Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Poruba

Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Porubské ZŠ přivítaly 600 prvňáčků
  • Pouť babího léta bavila především děti
  • Hokejbalisté TJ Sokol Poruba mají nové hřiště

Porubské ZŠ přivítaly 600 prvňáčků

Městský obvod Ostrava-Poruba má celkem 12 základních škol, ve kterých letos otevřeli 28 prvních tříd a přivítali na 600 nových dětí. Všechny dostaly od vedení radnice dárky.

Výtvarné potřeby a školní pomůcky dostaly od vedení porubské radnice všechny děti, které letos nastoupily do prvních tříd ZŠ. Poslední roky je jejich počet přibližně stejný a pohybuje se kolem 6 stovek.

Martina Dušková (Piráti), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Děláme to vždycky ve spolupráci s řediteli škol a jim dopředu říkají, co žáci dostanou, aby s tím potom ve škole mohli počítat, aby věděli, co každý bude mít. Máme celkem 12 škol, takže to celkem vychází, že v každém stavebním obvodu je jedna základní škola . Máme tady nastavené i spádové obvody, takže děti můžou chodit do těch škol, které mají nejblíž a z těch 12 škol máme i dvě školy, které se zaměřují na alternativní formu vzdělávání. To je waldorfská ZŠ a ZŠ s prvky montessori.”

Například na ZŠ ukrajinská, kde právě funguje i základní škola s prvky montessori lestos usedlo do školních lavic 12 prvňáčků a hned se skamarádili se svými staršími spolužáky.

Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Ve dvou trojročích máme nových 12 žáčků rozdělených po šesti do těch trojročí. Obecně ve škole máme nové tři první třídy, ale v letošním roce jsme nově otevřeli tento pavilon, otevřeli jsme zrekonstruované patro a jsem velmi rád, že se nám to v letošním školním roce povedlo.”

anketa: prvňáčci montessori třídy: “Děláme slova opačného významu. Už jsme jich poskládali 5. Líbí se mi tady.”

“Teďka děláme pomůcku na mínus a jde nám to dobře. ///Já tady chodím teprve první rok a moc se mi tady líbí.”

“Nejraději dělám , nevím, asi všechno a líbí se mi tu dobře. Jsem tady poprvé a mám tady hodně kamarádů.”

“Mi se tady moc líbí a těším se tady na další den, protože tady to je bezva a nejraději dělám pomůcky.”

“Jsem tady už 3 roky na ZŠ Ukrajinská, líbí se mi tady, jsem rád, že nás rozdělili, protože to udělali lépe a líbí se mi to tak a baví mě učení, je to tady zajímavé a je to dobrá škola.”

Petra Staffinová, učitelka: “Máme v jednom ročníku děti prvního, druhého i třetího ročníku, což je velká výhoda, protože na to, že je druhý den, tak děti i prvního ročníku se už krásně začlenily, spolupracují , krásně nám to funguje. Ukázali jsme si systém jak tady ve třídě pracujeme, každé dítě už má přiděleného svého druháčka a třeťáčka, který mu pomáhá. Ukazuje mu pomůcky, které ve třídě máme, takže si myslím, že děti vypadají velmi spokojeně a krásně nám systém trojročí zatím funguje.”

Kristýna Kohůtková, jedna ze zakladatelek spolku Montessori Poruba: “Za spolek Montessori Poruba můžu říct, že rodiče i děti jsou nadšeni z nového pavilonu, prostory jsou tady nádherné a chtěla bych poděkovat všem, kteří se podíleli na rekonstrukci pavilonu. Škole, panu řediteli i rodičům, kteří pomáhali stěhovat a v neposlední řadě i městskému obvodu Poruba.”

Do budoucna by by se měl montessori pavilon kompletně propojit se základní školou, a to rekonstrukcí schodiště a šaten.

Petr Neshoda, ředitel ZŠ Ukrajinská: “Samozřejmě budou nezávislé na sobě, ale tělocvična, školní hřiště a takové věci, školní jídelna, budeme mít společné, a ty průchody, přechody, aby byly také příjemné.”

V příštím školním roce má škola v plánu začít budovat druhé trojročí, to znamená od 4., 5., 6. třídy.

---

Pouť babího léta bavila především děti

Druhý zářijový víkend v Porubě patřil Pouti babího léta. Jako vždy probíhala na louce u Francouzské ulice, kde byl připraven nejen pestrý program, ale i spousta pouťových atrakcí.

Stovky lidí se bavily na tradiční Pouti babího léta na louce u Francouzské ulice. Radost každým rokem dělá především dětem.

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Na druhý zářijový víkend jsme si připravili tradičně Pouť babího léta, na které vystoupí například Dance studio Like se svým workshopem a tanečními ukázkami. Dále mohou děti shlédnout Mimoni show a jak jistě víte, máme tady za klauna Nešiku, takže pobaví děti v tomto programu a vystoupí také kapela Saca. Hlavní hvězdou programu je Robim Mood s kapelou.”

klaun Nešika: “Já jsem tady byl se svým programem, který nese název Trampoty klauna Nešiky a je to o tom, jaká úskalí sebou nese klaunský život. Já to opravdu dělám pro ty děti, protože vidět ten dětský úsměv, to je fakt jako největší odměna pro klauna.”

