Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • V Ostravě vyroste nová obytná čtvrť pro 3 tisíce lidí
  • ZŠ Šoupala má novou multimediální učebnu
  • Den zdraví na Hlavní třídě v Porubě

V Ostravě vyroste nová obytná čtvrť pro 3 tisíce lidí

V Ostravě vzroste počet rodinných a bytových domů. Na nezastavěné ploše podél ulic Mongolská a Polská v Porubě a Svinově, které vlastní jak město, tak soukromí investoři, by mělo najít kvalitní bydlení až 3 tisíce lidí. A to v horizontu 9 až 20 let.

Vášnivou debatu vyvolalo setkání s lidmi, na kterém jim byla představena nová obytná čtvrť v ostravských částech Poruba a Svinov. Ta by měla vyrůst na ploše o velikosti 23 hektarů podél ulic Mongolská a Polská. Studie, kterou zpracoval městský ateliér, se zabývá například tím, jak by měly vypadat budoucí ulice a domy a kde mají být veřejná prostranství, nebo obchody a služby.

Ondřej Vysloužil. ředitel MAPPA Ostrava: “To území je dlouhodobě určeno k zástavbě. Je to dáno územním plánem. Důležité je, že jsme jednali i s těmi soukromými vlastníky a že se nám podařilo i ty jejich zájmy spojit do nějakého plánu pro tu lokalitu s tím, že ten výsledný charakter zástavby by měl být na straně ke Svinovu, k rodinným domům, by měl být opravdu v charakteru zahradního města.”

Počítá se s rodinnými a řadovými domy. Směrem k Porubě by pak měly vyrůst maximálně 6 patrové bytové domy v městském charakteru.

Ondřej Vysloužil. ředitel MAPPA Ostrava: “Cílem bylo, abychom doplnili funkce, které tam chybí. To znamená, primárně se snažíme využívat vybavenost, která je v okolí a pouze necháváme prostor pro novou vybavenost, která by tam vznikla.”

Celá lokalita by měla být klidná a bezpečná a důraz se klade na snadné pěší a cyklistické propojení mezi Svinovem a Porubou.

---

ZŠ Šoupala má novou multimediální učebnu

Základní škola Šoupala se chlubí novou multimediální učebnou. Slouží k výuce cizích jazyků a z větší části ji hradil městský obvod Poruba. Vybudována byla během jednoho a půl měsíce a vyžádala si zhruba dva miliony 400 tisíc korun.

Mnohem účinnější je teď výuka cizích jazyků na ZŠ Šoupala v Ostravě-Porubě. Díky nové, multimediální učebně probíhá interaktivně. Nové vybavení totiž umožňuje skupinovou i individuální komunikaci mezi učiteli a žáky. Obsahuje mimo jiné i e-learningový modul, nebo jsou přímo z aplikace přístupné veškeré výukové materiály a slovníky.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Kromě pracoviště učitele jsou tady samozřejmě i pracoviště pro žáky, která jsou seskupena jednak do takzvaných hnízd vždycky pro 4 žáky a potom další 4 místa jsou situovaná u stěny, takže celkově je ta kapacita pro výuku 24 žáků. Součástí vybavení učebny je ještě interaktivní set, který tvoří interaktivní dataprojektor a magnetická tabule se zvedacím zařízením.”

Největší výhodou nové techniky je, že žáci spolupracují s učitelem bez nutnosti toho, aby chodili k tabuli.

David Merta, lektor programu: “Ti žáci tím, že jsou rozděleni do těch skupinek, tak můžou mít kooperaci buď mezi sebou, nebo zároveň s učitelem bez nutnosti toho, aby ten učitel k nim musel chodit, nebo zároveň oni museli chodit k tabuli.”

Milan Chalupa, ředitel ZŠ J. Šoupala: “Pokud ta výuka má být plnohodnotná, má zahrnovat všechny možné metody a techniky výuky, tak tady ta učebna, po které prahneme už delší dobu, je nezbytná. Jsme samozřejmě rádi, děkujeme zřizovateli za to, že nám to vybudování umožnil a těšíme se na to, že to ty žáky bude posouvat trochu rychleji, co se týká výuky.”

