Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Nevyužívané plochy v obvodu budou na prodej
  • Ostravu-Jih zdobí obří 3D velikonoční atrakce
  • Náměstí Ostrava-Jih ukazuje krásy Beskyd

Nevyužívané plochy v obvodu budou na prodej

Radnice Jihu Ostravy chce zlepšit život v obvodu. Rozhodla se proto nabídnout k prodeji některé pozemky, které leží ladem a v budoucnu by se mohly změnit v atraktivní místa nejen k bydlení, ale také například ke sportovnímu využití.

Městský obvod Ostrava-Jih chce nabídnout k prodeji hned tři zajímavé pozemky. Záměrem radnice je podpořit jeho další rozvoj. Půjde o plochu na ulici Středoškolská, dále o pozemek vedle letního koupaliště a nevyužívané území na ulici Plzeňská. 

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Při tvorbě strategického plánu jsme narazili na řadu území a domníváme se, že tady chybí několik občanských vybaveností. Proto jsme připravili, nebo máme záměr vyhlásit 3 lokality pro možné investory. Jako první už teď na březnovém zastupitelstvu je plocha naproti radnice na ulici Plzeňská."

Jde o pozemek o velikosti 10 tisíc metrů čtverečních, který má výborné napojení jak na tramvajovou, tak na autobusovou dopravu včetně meziměstské.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Navíc vlastně nově celé to území je možné napojit i z ulice Pavlovovy, kde vlastně bylo před minulými lety vybudované napojení na ulici Plzeňskou. Takže i pro automobily je tato lokalita poměrně dobře dostupná.”

Na záměru radnice spolupracovala i s ostravským magistrátem a Městským ateliérem prostorového plánování a architektury. Výsledkem jsou územní studie zastavitelnosti, které říkají, co by tam mohlo vzniknout.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Tím, že se nacházíme v poměrně rušné křižovatce, tak nepředpokládáme rezidenční projekt, ale spíše nějakou multifunkční budovu kancelářskou, zdravotní středisko, eventuálně soubor několika menších budov, které by tady mohly vyrůst.”

Prostoru v současné době vévodí poškozený památník. Součástí záměru je také řešení dalšího osudu sousoší s názvem Pokrok vědy z roku 1977. 

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “V rámci tohoto areálu bude ta socha snesena z toho šíleného podstavce a bude někde umístěna buď v areálu tohoto pozemku v rámci té předpokládané výstavby, eventuálně, pokud vybereme nějaké jiné místo, tak bude umístěna někde jinde v městském obvodě.”

Pokud vše půjde dobře, prodej by se mohl uskutečnit ještě letos. V okolí pozemku už dříve vzniklo Sanatorium Jih, soukromý bytový dům a také sportovní zázemí pro fotbalovou akademii. Dalším pozemkem, který by radnice ráda prodala, je bývalé hřiště FC Ostrava-Jih v Zábřehu.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Kde bysme rádi, aby tam investor vystavěl buď bazén, nebo tělocvičnu, případně nějaký vodní svět. Třetí plochou je potom rozšíření ubytovacích možností, to znamená nové byty, výstavba nových bytů, a to na ulici Středoškolské, samozřejmě s využitím tak zvané modrozelené infrastruktury, aby tam bylo příjemné bydlení. pro nové, nebo stávající občany Jihu.”

.Jde o stavby budované v souladu s přírodou, které obsahují vodní prvky a také například například zelené střechy, nebo stěny.

---

Ostravu-Jih zdobí obří 3D velikonoční atrakce

Ani letos bohužel nebude možné uspořádat tradiční velikonoční trhy. Neumožní to vládní opatření spojená s pandemií koronaviru, která se zcela jistě do Velikonoc nerozvolní. Města a obce tak mají v záloze náhradní řešení. V Ostravě-Jihu bude oproti minulosti více velikonočních atrakcí.

Velikonoce už pomalu klepou na dveře. Letos začnou 2. dubna Velkým pátkem a skončí 5. dubna velikonočním pondělím. Zatímco v minulých letech v Ostravě-Jihu dělal lidem radost v období Velikonoc obří velikonoční zajíc, letos se objeví hned na čtyřech místech.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Vzhledem k radosti, kterou udělal velikonoční zajíc v posledních letech, kdy jsme ho umisťovali na jednom místě v obvodu, tak jsme se rozhodli tu radost znásobit. Lidé najdou tyto velké velikonoční dekorace, které mají sloužit k potěšení malých i velkých jednak na náměstí Ostrava-Jih, před kinem Luna směrem ke kostelu, dále potom na ulici U Hrůbků v Zábřehu a v části Dubina Bělský les na ulici Bohumíra Četyny.”

Všichni zajíci už jsou na svých místech. Jejich instalace probíhala v těchto dnech.

