Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Pouť babího léta navštívily stovky lidí
  • Senioři ČR se zapojili do Dnů fajne rodiny
  • Planetárium nabízí spoustu pořadů pro všechny

Pouť babího léta navštívily stovky lidí

V Ostravě-Porubě opět po roce proběhla Pouť babího léta. A to v rámci projektu Společná CZ-PL. Na louce u Francouzské ulice se tak roztočily kolotoče a také zábava. Doprovodný program si užili jak dospělí, tak i děti.

Do Poruby opět přijela pouť. A ne ledajaká. Pouť babího léta, která se tradičně koná v rámci česko-polské spolupráce, nabídla nejen kolotoče, dětské atrakce a stánky s dobrým jídlem, pitím a jiným zbožím, ale i doprovodný program. Letos se uskutečnil už 3. ročník.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Dík covidovému období se nám celý projekt Společná CZ-PL protáhl o nějakou dobu, o nějaké měsíce navíc, takže skončí i později a tím pádem se nám do něho vlezlo také více akcí, které máme jak v Porubě, tak v Ratiboři. Dneska jsme přivítali u nás pana prezidenta Ratiboře. V rámci pouti jsme se už potkali několikrát. Snažíme se, aby ta pouť byla každý rok trochu jiná, aby se rozvíjela.“

Dariusz Polowy, starosta Ratiboře: “V tom čase covidu nám bylo smutno, protože jsme se nemohli potkávat tak často. Do Ostravy se vždy moc těším. Není to jen oficiální návštěva. Vždy si dám i vaše dobré pivo, něco dobrého v restauraci a taky navštívím známé. Na pouti vystoupí sbor naší hudební školy. Hraje klasický jazz. Umí všechny rozveselit a myslím si, že při tomto počasí a této hudbě, se budeme všichni dobře bavit.”

Anketa: návštěvníci poutě: “My jsme teď přišli, takže já myslím, že si to užijeme i s vnoučatama. Teď jdou na loď a chystáme se na další, na kolotoče.”

“Je tady perfektně, děcka si to užijí. Navíc vyšlo počasí, takže super.”

“My tu chodíme pravidelně a líbí se nám tady. Hlavně na ten skákací hrad.”

“Já se těšil hodně a chci jít ještě na labutě.”

Kromě polské kapely Teachers band na pouti vystoupili i klauni Hopsalín a Nešika, kteří pobavili hlavně děti a hlavní hvězdou pak byla ostravská zpěvačka Elis Mraz

Projekt Společná CZ-PL ovšem není jen o zábavě. Při každém ze setkání si vedení Poruby a Ratiboře navzájem vyměňují zkušenosti.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Dneska jsme si vyměnili zkušenosti v rámci naši experimentální louky, která je tady na Francouzské a která se mu moc líbila. Oni už také zkoušeli něco podobného v Ratiboři, takže věřím, že když přijedu tam, tak mi ukážou ty jejich zkušenosti.”

Polská delegace si také prohlédla Dům s pečovatelskou službou Harmonie v Dělnické ulici, který byl dokončen v minulých dnech a stal se další chloubou Poruby.

---

Senioři ČR se zapojili do Dnů fajne rodiny

Organizace Senioři ČR Ostrava se přestěhovala do nových prostor. Nově se schází v knihovně na Podroužkově ulici v Ostravě-Porubě, která nedávno prošla kompletní rekonstrukcí. Poprvé se tady všichni sešli na Dni otevřených dveří.

Bezmála 500 členů má městská organizace Senioři ČR Ostrava, která nově sídlí v knihovně na Podroužkově ulici. Nové prostory si nejen senioři poprvé prohlédli v rámci Dnů fajne rodiny, které pořádá ostravský magistrát a do které se organizace zapojila Dnem otevřených dveří.

Anna Pinterová, předsedkyně MO SČR Ostrava: “My jsme se tam přihlásili, protože to je záležitost pro všechny generace. Máme tady i výrobky jedné mladé slečny, takže se snažíme být aktivní, aby jsme měli radost z toho, co všechno naši lidé umí. Už teď do této doby tady bylo dost cizích lidí, tak to mě velice těší.”

Výrobky seniorů si lidé mohli nejen prohlédnout, ale některé z nich také zakoupit.

Mojmíra Sucháčková, klub Kreativ: “To jsou všechno výrobky seniorek a seniorů městské organizace a zejména klubu Kreativ. Děláme i charitativní činnost, to děláme zejména pro domovy důchodců, pro seniory v domovech důchodců. To jsou zejména ty ponožky. Ty malé ponožky a čepičky děláme pro miminka z neonatologického oddělení FNO. I ty chobotničky.”

Pro fakultní nemocnici seniorky pletou a háčkují už druhým rokem, a to ve spolupráci se sociálním odborem porubské radnice, který jim dodává speciální materiál. Za tu dobu už jich vyrobily několik stovek. Návštěvníci si na akci mohli prohlédnou i kroniky jednotlivých klubů, kterých je v organizaci Seniorů ČR celkem 15. Nejvíce je turistických

Jaroslav Gřeš, turistická skupina Pohoda: “My jsme turistická skupina číslo 13 Pohoda a nejraději mám to, že chodíme na vycházky. Tady máme kroniku. Chodíme na vycházky do Beskyd a taky se zúčastňujeme různých zájezdů, co pořádá městská organizace, nebo jiná skupina. Jsme tady 4 turistické skupiny.”

Spolek Senioři ČR má i svůj zpravodaj. Vychází čtvrtletně a lidé se tam dozví nejen to, co se událo, ale také to, co se dít bude.

Anna Pinterová, předsedkyně MO SČR Ostrava: “Co děláme pro všechny, tak jsou to sportovní hry, výlety a různé takové aktivity, kde se scházíme všichni.”

K organizaci se může kdokoli kdykoli připojit. Veškeré informace zájemci najdou na webu seniori-cr-ostrava.cz.

---

Planetárium nabízí spoustu pořadů pro všechny

Planetárium v porubském lesoparku je oblíbeným místem milovníků Vesmíru. Otevřeno je celoročně a jedinečné je tím, že nabízí moderní technologie, které využívá k zobrazení dokonalé hvězdné oblohy, k letům do Vesmíru, nebo jako sférické kino.

Planetárium v Ostravě-Porubě nabízí spoustu pořadů nejen pro veřejnost, ale i pro školy. Návštěvníci se mohou se podívat přímo do sálu planetária, kde se promítá hvězdná obloha. Pokud ale přijdou večer, uvidí skutečnou oblohu a poté mohou zavítat nahoru na hvězdárnu a podívat se dalekohledy na skutečné mlhoviny a galaxie.

Ivana Marková, vedoucí Planetária Ostrava: “Ten pohled na skutečnou oblohu sice není tak barevný a hezký, ale je to skutečnost. Máme tady také interaktivní expozice. Říkáme jim Experimentárium. Tam si mohou děti vyzkoušet různé exponáty a pak docela zajímavou aktivitou jsou takzvané robohrátky pro rodiče a děti, protože během hodiny si mohou děti složit pod vedením lektora spolu s rodiči zajímavé roboty a vyzkoušet si je přímo u nás.”

Novinkou jsou tři nové sférické filmy, které se promítají na celou kopuli. Pro děti je to film Kouzelný globus a pro dospělé pak filmy o zrození planety Země a o cestě na Mars. O přistávání na Marsu se lidé hodně dozví i v expozicích.

Ivana Marková, vedoucí Planetária Ostrava: “Třeba tady mají interaktivní globus, kde si mohou najít třeba místa přistání na Marsu. Jsou tady marsovské sopky a velké kaňony. Tady se nacházíme v hlavním projekčním sále planetária. Máme nad sebou kopuli, která má průměr přes 13 metrů a na tu budeme za chviličku promítat celý Vesmír. Tady vidíte optické planetárium, tedy promítačku hvězd. To je ta koule, ze které se promítají na oblohu hvězdy.”

Optické planetárium je doplněné o digitální planetárium, které má dva dataprojektory a každý z nich umí promítnout přesně polovinu hvězdné kopule. A právě díky tomu mohou návštěvníci létat Vesmírem, kam se jim zamane. Podobně jako v nějaké počítačové hře.

Ivana Marková, vedoucí Planetária Ostrava: “Planetárium se ovládá tady odtud. Jádrem digitálního planetária je software, který se nazývá dgi star7. Teď jsme právě nedávno pořídili vyšší vývojovou verzi, no a je to v podstatě Vesmír, který můžete ovládat, můžete v něm létat.”

Anketa: návštěvníci planetária: “Poznala jsem medvěda. Mi se líbily ty souhvězdí a ta pohádka byla též hezká.”

“Mě bavila ta pohádka. Viděla jsem souhvězdí Medvěda malého i velkého a ještě souhvězdí vozíku.”

“Pohádka byla zábavná i poučná a poznal jsem souhvězdí třeba Medvědice a že vozík se skládá z Medvědice.”

“Pohádka byla docela zábavná a taková hezká a zjistil jsem souhvězdí třeba Medvěda a Medvědice, teda malého Medvěda a Medvědice.”

“Mě se líbila ta pohádka ještě se mě líbilo to souhvězdí toho Štíra a je to tu hezké.”

“Mě se líbila ta pohádka a taky se mě líbilo souhvězdí lva.”

Planetárium Ostrava je třetím největším planetáriem v Česku a jediným v Moravskoslezském kraji. Už tuto neděli se zapojí do akce ostravského magistrátu Dny fajne rodiny. K běžnému programu, na který mají děti vstup zdarma, budou připraveny i Astrohrátky.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry