Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Pramen v Zábřehu Korýtku je opět funkční
  • Vilová čtvrť Zábřeh-Družstvo oslavila 100 let
  • Ladí se detaily strategického plánu FajnOVY Jih

Pramen v Zábřehu Korýtku je opět funkční

Zrekonstruovaný pramen v Korýtku byl slavnostně předán veřejnosti. Jde o nejúspěšnější projekt participativního rozpočtu loňského roku, pro který hlasovalo bezmála 1200 obyvatel Ostravy-Jihu.

Z pramene v Zábřehu Korýtku opět teče voda. Je to jediný funkční pramen v Ostravě-Jihu, který dlouhá léta chátral. Původní trubka byla zrezivělá a ucpaná, takže voda, která tady přitéká až z Ondřejníku, vydatně vytékala mimo ni. Teď se toto prameniště díky participativnímu rozpočtu dočkalo rekonstrukce.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Dneska jsme se sešli tady u pramene v Korýtku u dalšího projektu z participativního rozpočtu, který byl realizován. Při všech těch hřištích a sportovištích se samozřejmě objeví i projekty jiného druhu a přesně k těm patří i tady ten pramen v tom Korýtku.”

Vítězslav Řehulka, farář římskokatolické církve: “Voda má i duchovní význam. V liturgii katolické církve vodu používáme při křtu dětí i při křtu dospělých a je znamením jednak očištění a jednak duchovního očištění a jednak také duchovního života s Kristem. Takže ta voda to, co naznačuje po té stránce přírodní, tak skrze naši víru, tak působí i v našich životech, našich srdcích.”

O pohodovou atmosféru se postaral i ostravský písničkář Roman Petr, který kromě jiných, zahrál i píseň Voda.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Jsem, rád, že tento projekt uspěl a že našel takovou podporu mezi obyvateli Jihu a že pramen zase dneska teče. Myslím si, že i účast na samotném požehnání tobo pramene ukazuje, že ten pramen byl opravdu vyhledávaným místem pro místní a myslím si, že můžeme být hrdí i na to, že na území sídliště máme takový pramen, který se ukázal jako jeden z nejkvalitnějších výběrů na území současné Ostravy.”

Voda z pramene už prošla i rozbory vody, které ukázaly, že jde o nejčistší pramen v Ostravě.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Účastníci toho dnešního požehnání, udělal jsem takové malé překvapení pro ně. Měli možnost vyzvednout si tady 50 lahví číslovaných vlastně s tou vodou, která byla dneska tady načepována a na té lahvi krom etikety, která připomíná tuto událost, je i historie tohoto prameniště.”

Anketa: účastníci akce: “Já jsem moc ráda, že za prvé, že jsem se mohla toho zúčastnit a za druhé, že mám památku.”

“Je to tady pěkné. Já jsem to tady viděl předtím někdy a teď jsem s tím spokojený, že to tak vypadá.”

Původně tady v letech 1932 až 1981 stála vodárna a tento pramen se tehdy jímal do vodovodní sítě. Ostatní prameny, které kdysi na území zábřežské části Bělského lesa, nebo v místě dnešní haldy v Hrabůvce byly, už dávno zanikly.

---

Vilová čtvrť Zábřeh-Družstvo oslavila 100 let

Náměstí Gen. Svobody se vrátilo zpět do 1. republiky. Uskutečnila se tady sousedská slavnost Čaj o páté k oslavám stého výročí založení vilové čtvrti Zábřeh-Družstvo. K této příležitosti byla vydána i kniha o její historii.

Swingová hudba, taneční workshop, lidé v dobových kostýmech. Sousedskou slavnost Čaj o páté, která byla oslavou stého výročí od založení Zábřehu-Družstva, si i přes tropické počasí, nenechaly ujít stovky lidí.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Já jsem hlavně rád za sousedské slavnosti, protože my jsme všichni sousedé a na Jihu se musíme mít rádi a musíme se setkávat, tvořit společně věci a posouvat je kupředu. A tady dámy jednoznačně chtějí se bavit, chtějí žít Jihem a to je super.”

Anketa: účastníci Sousedské slavnosti: “Moc se nám tady líbí. Já tady bydlím 68 let. Chodila jsem tu i do mateřské školy, základní školy a bydlím tady dosud. Neměnila bych nikdy, všichni se známe, je tady taková milá, příjemná atmosféra mezi sousedy. Úplně super.”

“Já jsem se tady přistěhovala, přivdala jsem se před 25 lety a jsme tady hodně spokojeni. Je to klidná čtvrť, moc hezká, uklizená hezky, takže jsme tady hodně spokojeni. Byli jsme tady i loni, swingovali jsme, bylo to moc hezké, ale bylo daleko víc lidí stylově oblečeno. Asi jsme to teď pojali trošku pro mladší, ale v pořádku.”

Na retro slavnosti, která v podstatě navázala na oslavu, která se tady uskutečnila v roce 193, kdy se slavilo 10. jubileum tohoto zahradního města, se slavnostně křtila i zbrusu nová publikace o Zábřehu-Družstvu.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Kniha, kterou jsme vydali v rámci obvodu Ostrava-Jih popisuje 100 letý vývoj osady Zábřeh-Družstvo, což je takové krásné zahradní město pokryté většinou rodinnými domy a bytovými domy. Tato kniha má 384 stran. Lidé v nich najdou třeba 200 unikátních historických fotografií, současné snímky, různé tabulkové přehledy, grafy, vzpomínky pamětníků, vzpomínky třeba z různých kronik a vlastně i odborné informace o celém tom stavebním vývoji, o dopravních stavbách.”

Náměstí Gen. Svobody je největším náměstím v Ostravě. Ve 30. letech tady byla pouze louka bez stromů a bez chodníčků. Na jedné straně byl hasičský rybník a za nám zahrádky.

Miroslav Košnovský, jeden z prvních obyvatel Družstva: “Na toto náměstí mám vzpomínky, protože jsem tu prožil svoje klukovská léta, že jsem tady chodil do obchodu, do školy, hráli jsme si tady, dělali jsme lotroviny a dokonce jako skaut, založil se skautský oddíl, jsme měli úkol tady přes ty trávníky vykopat to, co je dnes dlážděné jako první cesty napříč tím náměstím. Takže jsem tady přispěl i svoji prací jako kluk.”

Na retro slavnosti nechyběly ani stánky s občerstvení, výstavy v opuštěných výlohách a procházková trasa s historickými fotografiemi. Zároveň tady odstartovala i akce swingové léto, která bude probíhat na různých místech Ostravy až do září.

Karin Raszková, spolek Elegant: “Chystáme venkovní koncerty, tančírny, bluesové tančírny, workshopy. Kromě toho budeme mít swingový ples, swingovou taneční školu a víkend úplně nabitý peckama. Přijedou swingaři z Brna, Prahy.”

Dario Bilić, Jazz Monkeys: “Právě v rámci léta jsme připravili spoustu workshopů a tančíren, které pořádáme se spolkem Elegant. Chystáme i akce pro rodiny s dětmi, aby si mohli i rodiče zatančit a nemít strach o děti, že by se někam ztratily.”

Venkovní koncerty se uskuteční i v Jubilejní kolonii, nebo například ve Farských zahradách. Podrobnosti najdete na webu spolku Elegant.

---

Ladí se detaily strategického plánu FajnOVY Jih

V Komorním klubu v Jubilejní kolonii se sešli představitelé nejen Ostravy-Jihu, ale také ostravského magistrátu. Slavnostně tady byl představen strategický plán Jižního města. My jsme si tuto událost nenechali ujít.

Strategický plán Ostravy-Jihu nazvaný FajnOVY Jih se dostal do další fáze. Už ho schválili zastupitelé a postoupili ho dál k projednávání zastupitelům ostravského magistrátu, kteří by ho mělo schvalovat v září ve finální podobě. Detaily se řešily v Komorní klubu v Jubilejní kolonii.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Dnešní schůzka je další z plánovaných schůzek se stakeholdery jednotlivých oblastí tady zastoupené. Ať už zástupce města, městských organizací, ale i z byznysové sféry. A ta dnešní akce, která tady probíhá, si klade za cíl seznámit je s dokumentem, který v tento moment vznikl a otevřít jakousi další vlnu připomínkování tak, abychom mohli případné změny ještě zapracovat do toho finálního dokumentu, který se bude projednávat na městě.”

Tomáš Macura, primátor Ostravy: “Vítám to, že je v souladu tak, jak to má být, se strategickým plánem celého města, že se zaměřuje na ta specifika své městské části a samozřejmě teď budeme debatovat ještě o nějakých detailech i o podpoře jakýchsi investic ze strany magistrátu na Ostravu-Jih a podobně. Jde nám o to, aby Ostrava těžila z těch odlišností jednotlivých částí a současně, aby je dokázala dobře spojovat do jednoho celku.”

Do strategického plánu budou moci zasáhnou i obyvatelé obvodu, kteří se s ním budou moci seznámit na veřejných setkáních během léta. Strategický plán řeší zejména kvalitu veřejného prostředí, bezpečnost a oblast vzdělávání.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry