Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Podchod u nového náměstí projde rekonstrukcí
  • MŠ Ignáta Herrmanna je díky rekonstrukci jako nová
  • ZŠ na Jihu se zapojily do soutěže Hledej pramen vody

Podchod u nového náměstí projde rekonstrukcí

V Ostravě-Jihu je celkem 14 podchodů. Chystá se kromě jiného také oprava podchodu u Benziny pod Místeckou ulicí a co nevidět začne i rekonstrukce podchodu u nového náměstí Ostrava-Jih. Práce by měly začít do 3 měsíců a vyžádají si zhruba 25 milionů korun.

Nevzhledný podchod, který vede od Hlubiňáku na nové náměstí Ostrava Jih. se změní k nepoznání. Už za tři měsíce začne jeho rekonstrukce. Tedy bezprostředně poté, co se nainstalují náhradní ostrůvky pro tramvajovou dopravu.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V minulém týdnu byla s firmou Stavostav a.s. podepsaná smlouva na rekonstrukci tohoto nevzhledného podchodu. Celá rekonstrukce by měla trvat 5 měsíců a bude stát 25 milionů korun a doufáme teda, že se nám to podaří ještě v letošním roce všechno dokončit.

Podchod se změní nejen vzhledově, ale bude i mnohem bezpečnější.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Budou zde osazeny nové kamery tak, aby tento podchod nebyl místem nějakých kriminálních událostí. Celý prostor bude dostatečně osvětlený, bude zcela prosvětlen a bude působit bezpečnějším dojmem. V současné době tady není žádný bezbariérový přístup a celý podchod bude osazen čtyřmi plošinami.

Rekonstrukcí projde nejen podchod, ale také zbývající části zastávek. V současné době jsou opraveny jen ty části, které patří dopravnímu podniku. Podchod po rekonstrukci už nebude dělat ostudu nově opravenému náměstí, na které navazuje a vše se tak krásně sladí. Součástí nového náměstí je i nové Infocentrum, kde se postupně doplňují propagační materiály nejen Ostravy-Jihu. A lidé o něj mají zájem.

Pavla Malkovská, zaměstnanec, Infocentrum Ostrava-Jih: “Hodně chodí starší lidi i teda rodiny s dětmi samozřejmě na hračky, na knížky teda hodně. Mají největší zájem o tu knížku z 2. světové války, nebo v časech 2. světové války. Máme toho docela jakoby dost, akorát by teda měla být ve výrobě pohlednice přímo Ostrava-Jih, jakoby té části a také magnetka a vizitka.

Vizitky si lidé lepí do turistických deníků, které jsou v současné době hitem.

---

MŠ Ignáta Herrmanna je díky rekonstrukci jako nová

Mateřská škola Herrmanna v Ostravě-Hrabůvce prošla celkovou rekonstrukcí. Nově je zateplená, má novou fasádu a také nové hrací prvky v areálu zahrady.

Na začátku byl projekt revitalizace zahrady MŠ Herrmanna, který v roce 2018 podala jedna z maminek dětí, které ji navštěvují do projektu Společně tvoříme Jih. Ten ale bohužel nezískal potřebný počet hlasů. Obrátila se proto přímo na radnici.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Školka byla nezateplená, posprejovaná, na zahradě byla jedna poškozená umělohmotná skluzavka. Já jsem si tehdy s odborem školství dala za úkol, že se budeme snažit opravit ji co nejdříve pro děti, prostředí zlepšit. A já jsem moc ráda, že se to podařilo po roce a půl. Když se podíváme, tak školka je zateplená, byly zrekonstruovány zahradní terasy a zejména zahrada je úplně o něčem jiném. Je upravená, je zde plno prvků, které umožňují příjemný pobyt dětem.

Celá rekonstrukce se zateplením budovy a revitalizací zahrady si vyžádala zhruba 7,5 milionů korun. A všichni jsou za ni rádi.

Věra Rymiecová, ředitelka MŠ Hermana: “Děkujeme celému odboru školství městského obvodu Jih a zejména paní místostarostce Dagmar Hrabovské za tuto přenádhernou přeměnu MŠ, které si velmi vážíme a tímto chci poděkovat i za rodiče a děti. Nyní už si budeme stačit z vlastních sil a chystáme ještě přírodní zahradu a v rámci dotací.

Díky financím z ostravského magistrátu na zahradě vzniknou i vyvýšené záhony a bylinárium, kde se budou pěstovat bylinky a dělat různé badatelské aktivity. Mateřská škola Herrmanna ale není jedinou, která prošla rekonstrukcí.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Podařilo se také zateplit a rekonstruovat MŠ Mitušova 90, dále během prázdnin bude probíhat velká rekonstrukce a modernizace školní jídelny při ZŠ Provaznické, a to v objemu 4,1 milionů. Začne revitalizace MŠ Rezkova. Zas je to opravdu velký objem práce a samozřejmě i finančních prostředků, kolem 15.4 milionů korun.

Revitalizací projde i podlaha školní jídelny ZŠ Lukášové a v současné době probíhá mimo jiné zateplení a rekonstrukce ZŠ Kosmonautů 15 a mění se okna na ZŠ Košaře.

---

ZŠ na Jihu se zapojily do soutěže Hledej pramen vody

Společnost ostravské vodovody a kanalizace každoročně u příležitosti Světového dne vody vyhlašuje Soutěž Hledej pramen vody. Ta je určena pro ostravské žáky 4. a 5.tříd základních škol a zapojily se do ní i školy na Jihu.

Hráči, Vodochraňky, Sporťáci. To jsou týmy žáků 4. tříd Základní školy Dvorského, které se zapojily do soutěže ostravských vodáren a kanalizací Hledej pramen vody. A vedly si skvěle. Z celkem 30 přihlášených týmů se probojovaly mezi 12 nejlepších, tedy do úzkého finále. 

Stanislava Ritzová, třídní učitelka 4.A: “Děti plní ve 4 kolech nějaké úkoly o vodě, o kvalitě, množství spotřebované vody, o tom, jak je voda důležitá, pitná voda a potom vlastně přispívají svými příspěvky ať už to jsou básničky, křížovky, pokusy nebo výlety a fotky z výletů kolem vody. Děti jsou velmi šikovné a myslím si, že je to baví.

Právě za své vlastní příspěvky děti získávají zvláštní body, tak zvané motivační kapky. Pokud tedy rády tančí, malují, zpívají, nebo je baví pokusy s vodou, natočí si video nebo pošlou fotky a ty se průběžně zveřejňují a bodují.

Anketa: žáci 4.A ZŠ Dvorského: “Mě to hodně bavilo a asi nejvíc, co mě bavilo je těžké vybrat, ale možná, když jsme dělali pokusy. Třeba, když jsme dali skittlesky na talíř a zalili vodou, tak se udělala taková duha.”

“Mě nejvíce asi bavilo, jak jsme, taky ty pokusy, byly strašně fajn a taky mě strašně bavilo, jak jsme s Aničkou měly pitná voda versus balená.”

“Mě hodně bavily ty rozhovory vlastně, jak škodí voda a k čemu voda je, aby se neplýtvalo a taky ty různé pokusy.”

“Mě nejvíce bavilo taky ty pokusy a jak jsme se školou šli do lesa. V lese jsme byli u takových potůčků a u vody prostě a Iva ještě zkoušela přeměnit špinavou vodu vlastně na čistou a povedlo se to.”

“My jsme dělali pár pokusů a taky jsme jeli na výlet a tam jsme fotili vodu.”

Z Jižního města se do úzkého finále soutěže probojovali i Hastrmani ze ZŠ Františka Formana. Ti se společně se Sporťáky, Bublibubli, Zlatonkami a Water drops potkají na slavnostní vyhlášení vítězů, které  proběhne 25. září na Nové radnici.

---Mohlo by Vás také zajímat