Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Levandulový den na Hlavní třídě
  • V Porubě začala Letní umělecká scéna
  • Ostrava Steelers chce bojovat o titul

Levandulový den na Hlavní třídě

Hlavní třída v Ostravě-Porubě patřila už tradičnímu Levandulovému dni. V tento den se levandule stříhají a rozdávají všem, kdo má o ně zájem. Levandulový den probíhá jednou ročně vždy v červenci, kdy levandule dokvétá.

V Ostravě-Porubě si přišli na své milovníci levandulí. Na Hlavní třídě totiž proběhl už 6. ročník Levandulového dne, díky kterému si lidé mohli odnést domů tolik kytiček, kolik unesli.

Anketa: návštěvníci Levandulového dne: “Já jsem se tady přistěhovala, bydlím tady první rok a to mám pro kamarádku, tak moc děkuju.”

“Je to hezké. Než aby se to usušilo samovolně, tak aspoň z toho mají lidé radost. My si to jenom nasušíme jako dekoraci. Maximálně třeba do soli do koupele, ale tady z toho města na ty čajíčky a různé olejíčky se to moc nehodí.”

Zájem o levandule je obrovský. Někteří lidé letos překvapili a donesli si vlastní nůžky.

Renáta Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Stříhali si to sami, takže nám hodně pomáhali. A v podstatě, kdyby jsme to vzali prostorově, tak bysme museli odvážet, nebo uklízet vozík biomasy a neodvážíme ani jeden pytel, protože všechno se rozebere, lidé si to odnesou domů. Donesli si tašky, bedny, bylo to úžasné.”

Pavel Janků, vedoucí odboru technických služeb a zeleně: “Děláme to na Hlavní třídě, protože tady je těch levandulí vysázených nejvíce. Je to otázka jedné pracovní skupiny. V současné době díky dovoleným je těch děvčat trochu méně, takže je to nějakých deset, patnáct lidí, kteří projdou Hlavní třídu. Je to otázka jednoho dne.”

Na celé Hlavní třídě je více než 1500 rostlin, které se pravidelně doplňují. Jedná se o tři druhy, tmavě modrá, fialová a růžová.

Renáta Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Letos ta tmavě modrá trošičku promrzla. Proto je zastoupená v nejmenším počtu.”

Pavel Janků, vedoucí odboru technických služeb a zeleně: “Odhadujeme, že zhruba čtvrtina těch keřů nepřežila, protože ta zima byla letos trošku silnější, takže z toho důvodu budeme něco obnovovat, zase něco dosadíme. V loňském roce toho bylo tolik, že to lidi ani nestačili odnést. Takže to jsme potom dosbírali my.”

Kromě levandulí si lidé v Porubě mohou natrhat i různé bylinky jako oregano, mátu, nebo meduňku, které najdou mimo jiné u Duhy. Ale i v dalších částech obvodu.

---

V Porubě začala Letní umělecká scéna

V Ostravě-Porubě je v plném proudu Letní umělecká scéna. Tento týden patří pop up performance. Koncerty probíhají na různých místech obvodu, která jsou sice tajná, ale hodně frekventovaná.

Koncertem ostravské kapely Botanyk v Ostravě-Porubě odstartovala Letní umělecká scéna. Ten proběhl u nákupního střediska Duha, což nikdo nevěděl předem. Koncert si tak užili všichni, co šli náhodou kolem. A byl pro ně milým překvapením.

Anketa: kolemjdoucí: “Je to úplně super, je to zpestření tady příjemné. Hlavně po té době, co byla teďkom. Po době covidu, takže fajn.”

“Je to super, takové příjemné zpestření cesty domů. Loni, nebo předloni už něco takového bylo, takže jsme se vždycky na chvilku zastavili. Takže jsme rádi, že to zase je.”

“Já jsem to hledala na netu, protože v novinách bylo napsané, že něco bude tady v Porubě a nebylo napsáno, kde. Tak jsem to hledala na netu a nikde jsem to nenašla a náhodou mě autobus zavezl opačným směrem, k Duze a říkám ejhle, tak to bude asi ono, že?”