Kromě vybavení technikou a nábytkem se v nové učebně musely provést i potřebné stavební úpravy. Šlo zejména o nové rozvody elektroinstalace.

---

Den zdraví na Hlavní třídě v Porubě

Na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě proběhl už tradiční Den zdraví. Lidé si tak zcela zdarma a na počkání mohli nechat změřit krevní tlak, cholesterol, množství tuku v krvi, nebo svůj metabolický věk. Dozvěděli se i jak si správně čistit zuby, nebo jakou mají krevní skupinu.

Tematické přednášky, brýle stimulující opilost, měření BMI a spoustu dalšího nabídl Den zdraví pod kruhovým objezdem na Hlavní třídě, který se tady koná pravidelně vždy začátkem podzimu.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Od rána se tady střídá celá řada lidí. Dopoledne jsou to většinou školy, takže děti z našich základních škol a odpoledne více klasická veřejnost. Já jsem ráda, že se nám daří každý rok tento Den zdraví uspořádat. Loni to bylo více zaměřeno na covid , letos už jsme mírně toto téma opustili z pochopitelných důvodů, ale myslím si, že to pořád funguje velmi dobře a budeme se to snažit zachovat tu akci, protože ji vnímáme jako velmi přínosnou a důležitou.”

Lukáš Heřík, pojišťovna RBP: “Měříme tady metabolický věk, měříme tady tělesný tuk, svalovou hmotu, vodu v těle a všechny takové tělesné údaje. Potom tady máme ještě měření zraku, měření cévního věku a prevence rakoviny žen prsu. Jsou na tom víceméně dobře. Většina má pěkné hodnoty, samozřejmě jsou tady lidi, kteří tak hezké hodnoty už nemají.”

V doprovodném programu se předvedli i členové klubu Podané ruce se svými pejsky.

Lenka Žárová, Podané ruce: “Naše organizace Podané ruce funguje 20 let. Staráme se o pomoc s pejskem pro nemocné lidi, handicapované, lidi, kteří potřebují pomoc, chtějí se pomazlit s pejsky, chodíme do domovů dětských, domovů seniorů, do nemocnic, do škol, školek. Vlastně canisterapie je terapie psem. Každý pejsek se hodí k něčemu jinému Jedná se i různé rasy, různý věk.”

Anketa: návštěvníci Dne zdraví: “Vyzkoušela jsem si měření tělesného tuku, kde jsem dopadla dobře, takže jsem se sebou spokojená a jinak je tu plno akcí. Je to tu dneska krásné.”

“My jsme si vyzkoušeli čištění zubů tady někde ve stanu a pak jsme zkoušeli šít ránu tady s dcerou a teďka si chceme jít zkusit medvěda a skládat orgány do medvěda.jak na nás přijde řada. Líbí. Vůbec jsem netušila, že tady Poruba něco takového organizuje.”

“Je to tady super, jak se tady kreslí a dělají se ty zuby a tak, to je tady dobrý. I ty brýle jsem si vyzkoušel, i tam ty červené, modré, všechny barvy.”

“Vyzkoušel jsem si tady plno věcí i ty brýle. Asi bych to nechtěl zažít takhle každý den ty brýle. Malá opilost, střední opilost, největší opilost. Pak tam byly nějaké drogy, malá únava, velká únava a je to tady dobré. Můžete si tady vyzkoušet i resuscitovat a tak. Je to tady fajn.”

“Já si myslím, že se tady hodně dětí z toho ponaučí, že jestli chtějí být záchranáři, tak už ví, co mají dělat. Je to tu super.”

Na akci se také tančilo. Proběhl tady taneční workshop Jerusalema. Vystoupil i Traumadand a předvedl se i záchranáři a lidé se dozvěděli i to, jak se správně otužovat.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry