Mladí cyklisté ukázali své dovednosti v dopravě
Základní škola Alberta Kučery v Ostravě-Hrabůvce hostila okresní kolo Dopravní soutěže mladých cyklistů. Na dopravním hřišti se sešla družstva základních škol z Ostravy i okolních obcí, aby ukázala, jak si poradí s pravidly silničního provozu.
Hravou formou vést děti k bezpečnému chování na silnicích a připomenout jim, že ohleduplnost a pozornost jsou důležité pro všechny účastníky provozu. To je cílem dopravní soutěže organizované Aktivem BESIP, jejíž okresní kolo se konalo na Základní škole v Hrabůvce.
Jakub Fábry, organizátor skupiny AKTIV Besip, Ostravské komunikace: „Soutěží se ve dvou věkových kategoriích, mladší a starší kategorie a v jednom družstvu jsou vždy dvě dívky a dva kluci. Soutěží se ve čtyřech disciplínách, jízda zručnosti, jízda tady na dětském dopravním hřišti, zásady poskytování první pomoci a té znalosti silničního provozu. Tato soutěže právě o tom, aby se vlastně seznámili nebo ověřili si ty své znalosti, které nabili během těch školních hodin a těch jízdná tady v dětském dopravním hřišti a zároveň, aby si to užili.“
anketa, účastníci soutěže: „Jako, doufám, že se to tu hlavně užijeme. Dopravní předpisy znám, protože já musím dodržovat.“
anketa, účastníci soutěže: „Jezdím někdy do lesa s taťkou a mamkou na kole. Mě na kole baví jezdit hodně, vůbec my jsme doma sportovní typ. Já jsem se od malička učil na kole jezdit. Hlavně jsem se tady těšil vůbec, že tady minule byla zábava a hrozně mě to tu bavilo. Byl jsem rád, jak jsme postoupili.“
Dopravní soutěž mladých cyklistů je celorepublikovou akcí vyhlašovanou Ministerstvem dopravy a dalšími institucemi. Městský obvod Jih soutěž dlouhodobě podporuje.
Rostislav Pytlík, ředitel ZŠ A. Kučery: „Toto dopravní hřiště otevřeno i v odpolední hodinách. Je tady vždycky správce, je světelná signalizace v provozu, všechny tyto věci. Je to samozřejmě otevřeno i o víkendech od května už a samozřejmě o prázdninách, svátcích.“
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Další příležitosti, kde si děti mohou vyzkoušet své řidičské dovednosti na kole, je například pumptrekové dráha na ulici Chalabaly na sídlišti Bělský les, anebo nový skatepark ve Vyškovicích.“
Vítězi okrskového kola postoupili do krajského ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde budou reprezentovat Ostravu v konkurenci dalších vítězných týmů z Moravskoslezského kraje. Vítězství si v první i druhé kategorii odnesla Základní škola ze Šenova. Umístily se také ale školy Františka Formana, Alberta Kučery nebo Srbská.
---
Na ZŠ Horymírova oslavili Den rodiny ve velkém
Na základní škole Horymírova už počtvrté oslavili Den rodiny a to ve velkém stylu. Venkovní prostory školy zaplnila asi tisícovka lidí a bohatý program. Akce je součástí celoostravského programu, který zastřešuje asi 120 událostí k oslavě mezinárodního dne rodiny.
Sportovní disciplíny, workshopy, vystoupení a různorodé soutěže po roce opět zaplnily Základní školu Horymírovu v Ostravě-Zábřehu. Konal se zde totiž již tradiční Den rodiny.
Petra Hladíková, ředitelka pořadatelské ZŠ Horymírova: „Letos je to čtvrtý ročník, začíná se nám to rozrůstat čím dál tím víc, protože začínají zaplať pánbůh přicházet i partneři, kteří se chtějí do této akce zapojit. No a je to věc docela náročná, protože na tom opravdu děláme tři čtvrtě roku s našimi partnery. Organizujeme si to tedy sami jako učitele, takže vymýšlíme všechny ty aktivity, které tady jsou. Letos jsme teda to pojali v duchu historickém, takže měli jsme tady sokolníka, budou šermíři, takže jsme to pojali v takovém tom duchu. Pojďme si to užit i historicky, všude kolem ve stáncích jsou i takové vědomostní úkoly, to znamená na tou historii, nejen České republiky, ale i tak dál. Takže my to máme v podstatě dáno i jako výukový program pro děti.“
Během odpoledne venkovní prostory školy navštívila asi tisícovka lidí.