Už příští týden se můžete těšit na hlavní program LUS. V úterý na Alšově náměstí zahraje českoamerické trio Dobré ráno blues bend.

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Nebude chybět harmonika, valcha, kytara, zpěv a velká show. Toto představení se koná na Alšově náměstí v úterý 20. 7. Takže těšíme se na návštěvníky. Ráda bych ještě pozvala návštěvníky na další představení v rámci LUS, které se bude konat na zámku v Porubě. Ale tady u tohoto představení si budou muset návštěvníci objednat a zarezervovat vstupenky.”

A to na webu porubareenio.cz. Půjde o stand up comedy Děláme to ve třech, která se uskuteční 26. července a diváky pobaví herci Moravského divadla Olomouc Jan Ťoupalík a Roman Vencl spolu s kouzelníkem Karlem Pomahačem. 3. srpna se pak na porubském zámku představí Roman Pomajbo s divadelní komedií Táta. I na toto představení je vzhledem k omezené kapacitě nutná rezervace vstupenek.

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Jde o světově úspěšnou divadelní komedii o mužích a ženách, ve které se najdou opravdu všichni.”

Letní uměleckou scénu týden na to na Alšově náměstí ukončí smyčcové trio Inflagranti spolu s pop rockovou kapelou. Všechna vystoupení začínají v 19 hodin

---

Ostrava Steelers chce bojovat o titul

Druhý červencový víkend odstartovala Kittfort liga. Ostrava Steelers přivítala na svém hřišti posledního českého mistra, pražské Lions. A my jsme si tento zápas nenechali ujít.

Nejvyšší liga amerického fotbalu je tu. Hráči Steelers Ostrava se v úvodním zápase na svém hřišti utkali s pražskými Lions a i přesto, že pečlivě trénovali, v prvních dvou čtvrtinách se jim vůbec nedařilo.

Jiří Šimkovič, trenér: “Příprava byla od té doby, co nám to stát dovolil 2x týdně 2 hodiny v plném počtu lidí, protože byli natěšeni až sezóna začne. Takže příprava, si myslím, proběhla v dobrém tempu a skvěle. Dnešní utkání , vletěli jsme do toho, trošku podcenili jsme ho. Zatím se to ještě v té první půlce neotočilo ale věřím, že teď se těm hráčům dostaneme do hlav a že v druhé půlce předvedou výkon, na který opravdu mají. Lions šlape a my zatím jenom paběrkujeme na hřišti.”

Martin Wasserbauer, Defensive Lineman: “Mladí jsou dobří. Je horko, dusno. Pražáci jsou dobře připraveni. Vytváříme větší díry než máme a tím se stává co se stává. Dostali jsme 4 touchdowny, které jsme neměli dostat. Chtěli bysme to teďkom, doufám, že se nám aspoň trochu to podaří zvrátit.”

Do druhého poločasu hráči Steelers nastoupili jako vyměnění a hned z prvního drivu skórovali. Na konci třetí čtvrtiny už prohrávali jen o dva touchdowny. A i když hráči i fanoušci věřili v obrat, z vítězství se nakonec radovali soupeři. Utkání tak skončilo 14:45.

Jiří Šimečka, Wide receiver: “Cítím se zklamaný. Dřeli jsme dlouho jak už individuálně přes karanténu, tak i potom, když se to rozvolnilo. Takový výsledek jsme nečekali, ale bohužel, je to fotbal. Věřím, že se kluci zamyslí a zvedneme celý týmový výkon a bude to lepší. V sehrání, si myslím, problém není, spíš individuální chyby, malé diskomunikace a ono i když to nevypadá, tak stačilo málo a bylo by to úplně naopak.”

Cílem Steelers Ostrava je dostat se do finále a konečně v něm uspět.

Jiří Šimkovič, trenér: “Poslední titul byl Steelers 97 rok, pak jsme byli 3x za sebou teď ve finále. Ani jednou se nám to nepovedlo, takže už by se mohl nad námi někdo slitovat a konečně nám to dopřát.”

V dalším zápase se ostravští Oceláři utkají venku s Vysočinou Gladiators.

---Mohlo by Vás také zajímat