Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • V Ostravě-Jihu vzniká zbrusu nový park
  • Charitativní akce Běh pro tentokrát pomůže Matymu
  • Restaurace Akord zavedla rozvoz meníček

V Ostravě-Jihu vzniká zbrusu nový park

V Ostravě-Zábřehu vzniká další atraktivní místo k relaxaci i sportování. Začala totiž revitalizace prostoru za kinem Luna. Ten se změní na velký park s posezením, pestrou zelení, novými chodníčky a sportovišti.

Na velké ploše za kinem Luna v Ostravě-Zábřehu vzniká nový atraktivní park. Práce na něm začaly revitalizací zeleně a odstraňováním starých asfaltových chodníků.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Myslím si, že tímto vznikne velice pěkný prostor pro všechny obyvatele v okolí. Celá ta akce bude stát zhruba 15 milionů korun a předpokládáme, že doba trvání výstavby by měla být 22 týdnů. Takže teoreticky by to mělo, pokud nenastanou nějaké nečekané komplikace, v letošním roce být hotovo. Je to něco podobného jako revitalizace v okolí Savarinu, ale myslím si, že to je ještě větší a bude to mnohem více zelenější.”

Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Projekt Zeleň za Lunou znamená vlastně revitalizaci tady tohoto území mezi Lunou a Bělským lesem. V loňském roce jsme realizovali opravu chodníků a nyní si zaslouží naši péči zeleň, kterou tady máme. Kromě nových prvků zelených, to znamená nové keřové skupiny, nové okrasné kvetoucí stromy a travnaté loučky, které tady budeme sadit a dělat, tak přidáme sportoviště.”

Podél celého obvodu této plochy vyroste inline dráha a tady uprostřed bude parkourové hřiště.

Půjde o vůbec první parkourové hřiště na Jihu. Navíc jde o vítězný projekt participativního rozpočtu z roku 2018. Skládat se bude z dopadové plochy a souboru různorodých překážek jako jsou zídky, tyčky a další prvky.

Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Na stávající chodníky navážeme mlátovými chodníky, prořežeme a velmi zrevitalizujeme stávající stromy, stromořadí včetně alejí a doplníme i vodní prvek.”

Nainstalována tady budou hned dvě pítka k osvěžení. Chybět nebude ani nový mobiliář jako lavičky a odpadkové koše.

---

Charitativní akce Běh pro tentokrát pomůže Matymu

Obyvatelé Ostravy-Jihu mohou opět přispět na dobrou věc. Díky charitativní akci Běh pro tentokrát pomohou 12 letému Matymu, který se zotavuje po těžké rakovině.

Už 6. ročník charitativního běhu pro tentokrát probíhá virtuálně. Původně se měl uskutečnit stejně jako předchozí ročníky hromadným během na 5 nebo 10 km od kostela Svatého Ducha v Zábřehu. Koronavirová krize ale změnila jeho podobu.

Michal Kričfaluši, organizátor akce: “V současné době probíhá virtuální běh a je to uděláni tak, že každý může běžet jakoukoli trať buď doma, nebo někde v okolí, nebo ve fitku na běžícím pásu a jde o to, aby nasdílel ten důkaz, že něco udělal.”

Jde o to pomoci Matymu. Jestli poběžíte jeden kilometr, nebo třeba 100, je čistě na Vás.

Zájemci se mohou registrovat na webu běhpo.cz a mohou tak udělat do 17. listopadu.

Na webu najdete i veškeré informace o tom, jak máte svůj běh nasdílet a další podrobnosti.

Michal Kričfaluši, organizátor akce: “Maty je 12 letý kluk, který má těžkou rakovinu. Je to rakovina typu Sarkom, která mu zasáhla plíce a v podstatě jeho plíce jsou na 30 procentech a s tím jsou spojené další problémy. Chceme, aby ti běžci zaplatili jakékoli startovné, protože veškeré startovné je na transparentním účtu.”

V současné době už je zaregistrovaných téměř 300 běžců, kteří Matymu poslali na transparentní účet bezmála 70 tisíc korun. A každým dnem přibývají další. Veškerý výtěžek z běhu poputuje na rehabilitace a na elektrokolo pro Matyho.

Michal Kričfaluši, organizátor akce: “Elektrokolo chceme vlastně pořídit, aby se mohl zpátky navrátit k nějaké aktivní činnosti, která mu samozřejmě pomůže zlepšit ten jeho stav, ale musí být taky ta činnost úměrná tomu jeho fyzickému stavu, který má.”

V předchozích ročnících se běhalo pro Honzu, Elišku, Pavla, Lucase a Standu. Každého ročníku se zúčastnilo více než 5 stovek běžců a celkem se vybralo téměř milion 700 tisíc korun na elektrické a hygienické vozíky, asistenční službu, rehabilitační pomůcky a dvě ZTP auta. Atmosféra byla vždy úžasná

Vítězslav Řehulka, farář Římskokatolické církve: “Lidi úžasní, atmosféra úplně skvělá. Moc děkuji lidem i hospodinu. Já myslím, že je to dobře, že ti lidi, že je cítit, že ten běh je až na druhém místě a že chtějí pomoc a to je strašně krásné.”

---

Restaurace Akord zavedla rozvoz meníček

I když jsou bary a restaurace v současné době zavřeny, o oblíbená meníčka lidé nepřišli. Restaurace je na objednávku vydávají přes okénko a některé vám jídlo dovezou až do kanceláře, nebo domů. Jako například restaurace kulturního domu Akord.

Restaurace kulturního domu Akord nově zavedla rozvoz poledního menu. Stačí si zavolat, nebo poslat e-mail na rozvoz@dk-akord.cz, a nemusíte vytáhnout paty z domu nebo kanceláře.

Darina Daňková, ředitelka DK Akord: “My jsme se rozhodli jídla nejen podávat přes okénko, které je k dispozici od 11 do 15 hodin, ale také pro rozvoz. Je to pro nás úplně nová zkušenost, takže polední menu, každý den je samozřejmě jiné, tak si u nás mohou lidé objednat. Začali jsme už minulý týden hned ve středu, kdy vlastně byly restaurace úplně uzavřené a vlastně pořád testujeme, nicméně dneska se už pohybujeme na čísle 40 až 50 rozvezených meníček, takže to jsme moc rádi.”

S rozvozem jídel pomáhají zaměstnanci z kanceláří kulturního domu, kteří momentálně nemají práci.

Darina Daňková, ředitelka DK Akord: “Protože vlastně omezeno je všechno. Kultura, divadla, vzdělávání. Takže oni velmi rádi nasedají do aut a v poledne rozvážejí i jídlo. Takže je to vlastně taková symbióza, spolupráce kultury s restaurací v Akordu.”

Objednávky se přijímají každý všední den od 8 do 15 hodin. Je na vás, zda si jídlo objednáte nebo se zastavíte u výdejního okénka. Meníčka jsou každý den jiná. Vybírat si můžete ze 4 jídel a dvou polévek.

Božena Frébortová, Restaurace Akord: “Ještě vám můžu nabídnout business menu, taky výborné, doporučujeme. Je to vepřová panenka plněná špenátem a k tomu jsou opékané brambory. Vynikající, dáváme k tomu moučník.”

Každodenní menu připravuje také restaurace K-tria. A to 11 jídel od 11 až do 20 hodin. Jídla jsou vydávána přes výdejní okénko po celý den do 15 minut od objednání.

Martin Gavenda, vedoucí Restaurace K-trio a Café Luna: “Je to tradiční česká kuchyně a můžou si zákazníci vybrat. meníčko na našem facebooku, na našem webu, vlastně online pořád, včetně fotek, včetně toho, jak to vypadá. plus děláme stále dále gastro týdny které děláme každý týden. Teďka jsou bramboráky, takže můžou všichni vyzkoušet."

Denně tady připraví kolem 60 až 70 jídel. I tak je to oproti běžnému provozu zhruba polovina.

Návštěvník restaurace K-trio: “Perfektně tu vaří, perfektně. Smažák jsem si objednal a hovězí polévku budu mít. Zaplať pán bůh, protože my děláme celý den, takže si nevaříme, takže můžeme aspoň tak."

V kině Luna si můžete posedět u kávy ve vyhřívané zahrádce, která je v provozu denně od 8 do 8 večer.

Návštěvník Café Luna: “Je dobrá věc mít zahrádku v provozu, člověk aspoň má v těch těžkých dnech kde zajít a odpočinout si.”

Také tady funguje výdajové okénko a kromě kávy Café Luna nabízí i zákusky.

---Mohlo by Vás také zajímat