anketa, návštěvníci: „Já tady pomáhám mojí paní vychovatelce. Jsem za malířku.“
anketa, návštěvníci: „Já jsem tady došla, protože je moje tchyně, tady pracuje jako paní učitelka, takže jsme tady s celou rodinou dneska. Viděli jsme vlastně několik stanovišť, plníme úkoly a teď syna nejvíc fascinuje tady polití hasiče, takže hasiči teď vedou tady u syna.“
anketa, návštěvníci: „Chodila jsem po stanovištích, kde jsem dostávala fixou razítka a když jich bylo nad 15 nebo 15, tak jsme to mohli odevzdat a jak nás vyvolají, tak třeba něco dostaneme.“
anketa, návštěvníci: „Baví mě to tady a úplně nejvíce mě tady bavilo, když jsme stříkali na tady, tam pána co je tady.“
anketa, návštěvníci: „Tak, že jsme tady s dětma a líbí se nám, jak je to tady zorganizováno, spousta hezkých úkolů pro děti a myslím si, že si to užijí. Chodí tady do druhé třídy. Ještě máme syna, který chodí do šesté třídy.“
anketa, návštěvníci: „Tady na sedmičce jsem kruhama házela na kužel.“
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Já jsem velmi ráda, že tyhle akce, kde opravdu mraky lidí, probíhají zrovna u nás na jihu. Počasí máme také hezké, jak si každý může všimnout. A jsem ráda, že máme ředitele, jako je paní ředitelka Hladíková tady na Základní škole, kde to opravdu žije a pak se tady tvoří komunity rodičů, přátel škol a může to vypadat takto. Ty akce se prostě rodí díky tady těm aktivním lidem a já jsem za to strašně moc ráda.“
Událost byla součástí městského projektu Dny Fajne rodiny, který zastřešuje akce k oslavě Mezinárodního dne rodiny. Ten každoročně připadá na 15. května.
Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), náměstek primátora Ostravy: „Letos tak máme zhruba asi 120 akcí, které se uskutečňují v rámci celé Ostravy a angažují se tam různé školy, organizace, městské obvody. Těch organizátorů je asi 60 a já jsem přesvědčen, že je velice důležité se angažovat do prorodinné politiky. A vycházím z toho, že je zapotřebí, aby se rodilo více dětí. V loňském roce se narodilo v celé Ostravě pouze 1900 ostravských občánků a vypadá to, že letošní rok nebude o nic lepší.“
Akce v rámci programu Dny fajne rodiny se budou konat do půlky června. Mezinárodní den rodiny sám o sobě, má za cíl připomenout její význam v každodenním životě.
---
Promenáda 6.6. zaplní Jubilejní kolonii v Ostravě
Jubilejní kolonie se již posedmé na jeden celý den promění v elegantní korzo. První červnovou sobotu ji zaplní promenáda, která návštěvníky vrátí v čase do 20. let minulého století.
Swingové tóny, spousta tance, hudby, komentované prohlídky i gurmánské zážitky. To vše a více čeká návštěvníky historické jubilejní kolonie v ostravské Hrabůvce.
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Je to letos poprvé jednodenní akce, ale nebude o nic ošizená, protože bude nabitý program. Krásný, pestrý už od brzkých ranních hodin, kdy začneme vlastně snídání za tonu violoncell. Bude velkolepá promenáda v doprovodu flašinetářů, přijdou si na své i ty nejmenší, takže určitě vemte sebou děti. Večerní tanec pod hvězdami, biograf pod širým nebem a mnoho dalších, takže rádi budeme, když dorazíte a krásně si to s námi užijete.“
Promenáda zaplní jubilejní kolonii v sobotu 6. června, a to už od 9 hodin.
Gabriela Gödelová, ředitelka Kulturního zařízení Ostrava-Jih: „Akce Promenáda v Jubilejní kolony má představit lidem tuto krásnou lokalitu v dobách jejího vzniku. Připomenout, jak to tehdy možná tady vypadalo a jak se tady možná v těch svátečních dnech žilo. To znamená, že součástí akce je zákaz vjezdu i zákaz parkování v sobotu 6.6. Velmi děkujeme předem obyvatelům, že na tento den přesunou svá auta mimo tuto ulici, aby bylo možno akci zajistit půvabně a v plném rozsahu. Tak, aby všichni příchozí si užili akci nejenom bezpečně, ale také přesně tak, jak to kdysi vypadalo. To znamená, bez toho, že by ulice byla plná aut. Místo toho tady bude spousta jiných hezkých věcí a to o tom, jak ten program je postupně poskládaný a co všechno si tady lidé mohou užít, se dočtete na webových stránkách kulturajich.cz.“
Součásti akce jsou i prohlídky unikátního bytového muzea, doplněná o tajemný dvůr, od 12 hodin. Cílem muzea je prezentovat samotnou kolonii jako unikátní dělnické sídliště, které vznikalo od roku 1921 do roku 1950. Byt představuje jakousi historickou kapsli tohoto období.
---