Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Porubané mohou pomoci 6 leté Adélce na rehabilitace
  • Telemedicína zachraňuje životy a šetří čas
  • Edukativní workshop pro děti v Galerii Dukla

Porubané mohou pomoci 6 leté Adélce na rehabilitace

Po delší době opět pokračuje sbírka Srdce pro Porubu. Tentokrát budete moci přispět 6 leté Adélce, která se narodila předčasně zcela zdravá, po týdnu ale začala masivně krvácet do mozku a od té doby je upoutaná na lůžko.

Porubané mohou opět přispívat na dobrou věc. Spolu s kulturními a společenskými akcemi po 8 měsících opět začala také charitativní sbírka Srdce pro Porubu, která zlepší život 6 leté Adélce.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “My se ji v posledních letech snažíme propojovat právě s kulturními akcemi, které se v Porubě dějí. To znamená například s Cirkulem, s Letní uměleckou scénou, nebo s Poutí babího léta. My jsme v minulosti pomáhali chlapečkům z Poruby, teď budeme pomáhat Adélce, která potřebuje speciální terapii, která je organizovaná v Klimkovicích a my věříme, že Srdcem pro Porubu budeme umět jí a rodině přispět na tuto terapii a že si ji budu moci s pomocí sbírky dovolit.”

Petra Štechová, maminka Adélky: “Rehabilitace jsou pro Adélku velmi prospěšné především proto, aby nedocházelo ke zhoršení stavu, protože Adélka nemá úplně tu šanci, aby se nějak extrémně zlepšila, aby třeba začala chodit, sedět. To asi ne, ale i přesto jsou ty rehabilitace velmi důležité, protože ji pomáhají k tomu, aby neměla takové křeče, aby aspoň trošičku lépe koordinovala držení hlavičky, aby zvládla si trošku udržet hračku v ruce, kterou ji tam pomůžeme dát třeba do té ruky.”

Adélka má ráda zejména kontakt s dospělými lidmi, na které je zvyklá, ráda si prohlíží zvukové knížky, u kterých se hodně směje a miluje i různé hračky, mezi nimi nejvíce chrastítka.

Petra Štechová, maminka Adélky: “Neudrží hlavičku, neumí si chytnout hračku do ruky a potřebuje opravdu 24 hodinovou péči. Musíme to zvládat, protože nám nic jiného nezbývá, ale manžel je velkou oporou, takže prostě společně fungujeme a zvládáme to.”

Sbírka Srdce pro Porubu funguje už více než dva roky a za tu dobu už pomohla čtyřem lidem. Naposledy 5 letému Josífkovi Uvírovi, kterému lékaři diagnostikovali Downůw syndrom, a to na elektrokolo.

Ludmila Uvírová, maminka Josífka: “Jsme moc rádi. Všem moc děkujeme, kdo se podíleli vlastně na organizaci té sbírky a kdo přispěli osobně. Pro nás to bude takové rodinné sepnutí a těšíme se. Víme vlastně, že vlastně Pepíček, Josífek má rád jízdu na kole. Vždycky tak jako popoháněl toho tatínka, že ho plácal do zadku. Takže víme, že to kolo je pro něho jako přínosem.”

Na Adélku můžete přispívat už teď, a to na transparentní účet 500063622/0800, nebo do pokladničky v informačním centru na Hlavní třídě.

---

Telemedicína zachraňuje životy a šetří čas

Už více než rok funguje v respiriu ostravské fakultní nemocnice Centrum telemedicínských služeb. Pomocí přístrojů a webové aplikace umožňuje sledovat chronicky nemocné pacienty na dálku. Jsou tak stále pod kontrolou ve svém domácím prostředí.

Chronicky nemocní pacienti, nebo pacienti z odlehlých částí MS kraje nemusí jezdit na kontroly do ostravské fakultní nemocnice tak často. Díky Centru telemedicínských služeb jsou stále pod dohledem. Musí ale dodržovat plán měření, který jim nastavil lékař. Přístroje k tomu určené jim v centru zapůjčí.

