Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Pilotní projekt Živý advent splnil očekávání
  • Senior expres už najel bezmála 380 tisíc km
  • Radnice Ostravy-Jihu nakoupila dárky dětem
  • Předávání dárků Charitnímu domu sv. Zdislavy

Pilotní projekt Živý advent splnil očekávání

Sousedské Vánoce na Jihu skončily úspěchem. Pilotní projekt, který podpořila radnice, ukázal, že lidem není jedno, jak to v jejich okolí vypadá a pro krásnou vánoční atmosféru udělali maximum. Navíc se i vzájemně poznali.

Pilotní projekt Živý advent ukončilo poslední sousedské setkání v Družstvě. Na náměstí Svobody se sešli lidé, které se do něj jakkoli zapojili. Někteří přispěli ozdobou na vánoční stromeček, jiní zdobili opuštěné výlohy a jiní zase zdobili svá okna, která se postupně rozsvěcovala.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Poslední adventní neděli jsme se sešli tady v Družstvě a rozdělujeme balíčky všem lidem, kteří se zúčastnili našeho živého adventu, to znamená každý, kdo vyzdobil své okno a v průběhu adventního času ho rozsvítil, tak dneska tady od města dostane nějaký malinký dárek. Samozřejmě jsme se tady sešli, abychom si popřáli krásné Vánoce a doufali v příští lepší rok.”

Poslední adventní neděli byla zároveň odtajněna čtvrtá výloha, svítila i všechna nazdobená okna a nechybělo ani malé občerstvení.

Karin Raszková, Spolek Elegant: “My jsme dnes měli velké pečení, takže já tady mám tři druhy buchet, slaný štrůdl, uvařený čaj, takže i přesto, že musíme dodržovat rozestupy, tak jsme dneska tady chtěli poděkovat všem, kteří do toho s námi šli.”

Anketa: návštěvníci sousedského setkání: “Našla jsem si kurz na internetu a tak mě to zaujalo, že jsem říkala, že to zkusím. Pak jsem si vzpomněla, že tady máme to setkání, tak jsem říkala, že udělám taky, že tím potěším.”

“Líbí se mi to. Já mám tady výzdobu udělanou v jednom tom výkladu.”

“No líbí, škoda, že je situace taková, jaká je. Takové smutnější je to.”

“Nám se to moc líbilo a další rok bysme chtěli zase, že Kryštůfku. Můj syn miluje zdobení a Vánoce celkově, takže si to užíváme.”

“Je to moc hezké. Tady jsme nevěšeli ozdůbky, ale 8. prosince jsme měli okno vyzdobené.”

Výlohy budou tady na náměstí Svobody svítit až do tří králů, a to každý den od půl 4. odpoledne.

Poslání, které sousedské Vánoce měly mít, splnily na 100 procent.

Karin Raszková. Spolek Elegant: “Já bych chtěla všem poděkovat, protože myslím si, že celý projekt živých adventních Vánoc v Družstvě a v Jubilejní kolonii dopadl nádherně Dějí se takové malé zázraky, protože když projíždím domů tady , tak na sebe sousedi mávají. Lidé chodí nejen po Družstvě, i po překrásné Jubilejní kolonii s mapkama a chodí od okna k oknu, zdraví se. Náš sousedský strom je plný nádherných ozdob.”

Dobrou zprávou je, že už příští rok bude rozšířena vánoční výzdoba v obvodu právě o Zábřeh Družstvo.

---

Senior expres už najel bezmála 380 tisíc km

O službu Senior expres je v Ostravě-Jihu velký zájem. Využívat ji mohou lidé ve věku od 77 let, kteří mají vyřízenou průkazku. Po celé Ostravě je momentálně vozí pět taxíků.

Už dva tisíce lidí pravidelně využívá zvýhodněnou službu Senior expres. Svézt se s ní mohou jak k lékaři, tak na nákupy, nebo na návštěvu. V tomto adventním čase se mohou těšit i na drobné dárky.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Každý rok v tomto vánočním období rozdáváme klientům našeho senior expresu malé vánoční dárky. I v tomto roce jsme neudělali výjimku a dnes jsem zavítala na Výškovickou 72, abych jedné klientce osobně poděkovala, že využívá tuto službu a popřála ji krásné svátky.”

Paní Zdeňka: “Velice jsem spokojená, mám svého osobního řidiče, pana Mirečka. To je zlatý člověk, ten nám pomůže s berličkama, ve všem nám pomůže, skutečně. Počká na nás, jsme velice spokojeni, skutečně. Dispečerku Ivanku, ona je fantastická paní. Má s tím strašně moc práce, protože nás je skutečně moc, takže já ji tímhle přeji k Vánocům, aby skutečně s těma nervama a s námi vydržela.

