Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Ostrava-Jih snižuje nájmy neziskovkám a podnikatelům
  • Nejlepší učitelé Ostravy-Jihu získali ocenění
  • Náměstí Ostrava-Jih oživily zlatice a velikonoční zajíc

Ostrava-Jih snižuje nájmy neziskovkám a podnikatelům

Radnice opět podává pomocnou ruku. Ulevit chce nájemcům obecních nebytových prostor. Dosud už živnostníkům v souvislosti s pandemií koronaviru poskytla kompenzace ve výši jeden milion 800 tisíc korun.

Neziskové organizace a také živnostníci, kteří podnikají v nebytových prostorách městského obvodu Ostrava-Jih, dostanou další úlevy z nájmů. Zatímco podnikatelé dostávají podporu od státu ve výši 50 % z programu COVID nájemné, neziskovky bohužel ne. Současným nastavením slevy radnice nájemcům v podstatě srovná podmínky.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Děláme maximum proto, abychom činnost a aktivity neziskových organizací, které působí v našem městském obvodě a zároveň si pronajímají naše nebytové prostory, zachovali a podpořili. Proto jsme se rozhodli, že jim dáme slevu z nájmu, a to ve výši 80 procent od ledna do června tohoto roku. Nezapomínáme samozřejmě také na podnikající fyzické a právnické osoby, u kterých jsme po vyhodnocení současné situace přistoupili k tomu, že jim poskytneme 30 procentní slevu z nájmu. A to také od ledna do června letošního roku.”

Kompenzace se týkají zhruba 30 neziskových organizací a 50 podnikatelů, kteří si ale o poskytnutí slevy musí požádat. A to nejpozději do 15. května.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Ta situace je dlouhodobě nepříznivá opravdu pro všechny a radnice využívá maximální možnosti pro to, aby pomohla tam, kde může. Máme velice kladné zpětné odezvy těch podnikatelských subjektů i od neziskovek, kteří díky poskytnutým slevám a současným zvýhodněním mají možnost zachovat další chod svých činností a my věříme, že do budoucna budou opět fungovat v plném rozsahu tak jako předtím.”

Radnice těmito úlevami na nájmech přijde o příjmy ve výši bezmála milion 700 tisíc korun. Aktuální nabídku bytových i nebytových prostor najdete na webu nemovitosti.ovajih.cz.

---

Nejlepší učitelé Ostravy-Jihu získali ocenění

V Ostravě-Jihu ocenili učitele základních a mateřských škol. A to u příležitosti narození učitele národa Jana Amose Komenského. Ocenění probíhalo v komorním duchu v Obřadní síni radnice.

Radnice Ostravy-Jihu každý rok na Den učitelů oceňuje nejlepší pedagogy. Tuto tradici nepřerušila ani dnešní covidová doba. Pamětní list, kytici a finanční odměnu si tak převzalo 10 pedagogů. 5 z nich v kategorii výrazná pedagogická osobnost a dalších 5 za dlouholetou pedagogickou a tvůrčí činnost.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Když si vzpomenu na J.A. Komenského a na to, jak se snažil tu pedagogickou činnost obohatit o tvůrčí postupy, tak myslím, že po roce distanční výuky můžeme říct, že všichni pedagogové se museli na toto zaměřit a samozřejmě těch tvůrčích nápadů muselo být velmi hodně.”

Vzhledem k vládním opatřením se učitelé v Obřadní síni radnice střídali, aby se nepotkávali. Doprovod jim dělali pouze ředitelé škol a školek, kteří je navrhli.

Marcela Labaničová, učitelka, MŠ Dvorského: “Jsem nadšená, moc se mi líbí a jsem dojatá prostě a šťastná. Mám 40 let za sebou té pedagogické práce, takže jsem ráda, že jsem to všechno zvládla a že jsem i oceněná. Já jsem chtěla být porodní asistentkou, ale potom jsem přece jenom, protože moje babička byla paní učitelka ve školce, takže jsem po ní převzala tu štafetu.”

Šárka Augustová, učitelka, ZŠ Košaře: “Mám obrovskou radost. Tu pedagogickou školu jsem si teda kdysi vymohla a je to moje vnitřní záležitost. Jsem opravdu učitelkou odjakživa chtěla být. Co mi to přináší? Životní uspokojení, vnitřní náboj, děti jsou úžasným nábojem pro dobrou náladu, pro chuť a elán do života. Je to krásné zaměstnání.40 let už učím.”

Další dva ředitelé si vysloužili poděkování za jejich přínosné aktivity, a to u příležitosti odchodu do důchodu a za zabezpečení chodu krizové školky a školy. Velký dík ale patří všem učitelům.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Já bych chtěla popřát všem pedagogům ještě dodatečně hodně zdraví, hodně tvůrčích nápadů, hodně radosti z práce. Neděkuii jen pedagogům, ale musím za ten uplynulý rok také rodičům, protože velký kus pedagogické práce převzali také oni.”

Všichni doufají, že se děti co nejdříve vrátí do škol a školek.

---

Náměstí Ostrava-Jih oživily zlatice a velikonoční zajíc

Náměstí Ostrava-Jih se obléklo do velikonočního. Radost lidem dělá nejen 3D velikonoční zajíc v nadživotní velikosti, ale také květináče se zlatým deštěm, na které vyrobily velikonoční ozdoby děti mateřských škol.

Na náměstí Ostrava-Jih panuje jarní a velikonoční atmosféra zároveň. Radnice tady nechala dovézt 29 květináčů s rozkvetlými zlaticemi. Přesně tolik je v obvodu mateřských škol. Každá z nich dostala za úkol nazdobit jednu z nich. A vrhly se do toho s radostí.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Původní záměr byl, že se zlatice dovezou do školek, tam si je nazdobí děti a pak se převezou na náměstí, tak jsme to přizpůsobili současné době, kdy děti do školek nechodí, ale paní učitelky se s nadšením vrhly na tu výzdobu právě zde na náměstí.”

Kateřina Zieglerová, učitelka, MŠ Jana Maluchy: “Naše děti tady vyrobily v rámci Ostrava-Jih takovou zlatici. Vyráběli jsme s nimi vajíčka, motýlky a paní učitelky vyrobily takové zajíčky, aby to nebylo strohé. Jsme rádi, protože to tady tak oživí ten Jih, protože tím, jak ti lidé jsou doma, tak aspoň udělají procházku, zajdou tady, Podívají se, co děti vytvořily z různých školiček a mají motivaci a myslím si, že se tím reprezentují i ty školičky.”

Petra Vaculíková. učitelka, MŠ Alberta Kučery: “My jsme nevyráběly, my jsme pověřily děti na distanční výuce. Takže děti dostaly domácí úkol. Doručily nám potom vajíčka do školky a my jsme to zalaminovaly, daly na stužky a zdobíme. A ještě mají další úkol, přijít se tady s tím stromečkem vyfotit."

Náměstím se může inspirovat úplně každý a ozdobit si takto třeba zlatý déšť, nebo jiný keř v místě svého bydliště. Každopádně nazdobené náměstí dělá radost všem.

Anketa: návštěvníci náměstí: “Je to úplně nádherné, se tady nad tím rozplýváme. Jakože opravdu si ty školy s tím daly záležet. Jako každá ta zlatice je jinak nazdobená, opravdu se nám to moc líbí. Taky jsme pózovali u zajíčka, myslím si, že to oživilo hodně tady Ostravu-Jih.”

“Líbí, hlavně ty výzdoby od těch dětí.”

Radnice plánuje, že v budoucnu nechá zlaticemi vyzdobit i další místa v obvodu.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Zatím jsou tady a my se samozřejmě opravdu moc těšíme až budou dokončeny rekonstrukce veřejného prostoru například před Kotvou v Zábřehu, kde potom počítáme také s tím, že na těchto místech budeme umísťovat obdobně hezké výzdoby.”

3D velikonoční zajíc je už letos kromě náměstí i na dalších třech místech, A to u kostela svatého Ducha, na ulici U Hrůbků a na ulici Bohumíra Četyny.

---Mohlo by Vás také zajímat