Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Na ZŠ J. Šoupala v Porubě otevřou přípravnou třídu
  • V DK Poklad už ladí poslední detaily interiéru
  • Hlavní třída v Ostravě-Porubě ukazuje krásy Beskyd

Na ZŠ J. Šoupala v Porubě otevřou přípravnou třídu

Přípravné třídy jsou in. Jejich cílem je připravit děti na první ročník základní školy. Určeny jsou dětem, kterým byl povolen odklad povinné školní docházky a zároveň se chtějí naučit něco nového.

V Porubě otevřou vůbec první přípravnou třídu. Fungovat by měla od nového školního roku na Základní škole Jana Šoupala pro děti, které se ještě na první třídu necítí a opakování posledního ročníku školky by je vůbec nikam neposunulo.

Petr Nilius, psycholog: “Přípravná třída je jeden z možných nástrojů, kdy můžeme pracovat s dítětem v rámci přirozené věkové skupiny, kdy můžeme více individualizovat tu přípravu. Už to vypadá více jako škola, ale už to není školka.”

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Zároveň by při vstupu na normální školu narazily na ten školní řád, na ty povinnosti, které je tam čekají. Přípravná třída je něco mezi. Takový školní inkubátor.”

Do přípravné třídy děti dochází na 4 hodiny denně, z toho se dvě hodiny učí a další dvě hodiny hrají různé hry.

Milan Chalupa, ředitel ZŠ J. Šoupala: “Už jsme plánovali vloni otevřít přípravnou třídu. Bohužel se to nepodařilo. Vzhledem k tomu, že v přípravných třídách můžou být počty žáků podle zákona od 10 do 15 a nám se vloni přihlásilo 9 žáků. Trošku jsme se pídili, jak je to možné, protože v některých městech ty přípravné třídy fungují a fungují výborně, takže jsme se inspirovali i u jiných a já předpokládám, že tím, že se tomu trošku udělala i osvěta, že se nám podaří tu přípravnou třídu otevřít.”

Nejen v Porubě hrozí, že budou poslední ročníky školek přeplněny. O odklad školní docházky pro své dítě totiž každým rokem žádá stále více rodičů.

Petr Nilius, psycholog: “My jsme dělali screening v Porubě, tak se nám ukazuje, že můžeme předpokládat 15-25% odkladů navýšení oproti předchozímu roku, kdy to bylo v podstatě skoro každé čtvrté, nebo páté dítě. Není proto obvykle jako důvod. Rodiče by se neměli bát v tuto chvíli, měli by trošku věřit tomu školskému systému, že to zvládne. Já osobně preferuju, aby ty děti šly se svými vrstevníky.”

Pro odklad školní docházky je nutné doporučení od školského poradenského zařízení a odborného lékaře nebo klinického psychologa. Poslední slovo má ale vždy ředitel spádové školy, nebo školy, kterou si rodiče dítěte zvolili. Podrobnosti k přihlášce na přípravnou třídu najdete na stránkách Základní školy Šoupala.

---

V DK Poklad už ladí poslední detaily interiéru

Rekonstrukce kulturního domu Poklad v Ostravě-Porubě pokračuje přesně podle harmonogramu. Vše tak nasvědčuje tomu, že se v červnu opravdu otevře. Zavřený už je téměř 9 let.

Až třetí firma to zvládla. Na stavbě se pilně pracuje dennodenně od rána do večera, aby se stihla předat včas. Aktuálně se v kulturním domě Poklad dolaďují detaily interiéru, připravuje se montáž sedaček v divadelním sálu a dokončují se podhledy.

David Průša, architekt, autor návrhu: “Ty zásahy byly velké a hodně věcí nás tady překvapilo, ať už to bylo kvůli rozvodům vzduchotechniky, které se musely dělat a jiné technické věci. Bylo toho hodně během stavby, protože je to rekonstrukce a vždycky vám něco nastane, co vám zkomplikuje tu věc a musíte za pochodu vymýšlet, jak se s tím vypořádat. Jsem překvapený, že to jde nakonec dobře. Měl jsem z toho větší strach, ale ukazuje se, že za tu dobu té realizace, té finální teda, že by to mohlo být nakonec dobrý. V tuto chvíli si myslím, že už nic složitého by nemělo nastat. Teď bude důležité pohlídat si ty detaily hlavně v interiérech.”

Jedním z prvních zcela dokončených sálů je tady tento cvičební sál, na kterém chybí už jen nainstalovat madla u zrcadel.

Před dokončením je i společenský sál a salonky, kterých je tady celkem 5 a kromě jednoho už mají i svá jména.

Darina Daňková, jednatelka DK Poklad: “My jsme se rozhodli pojmenovat jednotlivé salonky po místních názvech Poruby. Jeden ze salonků se bude jmenovat Poruba, jeden Duha, jeden Dukla a další Oblouk. Pořád ještě nevíme, jestli ten pátý bude Věžičky, nebo Rondl, nebo Vozovna.”

