Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • V novém parku za Lunou se předvedli parkouristé
  • ZŠ Dvorského slavnostně otevřela nové multifunkční hřiště
  • Promoce studentů U3V v Komorním klubu

V novém parku za Lunou se předvedli parkouristé

V Ostravě-Jihu slavnostně otevřeli zrevitalizovaný park za kinem Luna v Zábřehu. Nově nabízí nejen odpočinková místa se spoustou laviček, ale také ovál pro inline bruslaře, pingpongové stoly. nebo parkourové hřiště.

Velkou parkourovou show si užili všichni návštěvníci slavnostního otevření parku mezi panelovými domy za kinem Luna. Právě parkourové hřiště je součástí tohoto prostoru a zároveň jde o vítězný projekt participativního rozpočtu Náš Jih.

Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Jsou zde připraveni odborníci, kteří parkour umí a kteří dětem ukazují, jak se dá na těchto překážkách cvičit a samozřejmě nejen po odborné stránce, ale i zcela amatérsky tak, aby se zabavily, aby se hýbaly, protože celý tento prostor se nachází v blízkosti školy Kosmonautů 13, takže všechny děti, které ji navštěvují, to mají úplně blízko a můžou si to užít.”

Připraveny byly tři exhibice profesionálních parkouristů a tři soutěžní workshopy pro děti, kterým ukázali, jak se dají využívat jednotlivé překážky.

Patrik Gabryš, autor projektu: “V podstatě tady můžete, řekněme hopsat, zhoupnout se, něco přelézt, něco podlézt, někde vylézt. Je to takový obecný, všeobecný pohyb, který jsme dělali všichni jako děti a tady to hřiště nás k tomu vede trochu zpátky. Začínáme v podstatě na těch nejnižších překážkách, to znamená na té, řekněme, tady té nízké trubce, na těch balančních nízkých zídkách. Až když mi to jde, můžu se pouštět do těch výšek.”

Anketa: návštěvníci slavnostního otevření: “Mě se to líbí dobře. Já jsem zkusil přeskakovat ty tyčky.”

“Hodně se mi to tu líbí a dobře jsem si to i vyzkoušel. Jde mi to.”

Kdo by se chtěl parkouru věnovat profesionálně, může se přihlásit do sportovního klubu ADD lead.

Patrik Gabryš, autor projektu: “Může si zadat add-lead.cz. Zítra otevíráme tréninky, začíná tréninková sezóna, takže i tady nejblíže na Jihu na Gymnáziu Volgogradská, nebo na střediscích tady na Jihu se můžou hlásit.”

I přesto, že bylo docela chladno, akci si nenechaly ujít desítky lidí.

Hana Tichánková (ANO). místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Předpokládali jsme, že bude tepleji a slunečněji, ale i přesto lidé dorazili. Určitě za hezkého počasí by jich bylo víc, nicméně jsem ráda, že přišli a že se podívají a zjistí nejenom jak funguje parkour, ale seznámí se i s celým tímto novým prostorem.”

Součástí parku je i nový mobiliář, chodníky, zeleň a pítko pro osvěžení. Kompletní revitalizace parku začala loni v říjnu a vyžádala si 16 milionů korun.

---

ZŠ Dvorského slavnostně otevřela nové multifunkční hřiště

Základní a mateřská škola Dvorského se po 20 letech dočkala zbrusu nového multifunkčního hřiště. Dosud žádné venkovní sportovní zázemí neměla. Slavnostní otevření hřiště se tak neslo ve velkém stylu.

V areálu Základní a mateřské školy Dvorského v ostravské části Bělský les slavnostně otevřeli nové multifunkční hřiště. Zatímco dopolední program si užili žáci školy a školky, odpoledne dostal prostor každý, kdo měl zájem si nejen zasportovat.

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ Dvorského: “Na slavnostní otevření jsme si pozvali sportovní organizace a kluby, se kterými, s některými začínáme spolupráci a některé už tady jsou delší dobu. To znamená, oni chtěli podpořit děti, které se vracejí po té pandemii. A všichni víme, že po té pandemii jsou děti nerozhýbané.”

Připraveny byly nejen různé sportovní disciplíny pro děti, ale předvedli se také hasiči, policisté, nebo kynologové. Nechyběl ani skákací hrad. exhibice sportovců a autogramiáda fotbalistů Baníku, hokejových Vítkovic, florbalistů Vítkovic a jednoho z členů basketbalového týmu, který se zúčastnil Olympiády v Tokiu.

Petr Handl, výkonný ředitel HC Vítkovice Ridera: “Jakýkoli takový projekt, který umožní dětem sportovní vyžití, tak je samozřejmě velkým přínosem, protože všichni víme, že toho pohybu mají děti v posledních letech čím dál méně a budou-li mít k dispozici takováto kvalitní sportoviště, možná je to bude k tomu sportu zase o něco více lákat.”

Tomáš Galásek, asistent trenéra české fotbalové reprezentace: “Většinou si stěžujeme na tu novou generaci, že už to zapálení trošku chybí, ta motivace, nebo něco, i když teď ta těžká situace s pandemií asi tomu dopomohla. Ale myslím si, že v té době jsme byli urputnější a bojovali jsme daleko víc, než nynější generace.”

