Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • V Bělském lese někdo posprejoval naučné cedule
  • Participativní rozpočet Náš Jih má nová pravidla
  • Dvě nejkrásnější části obvodu Ostrava-Jih letos oslaví 100 let

V Bělském lese někdo posprejoval naučné cedule

Bělský les je oblíbeným místem vandalů. Ve srovnání s ostatními ostravskými lesoparky právě tady řádí nejčastěji. Aktuálně poničili naučné tabule, které posprejovali nacistickými znaky a musí se komplet vyměnit.

V Bělském lese opět řádil vandal. Posprejoval hned 5 naučných tabulí. Nejde o ojedinělý případ. Vandalové tady ročně napáchají škody za statisíce korun. 

Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: “Některé cedule byly i pořezané nějakým nožem, protože sprejerovi došel sprej, tak si s tím asi chtěl pohrát tímto způsobem. Škoda, která tady vznikla se pohybuje asi kolem 7 tisíc.”

Sprejer nevynechal ani postavičku Surikaty, která byla součástí surikatí stezky. Ta v Bělském lese vznikla na motivy pohádky, kterou přímo pro děti z městského obvodu Ostrava-Jih napsala místní autorka a jejíž příběh se odehrává přímo v Bělském lese. Případem se už zabývá policie.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “O to víc nás mrzelo, že někdo přišel a takovou prostou dětskou radost pomalovat nacistickými znaky.”

Vandalové neničí jen naučné cedule, ale také odpadkové koše, nebo lavičky. Nejčastěji v Bělském lese řádí v pátek a v sobotu večer pod vlivem alkoholu.

Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: “Což vidíme potom na těch lahvích, které se tak různě povalují v lese a souvisí to i s tím vandalismem ohledně odpadkových košů, kdy je to vytaháno, rozkopáno a tímto způsobem řádně zaneřáděno.”

Terčem vandalů se loni staly i dětské lanové překážky, ze kterých odřezali několik částí a poté si je odnesli a také pítko u grilovacího altánu.

Pavel Kotala, Ostravské městské lesy a zeleň: “Došlo dvakrát k jeho poškození s tím, že byl asi záměr ho zcizit. Protože to bylo takovým hrubým způsobem za to taháno.”

Bělský les je ale zároveň příjemným místem k relaxaci a sportování a radnice Ostravy-Jihu vynakládá nemalé částky na jeho zvelebení, aby se tam lidé cítili dobře.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Obzvlášť v těchto dnech, kdy doba moc nepřeje delším výletům, tak je to vyhledávaná lokalita. Proto jsme rádi, že jsme mohli podpořit finančním darem zřízení grilovacích altánů, že jsme mohli podpořit vznik relaxační zóny. Jsme rádi za instalaci pítek.”

Radnice Ostravským městským lesům přispěla i na kamerový systém, který se tak rozšířil i o kamery ve výukovém areálu. Další kamery jsou u grilovacího altánu ve střední části lesa a u vstupu do lesoparku od restaurace Dakota.

---

Participativní rozpočet Náš Jih má nová pravidla

Radnice připravuje participativní rozpočet na letošní rok. Půjde už o 6. ročník. Do těch předchozích už obyvatelé obvodu přihlásili 255 projektů, zrealizovaných jich bylo více než pět desítek.

Také letos budou moci lidé podávat své návrhy do participativního rozpočtu Náš Jih. Stejně jako v minulých letech na vaše nápady radnice vyčlenila z rozpočtu 10 milionů korun. Pro letošní rok ale malinko pozměnila pravidla.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V zásadách se udělaly nějaké menší změny. První změnou je, že i v zásadách je obsaženo to, že se můžeme setkávat s občany online. Což je reakce na současnou situaci a druhou velkou změnou je, že jsme vyloučili z projektů projekty týkající se parkovišť, chodníků a cest."

Důvodem je to, že má radnice zpracovaný rozsáhlý pasport silnic a chodníků, podle kterého pracuje při jejich opravách ,a také při vytváření nových parkovacích míst. Pokud tedy není součástí projektu například přístupový chodník k pískovišti, nebo dětskému hřišti, pak jako samostatný projekt už chodník neuspěje.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Musím říct, že to ani nebylo příliš jakoby populární a že lidé mnohdy, i když křičí po nedostatku opravených chodníků, tak ve finále v participativním rozpočtu dávali prostor jiným projektům. Především projektům týkajících se volného času a zkrášlení veřejného prostoru.”

Ostatní pravidla se nemění. Veškeré informace najdete na webu radnice nebo na FB Náš Jih.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Kde jsou nejen jakoby upravena pravidla, ale najdete vlastně všechny minulé projekty, vítězné i nevítězné a každý náš obyvatel se může inspirovat a vymyslet něco, co náš obvod povznese zase na hezčí a užitečnější úroveň.”