Josef Pešek, Decoled: “Tady v Ostravě instalujeme čtyři motivy velikonoční. Jedná se o zajíce s vajíčky. Dva jsou pokrytí čečinou bílou a dva jsou z polystyrenu.

Nejsložitější byla manipulace s velkými částmi zajíců a protože jsou vyrobeni z hliníkové konstrukce, případně z polystyrenu a jsou tak poměrně lehcí, museli se řádně zabezpečit, aby odolávaly i silnému větru.

Josef Pešek, Decoled: “Zajíci se zajišťují proti pádu buďto zátěží betonovou, případně kotvením do země kolíky.”

Jeden z největších velikonočních zajíců zdobí nové náměstí Ostrava-Jih a měří více než 3 metry

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Krásné to je. Je to i zajímavé, tím řečeno, že pro ty děti to je nádhera.“

“Je to hezké a pěkné pro děti. Je to taková atrakce zajímavá.”

“Ano, líbí se mi zajíc a vyfotím se s ním.”

A aby byly Velikonoce na Jihu ještě pestřejší, radnice připravuje také soutěž spojenou právě s velikonočními 3D atrakcemi.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Je jen otázkou, zda si budete chtít všechny zajíčky prohlédnout osobně. V tom případě se můžete zapojit do naši fotosoutěže a posílat nám fotky s tím, který se vám nejvíce líbil pod hashtagem Velikonoce na Jihu 2021.”

Podrobnosti k soutěži brzy najdete jak na facebookových stránkách obvodu, tak v Jižních listech.

---

Náměstí Ostrava-Jih ukazuje krásy Beskyd

Moravskoslezským krajem putuje zbrusu nová výstava. Jde o projekt Galerie venku, který přináší umění do ulic měst. Velkoformátové fotografie návštěvníků Beskyd jsou momentálně k vidění hned na třech místech v Ostravě.

Nové náměstí Ostrava-Jih se částečně proměnilo v galerii. V zastřešeném prostoru můžete díky pěti panelům s velkoformátovými fotografiemi navštívit Beskydy, kam se momentálně kvůli vládním opatřením bohužel nedostanete. Jsou totiž v jiném okresu. Jde o snímky milovníků horské turistiky.

Mila Vozňáková, koordinátorka projektu Galerie venku: “Během měsíce jsme sbírali fotky od návštěvníků, od veřejnosti, kteří nám je poslali a soutěžní snímky vlastně vyhodnotili a teď v těchto lokacích, ve třech lokacích ve městě máme výstavu z vítězných snímků.”

Těch je celkem 30 a kromě Ostravy-Jihu jsou k vidění i v Mariánských Horách a na Hlavní třídě v Porubě.

Výstava je velmi inspirativní a nabízí spoustu krásných míst v Beskydech, které nejsou tak přetížené jako například Lysá hora, nebo Pustevny.

Anketa: návštěvníci výstavy: “Konečně něco hezkého vidíme zase, když už nemůžeme na ty hory, což my uznáváme, tak se podíváme tady. Krásné, jsme z toho nadšeni.”

“Některá z nich asi budu znát ta místa, protože tam chodívám. Třeba tady, když vyjdete na Radhošť z této strany, co vidíte na tom obrázku, tam chodím celkem rád. Tam nebývají lidi. Ale každopádně Jeseníky mi jsou příjemnější.”

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Již v loňském roce jsme na našem nově zrekonstruovaném náměstí instalovali několik výstav, které sklidily velký úspěch, protože v dnešní době to je jedna z mála možností setkávat se s uměním ve volném prostoru, když máme zavřené veškeré galerie a jiné umělecké performance. Takže jsme se ve spolupráci s firmou Seepoint rozhodli, že celý letošní rok budou na náměstí instalovány nosiče pro různé výstavy.”

Marek Konečný, jednatel, Seepoint: “My jsme jako reakci na Manuál 360 vymysleli nosiče City Gallery a celý projekt se jmenuje Galerie venku, kdy právě ke komunikaci s veřejností na top místech, kde nám radní dovolí do zón, které jsou omezené, tady tyto nosiče umísťovat, tak můžeme udělat výstavu, popřípadě nějakou prezentaci nějaké dobré myšlenky.”

Výstava Beskydy jsou více než jen fenomén Lysá hora bude na náměstí Ostrava-Jih k vidění do 11. dubna, poté dostanou prostor další umělci.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Pevně věříme, že se nám podaří celý rok naplnit tyto stojany jinými výstavami, což je vlastně i výzva pro umělce a fotografy. Pokud by měli zájem vystavovat na našem náměstí, určitě ať se spojí s naší tiskovou mluvčí a rádi tady jejich díla v průběhu roku vystavíme.”

Střídat by se měli po měsíčních intervalech až do konce letošního roku.

---Mohlo by Vás také zajímat