Na pouti nechyběly ani prodejní stánky s různými rukodělnými výrobky a dobrotami. Připraveny byly i jízdy na koních, nebo dřevěná dílna, kolotoče a jiné pouťové atrakce.

anketa: stánkaři a návštěvníci poutě: “Na poutích jsou turecké medy, jsou různé druhy, s mandlemi, arašídy. Srdíčka, spousta druhů, spousta nápisů, to je vlastně taková klasika. Potom košické medy, kokosy, marcipány.”

“Líbí se mi tu dobře, nejlepší je asi to ruské kolo. Chtěl bych se podívat na autodromy.”

“Mě se líbilo to ruské kolo.”

“Bylo to super a docela jsem se bála, docela to lomcovalo, ale bylo to dobré, asi půjdeme na řetízkáč ještě, co nás vyveze nahoru.”

“Bylo to tam skvělé, bavilo mě to a mám dáreček. Ten dáreček mi dal klaun.”

“Tady jsem jenom byl, bylo to super a líbilo se mi to.”

Pouť babího léta proběhla v rámci projektu Poruba přátelská rodině a finančně byla podpořena z Národního dotačního programu Obec přátelská rodině a seniorům.

---

Hokejbalisté TJ Sokol Poruba mají nové hřiště

TJ Sokol Poruba patřil už 3. ročníku Bobeš cupu. Tentokrát byl spojený se slavnostním otevřením zrekonstruovaného hokejbalového hřiště, na které sportovci čekali dlouhá léta.

Hráči hokejbalu TJ Sokol Poruba mají nové hřiště. To původní s betonovým povrchem už nevyhovovalo současným podmínkám a hrozilo tak , že hokejbal v Porubě úplně skončí.

Lukáš Grebeníček, předseda hokejbalu TJ Sokol Poruba: “TJ Sokol Poruba hokejbal tady působí asi 23 let. Díky pana Balnara se povedlo tady postavit hokejbalové hřiště, které tu stojí od roku 2003 a nějakých 20 let jsme se museli potýkat na hřišti s betonovým povrchem a nějakých 10 let jsme se snažili mít moderní plastový povrch, protože je všude napříč hokejbalovými hřišti republikou.”

Teď se konečně dočkali, a to díky milionové dotaci od ostravského magistrátu. Nové hřiště slavnostně otevřeli u příležitosti 3. ročníku hokejbalového turnaje Bobeš cup.

Antonín Balnar, syn bývalého starosty TJ Sokol Poruba: “Já bych chtěl jménem rodiny poděkovat vedení Sokolu i hokejbalového družstva za to, že si vzpomněli na otce. Myslím, že by měl velkou radost a doufám, že dnešní hokejbalové družstvo bude opět v těch nejvyšších příčkách a neztratí tady ani bod."

Přemysl Blaha, starosta TJ Sokol Poruba: “Musíme poděkovat městu Ostravě, které nám na to přispělo nemalou částkou a díky tomu se hřiště stalo regulérní a konkurenčně schopné po republice. Jinak by ten sport tady zahynul, protože už jsme hráli několik let na výjimku a ten asfaltový povrch nevyhovoval.”

Lukáš Grebeníček, předseda hokejbalu TJ Sokol Poruba: “Dneska tady máme už 3. ročník Bobeš cupu. Jde o jednodenní mužský turnaj, který vznikl jako vzpomínka na dlouholetou gólmanskou jedničku Bohumila Michala, který nás před třemi lety opustil po zákeřné nemoci a jsem rád, že se turnaj chytil a hlavně jako předseda jsem strašně rád, že tady se můžou ty hokejbalové generace našeho oddílu potkávat.”

Miroslav Kopecký, hráč a rozhodčí, TJ Sokol Poruba: “Před 2 roky jsem přišel hrát tady. Kamarád mě tady dal a od té doby jsem si ten sport zamiloval a díky tomu, že v Porubě máme tak skvělou partu, tak mě to baví. Každý se tady zná, je to fajn.”

anketa: hráči mládeže TJ Sokol Poruba: “Mě se tady hraje moc dobře. Je to mnohem lepší než beton, ale potřebujeme hlavně nové hráče ať to k něčemu je a ať nás je více.”

Trenéři jsou super, jsou jako někdy přísní a někdy hodní, ale naučí hodně, když se snažíme. Takže je to dobré.”

Lukáš Grebeníček, předseda hokejbalu TJ Sokol Poruba: “Naše hokejbalové cíle určitě patří mládeži. Hokejbalový sport musíte dělat od mládeže, tak určitě vždycky chceme a aktivně nabíráme, snažíme se nabírat děti, máme snahu mít všechny kategorie mládeže a samozřejmě ty děti chceme hlavně naučit to, aby sport měly rády.”

Do hokejbalového oddílu se mohou hlásit děti od 5 do 15 let. Podrobnosti najdete na webových stránkách TJ Sokolu Poruba.

---

Mohlo by Vás také zajímat