Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Na Alšově náměstí se rozsvítil vánoční strom
  • Rozvolňování před Vánoci lidem zlepšilo náladu
  • Noc vědců tentokrát na téma Člověk a robot

Na Alšově náměstí se rozsvítil vánoční strom

V Ostravě-Porubě slavnostně rozsvítili vánoční strom a začaly vánoční trhy. Na Alšově náměstí jsou k mání nejen různé rukodělné výrobky, jmelí a ozdoby, ale také dřevěný betlém a kolotoč.

V Ostravě-Porubě zavládla vánoční atmosféra. Stánky na Alšově náměstí už zaplnili prodejci a lidé si tak na vánočních trzích mohou nakoupit vše, co k Vánocům patří, včetně drobných dárků. Jejich součástí je i dřevěný betlém z Pradědovy galerie, dětský kolotoč a zvonička.

Anketa: prodejci: “Trhy jsme rádi, že tady jsou, protože to je to nejkrásnější, co může vůbec na konci roku být a to jsou všechno rukodělky. Něco dělá syn, něco já. Dřevěné domečky, andělíčky. Teď tady vyřezáváme různé světelné výrobky, lahve.”

“Perfektní atmosféra, jsou tady lidi příjemní, nakupují. Je to prostě paráda, po dlouhé době pěkná akce. Nabízíme domácí věci, samozřejmě všechno bez chemie. Máme farmičku ve Václavovicích u Šenova, takže marmelády, zeleninové, chili omáčky, sirupy. Prostě je z čeho vybírat a lidi jsou nadšeni.”

Anketa: návštěvníci vánočních trhů: “Je tu krásně, plno světel, je tu hezky. Pohodová atmosféra.”

“Jsem ráda, že se to vůbec uskutečnilo, že jsem dopekla cukroví a mohla jsem si tady přijít na svařák a zažít trochu té vánoční atmosféry. Jsem moc ráda za to.”

“My si to užíváme samozřejmě, protože jsme se dostali konečně po dlouhé době ven a hlavně se to líbí našemu malému, který obdivuje jesličky.”

Nejvíce se lidé těšili na rozsvícení vánočního stromu. A protože nikdo předem nevěděl, kdy přesně k tomuto nádhernému okamžiku dojde, všichni přišli už před setměním. A nakonec se dočkali.

Vánoční strom vysoký zhruba 12 metrů radnici věnovala společnost Ostravské městské lesy a zeleň a starostka ho rozsvítila za pomocí dětí.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Letos jsme rozsvěcovali náš obrovský vánoční strom úplně jinak a netradičně z pochopitelných důvodů, aby se tady nemohlo sejít tolik lidí jako každý rok, protože opravdu každý rok Alšovo náměstí zaplní tisíce lidí. Je zastavená doprava, je to velký svátek pro lidi a je to vidět. Takže letos to bylo skromnější, jednodušší, rychlejší všechno, ale myslím si, že i tak pěkné.”

Anketa: návštěvníci vánočních trhů: “Já jsem se dneska přišla podívat na rozsvícení stromečku a líbí se mi o hodně víc než loni.”

“Je tu hezká atmosféra, stromeček je krásný, hezčí než minule, minulý rok.”

Vánoční trhy na Alšově náměstí budou probíhat až do 23. prosince a kvůli pandemii koronaviru je doprovodí jen jedna akce. Tou bude 19. prosince charitativní akce Srdce pro Porubu. Starostka obvodu na ní bude lidem podávat nealkoholický punč a vánočně vyzdobenou Porubou se budete moci svézt i doubledeckerem.

---

Rozvolňování před Vánoci lidem zlepšilo náladu

Po téměř dvou měsících jsme se dočkali. Opět se otevřely, byť s omezeními, obchody, restaurace, hotely, služby, galerie, zámky, nebo zoologické zahrady. A to díky tomu, že se protiepidemický systém PES posunul ze 4. na 3. stupeň. Téměř všichni to vítají.

Minulý čtvrtek začalo rozvolňování a opět se zaplnily obchody, restaurace, služby a také galerie, muzea, nebo knihovny. Na znovuotevření se těšili téměř všichni. Jak provozovatelé, tak zákazníci, kteří ihned zamířili mezi lidi.

Anketa: podnikatelé a obchodníci: “Přiznám se, že jsme moc rádi, že už můžeme konečně nastoupit do práce. Člověk už má plné zuby té televize a ležení a odpočítávání a ještě, když je víceméně bez příjmu. Naštěstí mám přítelkyni, která mohla chodit do práce a trošku pomoct.”

“Pro nás opravdu tyto měsíce jsou nejdůležitější kord v ponožkách. Ti lidi nejvíce kupují na zimu ponožky. A mít celou zimu zavřeno, to je opravdu už hrr. Nevím, jak bych to jinak řekla."

“Nechtěla bych už, aby se to opakovalo, protože není to jednoduché pro nikoho.”

“My jsme teda hrozně rádi, že už jsme mohli otevřít, už jsme se teda nemohli dočkat.”

Největší nával hned první den, kdy začalo rozvolnění platit, byl v barech, restauracích a hospodách.

Anketa: zákazníci: “My jsme se nemohli dočkat, vždycky jsme tady chodili na pivo, tak konečně to přišlo, že tady můžeme přijít zase znova.”

“Jsem rád, nejradši pijeme pivo a jsme rádi, že se konečně otevřely hospody.”

“Jsem rád. Měl jsem to delší už, ale bylo to i horší někdy.”

“Nakupuji dárky pro tchýni a takové věci, co jsem nemohla koupit přes internet. Papírnictví, ponožky a tak.”

“Jsem závislý na kávě, takže já jsem strašně moc rád a doufám, že už k tomu zavření v životě nedojde.”

Všude ale platí omezení. Například restaurace a kavárny mají omezenou kapacitu na polovinu a u jednoho stolu mohou sedět maximálně 4 lidé. V obchodech, nebo knihovnách smí jeden návštěvník na 15 m². Porubská radnice v této těžké době pomáhá živnostníkům, kteří podnikají v jejich nebytových prostorech, jak se dá. A to zejména snížením nájmů.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Rozhodli jsme se pro úplně stejný model jako město, abychom v tom nedělali chaos, ale naopak, aby to bylo jednoduché. Odpustíme 50 procent z celkové doby, po kterou musely tyto provozovny uzavřít své podnikání. Jedná se o kadeřnice, kosmetičky, ale jsou tam i nějaké restaurace, kterých se to týká. A rozhodli jsme se, že uděláme to, že to neodpustíme plošně, ale že je potřeba, aby o to požádaly ty jednotlivé provozovny.”

Stále platí i to, že všichni provozovatelé předzahrádek mají až do konce roku odpuštěné poplatky..

---

Noc vědců tentokrát na téma Člověk a robot

V celém Česku proběhla už tradiční Noc vědců. A vůbec poprvé online. Pandemie koronaviru totiž neumožnila uspořádat tuto akci, které se každoročně účastní desetitisíce lidí, kontaktně. Hlavním tématem bylo Člověk a robot.

Letošní Noc vědců probíhala online a zájemce zavedla do fascinujícího světa robotů. VŠB-Technická univerzita Ostrava na internetu představila celou historii robotů. Od jejich prvních zmínkách v časopisech po současnost. A nejen to.

Robert Pastor, doktorant, katedra robotiky VŠB-TUO: “Máme tam tedy uvedené ty současné roboty, které máme ať už tady na katedře, nebo které obecně existují v automobilovém průmyslu a v současnosti a potom je tam i náhled do budoucnosti. Jak se vlastně budou vyvíjet roboti možná ve vojenství, ve zdravotnictví a v dalších oblastech.”

Hlavní myšlenkou Noci vědců je předvést téma srozumitelnou formou všem a ještě k tomu i zábavně.

Robert Pastor, doktorant, katedra robotiky VŠB-TUO: “Tohle zrovna máme takový soutěžní robot, který je, dalo by se říct, nejnovější, protože ho vyvíjíme pořád. Vždycky něco vylepšujeme. Je to robot určený pro soutěže v mobilních robotech, kde je simulované prostředí marsu.”

Noc vědců, do které se každoročně zapojují i další univerzity a také hvězdárny, knihovny a další instituce ovšem nebyla je o robotech.

Petra Havlíková, mluvčí VŠB-TUO: “Protože to letošní téma Člověk a robot, nebyl jenom jakoby z toho technického tématu, ale jsou tam vlastně věci, které se týkají třeba účetnictví, nebo filosofie, nebo poezie. Opravdu to ti organizátoři pojali ze široka. My si myslíme, že ty v podstatě nejvíce teď zaujaly soutěže, protože ty soutěže jsou časově omezené a ty hlavně zajímaly ty menší děti.”

Výhodou Noci vědců online je to, že všechna nahraná videa už na internetu zůstanou. Lidé si je tak budou moci prohlédnou kdykoli budou chtít.

Petra Havlíková, mluvčí VŠB-TUO: “Letos ten program byl asi nějakých 700, nebo 800 položek a jsou to různé položky. Může tam být třeba i několikaminutový odkaz, nebo video. Může tam být kratičká soutěž, může tam být třeba jenom nějaký úryvek z poezie. Je tam opravdu bohatý výběr. Ale lidé se na to mohou podívat kdykoli přes rok a můžou se k tomu tématu potom vrátit i třeba za roky zpětně, i když prostě je to jenom napadne i v jiné souvislosti.”

O Noc vědců je velký zájem. Jen v den, kdy měla tato akce proběhnout kontaktně, tedy 27. listopadu, si videa prohlédlo 26 tisíc zájemců. Ta jsou dostupná na webu www.nocvedcu.cz.

---Mohlo by Vás také zajímat