Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Plyšové hračky z Poruby putovaly do Hlučína
  • Atletika Poruba se zapojila do akce Atleti spolu
  • Den dětí s DPO na Hlavní třídě v Porubě

Plyšové hračky z Poruby putovaly do Hlučína

Pracovnice sociálního odboru porubské radnice udělaly radost dalším dětem. Tentokrát upletly a uháčkovaly desítky plyšových hraček pro stacionář Dětské rehabilitace v Hlučíně. Hračky vyrábějí ve svém volném čase.

Dětská rehabilitace Hlučín dostala na Den dětí hezký dárek. Sociální pracovnice porubského úřadu pro ni uháčkovaly plyšové hračky. Stacionář aktuálně pečuje o 15 dětí v předškolním věku.

Radmila Lőwová, ředitelka, Dětská rehabilitace Hlučín: “Jsou to krásné plyšové hračky, které opravdu naše děti mají moc rády, protože mají takový speciální povrch, které ty naše děti snesou, takže obdivuji úsilí paní, které jsou moc šikovné a určitě s tím mají i finanční náklady a je to od nich moc hezké, že takovou akci pro nás dělají. Tedy nejen pro nás, ony to dělají i pro další děti a dneska to přivezly k nám, takže moc děkujeme.”

Jana Glogarová, vedoucí odboru sociálního, ÚMOb Ostrava-Poruba: “Chceme popřát dětem ke Dni dětí všechno nejlepší, chceme je potěšit a chceme jim předat plyšové hračky, které sociální pracovnice uháčkovaly, upletly a věříme, že jim udělají radost a potěší je.”

Veškeré hračky jsou vyrobeny ze speciální příze, která je určena přímo dětem. Hračky jsou tak bezpečné stejně jako prvky na nich jako jsou oči, nebo čumáčky.

Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí, ÚMOb Ostrava-Poruba: “Hlavní zvířata, která jsou, tak jsou medvídci, zajíci a oslíci, takže to jsou momentálně největší hity, které děláme a které dělají radost dětem. Háčkujeme průběžně, protože jsme dělali hračky i pro polanský běh, současně s tím jsme dělali hračky i tady pro rehabilitační stacionář a trvalo nám to zhruba 2 měsíce po večerech, o víkendech. Dělalo nám to radost hlavně.”

Zuzana Kašová, Dětská rehabilitace Hlučín: “Všechny děti určitě z toho mají velkou radost, protože je to plyšové, je to měkké a je to barevné. My jim ty hračky dáváme domů, protože tady nemůžou zůstat tím, že ty hračky nejsou omyvatelné. Takže to dostanou jako dárek domů. Mají to na spaní, na odpočinek, že se s tou hračkou tulí, takže určitě jsou všichni rádi.”

Dětská rehabilitace momentálně prochází stavebními úpravami. Zvětšují se prostory v patře a staví výtah. Od roku 2023 by totiž zdejší služba měla fungovat i pro starší děti.

Radmila Lőwová, ředitelka, Dětská rehabilitace Hlučín: “Mám v hlavě takový koncept vlastně, že děti si ráno rodiče dají do škol místních. Pak bude zřízena svozová služba, která je po obědě doveze k nám a tady u nás si budou moci projít tady těmi podpůrnými terapiemi, které k tomu fungování opravdu potřebují, aby ti rodiče mohli být v práci a nemuseli prostě odcházet z práce dřív, předčasně, nebo mít zkrácené úvazky a dělat jim taxikáře a čekat potom někde v šatnách.”

Tato myšlenka vznikla už v roce 2016 a všichni doufají, že od roku 2023 bude vše úspěšně fungovat.

---

Atletika Poruba se zapojila do akce Atleti spolu

Na stadionech a dalších sportovištích v Česku se otevřely dveře všem příznivcům atletiky. Projekt Atleti spolu tak volně navázal na úspěšný loňský restart závodní atletiky, který se uskutečnil pod názvem Spolu na startu, kterého se v jeden den zúčastnilo přes 17 tisíc atletů.

Napříč celou Českou republikou se ve středu uskutečnily atletické happeningy. Hlavním cílem projektu Českého atletického svazu s názvem Atleti spolu je dostat děti zpět k atletice a pravidelnému pohybu. V Ostravě se happeningy uskutečnily na stadionu ve Vítkovicích a na hřišti Základní školy Porubská.

