Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Akce Linkou na drink vynesla 100 tisíc korun pro Máju
  • Na Jihu se předvedli kaskadéři nejen na motorkách
  • Stále můžete podepisovat petici za zrušení poplatku na D56

Akce Linkou na drink vynesla 100 tisíc korun pro Máju

Letošní druhý ročník charitativní akce Linkou na drink byl úspěšnější než první.Zatímco loni se uskutečnil v Ostravě-Porubě a výtěžek putoval Klinice dětského lékařství ostravské fakultní nemocnice, letos probíhal na náměstí Ostrava Jih pro malého Máju

Loni bezmála 70 tisíc, letos rovných 100. Právě tato částka se vybrala díky zábavně charitativní akci Linkou na drink, která se uskutečnila na náměstí Ostrava-Jih, kde různé spolky a organizace míchaly drinky. Ty musely obsahovat nápojovou ingredienci, kterou si předem vylosovaly,.

Pitím drinků lidé podpořili malého Marka, který trpí kombinovaným postižením. Symbolický šek si společně se svou maminkou slavnostně převzali v pondělí na náměstí.

Jan Tabášek, jeden z organizátorů akce: “Už máme po 2. ročníku akce Linkou na drink a dneska se nacházíme na slavnostním předávání šeku pro našeho hrdinu Máju a myslím si, že tento ročník byl opět o něco větší než ten 1. ročník, který byl v Porubě a myslím, že můžu prozradit. Dokázali jsme vybrat i s dary dohromady 100 tisíc, takže to je úžasná částka.”

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Výsledek je skvělý. Přišlo hodně lidí, vybraly se super peníze, vlastně více než v 1. ročníku a myslím si, že to Májovi pomůže, takže ještě jednou všem děkuji.

Miroslav Plaček, ředitel MP Ostrava: “My už jsme se zúčastnili loni stejné akce a vnímáme to jako velmi pozitivní věc. Jsme rádi, že můžeme pomoct aspoň trošičku taky svým dílem. Samozřejmě chystáme se i na třetí ročník, víceméně s tím počítáme a s pořadateli už jsme se domlouvali.”

Zatímco ve stánku obvodu Ostrava-Jih míchali nápoj z kiwi, neboli Kiwák, městská policie podávala grepáček a například senioři z klubu Akord nápoj z pomerančů, který nazvali Jižní vánek.

Šárka Zubková, Senior klub Akord: “Myslím si, že všechny drinky byly nové, zajímavé a dobré a o tom vlastně svědčí, že tady byl takový velký počet lidí.”

Linda Hříbalová, maminka Máji: “Jsme strašně moc rádi, že ta akce proběhla, že vyšla, že se vybralo tolik penízků pro Máju, které využijeme na intenzivní rehabilitaci a další pomůcky. Strašně moc děkujeme organizátorům, všem zúčastněným i ty, kteří přišli podpořit Máju, takže pro nás jenom super.”

Organizátoři slibují, že třetí ročník bude ještě větší a už teď pro něj připravují něco speciálního, tak se nechme překvapit.

---

Na Jihu se předvedli kaskadéři nejen na motorkách

Jižním městem opět burácely silné stroje. Na už tradiční akci Road circus se na ulici Horní mezi Dubinou a Bělským lesem závodilo ve sprintech, gumovalo, nebo driftovalo, a to nejen na motorkách.

Závody motorek ve sprintu na 200 metrů do Ostravy-Jihu opět přilákaly tisíce lidí. A bylo na co koukat. Adrenalinový doprovodný program nabídl kaskadéry a také průjezd historických a amerických vozů.

Otakar Šimík, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Já jsem, rád, že vás tady můžu přivítat, již na 3. ročníku motoshow, skvělé akce, která je pro rodiny. Můžou s tady podívat na krásné motorky, zvuk motoru slyšet. Je to akce, která přivede adrenalin přímo do ulic ,mezi naše obyvatele na Ostravě-Jihu.”

David Bryknar alias Jet mask, kaskadér: “Loňská stížnost na to, že nejsem slyšet, tak jsme to trochu obrátili. Letos bude velký kravál. Jedna premiéra, která je sice otestovaná při 40 sekundové verzi, ale zkusíme to protáhnout tak na 3 minuty. Bude to trochu náročnější, ale možná zase divácky atraktivnější.Takže doufám, že všechno klapne.”

Elektromobil tak vystřídal vůz, který má 400 koní s Filipem Vimplem za volantem. Kaskadérskou show na motorkách tady předvedli Adam Special Peschel s bratrem Patrikem a Jakubem Kikalem..Ukázali takové kousky, že se většině tajil dech.A všichni se na akci moc těšili.

