Kniha moderního stárnutí, kterou vydala radnice a k zakoupení pak byla i Pamětní kniha obce Výškovice. A to není vše. Lidé se navíc dozvěděli vše o historii budovy Komorního klubu, která za pár let oslaví jedno století. Otevřena byla v roce 1927.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-JIh: “Původně to byla knihovna. Za války byla zabrána, po válce se sem vrátila. Paradoxně pak se zase musela vystěhovat kvůli potřebám tehdejšího obvodního národního výboru, aby se tady knihovna v roce 65 vrátila. No a setrvala tady do roku 2004, následně budova prošla rekonstrukcí, dneska je to kulturní památka a vlastně je krásné, že pořád slouží tomu veřejnému zájmu. Jako tedy Komorní klub, kde se konají takové skromnější kulturní pořady nejen pro obyvatele Ostravy-Jihu.”

Karin Raszková, Spolek Elegant: “Doufáme, že situace dovolí i další setkání. Celá akce Živý advent krásně, plynně a splavně jde. Všechny to baví, okna se rozsvěcují každý večer, lidé se procházejí. Rozdali jsme všem mapky, které jsou ke stažení a na našich webových stránkách Elegant spolku a mohou se přijít i ostatní Ostravané podívat, jak nádherná je Jubilejní kolonie i Družstvo.”

V rámci akce Živý adventní kalendář se zdobí i dva sousedské stromy v těchto částech obvodu a na náměstí Gen. Svobody se každou neděli rozsvítí jedna opuštěná výloha.

Karin Raszková, Spolek Elegant: “První výloha byla cyklovýloha, druhá je sousedské okénko a bude tam možné vidět tady místní produkty, které vyrábějí sousedé, nebo místní pivovar Aero připravil takovou sousedskou akci.”

Třetí výloha se rozsvítí už tuto neděli a bude o vánočních tradicích a o barvách letošních Vánoc. Informace o dalších akcích sousedských Vánoc najdete na facebooku a webových stránkách spolku Elegant a také na fb radnice Ostravy-Jihu, která celý projekt podporuje.

---

Benefiční Běh pro pomohl chlapci s rakovinou

Benefiční akce Běh pro každoročně pomáhá potřebným. A nepřerušila ji ani pandemie koronaviru. Zatímco léta předtím se běželo hromadně od kostela svatého Ducha v Zábřehu, letos běžel každý sám za sebe.

Benefiční Běh pro tentokrát pomohl Matymu, 12letému chlapci, kterému před 3 lety diagnostikovali rakovinu. Absolvoval tak chemoterapii, transplantaci kostní dřeně a momentálně bojuje s několika komplikacemi.

Jana, maminka Matyáše: “Maty vlastně zůstal po té operaci první v motolské nemocnici, zůstal ochrnutý na jednu nohu. Tam vlastně došlo k nějakému problému té operace a od té doby jsme se vlastně potýkali s tím, že chodí jednak po špičkách a jednak samozřejmě ta noha ho bolí a nemůže ji zatěžovat.”

Navíc má kvůli tomu nedostatek pohybu a tím, že má i omezené dýchání, trpí i nadváhou. Jeho přáním tak bylo elekrokolo, které se mu díky Běhu pro splnilo. A nejen to. Lidé mu vyběhali nejen elektrokolo, ale také elektrokoloběžku.

Michal Kričfaluši, organizátor Běhu pro: “Nakonec se registrovalo 459 běžců a v současné chvíli se vybralo přes 170 tisíc. Takže my jsme rádi, že vždycky se nám podaří naplnit tu danou potřebu, kterou potřebujeme pro toho člověka, pro kterého běžíme. Takže jsme rádi, že i letos se to podařilo.”

Každý, kdo se do benefiční akce zapojil, musel poslat fotku jako důkaz. Kolik kilometrů uběhne, kde a kdy, to bylo úplně jedno. Lidé tak poslílali fotografie nejen z přírody, ale také třeba z běžícího pásu.

Michal Kričfaluši, organizátor Běhu pro: “Máme jeden takový unikát, kdy jedna slečna běžela 15 běhů pro Matyho, tak to bylo jako hezké.”

Maty: “Na kole jezdím často a rád. Nejvíce spíš na té koloběžce. Ale i na kole, když s mamkou, nebo s taťkou někam pojedeme, tak určitě i na tom kole. Celkově než jsem onemocněl, tak jsem jezdil pořád. Bavilo mě to hodně a jsem rád, že jsem dostal to elektrokolo hodně.”

Jana, maminka Matyáše: “Tahle částka nás obrovsky překvapila, obrovsky. Opravdu a .jsme za ní strašně vděční a usnadní to Matyášovi jednak rehabilitace a jednak samozřejmě kvalitnější rehabilitace a počítáme s tím, že bysme mohli odjet i na ozdravný pobyt s Matyášem dohromady. Protože v momentální situaci ač je onkologický pacient, tak já musím jet s ním na vlastní náklady.”

Součástí Běhu pro byla i dražba dresu fotbalisty Marka Jankulovského, který se ještě před ní nechal slyšet, že k částce, která se vydraží, přispěje Matymu stejnou sumu. Což také splnil.

Marek Jankulovski, bývalý reprezentant ČR ve fotbale: “Já jsem to vlastně tak pojal, abych z toho měl radost i já, nejenom to, že vlastně de facto dám svůj dres a ten prostě se vydraží: Tak jsem si říkal, že by bylo fajn, kdybych samozřejmě taky nějak přispěl a napadlo nás u nás doma, že to uděláme takto, že prostě za kolik se ten dres vydraží tak přispějeme tu stejnou sumu, takže já jsem za to rád. Je to pro dobrou věc a takhle by to mělo být."

Dres se nakonec vydražil za krásných 30 tisíc korun.

---Mohlo by Vás také zajímat