Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Odstartoval další ročník projektu Zelená Porubě
  • Kontejnerová stání se mění k lepšímu
  • Den bezpečí přiblížil lidem práci IZS

Odstartoval další ročník projektu Zelená Porubě

Porubská radnice vyhlásila další ročník participativního rozpočtu Zelená Porubě. Nápady na to, jak celkově vylepšit dvory a vnitrobloky, mohou lidé podávat po celý červen. Na proměnu nejlepšího návrhu obvod vyčlenil 4 miliony korun.

V Ostravě-Porubě projde proměnou další dvůr. Pokud se vám ten váš nelíbí, můžete to změnit právě teď. Stačí navrhnout jeho budoucí komplexní podobu a nápad poslat radnici. Začal totiž 6. ročník projektu Zelená Porubě. První 4 ročníky lidé podávali jen dílčí návrhy.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Rozhodli jsme se, že ten participativní rozpočet a jeho podmínky upravíme tak, aby právě umožňoval věnovat se právě těm komplexním proměnám jednotlivých dvorů. Proběhl první úspěšný ročník. V této chvíli je jeden dvůr v úpravách. Teď probíhá jeho proměna a už jsme vyhlásili ročník další a pracujeme na další proměně. Já věřím, že to lidi ocení. My jdeme cestou takových jednodušších úprav, které nebudou vyžadovat stavební povolení. Proto jsme to schopni dělat v té frekvenci, kterou děláme.”

V minulém ročníku lidé dali nejvíce hlasů Duhovému hřišti, které momentálně vzniká ve vnitrobloku mezi ulicemi Plukovníka Rajmunda Prchaly a Bedřicha Nikodéma.

Olah Koloman, stavbyvedoucí: “My tu provádíme rekonstrukce chodníků, pokládáme zámkové dlažby a začali jsme někdy zhruba v minulém týdnu. Hřiště se začíná už zítra bourat. To znamená budou tady sbíječky a bude se tu pokládat nový asfalt.”

Dominantou hřiště bude zrekonstruovaná asfaltová plocha s barevnou dráhou.

Sandra Zubáňová, autorka vítězného dvoru: “Bude vhodná pro děti, které si ji budou moci projíždět formou slalomů a různých cviků ať už budou na nějakých kolečkových sportech, tak na bruslích, koloběžkách. nebo budou hrát nějaké hry na botách. Tak by je ten barevný povrch měl vést a rozvíjet kreativitu a nějakou koordinaci pohybu.”

Revitalizací projde i zeleň, na které vznikne posezení pro rodiče s piknikovým stolem.

Sandra Zubáňová, autorka vítězného dvoru: “Pak tady bude pro starší děti opičí dráha. Takový dřevěný větší prvek, který bude zase rozvíjet koordinaci pohybu a bude to taky vhodné pro děti plus mínus do těch 6 let.”

Vedle revitalizovaného pískoviště bude nainstalován i dřevěný domeček na sdílené hračky. Klíč od něj dostane každý, kdo si o něj požádá

Takže se můžete inspirovat a podávat své návrhy, a to od 1. června. Cílem je, aby se veřejný prostor výrazně proměnil k lepšímu.

Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: :Budeme moc rádi, když nám všichni Porubané a kdokoli, kdo v Porubě bydlí, budou přihlašovat nové nápady na projekty, na revitalizaci svých dvorů a vnitrobloků. Cokoli kreativního, co je napadne. V rámci nového ročníku Zelená Porubě bych vás ráda pozvala na workshop, který budeme pořádat společně s ostravským grantovým programem Tvoříme prostor. Bude se konat 19.5. v DK Poklad.”

Veškeré podrobnosti najdete na webových stránkách Zelená Porubě.

---

Kontejnerová stání se mění k lepšímu

Kontejnerová stání v Ostravě-Porubě jsou teď daleko veselejší. A navíc i poučné. Šedé zdi zvelebili street art umělci, kteří je posprejovali obrázky na téma třídění odpadu.

V Ostravě-Porubě procházejí úpravami kontejnerová stání. Šedé nevzhledné zdi radnice nechala vymalovat sprejery. A to po domluvě na konkrétním motivu a místě.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Potom samozřejmě vytváříme i tu message pro občany, co jim chceme vzkázat. Konkrétně tyto výtvory na ulici Podroužkova a včetně náměstí Vacka jsou věnovány třídění odpadu, recyklaci a vůbec tématu cirkulární ekonomiky. Byl to vlastně šedý beton a tím jsme ho trošku projasnili i trošku zábavnou formou, protože tyto motivy jsou ve stylu amerického seriálu Cow and chicken. K tomu jsou různé další texty, které motivují občany k tomu, aby v podstatě třídili odpad.”

Lukáš Hlaváček, autor graffiti: “Formou vtipu jsem chtěl vlastně podotknout na kolikrát odhozené oleje, chemické látky a věci, které tady vůbec nepatří. Toto má připomínat to, že by se to dělat nemělo. Všechno se týká toho třídění, recyklace a dalších věcí s tím spojených. Jde o to, abysme lidi upozornili na to, kam jaká surovina patří. Základem tady na toto je latexová barva, protože ať chcete nebo ne, ten beton strašně saje. Kdybych tam začal stříkat jenom tak, tak za půl hodiny je tam jenom flek, Nic jiného. Takže se to musí všechno natřít, napenetrovat a pak se tam teprve dává pozadí .a nakonec se stříká. Vesměs jenom spreje a latexovou barvu.”