Vaše nápady bude radnice přijímat od 1. května do konce června. Pak je čeká technická analýza a ty, které ji projdou, budou během září a října představeny veřejnosti. Poté svými hlasy rozhodnete o těch nejlepších, které se budou v následujícím roce realizovat. V tuto chvíli se připravují na realizaci vítězné projekty z letošního ročníku.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Provádějí se projekty a připravuje se projektová dokumentace a myslím si, že až sejde sníh a nastane jaro, tak budeme stavět další projekty, které zvítězily a v této chvíli ještě nejsou hotovy.”

Jako první by měla být v průběhu jara hotová Budka na knihy a časopisy. nebo projekt Dotáhni kolečko. Z minulých ročníků udělal hlavně dětem radost sáňkovací kopec, který měl premiéru teprve letos, tedy dva roky po realizaci. Užily si ho ale až teď, kdy konečně ve městech napadl sníh.

Anketa: návštěvníci sáňkovacího kopce: “Jsme strašně rádi a vlastně tady i dojíždíme, dalo by se říct, z okolí, protože žádný jiný kopec tady není. Takže se synem, vždycky ho vyzvednu tady ze školy, jdeme si sklouznout a potom domů a o víkendu tady dojedeme a je to super. Bydlíme kousek za bělským lesem.“

“Je to dobrý, protože tam můžeš jet dolů a tady u toho stromu, jak jsou ty skokánky, můžeš jet dolů a pak skočit. Tak to mě baví.”

Zatím nejúspěšnějším projektem participativního rozpočtu byla rekonstrukce kašny před poliklinikou v Hrabůvce, která skončila loni v listopadu.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: Vypadá to hezky. Moc hezky. Jde vidět, že si s tím někdo fakt dal práci.”

Fontána je momentálně zazimovaná a v plné kráse se lidem ukáže už na jaře, kdy bude napuštěná vodou která bude pomocí 7 trysek simulovat příliv a odliv na pobřeží.

---

Dvě nejkrásnější části obvodu Ostrava-Jih letos oslaví 100 let

V Ostravě-Jihu si letos připomenou hned dvě kulatá výročí. Krásných 100 let oslaví Jubilejní kolonie a také vilová čtvrť Zábřeh-Družstvo. Jde o dvě nejkrásnější části obvodu.

Městský obvod Ostrava-Jih vydá další publikaci. Vyjít by měla už na konci května, kdy vilová čtvrť Zábřeh-Družstvo oslaví 100 let od založení obecně prospěšného a stavebního družstva ve Vítkovicích.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Byl to spolek tehdy a cílem toho spolku bylo postavit obytnou vilovou čtvrť, dnešní Zábřeh-Družstvo, takže vlastně před 100 lety začala vznikat tato krásná, vůbec jedna z nejkrásnějších částí našeho obvodu.”

Kdysi tady bydlel například Jan Vašek, tvůrce známého ostravského orloje, který je v současné době umístěn v ostravském muzeu, nebo generální ředitel vítkovických železáren Rudolf Peška. Obyvatelé se o historii této čtvrti dozvídají i díky komentovaným prohlídkám, které probíhají v rámci Mezinárodního dne památek a sídel a vždy je o ně velký zájem.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Nebydlím, ale kdysi jsem tady bydlela a hlavně jsem tu chodila do školy. Tady to vždycky bylo takové trošku jako rodinné, protože jsou tu samé rodinné domky , takže tady se asi dobře bydlelo. Já jsem bydlela o kousek dál na okraji, víceméně na okraji Jubilejní kolonie.”

“V 8 letech jsme se tady přistěhovali a vůbec nic o tom nevím. Jsem moc ráda, že v podstatě se člověk dozví věci, které ví a najednou se zkvalitní bydlení. Člověk si začíná více a více vážit toho, kde bydlí.”

Kniha tak bude speciálním dárkem pro tuto vilovou čtvrť a bude mapovat její historii. 100 let letos oslaví i rodinné stříbro obvodu, Jubilejní kolonie, a to 30. června. Radnice chce k tomuto jubileu spustit speciální web jubilejnikolonie.cz

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Přinese veškeré možné informace o historii i současnosti Jubilejní kolonie. No a byli bychom rádi, pokud bychom našli ještě různé pamětníky, historické fotografie, nebo třeba i aktuální postřehy z těchto obou oblastí. Takže pokud by se někdo našel, kdo by chtěl přispět něčím do toho našeho díla, tak má stále možnost.”

Své vzpomínky, příběhy, zážitky a fotografie můžete na radnici posílat až do konce dubna.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry