Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Poruba

Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • První etapa rekonstrukce stadionu v Porubě je dokončena
  • VŠB-TUO se ve dvou dnech představila uchazečům
  • Dvojice z Poruby fotí filmová místa

První etapa rekonstrukce stadionu v Porubě je dokončena

Skončila první etapa rekonstrukce zimního stadionu v Ostravě-Porubě. Hala má novou ledovou plochu, kterou chladí nejnovější technologie a většího komfortu se dočkají i diváci, pro které je připraveno nových 2600 míst k sezení.

Zimní stadion má Poruba už od roku 1977. Tehdy měl sice tribuny, ale ještě neměl střechu. V roce 98 pak byl zcela zrekonstruován. Vznikla hala pro 5 tisíc diváků za 160 milionů korun a na původní chladící desku byla položena nová. No a další velká rekonstrukce končí nyní. Právě dvě chladící desky na sobě byly největším oříškem.

Mojmír Homola, zástupce zhotovitele stavby: "Největší výzvou byla demolice. Při té jsme narazili na původní betonovou plochu, která byla zabetonovaná asi půl metrem betonu a pod ní byly zbytky cihelny, která tady byla v 60. letech." 

Rekonstrukce začala v červnu a její první etapa zahrnula ledovou plochu včetně nové chladící technologie, ale i hlediště.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Rekonstrukce byla, s ohledem na alespoň částečného zajištění sezóny 2023/2024, rozdělena do dvou etap. „V první etapě proběhla kompletní rekonstrukce strojovny, včetně nasazení nové, na množství chladiva úspornější, technologie chlazení. Zde bylo upřednostněno, aby chladící technologie zabezpečovala co nejvyšší provozní chladící faktor a byla zpětně využita maximální část odpadní tepelné energie produkované chladicím zařízením na vytápění některých objektů multifunkčního areálu. Snížilo se také environmentální riziko, a to snížením množství čpavku na 4 500 kg."

Úpravy stadionu by měly umožnit domácímu hokejovému týmu RT Torax Poruba využívat tento stadion i po případném postupu do extraligy.  

Jaroslav Kovář, jednatel společnosti SAREZA: „Součástí realizovaných prací byla tedy komplexní rekonstrukce strojovny chlazení, včetně technologického zařízení, elektroinstalací, systému měření a regulace a stavebních prací v rozsahu úprav podlahy a akustických úprav stropu. Dále pak bylo nově provedeno souvrství ledových ploch s doplněním podkladní temperovací desky podloží a kvalitní tepelné izolace a hydroizolace. Nové rozvody chladícího média, čpavku, byly instalovány nejen v chladících deskách, ale také v rozvodných technologických kanálech pro obě ledové plochy."

Druhá fáze rekonstrukce proběhne po ukončení hokejové sezóny. Provedena bude kompletní rekonstrukce druhé chladící betonové desky, včetně výměny mantinelů.

---

VŠB-TUO se ve dvou dnech představila uchazečům

Vysoká škola Báňská Technická univerzita uspořádala tradiční Dny otevřených dveří. Ty se konají každoročně vždy poslední pátek a sobotu v měsíci lednu pro zájemce o studium z řad středoškoláků. Zájem z jejich strany rok od roku roste.

Exkurze, expozice, přednášky, atraktivní ukázky. VŠB-TUO ve dvou dnech představila uchazečům studijní programy tak, aby pochopili, co budou studovat a také jaké budou mít uplatnění.

Petra Halíková, mluvčí VŠB-TUO: “Je samozřejmě velký zájem. Letos máme ještě takovou novinku, a to je to, že Ekonomická fakulta, která se bude letos stěhovat z centra do porubského kampusu, je tady taky letos poprvé a tím samozřejmě zase naroste v rámci kampusu počet účastníků. Takže jsme samozřejmě rádi, že to všechno pojmeme.”

Největší zájem je dlouhodobě o informatiku, ekonomické obory, Fakultu stavební a také o bezpečnostní obory.

Petra Halíková, mluvčí VŠB-TUO: “Rostou nám ale i zájemci o strojařinu. Takže my jsme rádi, že můžeme nabídnout to, o co je zájem.”

anketa: zástupci jednotlivých oborů: “My jsme z centra nanotechnologií, takže prezentujeme obor nanotechnologie, který je součástí Fakulty materiálově technologické a máme tady pro studenty připravené video takových fotek a ukázek z laboratoří co se u nás může dít, jak to vychází, jak to nevychází, jaké jsou možnosti stáží, jaké jsou možnosti třeba i pracovních příležitostí. Máme tady některé ukázky materiálů, nebo různých částí experimentů, které jsou u nás možné dělat.”

“My tam máme dvě takové ukázky. Jedna z toho je ukázka takového jako reaktoru, kde my pomocí plastových částic ukazujeme proudění, a to, jak na to různé typy lopatek mají vliv

a druhý je miniaturní reaktor, ve kterém jsou maličké kanálky, kterými proudí kapalina, ony se míchají a z toho dostáváme nějaké produkty a vlastně umožňuje to vytváření látek v malém objemu, aby nedocházelo třeba k různým ztrátám.”

“My jsme institut dopravy a máme tu ze všech pracovišť nějaké ukázky. Vlevo je letecký simulátor, tam mají obory jako dopravní pilot, provoz a údržba letecké techniky, potom to jsou dopravní procesní zařízení. Potom tu je obor Dopravní systémy a technika. Dopravní technika se věnuje stavbě vozidel ať už železničních nebo silničních a máme tu připravené i různé ukázky jako letecký simulátor, lokomotivní simulátor nebo model motoru a elektrický motocykl a doufáme, že zaujmeme studenty.”

anketa: zájemci o studium: “Ještě rozhodnutý nejsem. Nevím, na co chci jít, ale určitě mě zajímá strojírenství a konkrétně se mi zalíbila robotika a technologie.”

“Já jsem rozhodnutá, že půjdu na ekonomickou fakultu, nejspíš na management. To mě nejvíc zaujalo.”

Zájem o technické obory roste i díky popularizačním aktivitám.

Petra Halíková, mluvčí VŠB-TUO: “Jde jenom o to, čemu se chtějí ti studenti věnovat a jak moc na to chtějí dát energie. My samozřejmě jsme rádi, když je můžeme podpořit v zájmu o obor už od základní školy. Proto máme spoustu popularizačních aktivit. Kroužky, přednášky, besedy, exkurze.”

Pro děti je určena zejména Junior univerzita, díky které mají možnost studovat na zkoušku jako vysokoškolák. Podrobnosti o ní najdete na webu VŠB-TUO.

---

Dvojice z Poruby fotí filmová místa

Tisíce fanoušků sleduje na Instagramu dvojici filmových nadšenců z Poruby. Ve svém volném čase fotí místa z natáčení jejich oblíbených filmů. Zajímá ji, jak se za roky od natáčení změnila.

Lucie a David vyjíždějí z Poruby do všech koutů naší země, aby si vyfotili místa, které proslavily české filmy. Za tři roky už ve svých volných chvílích objeli něco kolem dvou set míst.

David Bagar, česká filmová místa: “Vždycky si uděláme výstřižek nějaké scény a porovnáme to se současnou podobou, abychom věděli jak se to místo změnilo za ty roky. Některé místo jsme navštívili třeba po 50 letech od natáčení toho filmu a vlastně zjistíme, že už to tam vypadá úplně jinak, že už třeba není ani na co navázat ta fotka a tak. My jsme to kdysi viděli, že to dělala nějaká paní v cizině jakoby s americkými filmy, cizími a říkali jsme si, že by si to české taky zasloužily.”

Lucie Sixtová, česká filmová místa: “My máme docela nacestováno po ČR hodně a ta místa už třeba poznáváme i v tom filmu, takže víme přibližně, kde by se to mohlo nacházet. Potom jezdíme na google mapách a tam se díváme, která ulice by to mohla být. Je to taková mravenčí práce, ale podle toho to hledáme. Potom se vydáme na to místo a tam už dosazujeme, jestli je to tak jak si myslíme a hledáme to tam přímo.”

Zatím nejvíce času jim zabralo najít byt Knotkových z filmu Kulový blesk.

Lucie Sixtová, česká filmová místa: “Hledali jsme ho podle střešního okna, které jsme ve filmu viděli. Jezdili jsme po celé Praze a hledali jsme to v mapě a byli jsme se dívat. Ptali jsme se i pana Svěráka jestli si náhodou nepamatuje, kde ten byt byl. Ten nám řekl aspoň přibližné místo, ale přesně bohužel taky nevěděl, takže jsme to hledali podle těch map a našli jsme. Byl to docela dobrý pocit , protože to bylo fakt na dlouho to najít.”

