Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Architekti tvoří ideové návrhy proměn dvorů
  • Koncerty pod okny v domech s pečovatelskou službou
  • Velikonoce si Porubané užili i bez tradičních trhů

Architekti tvoří ideové návrhy proměn dvorů

Čtyři miliony korun. Takovou částku vyčlenila porubská radnice na vítězný projekt 5. ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě. Ten navíc povýšila o další level. Na rozdíl od předchozích ročníků lidé navrhovali úpravy celých dvorů.

Zelená Porubě je ve fázi, kdy se připravují ideové návrhy tří nejlepších projektů. Celkem jich do 5. ročníku lidé přihlásili 9. U Odborné komise zabodovala proměna dvoru přírodovědců, projet Aktivní po dešti a Duhové hřiště.

Sandra Zubáňová, autorka návrhu : “My jsme se sousedy přihlásili projekt Duhové hřiště do Zelená Porubě, protože bychom rádi to hřiště zrevitalizovali, zmodernizovali, jelikož asi přes 30 let tady nebyla provedena žádná úprava a povrch té hrací plochy je značně rozpraskaný a pro děti nebezpečný.”

Součástí Duhového hřiště má být také workoutové hřiště pro větší děti a pro rodiče a prarodiče bude vybudována oddechová zóna.

Sandra Zubáňová, autorka návrhu: “Těch laviček k posezení je tady docela málo. Když je hezky teplo, tak se tady střídá opravdu v desítkách dětí s rodiči. A ta asfaltová plocha by byla fajn využít pro kolečkové sporty, kdy vlastně tady děti často jezdí na odrážedlech, na kolech, na bruslích, na skatech. Tak, aby tu plochu měli opravenou a bezpečnou.”

Ideové návrhy všech tří projektů zpracovávají 3 různá architektonická studia, aby nebyly podobné, či dokonce stejné.

Laura Doležalová, architektka: “My se momentálně s tím projektem stále nějakým způsobem radíme. Ta participace celkově je náš trošku splněný sen, protože už jsme celkově i na škole pracovali s tímto tématem a teď, když vlastně můžeme naplnit v praxi, tak to je pro nás něco úžasného. Vlastně kdykoli se můžeme obrátit přímo na ty lidi, kteří tady bydlí, kteří budou užívat to prostředí, takže nějaké ty otázky, jak by to fungovalo, máme vlastně vždycky okamžitě k dispozici tu odpověď.”

V současné době je ve dvoře mezi ulicemi plukovníka Prchala a Bedřicha Nikodéma pouze hřiště pro nejmenší děti.

Anketa: návštěvníci dvora: “Občas tady zajdeme, my nejsme přímo odtud, ale je to tu pěkné. Pro tady ty malé špuntíky, bych řekl tak do těch 4, 5 let. Pro ty větší už to tady moc není. Ona je do houpaček blázen, že. Tam ty nám ještě nepověsili, ale už se na ně těšíme.”

“Chodím tady pomalu každý den na tohle hřiště, protože se mi tady líbí a skáču tady hlavně parkour. To je jeden sport, kde se dělají salta.”

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Na konci dubna bysme měli mít hotovy všechny tři ideové návrhy v nějaké předfinální podobě a následovat bude krok takový, že to budeme projednávat v místě samém s tou komunitou, která v tom dvoře nebo prostoru žije. Na konci května by měly být ty návrhy hotové a měly by jít do hlasování, které by mělo proběhnout v červnu.”

Obyvatelé Poruby v něm rozhodnou, který z těchto návrhů se bude realizovat. K dispozici budou mít dva kladné a jeden záporný hlas.

---

Koncerty pod okny v domech s pečovatelskou službou

Velikonoční svátky seniorům v Ostravě-Porubě zpestřily koncerty pod okny. Uskutečnily se hned tři, tedy v každém domě s pečovatelskou službou jeden. Lidem zvedly náladu a vytrhly je z každodenní šedi.

Domov s pečovatelskou službou Průběžná v Ostravě-Porubě během velikonočních svátků roztančila kapela Akorďanka. Koncert pod okny, kterým chtěla radnice rozveselit seniory v době, která nepřeje žádným společenským akcím, udělal radost všem.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Většina z nich už měsíce musí zůstávat doma a je to právě nejtěžší období právě pro ně. Tak jsme si řekli, že pro ně uspořádáme koncerty pod okny a zahrnuli jsme do toho všechny naše domy s pečovatelskou službou. Jeden už máme za sebou, jeden nás čeká a je vidět, že si to senioři skutečně užívají, protože stojí v oknech, někteří i před DPS a užívají si to, protože věřím, že dlouho nic tak pěkného pro ně nebylo.”

František Huňař, Dechovka Akorďanka: "Jsme rádi, že jsme tady byli přizváni, tady v areálu, abychom svými písničkami a melodiemi tady zpříjemnili trošku ty svátky velikonoční, když ten koronavir máme rok už pomalu. Takže, aby se trošku zabavili lidé. Máme nachystaných spoustu písniček, ale jsou to většinou takové písničky poslechové, které lidé znají. Veselé samozřejmě. Škoda lásky, takové klasické, aby si lidé mohli s námi i zazpívat.”

Někteří senioři se na koncert tak těšili, že ani neodjeli za svými rodinami.

Anketa: klienti DPS Průběžná: “Já se na to těším. Těším se celý týden. Dneska jsem měla být u dcery v Polance a jsem říkala ne. Je koncert, tak v žádném případě. Až zítra.”

“Je to taková změna, je to fajn. Je to fajn, pokud člověk může ještě něco zažít takhle. protože už jsme dlouho zavřeni vlastně doma.

“Covid jsme si prodělali, naočkovaní jsme byli a teď jsme rádi, že jsme se toho dočkali.”

“Těšíme se samozřejmě. My tady zvlášť, se to potřebuje trochu povznést. Takže je to prima.”

Koncerty byly takovou malou náplastí na to, že kvůli pandemii koronaviru nebylo možné uspořádat oblíbené akce, na které byli senioři zvyklí. Jako třeba seniorský jarní bál, senior tančírny, nebo senior olympiády.

---

Velikonoce si Porubané užili i bez tradičních trhů

O velikonoční atmosféru Porubané ani letos nepřišli. Přesto, že pandemie koronaviru neumožnila uspořádat tradiční velikonoční trhy s doprovodným programem, radnice si poradila a zajistila náhradní program.

Obří kraslicovník, 3D nasvícený velikonoční zajíc, slaměná i živá zvířata. S těmito atrakcemi se lidé fotili během velikonočních svátků u Alšova náměstí na Hlavní třídě. Radost dělaly nejen dětem, ale i dospělým.

Anketa:obyvatelé Poruby: “Je to tady krásné, akorát nás mrzí, že letos už podruhé vlastně nebudou ty Velikonoce, že malá si to ještě ani jednou neužila. Jo, pěkné. Teď tu nějakou soutěž děláme, že hledáme vajíčka. Aspoň počasí využít třeba než sedět doma.”

“Moc se mi líbí. Vánoce mám asi raději, ale Velikonoce jako taky. Už jenom proto, že je strašně krásně.Je to takové pěknější zase.”

“Je krásný strom a zajíček.”

“Výzdoba je pěkná, letos je to, myslím si, velmi povedené. Jsme se tady vyfotili u zajíčka.”

Ozdoby na kraslicovník vyrobily děti místních mateřských škol. Celkem namalovali tisíc vajíček. Zbytek ozdob dodali obyvatelé Poruby.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme letos z pochopitelných důvodů nemohli uspořádat tradiční trhy doprovázené kulturním programem, tak jsme zvolili několik jiných akcí. Samozřejmě je to výzdoba Alšova náměstí a kromě toho jsme pro ně uspořádali velikonoční cestu za pokladem. Máme opravdu pěkné zpětné vazby. Chodí za tím pokladem celé rodiny s dětmi a hlavně si to užívají děti.”

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace MOb Ostrava-Poruba: “Tady v rámci Poruby jsou umístěny indicie. Je jich celkem 9 a účastníci soutěže chodí a hledají tyto indicie Na základě těchto indicií získají tajenku a ta tajenka jim odtajní právě kód k našemu pokladu.”

Tajenku vyřešily a poklad tak našly stovky rodin, které se do soutěže zapojily. Občas se tak u truhly s pokladem tvořily i fronty. Kromě soutěže za velikonočním pokladem byla připravena i soutěž o nejdelší velikonoční pomlázku. Příkladem byly dva obří karabáče, které upletli učitelé střední školy profesora Matějíčka.

Ivana Jirů, ředitelka Střední školy profesora Matějíčka: “Město vymyslelo, že mohou tady lidé nosit své karabáče a měřit si je. A já jsem, protože jsem nechala udělat velikonoční výzdobu ve škole, tak tam máme jeden karabáč asi třímetrový. Tak jsem říkala, co kdybychom upletli něco delšího. Chlapci se nechali vyhecovat a vznikly tady tyto dva krásné velké karabáče. Trvalo to dva dny. Natrhali proutí, potom začali plést a druhý den dopletli. Jsou šikovní, takže to měli velice rychle."

Porubané už se tak vyhecovat nenechali. Pomlázku učitelů ani zdaleka nikdo nepřekonal.

---Mohlo by Vás také zajímat