Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Jižní listy jsou nejlepším radničním časopisem v MS kraji
  • Prázdniny na Jihu nabídnou pestrý program
  • Jižní město oživila historicky první sousedská slavnost

Jižní listy jsou nejlepším radničním časopisem v MS kraji

Jižní listy si připsaly velký úspěch. Pravidelný měsíčník městského obvodu Ostrava-Jih získal 1. místo v MS kraji v kategorii obcí nad 10 tisíc obyvatel a v rámci celé ČR se umístil na 14. příčce.

Jižní listy jsou nejlepším radničním časopisem v Moravskoslezském kraji a 14.tým nejlepším v Česku. Nej mají hned několik. Pyšní se například tím, že nejsou orientované pouze na jedno téma, ale jsou schopny oslovit čtenáře všech věkových kategorií, aniž by vybočovaly z mantinelů účelu radničního zpravodaje.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V každém případě nám to udělalo velkou radost, protože naše Jižní listy byly vyhodnoceny jako nadprůměrné v podávání informací našim obyvatelům o tom, jak funguje radnice, jak se hospodaří s rozpočtem, bylo také oceněno to, že nepříliš jsou prezentováni v našich Jižních listech politici, ale většinou práce celého úřadu.”

Porota ocenila i hezkou grafiku a použité fotografie především na titulní straně.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Takže do příštího roku máme velkou výzvu, abychom byli první v republice v našich Jižních listech a určitě se vlastně na tuto situaci odrazila dlouholetá práce, protože poslední roky opravdu jsme se snažili ten časopis dělat tak, aby byl čtivý a poutavý, aby když do té schránky přijde, aby si lidé po něm sáhli a našli nejen jakoby praktické informace.”

Ty se týkají nejen kulturních a sportovních akcí, ale také činnosti radnice, zajímavých lidí, kteří v obvodu žijí, ale také zábavy jako jsou například křížovky.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V letošním roce jsme vlastně celé ty Jižní listy podpořili i tím, že v době koronavirové epidemie jsme k nim přibalili dvě roušky, což samozřejmě naši obyvatelé nesmírně ocenili a brzy si i všimli, že Jižní listy vydáváme a doufám, že se do nich začetli. “

Jižní listy mají 32 stran a vychází v nákladu 50.000 výtisků 11 x ročně. Tedy každý měsíc kromě července. Distribuci do poštovních schránek obyvatelům Jihu zajišťuje Česká pošta. Pokud máte jakýkoli nápad, co zveřejnit nebo zlepšit, můžete ho poslat na email . Jižní listy vycházejí nejen v tištěné podobě, ale i elektronicky.

---

Prázdniny na Jihu nabídnou pestrý program

Školáci si převzali vysvědčení a začaly jim dva měsíce prázdnin. Na Jihu je mohou strávit zcela nevšedně díky prémiovému projektu Prázdniny na Jihu, který bude probíhat až do 21.srpna.

Prázdniny na Jihu. To je pilotní projekt, který připravila radnice spolu s kulturními zařízeními obvodu a neziskovými organizacemi. Děti se tak mohou těšit na spoustu zábavy a kulturních i sportovních zážitků. A to dennodenně od 7. července vždy od 8 do 12 hodin. Veškeré akce jsou zcela zdarma a určeny jsou dětem ve věku od 6 let.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Bude to třeba dobývání pevnosti, inline bruslení, parkur, graffiti, zažít cirkus, prázdniny v knihovně, velocipedisté cyklistům, sebeobrana, karate, dopoledne s mažoretkovou hůlkou a tak dál a tak dál. Takže ten program je opravdu velmi bohatý, bude se realizovat po celém městském obvodu Ostrava-Jih."

Celý program odstartuje 7.července v 15 hodin v zahradě Kulturního domu Akord akcí Na vlnách dobrodružna.

Zdeněk Kačor, programové oddělení DK Akord: “Stanete se účastníky akce, kdy se bude snažit získat poklad pirátů. Protože piráti chtějí vydat své poklady, ale ne jenom tak. Zkrátka a dobře budete si je muset zasloužit. Takže čekají na vás soutěže, hry, ale bude tady také pohádka O pirátovi, O Neptunovi a víle aneb proč je moře slané. Také tady bude taneční workshop, zkrátka ten den se nebudete nudit.”

Pokud se tedy chcete akcí zúčastnit, stačí jediné. Přihlásit se. Veškeré podrobnosti najdete na webu prázdniny na Jihu. cz a také na stránkách městského obvodu Ostrava-Jih a na facebooku. V kulturním domě Akord navíc bude probíhat i letní festival.

Zdeněk Kačor, programové oddělení DK Akord: “V rámci letního festivalu každou středu tady od 17 hodin můžete přijít na pohádku. Pohádky jsou pravidelné a v případě nepříznivého počasí se odehrávají dole v klubu. Takže kluci, holky, prázdniny jsou od toho, abyste si je užívali, tak když, tak přijďte k nám. Těšíme se na vás.”

Letní festival bude zahájen už 1. července hravým kabaretem Ostrov fantazie divadla Kač-Kač.

---

Jižní město oživila historicky první sousedská slavnost

Na Jihu se uskutečnil vůbec první sousedská slavnost. Čaj o páté v Družstvě probíhal na náměstí Gen. Svobody v Zábřehu a celá akce se nesla ve stylu 30.let minulého století.

Úžasná atmosféra, báječní lidé, dobová hudba i oblečení. To a ještě více nabídla první sousedská slavnost aneb ˇČaj o páté v Družstvě. Skvěle zorganizovaná akce mnohé překvapila.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Já musím uznat, že ten, kdo to tady vymyslel, že určitě na výbornou. Když jsem sem přišel, tak to byl opravdu návrat o 80, 90 let zpět. Samozřejmě do doby, kterou jsem nezažil, ale ten balzám, jakým to na mě zapůsobilo celá ta akce, ten je naprosto nenahraditelný. Samozřejmě můžeme děkovat i počasí, že se umoudřilo, protože přestalo pršet chvilku předtím než tato akce začala. A věřím, že se zadělalo na novou tradici.

Cílem akce je spojovat lidi a připomínat historii a staré dobré časy.

Karin Raszková, Spolek Elegant: “Takže dnešní akce je pro nás velkým překvapením, protože se potvrdilo to, o čem jsme už dlouho přesvědčeni, že lidé chtějí sdílet svou komunitu. Dnešní akce vznikla tak, že jsme se rozhodli, že oživíme náš park, který je překrásný a musím říci, že během tří týdnů ve spolupráci s obvodem Jih vznikla tahle parádní akce. Máme tady výstavu starých dobových fotografií, hraje band, dobré jídlo a myslím si, že se všichni dobře baví.

Součástí sousedské slavnosti byla i vyjížďka velocipedistů, výstava městských a historických kol a taneční párty s výukou základních kroků swingu. A samozřejmě nechyběla ani spousta dobrého jídla a pití.

Anketa: návštěvníci akce: “Jsem ročník 1951 a od svých prakticky 5 let bydlím tady v Zábřehu Družstě a jsem velmi vděčná organizátorům, že něco takového udělali, protože je to velmi přínosné pro nás starousedlíky. Mnozí z nich už jsou sami a opravdu je to pěkné od nich.”

“Já jsem vlastně tady prožil celý život dá se říct. V tomhle baráku. Akorát jsme ho potom přestavovali trošku a ony byly ty baráky skoro všechny přestavěné.”

“Na akci se nám moc líbí. Je to naše oblíbená doba. Manžel má na sobě vlastně svatební oblek, ve kterém se ženil na bunkru, takže my si to moc užíváme.”

“Před chvilkou jsme dorazili ,takže jsme nestačili ještě všechno okoukat, ale vypadá to tu pěkně.”

“Jsme spokojené, My tady jako jsme se těšili a líbí se nám tady. Je to pěkné.”

Sousedská slavnost nebyla poslední akcí v tomto stylu. Během léta proběhne podobná v Jubilejní kolonii, kde se uskuteční Kolonáda.

Karin Raszková, Spolek Elegant: “Lidé se budou moci procházet po nádherné Jubilejní kolonii, na jednotlivých domech bude napsaná jejich historie. Ke kolonádě neodmyslitelně patří prvorepubliková kavárna a samozřejmě parádní živá hudba.”

V srpnu si pak na krásné zrekonstruovaném náměstí Ostrava-Jih budete moci připomenout 70. léta díky stylové retro párty.

---Mohlo by Vás také zajímat