Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Poruba

Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Strážníci bojují proti krádežím kol a vozíků
  • Letní umělecká scéna míří do finále
  • Nejlepší senioři se utkali ve Sportovních hrách

Strážníci bojují proti krádežím kol a vozíků

Jízdní kola jsou bohužel mezi zloději stále oblíbeným artiklem. Jedním ze způsobu boje proti nim je jejich značení syntetickou DNA, které provádějí strážníci Městské policie Ostrava. Handicapovaní si mohou nechat označit i invalidní vozíky.

Od června začali ostravští strážníci opět značit jízdní prostředky syntetickou DNA. Jde o unikátní metodu a toto značení je jedním z nejmodernějších prvků prevence krádeží. Strážníci využívají DNA nejen ke značení jízdních kol, ale i kompenzačních pomůcek tedy hlavně vozíků.

Karin Mazzolini, MP Ostrava: "V případě, že je odcizené kolo nalezeno, tak ho osvítíme, najdeme ta místa, kde je ten unikátní kód, který pod mikroskopem přečteme."

anketa, obyvatelé Ostravy: "Máme elektrokola a tak jsme si je nechali označit."

"Budu se cítit bezpečněji, když to budu mít očipované."

Projekt forenzního značení kol syntetickou DNA v Ostrava funguje už 10 a strážníci tak vytvořili rozsáhlou databázi.

Jan Dohnal, primátor Ostravy: „Projekt forenzního značení syntetickou DNA zajišťují strážníci naší městské policie od roku 2013. Za tu dobu strážníci označili téměř pět tisíc jízdních kol či koloběžek obyvatel města Ostravy. Kompenzační pomůcky byly označeny ve sto padesáti případech."

Značí se ale nejen kola. Handicapovaní si mohou nechat označit kompenzační pomůcky.

majitel vozíku: "Zloděje to odradí. Tak jsem si říkal, že je to přece jen dražší věc, než abych to nechal ukrást."

Bližší informace, podmínky, konkrétní termíny a místa značení lze nalézt na webových stránkách Městské policie Ostrava. Značení je zdarma.

---

Letní umělecká scéna míří do finále

Letní umělecká scéna každý rok zpestřuje prázdninové dny v Porubě. První část přinesla překvapení v podobě pop-up vystoupení, druhá nabízí hudební a divadelní představení.

Letní umělecká scéna v Porubě se pomalu chýlí ke konci. Baví jak děti, tak dospělé. kteří si užili mimo jiné koncert zpěvačky Anežky s kapelou, nebo písničkářky Kaczi na Alšově náměstí nebo kabaret Hrdobci na Zámku Poruba.

Jakub Horák, principál, kabaret Hrdobci: “Ten kabaret vznikl zhruba před 8 lety a idea byla dávat prostor Moravskoslezským umělcům, protože si myslíme, že je tady spousta umělců, o kterých se neví jak by se mělo. Spolupracujeme s řadou velice šikovných umělců od slamové scény, slam poetry, s řadou mistrů z republiky, s mistryněmi světa v pole dance, máme v ansámblu zpěváky, tanečníky, kouzelníky.”

Kabaret se inspiroval Návštěvními dny Šimka a Grossmanna a Kaiserem s Lábusem, kteří bavili publikum s pořadem Možná přijde i kouzelník.

Jakub Horák, principál, kabaret Hrdobci: “Z toho vycházíme, tady z toho starého humoru, který je podle mě velice dobrý a snažime se to dělat tak, jak to dělali oni, akorát v takovém modernějším hrdobčím kabátu.”

Lucie Mikšánková, pole dance: “Předvedu vystoupení pole dance, což je akrobacie na tyči a v prvním vystoupení budou i prvky chair dance, což je akrobacie na židli. Už jsem se nemohla dočkat, tady je vždycky příjemná atmosféra, takže těším se a jsem zvědavá.”

Václav Šindelář, slam poetry: “Ode mě dnes tady uvidíte slam poetry. Je to takový žánr, který vznikl v USa v 80. letech minulého století jako taková oživená forma autorského čtení. Stojí to na tom, že já jako autor tam budu přednášet vlastní text, nesmím k tomu použít žádný kostým ani rekvizitu, jinak mě pravidla toho žánru nijak nesvazují a ještě se to bude trochu rýmovat.”

Lucie Šustek Rybnikářová, zpěvačka: “Je to vlastně naše první vystoupení teďka o prázdninách, takže jsme spolu nějakou dobu nehráli a těšíme se moc a můžete slyšet třeba šansony od Hany Hegerové, Lenky Nové a taky Edit Piaf, atmosféra je moc hezká, lidi se teprve začínají trousit, tak uvidíme, jakou atmosféru ještě vytvoří oni, ale já věřím, že to bude hezký večer.”

LUS zakončí Lukáš Pavlásek se svou one man show na nádvoří porubského zámku.

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Co se týče vstupného, tak veškeré pořady v rámci LUS jsou zdarma. Kromě představení Lukáše Pavláska. Zde si mohou návštěvníci koupit vstupenky prostřednictvím poruba.renio.cz."

K mání jsou také v informačním centru na Hlavní třídě. Vystoupení se uskuteční 8. srpna a začne v 7 večer.

---

Nejlepší senioři se utkali ve Sportovních hrách

V Ostravě se uskutečnily mezinárodní Sportovní hry seniorů, na které se sjeli jen ti nejlepší. Konkrétně šlo o vítěze krajských kol. Úroveň a konkurence byla vysoká.

Čtrnáct družstev seniorů ze všech koutů republiky, plus zahraniční partneři ze Slovenska a Polska se na VŠB-Technické univerzitě Ostrava utkali v různých sportovních disciplínách, na které poctivě trénovali. .

Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: “MS kraj dlouhodobě podporuje seniory a aktivní život seniorů v našem kraji a toto je jedna z aktivit, která navazuje na celou plejádu systémových opatření, aby senioři v našem kraji žili aktivně. A já jim fandím a hlavně bych jim popřál pevné zdraví a ať se nikomu nic nestane.”

Šestičlenné týmy mezi sebou soutěžili například v šipkách, florbale, hodu na basketbalový koš, lukostřelbě a novinkou byl snack golf.

Karel Moškoř, člen rady KRS MSK: “Bylo připraveno 10 disciplín, bohužel počasí nám znemožnilo dělat ty venkovní. To znamená, že nám odpadl petanque, discgolf a chůze. Tady v hale probíhají momentálně tvrdé boje o nejlepší výsledky v těch 7 disciplínách. Je tady podmínka, že musí být v týmu 3 ženy a tři muži. Teď je to celkem vyrovnané, titul obhajuje z loňského roku Seniors z Ostravy.”

anketa: soutěžící senioři: “Tak těšili jsme se, že se setkáme s našimi přáteli, navážeme nová přátelství a “Musím říct, že všechny disciplíny mi zatím vyhovují. Nemám problém ani s jednou.”

“Máme dobré zkušenosti, protože tady v Ostravě jsme už na 4. hrách celostátních v rámci ČR a 8x už jsme byli na hrách Olomouckého kraje.”

“Minulý rok jsme to vyhráli v Mostě, dneska bysme to chtěli potvrdit, že to nebyla náhoda. Takže těšíme se, všichni se těšíme, chodíme trénovat a nenecháváme to jenom tak do náhody.”

“Už jsme se nemohli dospat, takže jsme spokojeni, že jsme tady.”

Nadšení a bojovnost se ostravskému týmu vyplatily. Z mezinárodních sportovních her si totiž odvezl zlatou medaili.

---

Mohlo by Vás také zajímat