Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Uhynulá lípa se stane domovem různých druhů živočichů
  • Lidé se mohou zapojit do rozvoje 8. obvodu a Pustkovce
  • Poruba hledá jméno pro komunitní dům na Dělnické

Uhynulá lípa se stane domovem různých druhů živočichů

V Porubě uhynul jeden z nejstarších stromů. Lípa u kostela svatého Mikuláše, která zde byla vysázena zhruba před 180 lety. Teď se stane útočištěm pro různé druhy brouků.

Lípa u kostela svatého Mikuláše v Porubě k zemi nepůjde. Přestože uhynula, zůstane na svém místě a stane se první vlaštovkou, která lidem ukáže, že mrtvé stromy patří do městských exteriérů.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: "Že se jich nemusí bát, že to není něco ošklivého, co by měl úřad odstranit, ale že to je přirozená součást přírody. a života. Pokud je skutečně pravda, že lípa byla vysázena v roce 1836, tak se dá říct, že pamatuje Karla Hynka Máchu .Myslím si, že by bylo dobré tuto památku zachovat.”

Torzo stromu bude sloužit pro hmyz, houby a další živočichy, kteří tady najdou své útočiště v podobě biotopu. Už teď jich je tady spousta. Přesvědčily se o tom i děti z MŠ Čs. exilu v rámci enviromentální výuky.

Anketa: děti z MŠ Čs. exilu

“Objevil jsem tady šneky a tak dále. A tu housenku jsem objevil.”

“Objevil jsem ploštici.”

“Já jsem zde objevil hodně moc brouků a to byla velká výtečnost, protože já jsem je našel zde. A ještě žížala.”

Dana Schönová, ředitelka MŠ Čs. exilu: “Naše děti jsou zvídavé. Ptají se na všechno, pozorují všechno, tak je učíme, aby se dívali a vidí věci, které jsou kolem nás. Aby si všímali, že i ten starý strom má svoji krásu. Takže dneska se přišli kouknout, jestli jsou tady nějaká zvířátka, jestli jsou tady nějací brouci. A viděli jste, že jich tady je hromada.”

Lípy u kostela byly kdysi součástí aleje a radnice se o ně pečlivě stará. Ve velmi špatném stavu už byly v 60. letech, jak zmiňují odborníci v kronice.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My se snažíme přibližně od roku 2013 s tímto stavem bojovat, aby se zlepšil, nicméně zde vidíme jedno torzo stromu, které už nejsme schopni zachránit a původně tento strom měl být odstraněn a poté nainstalován do parku zámeckém, případně u rybníka. My jsme se však rozhodli, že je třeba si historii připomínat a toto torzo stromu zde zanecháme.”

Původní lipová alej vedla až do Klimkovic. V současné době z ní zůstaly pouhé 4 lípy u kostela. Před 4 lety dokonce prošly unikátní makro injektáží, která jim dodala potřebnou výživu.

---

Lidé se mohou zapojit do rozvoje 8. obvodu a Pustkovce

Chystá se koncepční urbanistická studie 8. stavebního obvodu a Nového Pustkovce. Ta naváže na projekt proměny prostranství u Duhy, který se právě dokončuje. Nejdříve se budou sbírat data.

Poruba pokračuje v koncepčním rozvoji obvodu. Zatímco projekt oživení prostoru u Duhy je téměř hotový, teď se zaměří na zbytek 8. obvodu a na Nový Pustkovec, pro které vytvoří koncepční urbanistickou studii.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Zpracování tohoto dokumentu probíhá ve dvou fázích. Je to jednak analytická část, která probíhá právě teď. V jejím rámci zpracovatelé sbírají maximum informací o území 8.obvodu a Nového Pustkovce, zabývají se jeho stávajícím stavem. Následovat potom bude část, která by právě měla navrhnout větší či menší úpravy a změny.”

Výsledkem by měl být příjemný, různorodý, dobře fungující a zároveň bezpečný veřejný prostor.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Studie se opět bude zabývat územím komplexně z celé řady různých aspektů. Hledisky dopravními, hledisky urbanistickými, hledisky pěší prostupnosti, statické dopravy, hledisky zeleně, mobiliáře, využitím území různými cílovými skupinami a tak dále.”

