Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Kuchyně v MŠ Mitušova prošla rekonstrukcí
  • V červnu se uskuteční hromadné očkování psů proti vzteklině
  • Slavnostní křest nové knihy Procházky Ostravou

Kuchyně v MŠ Mitušova prošla rekonstrukcí

V Ostravě-Jihu postupně modernizují kuchyně základních a mateřských škol. Cílem je, aby školská zařízení vařila zdravě, chutně a pestře. Radnice na modernizace vynakládá částky v desítkách milionů korun.

Na Jihu Ostravy je celkem 43 školních jídelen s kuchyněmi, ve kterých se stravuje bezmála 10 tisíc dětí a zhruba tisícovka dospělých. Právě kuchyně teď procházejí modernizací. Aktuálně se dočkala zbrusu nové kuchyně Mateřská škola Mitušova 6, která tak bude denně vařit až 130 obědů. Dosud se sem jídlo dováželo.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Nyní se účastníme úspěšné rekonstrukce školní jídelny v MŠ Mitušova 6 a celkové náklady na tuto rekonstrukci a modernizaci jsou 12 a půl milionů.”

Moderní kuchyň umí vše, co si jen člověk umane. Veškeré zařízení je multifunkční, což sebou nese úspory nejen času, ale také nákladů.

Jiří Válek, MAVA: “Tady vidíme třeba indukční sporák s možností řízení přes teploměr, přes tu sondu, která se strčí do toho hrnce. Pak je tam kotel multifunkční, pánev multifunkční a konvektomat multifunkční. To znamená, ta multifunkčnost spočívá v tom, že ten stroj umí prakticky všechny operace tepelného zpracování pokrmů. Pracovní plochy jsou bezesparé, nemají spáru. Když spára v minulosti byla, tak se tam držely zbytky potravin, nebo se tam dávalo silikonové těsnění a ono plesnivělo a mělo to vlastně negativní vliv na bezpečnost potravin.”

Všechna zařízení navíc umí vařit v noci bez dozoru a na všechno mají kuchařky manipulační vozíky, takže nic těžkého nemusí nosit v rukou.

Ilona Nárožná, vedoucí kuchařka: “Jsme rádi, že máme novou kuchyň, no ale všechny začátky jsou těžké. Od vaření, po pečení, přes smažení, přes grilování. Tento stroj je opravdu výborný a navíc já ho mám ráda, protože jsem na něj zvyklá. I když je trošinku jiný, ale prakticky nejradši v něm vařím. Ale člověk se s tím musí naučit. Hlavně ty programy se s tím musí naučit. Dělat a zkoumat, pořád zkoumat.”

Kuchařky si prošly školením a s pomocí už uvařily i první jídlo.

Petr Šisler MAVA: “Dneska jsme v kuchyni s děvčatama připravili pomazánky, několik druhů, dále jsme dělali dýňovou polévku, králíka na slanině, bramborový knedlík a listový špenát. Teď budeme dělat dětem na svačinky lívance, skořicové lívance s ovocným rozvarem.”

V rekonstrukci kuchyní bude obvod dále pokračovat. Ještě letos projdou modernizací další dvě kuchyně.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V letošním roce budeme provádět rekonstrukci školní jídelny v ZŠ Srbská v objemu cirka 25 milionů korun a v MŠ Patrice Lumumby za zhruba 6,5 milionů.”

Zároveň se už připravuje projektová dokumentace pro 4 další školní kuchyně. A to mimo jiné pro základní školy Horymírova a doktorky Emílie Lukášové.

---

V červnu se uskuteční hromadné očkování psů proti vzteklině

Na Jihu Ostravy začne hromadné očkování psů proti vzteklině. Jde o preventivní opatření proti zavlečení této nebezpečné nákazy na území obvodu. Očkovat se bude na třech místech obvodu od června.

V Ostravě-Jihu žije bezmála 6 tisíc pejskařů. Ti, co řádně platí poplatky za svého domácího mazlíčka, mají výhodu. Očkování proti vzteklině mají za zvýhodněnou cenu. A to v případě, že se zúčastní hromadného očkování.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Hromadné očkování psů proti vzteklině mohou využít všichni majitelé psů bydlící v našem městském obvodu Ostrava-Jih. Proběhne v prvním červnovém týdnu. Lidé, kteří si přijdou naočkovat pejska a současně jsou řádní plátci poplatků ze psa, tak budou mít očkování za 50 korun, ostatní si na místě pejska mohou nechat naočkovat, nicméně zaplatí cenu, kterou si určí tamní veterinář.”

