Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • V Ostravě-Jihu přibývá parkovacích míst
  • Adventní čas zpestří nová vánoční soutěž
  • Projekt Příběhy našich sousedů běží i na Jihu

V Ostravě-Jihu přibývá parkovacích míst

Řidičům se opět alespoň částečně ulevilo. Ve Výškovicích a na sídlišti Bělský les přibyla nová parkovací místa, která radnice Ostravy-Jihu nechala vybudovat na nevyužívaných místech.

Nevyužívané asfaltové dětské hřiště na ulici Františka Lýska se proměnilo v parkoviště pro 22 aut. Obvod Ostrava-Jih jej nechal vybudovat za zhruba 3 miliony korun. Na místě byla zřízená i dvě parkovací stání pro tělesně postižené.

Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “My jsme se setkávali s těmi požadavky na řešení té dopravní situace tady v tomto místě tak jako v podstatě všude v našem městském obvodě, ale právě ta nevyužívaná plocha nás přiměla k tomu, že ji využijeme takto pro ty řidiče s tím, že se podařilo ty peníze teď ještě ušetřit v tomto letošním roce a díky Ostravským komunikacím, které měly potřebnou kapacitu stavební, se podařilo ještě letos toto parkoviště vybudovat.”.

Jeden z obyvatelů sídliště Bělský les: “Tady už opravdu to bylo hodně přeplněné, takže opravdu večer, když jste přijela v 5 hodin, nebo v 6, tak už tu prakticky nebylo kde zaparkovat a člověk musel vybírat ta místa někde daleko. Takže s těžkýma taškama. Určitě to pomohlo tady tomu. Takže za mě je to dobře.”

Dalších bezmála 130 parkovacích míst vzniklo rozšířením parkoviště na ulici Jičínská ve Výškovicích. Právě v této části obvodu mají řidiči největší problém s odstavením aut.

Anketa: obyvatelé Výškovic: “Co tu dělají ta velikánská auta. To se nám tu nelíbí. Není to tu náhodou dopravní značka, že to tu jenom pro osobní a ne nad 2 a půl tuny. Ještě to by měl někdo pohlídat a samozřejmě to parkování pod domem. Pěší zóna a vidíte tam, tam. Jsme rádi samozřejmě, protože člověk přijel ve 4 odpoledne a už neměl kde zaparkovat. Krásné to je, krásné.”

“Kdo je řidič, tak určitě mu to dělá radost, že to parkoviště je, ale já jsem měla radši ty stromy a to, co tam bylo, ale nedá se nic dělat. Je jasné, že ti, co mají auta, že jsou rádi a aut je strašně moc, takže zase na druhou stranu je dobře, že to je.”

“Je to lepší, protože se stávalo na chodníku a teď by teda nemělo, i když někteří stojí dál.”

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V této chvíli je tady celkem 267 parkovacích míst, z toho nových je 126. Tato akce stále necelých 17 milionů korun a myslím si že velice ulevila parkování v této oblasti, protože Výškovice jsou velice kritické, co se týče možnosti zaparkovat. Do konce roku budou ještě dokončena parkoviště na ulici Kaminského a ulici Lužická a v této chvíli už je hotovo parkoviště na ulici Dr. Martínka.”

Díky těmto parkovištím v obvodu přibude dalších 65 parkovacích míst.

---

Adventní čas zpestří nová vánoční soutěž

Obvod Ostrava-Jih se oblékl do vánočního. Nazdobeny jsou vánoční stromy, náměstí i ulice. Ty se slavnostně rozsvítí už 1. prosince. Zároveň bude v tento den zahájena i vánoční akce Adventní kalendář aneb společné Vánoce na Jihu.

Na novém náměstí Ostrava-Jih se 1. prosince rozsvítí vánoční strom. Tento slavnostní okamžik umocní vystoupení Vladimíra Hrona s kapelou Permoník. V tento den se rozzáří i vánoční výzdoba v celém obvodu. A navíc začne i nová vánoční soutěž o hodnotné ceny.

Aneta Bartoníková, referent marketingu, Kultura Jih: “Kultura Jih si ve spolupráci s městským obvodem Ostrava-Jih připravila pro své občany takovou aktivitu v této těžké době, která úplně nám nepřeje. Nemůžeme pořádat všechny kulturní akce, které jsme měli v plánu. Tak jsme si místo toho připravili adventní kalendář. Bude probíhat na webu kulturajih.cz, kde bude po 24 dní připraven adventní kalendář s okýnky.”

Každý den si lidé budou moci rozkliknout jedno políčko, pod kterým se bude skrývat soutěžní úkol v podobě otázky, nebo nějaké aktivity spojené s Vánocemi.