Kateřina Toová, Atletika Poruba: “Dnešním dnem začínáme nový restart porubské atletiky, kde jsme taky navázali spolupráci s atletickým svazem v projektu Spolu na startu. Máme tady připraveno 10 různých disciplín, kde si děti vyzkouší všestrannost pohybu. My jsme startovali 60 metrů ve sprintu, pak máme překážky a za námi mají dorostenky výšku.”

Martin Fiala, Atletika Poruba: “My trénujeme straší děti a ty starší děti individuálně pomocí nějaké distanční výuky se snažili v podstatě trénovat, kde se dalo v té době. Tím, že byly zavřené stadiony, tak se snažili trénovat v lesích, případně někde běhali po městě, dá se říct. Jsme hodně rádi, že už je vidíme osobně všechny a že už můžou být i ve skupinkách. Jde to poznat, protože v rámci tréninků se povídá jako nikdy. Vídají se po dlouhé době, takže je to pro ně super.”

Anketa: účastníci akce Atleti spolu: “Můj vzor je největší Zuzana Hejnová a chtěla bych se dostat třeba na ME. Asi překážky. I třeba skok do dálky i do výšky, ale nejvíc ty překážky.”

“V době covidu to bylo trošku těžší, ale postupně jsme vždycky hledali nějaké alternativy jako trénink v lese, nebo v posilovně. To, že jsou závody, je super. Konečně se můžeme potkávat a je to fajn.”

“Z celého rozběhu mám 203, ale z krátkého, což je ze 4 kroků bylo teď tady toto nejvíc, 196 cm.”

“Já mám nejradši z atletiky skok do písku a skáču tak 370 až 400 a ještě mě hodně baví běh.”

V den celorepublikové akce Atleti spolu se uskutečnila i Lentilkyáda v rámci které klub Atletika Poruba vždy nabírá nové nadějné sportovce.

Lenka Stryková, Atletika Poruba: “Dětí se zúčastnilo hodně. Nových dětí přišlo kolem 40, většinou mladší ročníky. Spíš školička. Starší děti, které jsou členy, dneska byly vlastně běhat. A řeknu zájem byl už i větší.”

Stadiony nepatřiĺy jen dětem, ale také jejich rodičům a všem, kteří mají rádi královnu sportu.

---

Den dětí s DPO na Hlavní třídě v Porubě

Dopravní podnik Ostrava si na Den dětí připravil bohatý program. S dětmi ho oslavil na různých místech Ostravy včetně Poruby. A my jsme byli u toho.

Na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě proběhl Den dětí s Dopravním podnikem Ostrava. Pro děti byla připravena nejen spousta atrakcí a soutěží, ale také všelijaké sladkosti.

Tereza Šnoblová, mluvčí DPO: “Jak sami vidíte, máme tady atraktivní double decker, patrový autobus, který si děti mohou prohlédnout. A nejenom děti, ale samozřejmě i jejich rodiče, no a potom je tady i program. Děti mohou malovat obrázky právě s MHD, ať už tramvaje, nebo trolejbusy, nebo třeba právě vyhlášený double decker.”

Právě o něj měly děti největší zájem.

Anketa: návštěvníci Dne dětí: “My jsme dneska měli dvě volné hodiny, protože je ten Den dětí. Nejdříve jsme šli na zmrzlinu a potom jsme si všimli že tady je to zdarma, tak jsme se šli podívat dovnitř. Moc se mi to líbilo. Bylo to fajn, prima.”

“Byl jsem, strašně rád, protože jsem ho ještě neviděl nikdy a prostě se mi to tam líbilo nahoře i dole.”

“Projíždíme tady kolem a koukáme, jakože Čestík vždycky jde, kde je něco akčního a kde se mu to líbí a tady jsme se zasekli na chvilku. Je to fajn tyto akce.”

“Mi se moc líbí jak tady organizátoři připravili různé atrakce pro děti a myslím si, že autobusy a různé tady dodávají skvělou atmosféru a ta akce se mi moc líbí.”

Návštěvníci akce si mohli cvaknou i pamětní jízdenku ve starém označovači, nebo se podívat na to, jak funguje moderní terminál.

Tereza Šnoblová, mluvčí DPO: “S návštěvností jsme opravdu spokojeni, je vidět, že v Porubě to žije. Za své aktivity tady mohou děti získat i odměnu. Připraveny máme samozřejmě balónky, ale třeba i nějakou sladkou odměnu.”

A děti si z akce odnesli i upomínkové předměty DPO.---Mohlo by Vás také zajímat