Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • O sekání trávy se už stará nová firma
  • Začalo hlasování v participativním rozpočtu Zelená Porubě
  • Porubská radnice ocenila aktivní žáky a studenty

O sekání trávy se už stará nová firma

Poruba se proměnila v jednu velkou louku. Firma, která loni vyhrála veřejnou zakázku na sečení trávy totiž neplnila své závazky. Nejenže měla málo zaměstnanců, ale ke kosení používala zahradní sekačky. Tráva tak byla místy vysoká více než půl metru.

Loni touto dobou už měla Poruba za sebou první seč. Letos se lidé brodí trávou, která jim místy sahá až k pasu. To, co nezvládla firma, která loni vyhrála veřejnou zakázku, teď dohání jiná.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Hrozili jsme ji sankcemi, různé další hrozby. Nic nepomáhalo, tudíž jsme byli nuceni ukončit smlouvu a od tohoto týdne máme podepsanou smlouvu s novou firmou, která seká ve všech obvodech v rámci Poruby. Stále navyšuje techniku. Samozřejmě v rámci veřejných zakázek není až tak jednoduché ukončit smlouvu s původním zhotovitelem a podepsat novou. Nám se to však podařilo v rekordním termínu do 5 dnů.”

Anketa: obyvatelé Poruby: “To bylo špatné jako. Mám psa a kvůli klíšťatům jsme se báli, tak jsem ráda, že už tu trávu konečně posekali.”

“Hlavně, když jsem tu s dětma, tak to bylo takové dost vysoké už, takže jsme rádi.”

“Nám to vadilo, ale zvládli jsme to v pohodě. Jsme rádi, že už je to posečené.”

Nově nasmlouvaná firma pracuje denně zhruba do 5 odpoledne, aby celý obvod stihla posekat do 14 dnů

Petr Svoboda, technický vedoucí, Petron servis: “V provozu máme denně 4 samosběrné sekačky, 3 pracovníky se strunovou sekačkou a dva nákladní automobily. Ty stroje denně udělají zhruba 6 až 7 motohodin a vyveze se cirka 5 tun zelené hmoty.”

Miroslav Chýla, zaměstnanec, Petron servis: “Chtěl bych apelovat na maminky s dětmi malými, které si chodí hrát na hřiště, že když tady vidí jezdit sekačky, měly by odejít, protože ty kameny létají 50 metrů daleko v půl metrové výšce a to dítě to může trefit do oka. Dospělého to klepne do kolene, to se dá spravit, ale to oko už sotva.”

Aby byla Poruba posekaná co nejdříve, musela se uplatnit tak trochu netradiční technika pokosu.

Pavel Janků, vedoucí odboru technických služeb a zeleně: “V některých částech Poruby můžou občané vidět posečenou trávu, která zůstává ležet. Je to záměrně dělané z toho důvodu, aby se jednak zrychlil logistický proces při odvozu, ale aby ta tráva taky ztratila nějakým způsobem hmotnost a objem. V následujících dnech se bude vyhrabávat, odvážet, takže vlastně kalkulujeme s tím, že při druhé seči už bude Poruba tak pěkná, jak bývala.”

Kosit se ale nebude všude. Na některých plochách zůstanou stejně jako v předchozích letech květinové louky. Zbrusu nová vznikne na Francouzské ulici. Tráva se navíc nebude sekat až tak zvaně na drn.

---

Začalo hlasování v participativním rozpočtu Zelená Porubě

Participativní rozpočet Zelená Porubě jde do finále. Na začátku Porubané zaslali 9 návrhů na proměnu vnitrobloků, odborná porota vybrala tři a architekti pro ně vypracovali ideové návrhy. Ten vítězný vyberou lidé v hlasování, které právě začalo.

Hlasování v participativním rozpočtu Zelená Porubě je tu. Lidé v něm rozhodnou, který ze tří finálních ideových návrhů na proměnu vnitrobloků, se bude během příštího roku realizovat. Představeny byly online z virtuálního studia v Komunitním centru Všichni spolu.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Máme 3 návrhy třech vnitrobloků v různých stavebních obvodech Poruby, které byly rozpracovány do ideových návrhů, které dneska představují jak jejich navrhovatelé, tak architekti. Už jsme projednávali ty jednotlivé návrhy s komunitou, to znamená s lidmi, kteří v tom daném dvoře bydlí, protože jsme chtěli vychytat různé podněty a připomínky, které měli. To pro nás bylo podstatné spolupracovat s nimi, abychom se dozvěděli ty záležitosti včas.”