Od dobna roku 2017, kdy byla tato služba spuštěna, už taxíky najely bezmála 380 tisíc kilometrů a uskutečnily téměř 35 tisíc jízd.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Momentálně službu Senior expres zajišťuje 5 osobních vozidel s tím, že senioři mohou využívat tuto službu od pondělí do pátku čtyřikrát do měsíce. K dnešnímu dni jsme vydali zhruba 2 tisíce průkazek. Tuto službu mohou využívat senioři, kteří mají nad 77 let věku a těch máme v našem městském obvodu zhruba 5 tisíc.”

Ti, co průkazku ještě nemají, mohou si ji vyřídit přímo na radnici. A to na počkání a zcela zdarma. Za jednu jízdu senioři zaplatí pouhých 25 korun. Zbylé náklady hradí radnice, která už do provozu Senior expresu investovala bezmála 9 a půl milionů korun.

---

Radnice Ostravy-Jihu nakoupila dárky dětem

Děti z dětského centra Domeček budou mít hezké Vánoce. Všem se splní jejich přání. Dárky, o které si napsaly, už jsou rozebrané a lidé je v těchto dnech postupně přinášejí, aby si je děti mohly na Vánoce rozbalit.

Také vedení radnice Ostravy-Jihu nakoupilo dárky dětem z dětského centra Domeček. Radost jim dělá už sedmým rokem. Vánoce tady stráví celkem 24 dětí.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Každý rok nám vždycky z dětského centra dají vědět, co by si přály a podle toho jim dárečky připravíme a přineseme.”

Ilona Lorencová, zástupce ředitele dětského centra Domeček: “Dárečky máme zajištěné. Máme na stránkách vánoční strom přání, takže každé dítě vlastně dostane svůj dáreček. Jako lidi se fakt snaží, nakupují, takže každé to dítě tam dáreček bude mít.”

Také děti z charitního domu svaté Zdislavy se mohou těšit na vánoční dárky.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Snažíme se i po dohodě se sociálními pracovníky vytipovat takové dárky, které jsou pro děti potřebné, nebo které chtějí, které si třeba sami napsali Ježíškovi na seznam.”

Kapacita charitního domu je 9 maminek plus až 15 dětí s tím, že každá maminka má svůj pokoj. Vánoce budou trávit všichni společně.

Petr Matěj, vedoucí střediska: “Vánoční stromeček, večeře, bramborový salát, řízek plus hrachová polévka maminky budou mít a samozřejmě to nejdůležitější dárečky.”

Spoustu dárků dětem z charitnímu domu každoročně posílá i anesteziologické oddělení Vítkovické nemocnice. Letos lékaři a sestry přidali i velkoplošnou televizi, která udělá radost všem.

---

Předávání dárků Charitnímu domu sv. Zdislavy

A s nadělováním ještě zdaleka nekončíme. Spoustu dárků si z rukou vedení obvodu převzali i v charitním domě svaté Zdislavy v Ostravě-Zábřehu, který funguje jako azylový dům pro matky s dětmi.

Také děti z charitního domu svaté Zdislavy se mohou těšit na vánoční dárky. Každým rokem je pro ně tradičně nakupuje i radnice Ostravy-Jihu a ani letos tomu nebylo jinak.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “My vždycky v závěru roku zjistíme momentální obsazenost tohoto azylového domu , zjistíme, jak staré děti tady aktuálně jsou a snažíme se i po dohodě se sociálními pracovníky vytipovat takové dárky, které jsou pro děti potřebné, nebo které chtějí, které si třeba sami napsali Ježíškovi na seznam. Takže jsme nějaké dárky donesli a věříme, že udělají radost.”

Kapacita charitního domu je 9 maminek plus až 15 dětí s tím, že každá maminka má svůj pokoj. Vánoce budou trávit všichni společně.

Petr Matěj, vedoucí střediska: “Vánoce vzhledem k době, která je a k nařízením, tak samozřejmě je budeme slavit, neomezíme, ale budou trošičku jiné. Nicméně vánoční stromeček, večeře, bramborový salát, řízek plus hrachová polévka maminky budou mít a samozřejmě to nejdůležitější dárečky. Tímto bych chtěl samozřejmě poděkovat všem našim donátorům, sponzorům, kteří se o to přičinili.”

Spoustu dárků dětem z charitnímu domu každoročně posílá i anesteziologické oddělení Vítkovické nemocnice. Letos lékaři a sestry přidali i velkoplošnou televizi, která udělá radost všem.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry