Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Proměna parku na náměstí Družby pomalu končí
  • S přeočkováním proti covidu pomáhá mobilní tým
  • Radnice podporuje děti z MŠ v bruslení

Proměna parku na náměstí Družby pomalu končí

Úprava parku na náměstí Družby v Ostravě-Porubě se chýlí ke konci. V současné době se dokončují mlatové chodníčky a objekty veřejných toalet. V plné kráse se park zpřístupní lidem nejpozději v prosinci.

Park na náměstí Družby v Ostravě-Porubě prošel celkovou revitalizací. Chybí ještě poslední úpravy a bude zcela hotová. Na jejím konci se lidé dočkají nejen atraktivního místa k relaxaci, ale i ke sportování.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Jedná se o celkovou revitalizaci parku zahrnující celkovou úpravu zpevněných ploch a zeleně a samozřejmě doplnění o nový, kvalitní mobiliář. Pokud jde o ten mobiliář, tak v parku jsou nainstalovány jak sedací prvky, jsou zde nové odpadkové koše, a to i na tříděný odpad. Ty sedací prvky jsou jak typické lavičky, tak atypické umístěné kolem stromů. Obnovou v parku prošla i zeleň. Po nezbytném kácení bylo vysazeno více než 70 stromů 16 druhů."

V parku je i nový pobytový trávník s automatickým zavlažováním a záhony s cibulovinami, travinami a trvalkami, které ho rozzáří pestrými barvami. Na okraji parku pak byla vybudována nová cyklostezka.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “V parku bude umístěna i jedna chytrá lavička s možností napájení a připojením na wi-fi a budou moci občané využít i pítko. Od jednotlivých vchodů potom vedou takzvané stužky. Jsou to chodníčky z žulových kostek, případně ze šlapáků, které mají pozvat obyvatele okolních domů do parku.”

V parku je i nové veřejné osvětlení v podobě sloupků a celý prostor bude sloužit i nadále k volnému pohybu psů, což byl jeden z požadavků obyvatel.

Roman Gajdušek, vedoucí odboru investic, MOb Ostrava-Poruba: “Parkem vedou dva úhlopříčné mlatové chodníky, které jsou z přírodního materiálu. Tyto materiály jsou těženy v lomech, které jim dávají svou charakteristickou barvu. Součástí parku jsou i veřejné toalety, které jsou tvořeny dvěma objekty, samotným objektem WC a potom technickým zázemím. Oba dva tyto objekty jsou propojeny vyhlídkovým schodištěm, které nabízí výhled do celého parku.”

Veškeré práce v parku skončí už koncem listopadu, kdy se park otevře lidem. V době adventu park rozzáří i nový zhruba 4 metrový vánoční strom.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Je to kavkazská jedle, která je umístěna pro tyto účely vhodněji blíž k chodníku. Je k ní přivedena i přípojka elektrické energie a tento stromek by do budoucna měl plnit úlohu toho vánočně osvětleného stromu.”

Původní vánoční strom už nasvětlit nebude možné kvůli závlahovému systému v jeho bezprostřední blízkosti.

Petra Brodová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Zároveň v letošním roce proběhly i přípravné práce pro realizaci 2. etapy, která zahrnuje úpravu předprostoru před obchodním centrem Bohemia. Tam se bude jednat o realizaci zvýšeného betonového plata se schodovitým sezením a vodním prvkem, na které potom naváží zrekonstruované pochozí zpevněné plochy, které vytvoří druhou výškovou úroveň.”

Také tady bude nainstalován nový mobiliář, pítko pro osvěžení a zajímavostí pak budou městské hodiny. Na druhé etapě se začne pracovat hned po zimě a celá stavba bude hotová v srpnu příštího roku. A příští rok se počítá i rekonstrukcí chodníků kolem celého parku.

---

S přeočkováním proti covidu pomáhá mobilní tým

Do domů s pečovatelskou službou v Ostravě.Porubě v těchto dnech dojíždí mobilní tým ostravské městské nemocnice. Imobilním klientům aplikuje třetí dávku vakcíny proti coovidu-19.

Celkem 22 seniorů, kteří mají problémy dopravit se sami do očkovacích center, přijel přeočkovat mobilní tým ostravské městské nemocnice. Jde o klienty tří porubských domů s pečovatelskou službou.

Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí, MOb Poruba: “Nabízeli jsme to očkování, nebo přeočkování třetí dávkou všem obyvatelům, kteří splňují tu podmínku, že už mají 6 měsíců po druhé dávce a teď s mobilním týmem městské nemocnice je objíždíme a aplikujeme tu třetí dávku vakcíny proti covidu. Bavili jsme se ještě o možnosti, že by proběhla další vlna očkování. Samozřejmě podle zájmu a podle toho, jak budou končit ty termíny, nebo ty lhůty 6 měsíců.”

Senioři si tuto službu nemohou vynachválit. Přeočkování všichni zvládli bez jakýchkoliv potíží.

Anketa: přeočkovaní senioři: “Jsem naprosto v pořádku jak kdyby se nic nedělo. Nebolelo to ani píchnutí, nic. Ne kvůli mě, ale kvůli manželky ,která špatně chodí, tak po té stránce jsme rádi, že jste přijeli.”

“Musela bych na autobus, objednat si taxi a tak je to jednodušší, fajn. Jsem ráda. Ani to nebolelo”.

“Já už jsem naočkovaná i potřetí, ale já jsem tady s moji sousedkou, abych ji pomohla, protože je na tom špatně s myšlením.”

Mobilní tým ostravské městské nemocnice neobjíždí jen seniory z porubských DPS.

Marcela Křižáková, lékařka MN Ostrava: “My jezdíme většinou za seniory, nebo spíše lidmi, kteří jsou imobilní, nebo hypomobilní a pak třeba i mentálně retardovaní. Ti, kteří nejsou schopni samostatně transportu do očkovacího centra. Jezdíme průběžně, dostáváme i impulsy z krajského úřadu, kdy si stanovujeme určitý plán, že si nakoncentrujeme lidi do časového harmonogramu a potom jezdíme. Necestujeme třeba za dvěmi, třemi lidmi. Ten tým se skládá z řidiče, sestry a lékaře.”

V městské nemocnici už od jara aplikují pacientům s covidem monoklonální protilátky, na které má v současné době nárok více lidí. Uvolnila se totiž přísně nastavená kritéria.

Marcela Křižáková, lékařka MN Ostrava: “Nárok mají třeba už hypertonici, nebo lidé, kteří trpí cukrovkou, onkologickými nemocemi, chronickými chorobami plic, srdce, ledvin, hematoonkologičtí pacienti, ale také obézní, kteří , kteří splňují podmínku vysokého BMI. Aplikace monoklonálních protilátek nesupluje očkování samozřejmě, ale je ta možnost, že může zachránit člověku život.”

V ostravské městské nemocnici leží s covidem více než 100 lidí. Musela tak navýšitt počet covidových lůžek a omezit provoz některých ambulancí. Na spadnutí je i příchod vojáků, kteří by měli pomáhat přetíženému personálu.

---

Radnice podporuje děti z MŠ v bruslení

Porubská radnice podporuje sportování dětí. Mimo jiné už 5. rokem zajišťuje dětem z mateřských škol bruslení na zimním stadionu. Zatímco ze začátku se to týkalo jen vybraných školek, dneska už bruslí všechny.

Dvě desítky dětí z MŠ Větrná se učily bruslit na porubském zimním stadionu. Některé z nich byly na ledě úplně poprvé. Výuku bruslení všem školkám v obvodu zajišťuje radnice už pátým rokem.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Děti se sem dostanou zhruba jednou měsíčně, což není mnoho, ale stačí to na to, aby předaly své nadšení rodičům a začaly sportovat i v této porubské hale.”

Jiří Trembač, trenér: “Učíme děti základy. To znamená, umět se postavit na těch b

bruslích, když spadnou, umět se zvednout. To je ten největší základ. Nebát se spadnout, aby věděly, že musí dát ručičky před sebe.”

Děti se začínají učit na bruslích pomocí různých pomůcek. Některé jsou tak šikovné, že je odloží už za dvě hodiny.

Lenka Velkoborská, učitelka, MŠ Větrná: “Bereme vždy předškoláky a když jsou třeba nemocní, tak po dohodě s rodiči vezmeme děti fyzicky zdatnější, které už by to zvládly. Jsou moc šikovní, vypadají jako takoví malí důchodci s berličkama.”

O bruslení je obrovský zájem. Školky se na stadionu střídají a každá se na něj dostane zhruba jednou za měsíc.

---Mohlo by Vás také zajímat