Zatím není úplně jisté, zda se hromadné očkování kvůli opatřením spojených s pandemií koronaviru uskuteční.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Samozřejmě vyzýváme všechny zájemce, aby ještě krátce předtím sledovali náš facebook a náš web.”

K očkování je nutné vzít si sebou pouze očkovací průkaz psa. Zvířata musí být na vodítku a musí mít také náhubek. Na kterých místech se bude očkovat, to se dočtete na webu obvodu a také v Jižních listech. Co se týká venčení psů, tak platí určitá pravidla, za jejichž porušování hrozí pokuta až 10 tisíc korun. Volně mohou psi pobíhat mimo jiné v Agility parku na Dubině.

Agility park je momentálně otevřený do 5 odpoledne, od května tady ale budete moci trávit svůj čas se svými pejsky až do 8 večer.

K volnému pohybu psů slouží také tak zvané psí loučky, kterých je v obvodu celkem pět.

---

Slavnostní křest nové knihy Procházky Ostravou

V Ostravě pokřtili zbrusu novou publikaci. Má název Procházky Ostravou: Krok za krokem ulicemi města a celkem v ní najdete sedm tématických procházek, které vás zavedou na atraktivní místa plná klidu a zeleně.

Na světě je nový průvodce Ostravou. Publikace, která je protkaná současnými i unikátními historickými snímky, nabízí procházky po atraktivních místech na periferiích města a slavnostně byla pokřtěna u novoveských rybníků.

Petr Lexa Přendík, autor knihy, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Nová publikace, to je vlastně Ostrava, jak ji vnímám já. Už ji nevnímám jako černé město, ale jako město naopak zelené. Protože každý průvodce, že jo, se pohybuje po centru, po Vítkovicích, po industriálních památkách. Já chodím do okrajových částí, takže čtenáři tady najdou příběh třeba Svinova, Nové Bělé, malebných Proskovic, ale třeba nevyhýbám se ani těm už zmíněným centrům, takže mám tam třeba z městského obvodu Jih trasu vedoucí přes Starý Zábřeh, přes Jubilejní kolonii.”

Jedna z tras vás zavede i do samotného centra Ostravy, a to prostřednictvím výkladců ostravských kaváren, které tady byly od poloviny 19. do poloviny 20. století.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: “Tím, že vlastně každá ta kapitola popisuje trasy Ostravy a troufám si říct, že zajímavými místy, tak snoubí právě jak ty dobové, historické snímky, jako tu historii, tak vlastně i ty přírodní zajímavosti ve městě Ostravě.”

Slavnostní křest se uskutečnil tady na tomto místě, protože tady končí jedna z tras a za druhé je tady přibližně střed města Ostravy.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: “My jsme společně s městským obvodem Nová Ves právě vynaložili nemalé úsilí na to, abychom to místo zrevitalizovali do podoby jaká je. Samozřejmě i s přispěním státního podniku Diamo a těší nás, že to místo je tak navštěvované lidma.”

Anketa: účastníci křtu: “Jsem ráda, protože Petra Lexu Přendíka znám už dlouhá léta ((((a chodím s ním na komentované procházky, tudíž vím, že je schopný. Vždycky perfektně připravený, no a jeho kniha bude určitě zážitek. Už jen letmý pohled mi stačil a věděla jsem, že bude úžasná.”

“Jsem ráda, že to vyšlo, protože mě to baví věnovat se podobným věcem.”

“Držím mu palce. Víc takových lidí, bylo by to hezké.”

“Jsem pyšná na synovce. Nechám se inspirovat určitě.”

Publikace vznikala zhruba rok a stojí za ní spousta ušlých a ujetých kilometrů.

Petr Lexa Přendík, autor knihy, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Když jsem psal tuto publikaci, tak jsem jezdil na kole, chodil pěšky, mapoval jednotlivé obvody. Mimochodem v takovém obvodu Nová Bělá jsem vlastně do té doby nikdy nebyl, takže jsem ho prvně musel několikrát projít, najít tam různé příběhy, fotografie a vznikl z toho, myslím si, krásný okruh.”

Kniha je k dostání v běžných knihkupectvích.

---Mohlo by Vás také zajímat