Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • TS nově vyvážejí odpadkové koše v celém obvodu
  • Na Jihu se nově objevily kontejnery na jedlý olej
  • Kultura-Jih pracuje na zkvalitnění služeb

TS nově vyvážejí odpadkové koše v celém obvodu

Technické služby Ostrava-Jih mají nově na starost odpadkové koše v celém obvodu. Dosud jezdily jen po jeho polovině. Druhou měla pod palcem externí firma. Denně tak najedou o zhruba 60 km více.

Technické služby Ostrava-Jih od nového roku zajišťují vývoz odpadkových košů v celém obvodu. Jedná se zhruba o 570 odpadkových košů. V rámci této činnosti měsíčně vyvezou asi 8 tun odpadu.

Jaroslav Plaček, ředitel TS Ostrava-Jih: “Činnost je realizovaná dvěma vozidly. Jedno vozidlo je v majetku organizace, druhé vozidlo je vypůjčené v současné době. Je to vozidlo Elektro, které zkoušíme. V rámci této činnosti je v současné době pořizováno druhé vozidlo, které bude dodáno na konci února letošního roku.”

Aktuálně tak po obvodu jezdí dva týmy 8 hodin denně. Práce to vůbec není jednoduchá. Zaměstnanci se nestarají jen o koše, ale i o nepořádek kolem nich.

Petra Čadová, řidička: “Když je to plné, tak neujdou kousek dál. Hodí to raději na zem, abysme to museli sbírat, přitom o 5 metrů mají prázdný koš, ale to je vůbec nezajímá, takže prostě dělají strašný nepořádek a po víkendu je to úplně šílené.”

Nejvíce pohozených odpadků mimo koše je na Dubině a v parcích po celém obvodu.

Petra Čadová, řidička: “Bývá to hodně u obchodů, hlavně na Dubině. Tak tam je nejvíc lidí asi tam bydlí a tam bývá tedy největší nepořádek. Potom v těch parcích, protože tam chodí bezdomovci. Ti tam zase nechávají flašky od vína a podobně. To jsou prostě nejhorší lokality. Parky a na Dubině, Dubina je šílená.”

Do odpadkových košů rozhodně nepatří odpady u domácnosti. Ty byste měli vhazovat do plastových kontejnerů společnosti OZO Ostrava.

Petra Čadová, řidička: “Lidi jsou hrozně nepořádní. Do těch malých košů cpou pytle s odpadem z domu. Našli jsme tam zářivky, spacáky, polštáře, dokonce i sklo.” 

Technické služby se setkávají také s vandaly, kteří odpadkové koše ničí.

Jaroslav Plaček, ředitel TS Ostrava-Jih: “Tyto koše jsou průběžně občany ničeny a organizace tyto koše musí průběžně obnovovat, případně vyměňovat. Za měsíc je zhruba zničeno 3 až 5 košů a musí se opravit.

Pokud vandaly přistihnete při činu, můžete okamžitě zavolat na policii, nebo na dispečink Technických služeb. Na dispečink se můžete obracet i v případě, že jsou odpadkové koše ve vašem okolí plné.

---

Na Jihu se nově objevily kontejnery na jedlý olej

Také městský obvod Ostrava-Jih se zapojil do pilotního projektu ostravského magistrátu. Jedná se o sběr jedlých olejů. Ty můžete nově v pet lahvích vhazovat do nových kontejnerů určených právě pro ně.

V Ostravě-Jihu se nově objevily kontejnery na použitý olej z domácností. Celkem jich je v této nejlidnatější části Ostravy umístěno 106 a vkládat do nich můžete nejen různé druhy olejů, ale také použité máslo nebo sádlo. Najdete je mimo jiné v ulicích Edisonova, Provaznická, Sámova, nebo Dvouletky.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Lidé najdou veškeré informace k třídění a k postupu na stránkách webu třídím olej.cz. Pracovníci společnosti Trafin Oil budou vyvážet tyto popelnice jedenkrát měsíčně. Jsme samozřejmě rádi, že lidé přistupují zodpovědně k třídění a že opravdu třídí tak, jak se má.”

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: “Na jednoho obyvatele ČR spadá 1,3 litry oleje za rok a když to přepočítáme na Ostravu, je to až 400 tun. Nicméně v současné době je možnost odkládat ty oleje na sběrné dvory. Je pravda, že mnozí z nich to nevyužívají a proto jsme si říkali, že přijdeme blíž k těm lidem a přistavíme právě ty speciální popelnice.”