Na jejich Instagramu česká filmová místa najdete fotky míst mimo jiné z pohádek Tři oříšky pro popelku, Princezna ze mlejna, S čerty nejsou žerty, Kouzelný měšec, nebo filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku, S tebou mě baví svět, Pelíšky nebo Slavnosti sněženek.

David Bagar, česká filmová místa: “Třeba Pelíšky, ty jsou fakt nejvíc oblíbené, to má vždycky největší ohlasy, potom i ten Kulový blesk, nebo třeba Jak dostat tatínka do polepšovny. Oblíbené filmy ty jsou vždycky nejvíc lajkované a jsou taky naše nejoblíbenější, protože máme rádi tyto české kultovní filmy.”

Focení filmových míst probíhá tak, že si nejdříve udělají z vybraného filmu 10 až 15 snímků obrazovky, nechají si vyvolat matné fotky, aby se na dalších snímcích neleskly a jedou na místo.

David Bagar, česká filmová místa: “Tady se natáčel Babylon s Vinem Dieselem a změnilo se to docela dost. Hlavně tu byla zeleň, to je ten největší rozdíl co vidím. My jsme teďka poslední příspěvek co jsme dávali, bylo Jak vytrhnout velrybě stoličku a tam zase naopak byl rozdíl, že tam nebyly tenkrát, když se natáčel tem film skoro žádné stromy a teď to bylo tak zarostlé, takže ten rozdíl byl hrozně velký.”

Lucie Sixtová, česká filmová místa: “Je to pro nás složitější tím, že jsme z Ostravy, ale hodně míst je v Praze a okolí, vlastně ty Čechy jsou hodně filmové tak bohužel musíme jezdit dál, ale my milujeme cestování, tak pro nás je to vždycky zážitek i prostě výlet dohromady.”

Do budoucna Lucie s Davidem plánují vytvořit mapu filmových míst, případně i publikaci s jejich srovnávacími fotografiemi.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Expres Ostrava-Poruba
01. února 2024, 18:14

První etapa rekonstrukce stadionu v Porubě je dokončena

Skončila první etapa rekonstrukce zimního stadionu v Ostravě-Porubě. Hala má novou ledovou plochu, kterou chladí nejnovější technologie a většího komfortu se dočkají i diváci, pro které je připraveno nových 2600 míst k sezení.

Zimní stadion má Poruba už od roku 1977. Tehdy měl sice tribuny, ale ještě neměl střechu. V roce 98 pak byl zcela zrekonstruován. Vznikla hala pro 5 tisíc diváků za 160 milionů korun a na původní chladící desku byla položena nová. No a další velká rekonstrukce končí nyní. Právě dvě chladící desky na sobě byly největším oříškem.

Mojmír Homola, zástupce zhotovitele stavby: "Největší výzvou byla demolice. Při té jsme narazili na původní betonovou plochu, která byla zabetonovaná asi půl metrem betonu a pod ní byly zbytky cihelny, která tady byla v 60. letech." 

Rekonstrukce začala v červnu a její první etapa zahrnula ledovou plochu včetně nové chladící technologie, ale i hlediště.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: "Rekonstrukce byla, s ohledem na alespoň částečného zajištění sezóny 2023/2024, rozdělena do dvou etap. „V první etapě proběhla kompletní rekonstrukce strojovny, včetně nasazení nové, na množství chladiva úspornější, technologie chlazení. Zde bylo upřednostněno, aby chladící technologie zabezpečovala co nejvyšší provozní chladící faktor a byla zpětně využita maximální část odpadní tepelné energie produkované chladicím zařízením na vytápění některých objektů multifunkčního areálu. Snížilo se také environmentální riziko, a to snížením množství čpavku na 4 500 kg."

Úpravy stadionu by měly umožnit domácímu hokejovému týmu RT Torax Poruba využívat tento stadion i po případném postupu do extraligy.  