Petr Vávra, přednosta chirurgické kliniky, FN Ostrava: “Samozřejmě to může zachraňovat životy například při vzniku sepse v rámci hematoonkologie, nebo to může zachraňovat životy, teď, jak jsme měli možnost vidět v době pandemie, kdy právě tady ten vzdálený přenos informací, se ukázal jako velice potřebný a do budoucna se určitě bude rozvíjet.”

Radoslav Basel, manažer Centra telemedicínských služeb: “Zapůjčujeme vlastně veškeré dostupné přístroje od takových banálních jako je teploměr, váha, tlakoměr. Zapůjčujeme i glukometry, zapůjčujeme spirometry, které jsou velmi důležité společně s oxymetry například k řešení postcovidových syndromů.”

Spolu s přístroji má pacient zapůjčený i mobilní hab, pomocí kterého provádí přenos naměřených hodnot.

Radka Geyerová, asistentka Centra telemedicínských služeb: “Hlídáme ten plán měření, To znamená, když se pacient v tu danou dobu nezměří, tak mu přijde esemeska. Pokud se na základě té esemesky nezměří, pacienta kontaktujeme telefonicky. Dále se tady hlídají kritické a varovné hodnoty, které jsou nastaveny od lékaře."

Pokud by tyto hodnoty byly překročeny, systém automaticky upozorní lékaře, který rozhodne o dalším postupu.

---

Edukativní workshop pro děti v Galerii Dukla

V Galerii Dukla u kruhového objezdu na Hlavní třídě opět probíhají workshopy pro děti. Celkem se seznámí s 5 výstavami, na jejíž téma pak budou malovat a tvořit své obrazy a výrobky. Na tento výstavní program porubská radnice získala dotace z Ministerstva kultury.

Galerie Dukla se stala místem edukativního workshopu. Zavítaly na něj děti z Mateřské školy Větrná, které se seznámily nejen s výstavou a jejím smyslem, ale také tvořily a malovala a nakonec si zahrály i na rytíře s vlastnoručně vyrobenými štíty.

Pavlína Nováčková, odbor kultury a prezentace: “Aktuálně nám tady vystavuje Filip Dvořák a Josef Mladějovský. Je to taková kombinace instalace a maleb a vlastně tím tématem je ne úplně válka ani bitvy, ale spíš to, co to přináší vlastně té společnosti, nebo jak tím ta společnost trpí. Workshop, který je aktuálně probíhá v Galerii Dukla s MŠ Větrná se právě snaží přiblížit dětem to, že každé jakoby násilí, plodí jenom negativní zkušenosti.”

Ivana Sikulová Křížková, lektorka Galerie Dukla: “Workshop zážitkovou formou seznamuje děti se současným uměním tak, aby to pro ně bylo poutavé, zábavné, aby něco si zažily, zkusily. Netradiční techniky, akci, nakonec je vyfotíme. Takže zakusí různé formy současného umění a něco si i vytvoří a odnesou domů.”

Děti byly nadšené a vzhledem ke slunečnému počasí si workshop skvěle užily.

Anketa: Děti MŠ Větrná: “Já jsem pracoval s kladívkem a mám nový rytířský štít. A ještě jsem pracoval s žehličkou. Nejvíc se mi líbilo, jak jsem lepil na ten štít.”

“Mě hodně bavilo, jak jsem pracoval s tím kladívkem. Jak jsme museli tam v tom tunýlku hledat ty věci a nejvíc mě bavilo, jak jsme lepili na ten štít. A nejvíc se mi líbilo, jak jsme malovali s tou žehličkou.”

“Mě se nejvíc líbilo, jak jsme tím kladívkem bouchali ty kameny a líbilo se mi a ještě se mi líbilo, jak jsme museli hledat ty věci.”

“Mě se tady to hodně líbí a já jsem měla ráda, jak jsme pracovali s tím kladívkem. //////

Teď si vyrábím rytířský štít.”

Další workshop na sebe zcela jistě nenechá dlouho čekat.

---Mohlo by Vás také zajímat