Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Duhové hřiště už slouží dětem i dospělým
  • Slavnostní akt se poprvé konal u nového památníku

Duhové hřiště už slouží dětem i dospělým

Rodiny s dětmi už mohou využívat nové Duhové hřiště. Vzniklo díky participativnímu rozpočtu Zelená Porubě ve vnitrobloku na ulici Plk. Rajmunda Prchaly. Proměny celých dvorů lidé navrhovali vůbec poprvé.

V Porubě slavnostně předali obyvatelům komplexně upravený dvůr. Nese název Duhové hřiště a ihned ho zaplnily děti.

Sandra Zubáňová, autorka návrhu: “My jsme nadšeni, děti už si stihly pohrát jak na hřišti, tak na opičí dráze. Vyzkoušely i stojany na kola dokonce a ještě určitě stihnou pár dní na pískovišti. Hřiště je dost využívané a na jaře to určitě víc rozjedeme.”

Anketa: návštěvníci Duhového hřiště: “Jezdím tady často a líbí se mi prolézačky a tak.”

“S kamarády využíváme tam tu houpačku a chodíme na tu síť a houpeme se i na skluzavkách a tady i v písku si hrajeme. Děláme různé kopečky a tak. Takže je to super, je to dobré."

Duhové hřiště se pyšní mimo jiné velkým komunitním stolem s lavicemi, opraveným pískovištěm se zakrývací plachtou, opičí dráhou, domečkem na hračky, který slouží jako úschovna a základem je duhová plocha pro kolečkové sporty, která hřišti dala jméno.

Kristýna Špačková, koordinátorka projektu Zelená Porubě: “Máme nové lavičky, kde můžou rodiče a všichni dohlížet na děti nebo jen tak posedět. Máme nové stojany na kola nebo koloběžky, odrážedla, jakýchkoli dopravní prostředek, na kterém děti přijedou. V říjnu jsme doplňovali výsadby, i když to teď tak úplně nevypadá, tak doufáme, že na jaře to pěkně rozkvete.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “My dneska pomyslně, symbolicky předáváme hřiště z ročníku participativního rozpočtu, který jsme poprvé dělali komplexně, kdy procházejí proměnou celé dvory. Já se těším moc z toho, že se to tady povedlo, protože jsou tady i určité atypické prvky a různé i kreativní záležitosti, se kterými se v Porubě úplně tak běžně nepotkáme. Některé věci jsme ladili docela dlouho, snažili jsme se vychytat maximum věcí, aby to vyhovovalo všem, kteří budou to hřiště užívat a já věřím, že se z toho budou těšit hlavně děti a v podstatě i jejich rodiče a celé rodiny.”

Aktuálně probíhá další ročník participativního rozpočtu Zelená Porubě. Do finále postoupily tři nejlepší proměny vnitrobloků a architekti společně s navrhovateli vytvářejí ideové návrhy, jak by mohly vypadat.

---

Slavnostní akt se poprvé konal u nového památníku

V létě byl v centru Ostravy dokončen unikátní památník válečných veteránů. Poprvé tak mohl být vzpomínkový akt ke Dni válečných veteránů oslaven na tomto důstojném místě. V době, kdy přímo na našem kontinentu zuří válka, je obzvlášť důležité na veterány nezapomínat.

Ulice opět zaplavily vlčí máky na klopách kabátů a na bundách. Asi každý už ví, že je to symbol válečných veteránů, kteří 11. listopadu slaví svůj svátek.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já si myslím, že je důležité si tyto dějinné události připomínat vždycky a zvlášť v posledním období, kdy jsme opět svědky různých pohnutých událostí, především tedy v Evropě v tuto chvíli a nemělo by se zapomínat. Je to důležité i pro mladou generaci, aby nezapomněli, aby věděli i význam těchto svátků. Dneska už si málokdo po těch letech umí představit, že by něco takového prožil na vlastní kůži. My už to spíš čteme v různých historických pramenech a podobně a už opravdu se to zapomíná ty věci, které byly a proto je to důležité. Proto je důležité se potkat, sejít se, říct si to, znovu si to připomenout, mluvit o tom.”

Martin Lokaj, předseda Československé obce legionářské Ostrava: "11.11. 1918 v 11 hodin vešlo v platnost příměří mezi dohodovými státy a císařským Německem a tím pádem v západní Evropě skončila 1. světová válka."

Letos poprvé se oslavy Dne válečných veteránů mohly uskutečnit v centru Ostravy v parku Čs. letců, kde byl veteránům vybudován unikátní památník.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: "Není jednoduché, co zažívají váleční veteráni dodnes, takže to, že tady položíme kytku, je to nejmenší, co pro ně můžeme udělat."

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: "Jedná se významný den, připomínku, že za svobodou a demokracií v naší zemi je řada obětí."

Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: "Je potřeba připomenout hrdinství a statečnost válečných veteránů, kteří se byli nuceni zapojit do konfliktů a statečně a odvážně třeba i položili své životy."

Součástí slavnostního aktu bylo i udělení medailí válečným veteránům a pracovníkům vojenského velitelství v Ostravě.

---Mohlo by Vás také zajímat