Zrestaurována budou i původní díla a vrátí se sem i repasovaný zhruba 100 let starý klavír.

Darina Daňková, jednatelka DK Poklad: “Za těmito OSB deskami se nachází krásné umělecké dílo, skleněné reliéfy a my se už moc těšíme až se tady přestane prášit, až budeme moct ty desky sundat a přijde renovátor, který vlastně zrenovuje tady tyto umělecké skvosty.”

Rekonstrukcí a revitalizací projde i okolí této kulturní památky a už teď se připravuje i soutěž o hledání pokladu.

Darina Daňková, jednatelka DK Poklad: “V tuto chvíli je to o registraci těch, kteří se chtějí té hry zúčastnit a v půlce dubna bude soutěž přímo vyhlášena a na e-mail přijdou instrukce, co mají hráči dělat. Budou rozděleni do nejrůznějších skupin podle toho, co komu vyhovuje, ať už budou pátrat po internetu, nebo v Porubě.”

Chystá se i řada zajímavých projektů, které ještě v Ostravě údajně nebyly a na léto opět ožije letní scéna Amfi stejně jako loni. Tedy pokud to dovolí vládní opatření spojená s pandemií. V Pokladu by se navíc měly objevit i dobové fotografie, kterých je ale málo. Pokud tedy nějaké máte, ozvěte se tomuto kulturnímu stánku.

---

Hlavní třída v Ostravě-Porubě ukazuje krásy Beskyd

Moravskoslezským krajem putuje zbrusu nová výstava. Jde o projekt Galerie venku, která přináší umění do ulic měst. Velkoformátové fotografie návštěvníků Beskyd jsou momentálně k vidění hned na třech místech v Ostravě.

Hlavní třída v Ostravě-Porubě se částečně proměnila v galerii. Ve středovém pásu u kruhového objezdu můžete díky přenosným panelům s velkoformátovými fotografiemi navštívit Beskydy, kam se momentálně kvůli vládním opatřením bohužel nedostanete. Jsou totiž v jiném okresu. Jde o snímky milovníků horské turistiky.

Marek Konečný, jednatel, Seepoint: “My jsme jako reakci na Manuál 360 vymysleli nosiče City Gallery a celý projekt se jmenuje Galerie venku, kdy právě ke komunikaci s veřejností na top místech, kde nám radní dovolí do zón, které jsou omezené, tady tyto nosiče umísťovat, tak můžeme udělat výstavu, popřípadě nějakou prezentaci nějaké dobré myšlenky.”

Mila Vozňáková, koordinátorka projektu Galerie venku: “Během měsíce jsme sbírali fotky od návštěvníků, od veřejnosti, kteří nám je poslali a soutěžní snímky vlastně vyhodnotili a teď v těchto lokacích, ve třech lokacích ve městě máme výstavu z vítězných snímků.”

Těch je celkem 30 a kromě Ostravy-Poruby jsou k vidění i v Mariánských Horách a na novém náměstí Ostrava-Jih.

Výstava je velmi inspirativní a nabízí spoustu krásných míst v Beskydech, které nejsou tak přetížené jako například Lysá hora, nebo Pustevny.

Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Přestože je v Porubě spousta krásných míst, tak u těchto fotografií si člověk uvědomí, jak moc mu hory, Beskydy chybí. Ladí nás to na to, až se konečně vrátíme zase k normálu a vyrazíme každý tam, kam chceme.”

Anketa: návštěvníci výstavy: “Ty obrázky jsou krásné. Konečně něco hezkého vidíme zase, když už nemůžeme na ty hory, což my uznáváme, tak se podíváme tady. Krásné, jsme z toho nadšeni. V Beskydech v podstatě všechno, tam jsou hezká místa. Z Ondřejníku, nebo z Javorového.”

“Vždycky, když se něco tady děje, rádi se přijdeme podívat. Jak je možnost a můžeme, teď nemůžeme. Pustevny určitě, Radhošť, to je to nejvíc, co může být.”

“Některá z nich asi budu znát ta místa, protože tam chodívám. Třeba tady, když vyjdete na Radhošť z této strany, co vidíte na tom obrázku, tam chodím celkem rád. Tam nebývají lidi. Ale každopádně Jeseníky mi jsou příjemnější.”

Výstava Beskydy jsou více než jen fenomén Lysá hora bude na Hlavní třídě v Porubě k vidění do 11. dubna. Poté se přesune na další místa MS kraje.

Mila Vozňáková, koordinátorka projektu Galerie venku: “Je to putovní výstava, už máme domluvená další místa. Chtěli bychom to vystavit na Pobeskydí v různých jiných oblastech MS kraje, v jiných městech.”

V tuto chvíli už se připravuje i podobná výstava o Jeseníkách.

---Mohlo by Vás také zajímat