Jaroslav Kovář, jednatel společnosti SAREZA: „Součástí realizovaných prací byla tedy komplexní rekonstrukce strojovny chlazení, včetně technologického zařízení, elektroinstalací, systému měření a regulace a stavebních prací v rozsahu úprav podlahy a akustických úprav stropu. Dále pak bylo nově provedeno souvrství ledových ploch s doplněním podkladní temperovací desky podloží a kvalitní tepelné izolace a hydroizolace. Nové rozvody chladícího média, čpavku, byly instalovány nejen v chladících deskách, ale také v rozvodných technologických kanálech pro obě ledové plochy."

Druhá fáze rekonstrukce proběhne po ukončení hokejové sezóny. Provedena bude kompletní rekonstrukce druhé chladící betonové desky, včetně výměny mantinelů.

---

VŠB-TUO se ve dvou dnech představila uchazečům

Vysoká škola Báňská Technická univerzita uspořádala tradiční Dny otevřených dveří. Ty se konají každoročně vždy poslední pátek a sobotu v měsíci lednu pro zájemce o studium z řad středoškoláků. Zájem z jejich strany rok od roku roste.

Exkurze, expozice, přednášky, atraktivní ukázky. VŠB-TUO ve dvou dnech představila uchazečům studijní programy tak, aby pochopili, co budou studovat a také jaké budou mít uplatnění.

Petra Halíková, mluvčí VŠB-TUO: “Je samozřejmě velký zájem. Letos máme ještě takovou novinku, a to je to, že Ekonomická fakulta, která se bude letos stěhovat z centra do porubského kampusu, je tady taky letos poprvé a tím samozřejmě zase naroste v rámci kampusu počet účastníků. Takže jsme samozřejmě rádi, že to všechno pojmeme.”

Největší zájem je dlouhodobě o informatiku, ekonomické obory, Fakultu stavební a také o bezpečnostní obory.

Petra Halíková, mluvčí VŠB-TUO: “Rostou nám ale i zájemci o strojařinu. Takže my jsme rádi, že můžeme nabídnout to, o co je zájem.”

anketa: zástupci jednotlivých oborů: “My jsme z centra nanotechnologií, takže prezentujeme obor nanotechnologie, který je součástí Fakulty materiálově technologické a máme tady pro studenty připravené video takových fotek a ukázek z laboratoří co se u nás může dít, jak to vychází, jak to nevychází, jaké jsou možnosti stáží, jaké jsou možnosti třeba i pracovních příležitostí. Máme tady některé ukázky materiálů, nebo různých částí experimentů, které jsou u nás možné dělat.”

“My tam máme dvě takové ukázky. Jedna z toho je ukázka takového jako reaktoru, kde my pomocí plastových částic ukazujeme proudění, a to, jak na to různé typy lopatek mají vliv

a druhý je miniaturní reaktor, ve kterém jsou maličké kanálky, kterými proudí kapalina, ony se míchají a z toho dostáváme nějaké produkty a vlastně umožňuje to vytváření látek v malém objemu, aby nedocházelo třeba k různým ztrátám.”

“My jsme institut dopravy a máme tu ze všech pracovišť nějaké ukázky. Vlevo je letecký simulátor, tam mají obory jako dopravní pilot, provoz a údržba letecké techniky, potom to jsou dopravní procesní zařízení. Potom tu je obor Dopravní systémy a technika. Dopravní technika se věnuje stavbě vozidel ať už železničních nebo silničních a máme tu připravené i různé ukázky jako letecký simulátor, lokomotivní simulátor nebo model motoru a elektrický motocykl a doufáme, že zaujmeme studenty.”

anketa: zájemci o studium: “Ještě rozhodnutý nejsem. Nevím, na co chci jít, ale určitě mě zajímá strojírenství a konkrétně se mi zalíbila robotika a technologie.”

“Já jsem rozhodnutá, že půjdu na ekonomickou fakultu, nejspíš na management. To mě nejvíc zaujalo.”

Zájem o technické obory roste i díky popularizačním aktivitám.

Petra Halíková, mluvčí VŠB-TUO: “Jde jenom o to, čemu se chtějí ti studenti věnovat a jak moc na to chtějí dát energie. My samozřejmě jsme rádi, když je můžeme podpořit v zájmu o obor už od základní školy. Proto máme spoustu popularizačních aktivit. Kroužky, přednášky, besedy, exkurze.”

Pro děti je určena zejména Junior univerzita, díky které mají možnost studovat na zkoušku jako vysokoškolák. Podrobnosti o ní najdete na webu VŠB-TUO.