Každý, kdo splnil všech 10 připravených disciplín, dostal zdarma špekáček, který si mohl opéct na vatře za mnou.

Anketa: návštěvníci slavnostního otevření: “Toto hřiště se mi líbí hodně, je tady něco nového a ze sportu mám rád fotbal, florbal, box a hokej. Rád se na něj dívám.”

“Je to krásné tady s dětmi. Jeden je na škole, malé je ve školce, ta prostřední a je to tady moc povedené. Syn to vlastně celé obešel, aby získal špekáček, aby si ho potom mohl opéct, takže je to tady super. Jsou šikovní.”

“Užil jsme si to moc. Vyzkoušel jsem si policejní pouta, pak jsem tady byl na autogramiádě. Takže bylo to super.”

Nové multifunkční hřiště budou využívat nejen žáci školy, ale v odpoledních hodinách bude sloužit i dětem a klubům z širokého okolí.

Miloš Kosík, ředitel ZŠ a MŠ Dvorského: “Co se týká prevence toho hřiště, máme tady kamerový systém a tím bychom chtěli zabránit tomu, aby to hřiště nebylo poškozeno a samozřejmě, pokud by zůstalo v tom stavu, jak je, co nejdelší dobu tak by to bylo ku prospěchu všech. Máme tady správce hřiště, který to kontroluje a stará se o tu plochu. A prosím samozřejmě veřejnost, která tady bude, aby se k tomu hřišti chovala jako doma.”

Multifunkční hřiště je určeno zejména pro míčové hry jako malá kopaná, nohejbal, volejbal, košíková, florbal, nebo tenis a vybudovat ho nechala radnice Ostravy-Jihu.

---

Promoce studentů U3V v Komorním klubu

Další studenti Univerzity 3. věku ukončili studium. Poté, co úspěšně absolvovali všechny čtyři semestry, v Komorním klubu v Jubilejní kolonii pro ně byla připravena slavnostní promoce.

V Komorním klubu v Jubilejní kolonii se sešlo 34 studentů Univerzity 3. věku na slavnostní promoci. Šlo o studenty, kteří úspěšně ukončili dvouleté studium.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy, Kultura-Jih: “Dneska promuje ročník školní studijní rok 2019/2020, kterým jsme z důvodu korony museli odložit promoce a zároveň promuje školní rok 2020/2021. Celkem ukončilo a splnilo podmínky pro absolutorium 34 studentů, dnes už absolventů.”

Dagmar Hrabovská (Ostravak), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Jsem velice ráda, že se se seniory setkáváme a musím říct, že vlastně i v té obtížné době prokázali velkou schopnost a velkou chuť zvládnout studia, protože podobně jako žáci i oni studovali online. Takže museli za pomoci svých rodinných příslušníků se naučit pracovat s počítačem a zvládli to opravdu výborně.”

Anketa: studenti U3V: “Budu chodit dál. Zítra jdu na další a bavilo mě to strašně moc. Hlavně, že jsme byli mezi sebou, že jsme měli takovou dobrou partu. Kolektiv byl super.”

“Mě bavila ta historie, nejvíc ta historie a to kreslení a ty ruční práce. Pokračovat nebudu, ale bylo to fajn. Jsme se poznali zase. Začínalo nás asi 20 a zůstalo nás 12.”

“Historie obvodu, to nás nejvíc zajímalo, EU a malování. Jsme malovali taky.”

“Ano, my teda pokračujeme, máme imatrikulaci, takže pokračujeme dál.”

“Já souhlasím s kolegyní, moc se nám to líbilo.”

U3V ale rozhodně nekončí. Už koncem září se otevírá nový školní ročník, který bude opět na dva roky a nabídne dva nové studijní programy.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy, Kultura-Jih: “Předměty jsou úplně jiné. Vybrali jsme pro naše studenty úplně nové programy. Budou se i nadále potkávat se svými oblíbenými pedagogy, ale přibudou i nové, zajímavé předměty, které ještě neabsolvovali.”

Nebude chybět například oblíbená výuka historie, která se ale nově rozšíří na celou Ostravu. Dosud se studenti pohybovali jen v obvodu Ostrava-Jih.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy, Kultura-Jih: “Zároveň se budeme věnovat různým kreativním kurzům v umělecké škole AVE ART a připravili jsme také zajímavé věci, které ještě vůbec nebyli a v podstatě to je překvapení.”

Nové jsou i názvy programů, Jeden z nich se například jmenuje Jsem senior a co má být.

Dvouletý studijní program se skládá ze 4 semestrů, které si ale studenti zakupují jednotlivě.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy, Kultura-Jih: “To znamená, vždycky se přihlásí se tedy vždy na jeden semestr, který začíná už teď září, říjen a končí na jaře 22 a na to navazuje další semestr, takže celkem můžou absolvovat až 4 semestry nezávisle na sobě dle svého výběru.”

Všem studentům U3V, kteří jsou z obvodu Ostrava-Jih, přispívá na studia radnice, a to dvěma třetinami z celkové částky.

---Mohlo by Vás také zajímat