Popelnice na jedlé oleje poznáte velmi jednoduše. Od všech ostatních se totiž barevně liší. Jsou černé s jasně oranžovým víkem, ve kterém je otvor na pet lahev.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: “U nás ve firmě si potom olej zpracujeme tak, že ho vyčistíme od všech nečistot, od vody, znova ho zrecyklujeme a používá se dále v průmyslu, nemusíte se bát, že byste ho koupili dál v obchodě, že je přečištěný, ale používá se dále v průmyslu jako přísada do biopaliv.”

Popelnice se budou vyvážet nejen jednou za měsíc, ale také na zavolání.

Marcela Skokanová, marketing a komunikace, Trafin Oil: “Stejně tak je na každé popelnici na štítku bezplatná linka, na kterou když buď kolemjdoucí občan zavolá, nebo nějací zaměstnanci technických služeb zavolají a řeknou, že popelnice je plná, tak jsme schopni do dne, do dvou, popelnici vyvézt.”

Umístění popelnic najdete na stránkách městského obvodu a www.tridimolej.cz.

---

Kultura-Jih pracuje na zkvalitnění služeb

Příspěvková organizace Kultura-Jih momentálně nabízí většinu svých služeb online. Jde mimo jiné o Senior point, který za normálních okolností probíhá v Komorním klubu, Univerzitu třetího věku, nebo kino Luna.

Kultura-Jih má od nového roku novou ředitelku. Jejím cílem je smysluplně naplňovat volný čas obyvatel a rozšířit povědomí o existenci a kvalitě této obchodní značky.

Michaela Mahrová, ředitelka Kultury-Jih: “V organizaci se mi líbí. Byla jsem velmi příznivě přijatá novými kolegy. Chtěla bych ten tým udržet, chtěla bych ho rozvíjet. Mým snem je vlastně tým kvalifikovaných a vysoce motivovaných lidí, kteří svou práci milují, protože na té práci, na té výsledné službě je to samozřejmě potom vidět. Co se týká obchodní značky, rádi bychom pracovali s novým logotypem organizace, který tady byl vytvořen. Je to vlastně káčko v různých barevných variacích a s tímto káčkem bychom rádi pracovali, aby se vžilo do povědomí obyvatel, že s káčkem promítáme, s káčkem tancujeme, s káčkem trávíme volný čas, káčko je tady pro Vás.”

Momentálně je kultura na Jihu stejně jako všude jinde omezena kvůli opatřením spojených s pandemií koronaviru. Některé služby ale fungují online, zejména ty pro seniory. Jde především o oblíbený Senior point.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy: “Fungujeme na telefonu a klienti cokoliv potřebují, si mohou zavolat na naši linku. Otevřeno máme teď pondělí a čtvrtky. V pondělí dopoledne a ve čtvrtek dopoledne. Telefonní linka je všem známá a když tak mohou najít všechny kontakty na našich webových stránkách. Volají, vyřizují si u nás senior pasy, to je taková hlavní náplň teď, ale poskytujeme i rady, nabízíme i akce, které jsme schopni realizovat i v současné době.”

Do online režimu přešla i Univerzita 3. věku. Senioři tak ukázali, že se dokážou přizpůsobit každé situaci. Hravě zvládli připojit se k výuce na dálku a dokonce je to těší.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy: “Bylo to milé, protože jsme si ověřili, že i senioři si v jakémkoli věku s jakýmkoliv vybavením se dokážou připojit, Že to zvládnou vlastními silami jenom s naší malou podporou na telefonu a běží v podstatě už od října až do ledna, kdy končí poslední část semestru.”

Od února pak začnou nové výukové programy. Mimo jiné dějiny umění, dějiny Ostravy-Jihu, vnitřní krása člověka, nástrahy na spotřebitele a mnoho dalších. U3V je určena pro seniory ve věku od 55 let a těm, kteří mají trvalé bydliště v obvodu, radnice přispívá dvěma třetinami.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy: “Běžíme online, ale ve chvíli, kdy to umožní epidemiologická situace, okamžitě se vracíme zpátky do školních lavic.”

A nakonec vás zavedeme i do kina Luna, které momentálně promítá každý den jiný film přímo ve vašem obýváku v rámci projektu Podpořte své kino.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy: “Ti, kteří nás chtějí podpořit, tak mohou zakoupit svou vstupenku na našich webových stránkách. Máme zajímavé programy, je to výběr z artových filmů neobvyklých, které v kině obvykle neběží, dobrodružné, rodinné, jakékoli budete chtít a budeme moc rádi, když nás naši zákazníci a klienti spokojení podpoří touto formou.”

Veškeré informace najdete na webu kulturajih.cz.

---Mohlo by Vás také zajímat