---

Dvojice z Poruby fotí filmová místa

Tisíce fanoušků sleduje na Instagramu dvojici filmových nadšenců z Poruby. Ve svém volném čase fotí místa z natáčení jejich oblíbených filmů. Zajímá ji, jak se za roky od natáčení změnila.

Lucie a David vyjíždějí z Poruby do všech koutů naší země, aby si vyfotili místa, které proslavily české filmy. Za tři roky už ve svých volných chvílích objeli něco kolem dvou set míst.

David Bagar, česká filmová místa: “Vždycky si uděláme výstřižek nějaké scény a porovnáme to se současnou podobou, abychom věděli jak se to místo změnilo za ty roky. Některé místo jsme navštívili třeba po 50 letech od natáčení toho filmu a vlastně zjistíme, že už to tam vypadá úplně jinak, že už třeba není ani na co navázat ta fotka a tak. My jsme to kdysi viděli, že to dělala nějaká paní v cizině jakoby s americkými filmy, cizími a říkali jsme si, že by si to české taky zasloužily.”

Lucie Sixtová, česká filmová místa: “My máme docela nacestováno po ČR hodně a ta místa už třeba poznáváme i v tom filmu, takže víme přibližně, kde by se to mohlo nacházet. Potom jezdíme na google mapách a tam se díváme, která ulice by to mohla být. Je to taková mravenčí práce, ale podle toho to hledáme. Potom se vydáme na to místo a tam už dosazujeme, jestli je to tak jak si myslíme a hledáme to tam přímo.”

Zatím nejvíce času jim zabralo najít byt Knotkových z filmu Kulový blesk.

Lucie Sixtová, česká filmová místa: “Hledali jsme ho podle střešního okna, které jsme ve filmu viděli. Jezdili jsme po celé Praze a hledali jsme to v mapě a byli jsme se dívat. Ptali jsme se i pana Svěráka jestli si náhodou nepamatuje, kde ten byt byl. Ten nám řekl aspoň přibližné místo, ale přesně bohužel taky nevěděl, takže jsme to hledali podle těch map a našli jsme. Byl to docela dobrý pocit , protože to bylo fakt na dlouho to najít.”

Na jejich Instagramu česká filmová místa najdete fotky míst mimo jiné z pohádek Tři oříšky pro popelku, Princezna ze mlejna, S čerty nejsou žerty, Kouzelný měšec, nebo filmů Jak vytrhnout velrybě stoličku, S tebou mě baví svět, Pelíšky nebo Slavnosti sněženek.

David Bagar, česká filmová místa: “Třeba Pelíšky, ty jsou fakt nejvíc oblíbené, to má vždycky největší ohlasy, potom i ten Kulový blesk, nebo třeba Jak dostat tatínka do polepšovny. Oblíbené filmy ty jsou vždycky nejvíc lajkované a jsou taky naše nejoblíbenější, protože máme rádi tyto české kultovní filmy.”

Focení filmových míst probíhá tak, že si nejdříve udělají z vybraného filmu 10 až 15 snímků obrazovky, nechají si vyvolat matné fotky, aby se na dalších snímcích neleskly a jedou na místo.

David Bagar, česká filmová místa: “Tady se natáčel Babylon s Vinem Dieselem a změnilo se to docela dost. Hlavně tu byla zeleň, to je ten největší rozdíl co vidím. My jsme teďka poslední příspěvek co jsme dávali, bylo Jak vytrhnout velrybě stoličku a tam zase naopak byl rozdíl, že tam nebyly tenkrát, když se natáčel tem film skoro žádné stromy a teď to bylo tak zarostlé, takže ten rozdíl byl hrozně velký.”

Lucie Sixtová, česká filmová místa: “Je to pro nás složitější tím, že jsme z Ostravy, ale hodně míst je v Praze a okolí, vlastně ty Čechy jsou hodně filmové tak bohužel musíme jezdit dál, ale my milujeme cestování, tak pro nás je to vždycky zážitek i prostě výlet dohromady.”

Do budoucna Lucie s Davidem plánují vytvořit mapu filmových míst, případně i publikaci s jejich srovnávacími fotografiemi.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/expres-ostrava-poruba/expres-ostrava-poruba-01-02-2024-18-14