Jedno kontejnerové stání trvá vytvořit zhruba týden. Záleží na počasí a spotřebuje se na něj asi 20 těchto sprejů

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Přiznám se, že jsme se trochu obávali, zejména ze smíšených reakcí občanů, protože jsme si uvědomovali, že hlavně seniorům nemusí být to téma úplně blízké. I ty samotné motivy nemusí znát, ale byli jsme pozitivně překvapeni, že valná většina občanů to kvituje, líbí se jim to.”

Anketa: obyvatelé Poruby: “Těch šedých věcí ponurých bylo dost a tady, i když se jedná o pár metrů čtverečních, to výrazně, znovu říkám výrazně, to poveselí.”

“Je to vtipné. Jako nemělo by se to, ale je to vtipné, hezké. Je to aspoň takové živější.”

“Je to veselejší, teď potřebujeme mít veselejší něco.”

Radnice teď vytipovává další plochy, které by se daly takto vylepšit.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Teď jsme se zaměřili i na další obvody., například 8 ,stavební obvod, případně 4. a 5. stavební obvod. Tam, kde nám to dává smysl. Kde jednak nechceme rušit tato kontejnerová ohradníky, které jsou tvořeny z betonu a chceme je nějakým způsobem oživit. Každé místo chceme ať má trošku jiný charakter.”

Je to i prevence proti tomu, aby sprejeři neměli potřebu své malůvky vytvářet třeba na fasádách domů a dalších nelegálních místech.

---

Den bezpečí přiblížil lidem práci IZS

V Ostravě-Porubě po dvouleté covidové pauze opět proběhl Den bezpečí. Jeho myšlenkou je poděkovat těm, kteří se starají o to, že se Porubané v obvodu cítí dobře a bezpečně.

Na louce u Francouzské ulice v Ostravě-Porubě se předvedli hasiči, záchranáři, policie a také armáda. A to na už tradičním Dni bezpečí, který lidem přiblížil jejich mnohdy náročnou a nebezpečnou práci.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Chceme ukázat, že bezpeční není ničím samozřejmým, že se o něj někdo musí starat, že o něj někdo pečuje i to, že to nejsou žádní uniformovaní roboti a že to jsou lidé, kteří si zaslouží náš respekt, naše poděkování, aby to pro nás i dál chtěli dělat tak dobře jak to dělají. V každém z těch stánků můžou Porubané jak malí tak velcí najít to, co je zajímá a co je baví.”

Václav DresSler, předseda, Rescue team - Ostravak.com: “Prezentujeme naši činnost, kde vyučujeme resuscitaci, zástavy krvácení. Je možno si tady nechat namaskovat nějaké zranění ať už krvavé šrámy, či řezná zranění, modřinky a tak, což je hodně oblíbené hlavně u dětí. Dále je možné si u nás nechat změřit krevní tlak a obsah cukru v krvi.”

Součástí akce byly také dynamické ukázky, například hasiči měli připravenou simulaci dopravní nehody. Vyjížděli k jednomu havarovanému autu s jedním zraněným.

Petr Teslík, velitel družstva, HZS Moravskoslezského kraje: “My jsme přijeli na místo, zastavili jsme dopravu, vyprostili jsme zraněného pomocí vyprošťovacího zařízení tím, že se otevřelo auto z boku násilně. Zezadu se mezitím ke zraněnému řidiči dostal záchranář, který se o něj celou dobu staral. V průměru má naše stanice tisíc výjezdů za rok, takže asi 3 za směnu, ale nejezdíme jen k nehodám. Jezdíme od technických zásahů přes požáry k dopravním nehodám.”

Anketa: návštěvníci Dne bezpečí: “My tady bydlíme kousek, tak to máme dobrý. Teď právě přijel vnuk. Na co jste se přišli podívat? Na auta a policejní, motorky.”

“Jsem rád, že se v Porubě opět něco děje. Vyšli jsme si s manželkou na procházku, vidím spoustu dětí, spoustu zajímavých věcí. Přiblíží nám to jak práci policie, tak práci hasičů. I v mých letech jsme zvědavý na tady to.”

“Namalovali mi krev na obličej a tady mám ještě potom modřinu. Něco jsem si zkusila. První pomoc, šla jsem do záchranky a to je asi zatím tak všechno.”

“Tady ta dynamická ukázka, ta se nám líbila asi nejvíc. Byla hezká. Prošli jsme si tu stánky, dali si občerstvení. Spokojeni.”

“My jsme tady krátce. Viděli jsme jen autíčko, jak stříhají hasiči. Je to zajímavé, člověk se k tomu běžně nedostane. Doufám teda, nikdy.”

Na akci policisté, hasiči, záchranáři a armáda předvedli i své stroje a nechyběly ani stánky s občerstevním.

---Mohlo by Vás také zajímat