Aneta Bartoníková, referent marketingu, Kultura Jih: “Do tohoto adventního kalendáře se zapojilo mnoho partnerů, kteří přispěli svými hodnotnými dary a i s těmito partnery vlastně budeme vytvářet ty jednotlivé úkoly a otázky. Takže budou vždycky tematické podle toho, čeho se cena týká.”

První políčko adventního kalendáři si budete moci rozkliknout už 1. prosince, poslední pak na Štědrý den.

Aneta Bartoníková, referent marketingu, Kultura Jih: “25. 12. bude poslední slosování o hlavní cenu. Ceny si zatím necháme ještě pro sebe, bude to překvapení, takže určitě se podívejte každý den, co máme pro vás připraveno.”

A připraveného je toho ještě mnohem víc. Už 5. prosince se budou v kulturním domě K-trio vyrábět svíčky.

Aneta Bartoníková, referent marketingu, Kultura Jih: “V nejbližších dnech chystáme vánoční dílny. Tak na to bych ráda určitě všechny pozvala na zdobení perníčků, které proběhne 12.12. právě tady v K-triu. Taky máme nachystaný tradiční vánoční koncert, nebo Štěpánskou zábavu, ale uvidíme, jak nám to situace dovolí. Zda se tyto akce budou konat, nebo nebudou.”

19. prosince se budou v rámci vánočních dílen péct vánočky.

---

Projekt Příběhy našich sousedů běží i na Jihu

Základní školy z Ostravy-Jihu se zapojily do celorepublikového vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů neziskové organizace Post Bellum. Určena je žákům 8. a 9. tříd a jejich úkolem je vytvořit reportáž s pamětníkem ze svého okolí.

Už téměř tisíc škol z celé republiky zdokumentovaly, nebo dokumentují příběhy pamětníků. S těmi se setkávají žáci 8. a 9. tříd, kteří se díky tomu dozví spoustu informací, které v žádné učebnici nenajdou. V Ostravě-Jihu se do projektu Příběhy našich sousedů zapojily 4 základní školy.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Neprobíhá jenom tady na ZŠ Formana. Jsou zapojeny ještě další 3 školy. A to ZŠ Krestova, Kosmonautů 15 a Dvorského. Děti si nacházejí pamětníka, který žije v sousedství na základě rozhovorů, na základě shánění informací z historických archivů a tak dále. Já si velice cením toho, že to je ukázka alternativní výuky moderních dějin, protože je to interaktivní, hovoří s účastníky toho určitého období, musí zpracovat informace.”

Žáci 9. třídy Základní školy Františka Formana si vybrali historičku a bývalou profesorku Ostravské univerzity Vlastimilu Čechovou, která ze všeho nejraději vzpomíná na exkurze, s nimiž začali už za bývalého režimu.

Vlastimila Čechová, historička a bývalá profesorka Ostravské univerzity: “Mohli jsme jet do Polska, Rumunska. Překrásná byla exkurze v roce 1971 po severorumunských klášterech z hlediska historického i uměnovědného. To byla nádhera. Potom po roce 90 jsme jezdili každé prázdniny 4x Turecko, pak Řecko, Francii. Kromě Skandinávie i Pobaltí jsme dělali. Německo, opravdu jsem se snažila, aby ta historie měla nějaký základ. Učitel musí vidět, aby toto mohl přenést pak do výuky tak složitého předmětu jako je historie. Ty exkurze byly opravdu krásné. Platili jsme si to sami, žádné dotace jsme nedostali. Spali jsme, kde se dalo.”

A co by měl správný učitel mít?

Vlastimila Čechová, historička a bývalá profesorka Ostravské univerzity: “Lásku k lidem, velkorysost, nebýt hnidopychem, nebazírovat na maličkostech a zhodnotit schopnost myslet. Schopnost toho žáka, nebo toho studenta. Třeba ta odpověď na otázku toho učitele bude poloviční, ale on musí poznat ten učitel, že ten student, ten žák dovede seřadit to nejdůležitější z odpovědi na otázku. A to je to umění učit.”

Daniela Straková, žákyně 9. třídy ZŠ Františka Formana: “Vybrali jsme si zrovna ji, protože ona má takový zajímavý život plný zážitků z historie a tak. My vytvoříme reportáž o jejím životě. Bude to video, my točíme záznam a bude tam i video, budou tam různé fotky a uděláme z toho takový menší dokument 45 minutový asi. A moc nás to baví.”

Úkolem žáků bude z rozhovorů s pamětníky nejen vytvořit psanou, rozhlasovou, nebo video reportáž, ale poté vše také odprezentovat. Radnice Ostravy Jihu projekt podpořila více než 90 tisíci korunami.

---Mohlo by Vás také zajímat