Do finálních ideových návrhů byly zpracovány Duhové hřiště, Dvůr přírodovědců a Aktivní Podéšti. Pokud jste online prezentaci nestihli, můžete se na ni podívat ze záznamu buď na facebooku, nebo youtube kanálu městského obvodu Poruba. Jednotlivé návrhy si můžete prohlédnout také na stránkách Zelená Porubě, nebo na webu fajnova Poruba.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “K dispozici budou také ve fyzické podobě na radnici městského obvodu Poruba. Hlasování potom začne 10.6.a potrvá až do 30.6. Budete moct hlasovat prostřednictvím online stránky www.zelenáporube.cz a nebo prostřednictvím papírové podoby, tedy offline podoby v pobočkách městských knihoven a v informačním centru na Hlavní třídě.”

Každý, kdo se do hlasování zapojí, má k dispozici 3 hlasy. Dva kladné pro návrhy, které chce podpořit a jeden záporný pro návrh, který se mu nelíbí. Na ten vítězný radnice vyčlenila 4 miliony korun. Který to bude, to se dozvíte už 2. července.

---

Porubská radnice ocenila aktivní žáky a studenty

Centrum volného času na Vietnamské ulici zaplnili úspěšní žáci a studenti porubských základních a středních škol. Vedení radnice je ocenilo nejen za jejich výborné výsledky. Ale hlavně za to, že jsou aktivní a pomáhají ostatním..

Už 19 let vedení porubské radnice oceňuje aktivní žáky a studenty místních základních a středních škol, včetně těch, které nezřizuje. Poprvé se tak stalo v roce 2002. Letos si ocenění z Centra volného času na ulici Vietnamská odneslo 29 žáků.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Obvod se tím snaží motivovat aktivní studenty z různých škol. Za co je oceňujeme? To, že ty děti mají dobré studijní výsledky pro nás není tím nejpodstatnějším. Podstatné je to, že dělají něco pro své okolí, že jsou aktivní, že podporují občanskou společnost a nemyslí sami na sebe.”

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já jsem moc ráda, že máme celou řadu velmi šikovných studentů a šikovných žáků. Já sama jsem hrdou absolventkou dvou porubských škol, ZŠ Ukrajinská a Gymnázia Wichterlova, kdysi to bylo ještě Českého exilu a vždycky na to s hrdostí vzpomínám a já věřím, že jednou na to takto úplně stejně budou vzpomínat i studenti, kteří třeba dneska byli oceněni.”

Za své činy žáci a studenti obdrželi nejen diplom na památku, ale také poukázku v hodnotě 500 korun na oblíbenou knihu.

Anketa: ocenění žáci a studenti a jejich učitelé: “Já jsem ráda, že budu oceněna, protože samozřejmě jsme úplně skvělé.”

“Tohle jsou naše žákyně, které nejenže měli 9 let výborné výsledky, ale navíc jsme je mohli využít na soutěže od angličtiny, fyziky, olympiády, které se týkaly sportu. Takže fakt široký záběr, který na ZŠ není úplně častý. Natož u holek.”

“Dostávám to asi za 4. místo v krajském kole matematické olympiády a pak za nějaké ty šachové turnaje a 62. jsem skončil na světovém kole astronomické olympiády, takže to bych považoval jako ten největší úspěch.”

“Jsem za to ráda a jsem tady vlastně za známky a za spolupráci na časopisu o bezpečném internetu.”

“Pomáhám vlastně seniorům v Domově důchodců v Hlučíně a snažím se s nimi být v kontaktu. Už sestra vlastně dostala za úkol být nějak s Domovem důchodců spojena. Měli napsat dopisy a být s nimi v kontaktu, tak jsem se do toho zapojila a začali jsme se tam s jednou paní vídat.”

My se přidáváme a gratulujeme.

---Mohlo by Vás také zajímat