Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • 14 dní po výbuchu jsou lidé stále mimo domov
  • Seniory v DPS očkovali lékaři třinecké nemocnice
  • Zeleň je po zimě poseta psími exkrementy

14 dní po výbuchu jsou lidé stále mimo domov

Ve středu to bude 14 dnů, co se z bytu v Provaznické ulici v Hrabůvce ozvala obrovská rána. Výbuch varny drog a následný požár zranil 6 lidí a více než 3 desítky nájemníků musely kvůli poškozenému domu opustit své domovy. Pomůže jim výtěžek veřejné sbírky, kterou vyhlásila radnice Ostravy-Jihu.

Anketa: obyvatelé okolních domů: “Někdo asi něco zadrbal, že. Všichni psali na facebooku, že už se o tom vědělo, tak já nevím, jestli na to někdo čekal, co se stane. Jestli policie sbírala důkazy. Asi by se to nestalo, kdyby to někdo řešil dopředu. Takže asi se to může stát komukoliv, ale spíš mě štve, že se tomu nepředešlo.”

“To je běžné tady. Když se podíváte, tak to máte skoro v každém baráku něco takového a je jen otázka, kdy to bouchne. Třeba tam na kraji v jednom, tam též vedle baráku taky, to se ví.”

Obyvatelům bytového domu v Provaznické ulici v Hrabůvce, kteří museli opustit své domovy po výbuchu varny drog, pomůže veřejná sbírka. Radnice Ostravy-Jihu ji vyhlásila poté, co se na úřad obracela řada občanů s otázkou jak jim mohou pomoci.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Pomohl nám s tím i krajský úřad. protože to muselo být všechno podle řádu a předpisů. V extrémním čase se to podařilo a od pátku je platný účet u komerční banky, kde lidé mohou přispívat právě na ty občany, kteří v tuto chvíli jsou bez prostředků a bez vybavení bytů. Sbírka potrvá do června tohoto roku. To znamená, předpokládáme 3 měsíce. Budeme rádi, když se rozhodnete jakoukoli částkou přispět i Vy."

Na místě výbuchu se momentálně pracuje na zajištění budovy a čeká se na vyjádření statiků.

Jiří Žídek, jednatel sanační firmy: “Došlo k nějakému narušení statiky. Jsme tam, vyhodnocujeme tu situaci. Probíhaly nějaké demontážní, sanační práce a počká se teda na nějaké to statické řešení.”

Obyvatelé domu tak stále bydlí v náhradním ubytování a jejich návrat je zatím v nedohlednu. Z neodborné manipulace s chemickými látkami při nelegální výrobě metamfetaminu policie podezřívá 48 letého muže, kterému hrozí až 10 let vězení.

---

Seniory v DPS očkovali lékaři třinecké nemocnice

Radnice Ostravy-Jihu zajistila očkování proti nemoci covid-19 lidem v domech s pečovatelskou službou. Během jednoho dne prošlo vakcinací celkem 150 zájemců.

Senioři z domovů s pečovatelskou službou Odborářská a Horymírova v Ostravě-Jihu měli o starost méně. Díky radnici, která jim zajistila očkování u nich v bytech, si ušetřili cestu do očkovacího centra.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Jsem rád, že se to povedlo, trvalo nám to zhruba 3, 4 týdny než se nám podařilo vakcínu zajistit. Chtěli jsme vyjít obyvatelům našich DPS vstříc, protože si uvědomujeme, že chodit pro ně někam do očkovacích center je nepraktické a často stresující. Máme tady i ležící pacienty, takže jsme zvolili tady tuto variantu,"

Seniory přímo v bytech vakcínou Pfizer očkoval výjezdový tým třinecké nemocnice, který za tři týdny dorazí znovu, aby lidé dostali druhou dávku.

Michal Ševčík, lékař, nemocnice Třinec: “Vakcína Pfizer, máme s ní dobrou zkušenost, měla by být bezpečná. Zatím se setkáváme spíš s pozitivními reakcemi. Po vyloučení všech kontraindikací v podstatě většinu klientů jsme schopni zaočkovat. My jsme se v naší práci nesetkali zatím s žádnými komplikacemi . Mezi běžné komplikace patří hlavně standardní imunitní reakce na podání vakcín. To znamená může být místní zarudnutí, nebo nějaké přechodné teploty, ale víceméně to jsou běžné věci."

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-JIh: “Dneska budeme mít naočkováno zhruba 150 lidí. Z toho vlastně 120 lidí budou uživatelé přímo DPS, kteří jsou v kategorii 70 plus. Máme naočkované vlastně pečovatelky, které se o ně starají a budeme mít naočkované, nebo už teď máme naočkované i pacienty, nebo uživatelé, kteří leží na naši odlehčovací službě.”

Anketa: klienti DPS Odborářská: “Já si píchám inzulín, takže já jsem zvyklá na to. Kdysi jak jsem byla mladší, tek zlato mi píchali na revmatologii. Doufám, že to bude lepší.”

“Nemá se nikdo čeho bát, čekání je horší. Nejhorší je, když člověk onemocní a musí to prožít a musí zkrátka v těch nemocnicích ležet. To nikomu nepřeji.”

“Snad jo, snad to pomůže ať nemusí člověk pořád ty roušky nosit, ale to ještě budeme nosit dosti dlouho.”

Naočkovat se nechaly asi dvě třetiny lidí,

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-JIh: “Není to tak, že bysme tady očkovali 100 procent uživatelů. Některé už naočkované máme a někteří obyvatelé DPS nesplňují tu věkovou hranici 70 let a víc, Takže ještě to očkování u nich není možné.”

Další pak očkování odmítli. Šlo jak o lidi z personálu, tak o klienty domovů, Někteří z nedůvěry k vakcíně, jiní ze zdravotních důvodů.

---

Zeleň je po zimě poseta psími exkrementy

Pozor na to, kam šlapete. Travnaté plochy v Ostravě-Jihu jsou totiž po oblevě plné psích exkrementů. Do jejich úklidu se pustily technické služby, které k tomuto účelu používají speciální vysavače. K ručnímu dočištění pak lopatku.

V Ostravě-Jihu žije bezmála 6 tisíc pejskařů. Ne všichni jsou ale zodpovědní a po svých čtyřnohých miláčcích uklízejí. Nejhorší situace je na sídlištích, kde jsou mnohdy znečištěná i dětská hřiště.

Anketa: pejskaři: “Vidíte, mám všechno. Mladí hlavně, procházejí se, psa si nevšímají.”

"Čistíme. Po malých to čistíme, ale velké lejna tam jsou na trávníku. Vidíme tu, jak jde s velkým psem, on ho pustí, aby se proběhl a tím to končí.”

“Já jsem mu dokonce nabízela pytlík, jestli ho nemá, že mu ho dám. Ještě se naštval a ještě mi nadával. I policajti. Když jdou a vidí vás náhodou s tím malým psem, tak vás upozorní, že se nechováte patřičně, ale na ty s těmi velkými psy si netroufnou.”

Stanislav Šimon, mistr oddělení čištění a údržby komunikací, Technické služby Ostrava-Jih: “Situace, co se týká psích exkrementů, je stále špatná. Dá se říct, že to je celý obvod to stejné. Koše jsou, jenže ti lidi se pro to neohnou a nehodí to tam, takže to zůstává v trávě. Nejhorší je to po zimě, když vlastně ten sníh se odkryje a my vidíme vše na té zemi, co bylo. Tak to musíme dělat častěji jak těmito stroji, tak ručně.”

Trávníky od psích hovínek se čistí jednou za měsíc a celý obvod stihnou technické služby vyčistit zhruba za týden.

Radek Slivka. Technické služby Ostrava-Jih: “Pracuje se s tím dobře, je to kvalitní stroj, Používáme ho každý měsíc a jinak používáme tam tu lopatku každý týden Jsme národ pejskařů, takže je to potřeba.”

Někteří pejskaři si nedají říct i přesto, že jim za znečištění veřejného prostranství, nebo za volný pohyb psů hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Ve správním řízení mohou zaplatit ještě více.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “V uplynulém roce řešili ostravští strážníci v obvodu Ostrava-Jih celkem 366 případů porušení této obecně závazné vyhlášky. Z hlediska společenské škodlivosti vnímáme největší problém ve volném pohybu psů na veřejnosti zejména větších ras a také ve znečišťování veřejného prostranství psími exkrementy.”

Volně pobíhat mohou psi pouze na místech k tomu určených a řádně označených. Takzvaných psích louček je v obvodu celkem 5 plus Agility park na Dubině. A na závěr ještě připomínáme, že se blíží termín splatnosti poplatků za psy. Tím je poslední březnový den. Podrobnosti najdete na webu radnice.

---Mohlo by Vás také zajímat