Adam Peschel, kaskadér: “Jako hrozně, za prvé ta situace jaké je a vážíme si každé akce, které se můžeme zúčastnit a za druhé je to prostě srdcovka, je to v našem městě. My ty exhibice jezdíme převážně buď po ČR, nebo po Evropě, takže si vážíme toho, že jsme tady a hlavně ty lidi, kteří tady jsou a sejde se jich tady vždy hodně. protože vychází počasí a jsou takoví energičtí.Tak se nám jezdí dobře.”

Jakub Kikal, kaskadér: “Já jsem tady na to driftování a taky jsem tady záskok za kolegu, který se zranil, ale kluci předvedou jízdu po zadním, akrobatické kousky jako stojka na nádrži na hlavě třeba, gumování nějaké a jízdu po předním kole a tak. Já jsem tady prvně na té akci a je to hodně dobré.”

Co se týká sprintů, tak letos přibyla jedna kategorie, na které se závodilo na českých motorkách značky Jawa.

David Bryknar alias Jet mask, kaskadér: “Je to kategorie Jawas a všechno funguje skvěle, což jsem si netroufal ani tvrdit ani myslet, že dokonce jeden z vítězů z loňských dvouválců nám z té dvouválcové kategorie vstoupil do Jawy, protože je Čech.”

Radnice už chystá další akce, tou nejbližší bude 10. října akce Jih žije vínem.

---

Stále můžete podepisovat petici za zrušení poplatku na D56

Lidé stále ještě mohou podepisovat petici za zrušení poplatků na dálnici 2. třídy mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem. Zatím se podařilo nasbírat kolem 5 tisíc podpisů, které den ode dne přibývají.Například v Ostravě-Jihu ji jen během adrenalinové akce Road circus podepsalo na 250 lidí.

Už jen do poloviny září máte možnost ovlivnit zpoplatnění hlavního tahu z Ostravy do Frýdku-Místku. Po zrušení dálničního poplatku volají obce podél této silnice, ve kterých se mnohonásobně zvýšil provoz poté, co se řidiči naučili jezdit přes ně jen, aby se tomuto poplatku vyhli.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: “Je třeba si uvědomit, že MD samozřejmě se netváří nějak radostně. Pro ně ten problém samozřejmě neexistuje, ale my se snažíme bojovat za náš problém, který tím zpoplatněním nastal, a to je to, že tady se nám přelila doprava do okolních obcí. Takže vyzýváme všechny. které tento problém zajímá, aby se připojili a zhruba kolem 20., 23. bychom rádi petici přinesli na Ministerstvo dopravy, kde je do konce září vlastně termín na podávání připomínek.”

Tento problém se týká například Paskova, Staříče, Řepiště nebo Sviadnova, kterým denně projede až 12 a půl tisíce aut, včetně kamionů. A o moc lépe na tom není ani Žabeň.

David Hejneš, starosta obce Žabeň “V Žabni, ale i v dalších obcích došlo k absurdní situaci, kdy dneska dálnice, byla obchvatem, kde většina dopravy mohla projíždět, tak ta se přelévá na krajskou komunikaci, která protíná naši obec a opravdu až 7 a půl tisíce aut denně je hodně. My jsme obec, kde je cirka 900 obyvatel , tak si to rozpočítejte, kolik lidí a aut tady zbytečně pendluje.”

Petici můžete podepisovat nejen v obcích, kterých se to týká, ale také mimo jiné v ostravských obvodech Hrabová a Ostrava-Jih, kterým tato situace není lhostejná.

Otakar Šimík, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Dneska jsme odevzdali již několik set podpisů, do 15. září, nebo ideálně do 15. září by bylo fajn, kdyby lidé ještě přišli podepsat tu petici, a to na radnici Ostravy-Jihu, nebo na infocentru na náměstí v Ostravě-Hrabůvce a nebo v kulturním domě K-trio.”

Pavla Malkovská, Infocentrum Ostrava-Jih: “Lidi k nám chodí, že si to přečetli na facebookových stránkách, nebo se to dozvěděli z médií jakoby na internetu. Chodí automaticky, přijdou, podepíšou, odcházejí. Čím víc přijde, tím určitě lépe.”

Dotčené obce jednají s Ministerstvem dopravy už od roku 2017, zatím ale neúspěšně. Vadí jim nejen nárůst dopravy, ale také to, že na dálnici je kvůli jejím častým opravám neustále řada omezení.

---Mohlo by Vás také zajímat