Se zpracováním koncepční studie mohou pomoci i obyvatelé. Na webových stránkách www.fajnovaporuba.cz je pro ně připraven online dotazník, kde mohou vyjádřit svůj názor do 21. června.

Tomáš Čech, koordinátor participačních aktivit: “Zároveň v průběhu celého června poběží tak zvaný photovoice, kde občané formou fotografií můžou pojmenovávat a vytipovávat pozitivní a negativní místa a samozřejmě i přidávat komentář. To znamená, co se jim na tom místě líbí, co se jim nelíbí, nebo co by rádi zlepšili.”

Tyto fotografie můžete vkládat na stránky fajnove Poruby. A své názory budete moci vyjádřit i osobně.

Anketa: obyvatelé 8. obvodu: “Ne nějaké velké obchody, ale spíše drobné krámky s drobnostmi, které by se tady teda uživily.”

“Já jsem tady spokojená, já už tady bydlím od 77. roku a spokojená.”

Osobně se k veřejnému prostoru můžete vyjádřit 10. června tady u Olympie a o den později pak u obchodního centra v Pustkovci. Další setkání se pak uskuteční 16. června u Duhy. Studie by měla být hotová v září a v listopadu ji pak radnice představí veřejnosti.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Budeme samozřejmě s lidmi na veřejném projednání diskutovat a pokud vzejdou z tohoto jednání nějaké podstatné náměty, připomínky, tak bude ještě prostor je do toho finálního návrhu koncepční studie zapracovat.”

V nejbližší době by se měly začít realizovat projekty, které vzešly z koncepční studie 1. stavebního obvodu. Jedná se například o rekonstrukci ulice Gustava Klimenta, rekonstrukci Oblouku a okolí, nebo výstavbu podzemního parkoviště na Budovatelské ulici.

---

Poruba hledá jméno pro komunitní dům na Dělnické

Radnice Ostravy-Poruby spustila anketu o název v pořadí už třetí DPS-ky. Tentokrát hledá jméno pro komunitní dům pro seniory na Dělnické ulici.

Už víte, jak byste pojmenovali nový Komunitní dům na ulici Dělnická? Své návrhy můžete posílat do ankety, kterou radnice spustila začátkem června. Hlasovat můžete nejen na facebooku, ale také na stránkách úřadu.

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Je to třetí komunitní dům, ten první získal jméno Astra, ten druhý, tam se nějak na toto zapomnělo, takže to zůstalo jakoby Průběžná. Takže doufejme, že lidé najdou nějaké pěkné jméno a už možná jakoby logicky vycházeli z toho, že ten první je Astra, takže většina těch jmen, o kterých budou hlasovat, jsou jména květin.”

Už před časem radnice vyzvala obyvatele, aby posílali své návrhy. Názvů přišla více než stovka. Vybírat můžete z těch, které se loni objevily nejčastěji.

Jan Dekický, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Pro ty, kteří k těm elektronickým komunikacím nemají dobrý vztah, tak bude umístěna i hlasovací schránka v našem informačním centru na Hlavní třídě s tím, že hlasování bude probíhat někdy do poloviny měsíce června.”

V Komunitním domě na Dělnické ulici je 23 bytů o velikosti 2+kk. Radnice zároveň přijímá i žádosti o bydlení.

Jan Dekický, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Trochu se nám tím, co se děje ve světě, posunul termín dokončení o dva měsíce, takže počítáme s tím, že lidé by se mohli začít stěhovat v září. Pokud nebude teda ještě nějaké překvapení. Žádosti postupně přijímáme, my máme dostatek žadatelů v podstatě v pořadníku v těch zbývajících dvou DPS, kde je celá řada těch malých bytů, které nevyhovují párům. Proto vlastně v tomto projektu jsem zvolili čistě dvoupokojové byty. Takže v okamžiku, kdy už přijde ten den, kdy rozhodneme, že už teď to spouštíme, tak budeme vybírat jak z těch, kteří teď podají žádost, tak oslovíme i ty, kteří žádali na ty zbývající DPS-ky, zda nemají zájem na Dělnickou.”

Byty jsou v podstatě kompletně vybaveny. Hotová je koupelna, kuchyňská linka i podlahy. Chybí v nich jen nábytek. Součástí celého komplexu bude také služebna městské policie, kavárna a garáže. Otevřeny by měly být příští rok touhle dobou.

---Mohlo by Vás také zajímat