Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Poruba

Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Na vánočním jarmarku se rozléval charitativní punč
  • Home Sharing pomáhá rodinám s autistickými dětmi
  • Atletika Poruba sklízí úspěchy doma i v Evropě

Na vánočním jarmarku se rozléval charitativní punč

V Porubě se opět po roce uskutečnil Den se Srdcem pro Porubu. Cílem této charitativní akce, na kterém vedení radnice rozlévá lidem za dobrovolný příspěvek vánoční punč, je pomoci lidem, kteří to v životě nemají vůbec jednoduché.

500 kelímků vánočního punče v alko i nealko verzi a stejný počet perníkových srdíček, čekalo ve stánku porubské radnice na Alšově náměstí na každého, kdo chtěl přispět do sbírky Srdce pro Porubu.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Vybíráme na malou Aničku, která už je 11. dítětem, na které vybíráme v rámci sbírky Srdce pro Porubu. Dneska tady jezdí Aniččin expres, má svého speciálního výpravčího. Vstupné je dobrovolné právě veškerý výtěžek putuje na sbírku Srdce pro Porubu. Kromě toho je tady charitativní punč, které nalévá celé vedení porubské radnice. Každý rok tady bývá výborná atmosféra."

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Vláček jsme měli už loni, setkal se s velkým ohlasem, tak jsme to chtěli zopakovat. Letos tady vláček nebude jenom na ten Den se srdcem pro Porubu, ale i v sobotu. Jízdné je dobrovolné a vláček startuje tady na Alšově náměstí, jede kolem kruhového objezdu, je to taková netradiční prohlídka Hl. třídy tak jak ji normálně lidé neuvidí.”

anketa: návštěvníci Dne se Srdcem pro Porubu: “Malý má strašně rád vláčky, takže jsme si užili moc. On by jezdil pořád, takže jsme moc šťastní, že to takhle funguje v Porubě, že máme vždycky nějakou akci, kterou si můžeme užít.”

“Byla perfektní jízda. On má rád vláčky, autobusy a veškerou dopravu. Takže bylo to opravdu fajn.”

“Šlo to až na to, že to bylo celkem krátké, ale jinak to bylo fakt skvělé, asi si to ještě zaplatíme a přispějeme na nemocnou Aničku.”

Na Aničku lidé mohli přispět i koupí náramku s hematitovým srdíčkem, což byla letošní novinka a jde o kámen který léčí vysoký tlak.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “My se každým rokem snažíme tady přinést něco nového, co třeba v tom předcházejícím roce ještě nebylo. Tak jak jsme loni měli poprvé vláček, letos máme speciálně nazdobený stánek, který je vyloženě vidět, že je sbírka Srdce pro Porubu. Musím poděkovat našim zaměstnancům, protože my si většinu věcí děláme svépomocí. Jak zdobení tak drobnější řemeslné práce a já si myslím, že právě tyto práce dělají všichni s nadšením a velmi rádi, protože má smysl velký.”

Na charitativní akci, která je každoročně součástí vánočního jarmarku, byl připraven i bohatý kulturní program.

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Je připraveno pásmo koled dětí z MŠ a také vystoupí s upraveným pásmem českých koled gymnázium Olgy Havlové na podklady písní Václava Neckáře. Nádhernou show letos uvidíme v podání skupiny Ilusias, tím se přeneseme do světa kouzel, pohádek a bílých sněhových vloček.”

Vánoční jarmark letos probíhal od 1.do 21. prosince a pestrý kulturní program ho provázel po celý čas.

---

Home Sharing pomáhá rodinám s autistickými dětmi

Organizace Mikasa pomáhá lidem s autismem a mentálním postižením na jejich cestě v běžném životě. Jednou ze služeb, které nabízí, je Home Sharing, díky které má rodina autistického dítěte na pár hodin týdně čas jen pro sebe.

Sdílení času, péče a domácnosti. To je ve zkratce Home Sharing, který odlehčuje rodinám, které mají děti s autismem.

Klára Mantičová, PR a marketing, Mikasa z.s.: “My právě hledáme hostitele, kteří by přijímali na nějaký čas tu péči o dítě. Jak často se potkávají, záleží na domluvě. Někdy je to jedna hodina nebo dvě hodiny jednou týdně, někde to můžou být tři hodiny jednou za 14 dní, to opravdu záleží, jak se domluví ta rodina s tím hostitelem. Jsme takoví zprostředkovatelé v podstatě.”

Jan Svojanovský, koordinátor Home Sharingu: “Rodin máme po celém MS kraji přes 100, samozřejmě pořád se nové hlásí. Co se týče hostitelů, tak ti se k nám mohou přihlásit v rámci formuláře na stránkách mikasazs.cz. Je to spíš tak, že oni projeví zájem a my je pak zkontaktujeme, dáme si s nimi osobní schůzku, kde jim popíšeme, jak to funguje.”

Hlásit se můžou i naprostí laici, kteří o autismu téměř nic nevědí. Nejdůležitější je, aby měli touhu pomáhat.

Jan Svojanovský, koordinátor Home Sharingu: “V rámci toho máme nějaké vzdělávání. První máme zážitkové setkání, kde můžou poznat, jestli by to bylo pro ně, zjistit něco víc o poruše autistického spektra a pak tam máme i vzdělávání, aby věděli, jakým způsobem se chovat a komunikovat s těmi dětmi, jak reagovat na určité situace. V tom je školí naši lektoři.”

paní Sylva, hostitelka: “Hlídám 9letého chlapce a jsme domluveni vždycky v pondělí, tak na 4, 5 hodin k nám chodí. Scházíme se už tak 2 roky. Už má takové místo v naší rodině. Tím, že chodí k nám pravidelně na návštěvy, tak změní prostředí, učí se nové věci, poznává nové lidi, maminka s tatínkem si odpočinou mezi tím, mají čas věnovat se mladšímu sourozenci a nám, celé naší rodině se změnil pohled na svět. Díváme se trošku jinak a neřešíme věci, které jsme kdysi řešili.”

Veškeré podrobnosti zájemci najdou na stránkách mikasazs.cz. Pomoci ale můžete i jinak, například finančně nebo tím, že o Home Sharingu řeknete dalším lidem.

---

Atletika Poruba sklízí úspěchy doma i v Evropě

Atletika Poruba má jasné cíle, které se jí daří postupně naplňovat od roku 2008, kdy se odtrhla od TJ VOKD Poruba. Má skvělé tréninkové a sportovní podmínky, úspěšně pracuje s talentovanou mládeží a má nakročeno stát se silným regionálním klubem s celorepublikovým dosahem.

Atletika Poruba už není jen mládežnickým klubem. V poslední době vychovává i dospělé atlety, kteří dosahují mimořádných úspěchů jak na domácích, tak evropských soutěžích.

Ivan Válka, trenér, Atletika Poruba: “Letos se nám podařilo s družstvem žen postoupit do 1. ligy. Je to zatím největší úspěch. Myslím si, že už v roce 2010 se nám jednou podařilo postoupit, ale v zápětí, o rok později jsme zase sestoupili, takže pro tentokrát se budeme snažit uhrát nějaký střed tabulky.”

Zatím nejúspěšnějším rokem byl rok 2022, kdy se dvěma atletům podařilo postoupit do finále ME v Mnichově. Jedním z nich byl oštěpař Martin Konečný.

Martin Konečný, Atletika Poruba: “Já jsem člen atletiky Poruba od 2020. Do Ostravy jsem přestoupil z oddílu VSK Univerzita Brno a šel jsem hlavně kvůli tréninkovým podmínkám, které jsou v Porubě mnohem lepší než byly v Brně. Mezi největší úspěchy patří 7. místo na evropském vrhačském poháru v Portugalsku minulý rok a ten největší úspěch asi 12. místo na ME v Mnichově v roce 2022. Spíš takový sen než cíl je kvalifikovat se na OH v Paříži , které proběhnou příští rok v srpnu.”

Co se týká medailí, tak nejvíce v historii jich klub získal letos. Z MČR jich přivezl celkem 20, z toho 6 zlatých. Další zlatou medaili vybojoval Matyáš Zach na evropských olympijských hrách mládeže.

Matyáš Zach, Atletika Poruba: “Minulý rok se mi podařilo vyhrát olympijský festival mládeže evropský, překážky a tento rok taky. Obhájil jsem titul znovu, takže asi můj nejlepší výkon. Cíle přesné nemám, ale hlavně u toho vydržet co nejdéle. Dokud mě to bude naplňovat a bavit, tak u toho zůstanu.”

Petra Poštulková, Atletika Poruba: “Nejvíce si asi vážím letošního roku, kdy jsem vyhrála MČR na 100 m překážek a nominovala jsem se na evropské olympijské hry mládeže. V příštím roce bych se určitě chtěla nominovat na ME a možná i dovézt nějakou medaili.”

Nela Štefková, Atletika Poruba: “Za největší úspěchy považuji tuto sezonu. Na začátku roku to byl pětiboj v hale. Tam jsem byla druhá v republice a celkově považuji za nejlepší výsledky republikové umístění. V příští sezoně bych chtěla dosáhnout dobrých umístění na republice, popřípadě i medaili a dál i účast na více mezinárodních soutěžích jako je třeba Evropa.”

Atletika Poruba nabízí jedny z nejlepších tréninkových podmínek v zemi, atleti mají k dispozici vrhačský areál, atletickou halu a nový atletický stadion s veškerým zázemím.

Ivan Válka, trenér, Atletika Poruba: “Na stadion jsme čekali hodně dlouho a myslím si, že to bude obrovská pomoc. Lidé si vůbec neumí představit, co je běhat na 300 metrovém školním hřišti na rozdíl od regulérního stadionu, který se dá využívat v podstatě celoročně.”

Na výchově atletů klub intenzivně spolupracuje mimo jiné s krajskou atletickou akademií, sportovním gymnáziem i sportovním centrem ministerstva vnitra OLYMP.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Expres Ostrava-Poruba
21. prosince 2023, 18:15

Na vánočním jarmarku se rozléval charitativní punč

V Porubě se opět po roce uskutečnil Den se Srdcem pro Porubu. Cílem této charitativní akce, na kterém vedení radnice rozlévá lidem za dobrovolný příspěvek vánoční punč, je pomoci lidem, kteří to v životě nemají vůbec jednoduché.

500 kelímků vánočního punče v alko i nealko verzi a stejný počet perníkových srdíček, čekalo ve stánku porubské radnice na Alšově náměstí na každého, kdo chtěl přispět do sbírky Srdce pro Porubu.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Vybíráme na malou Aničku, která už je 11. dítětem, na které vybíráme v rámci sbírky Srdce pro Porubu. Dneska tady jezdí Aniččin expres, má svého speciálního výpravčího. Vstupné je dobrovolné právě veškerý výtěžek putuje na sbírku Srdce pro Porubu. Kromě toho je tady charitativní punč, které nalévá celé vedení porubské radnice. Každý rok tady bývá výborná atmosféra."

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Vláček jsme měli už loni, setkal se s velkým ohlasem, tak jsme to chtěli zopakovat. Letos tady vláček nebude jenom na ten Den se srdcem pro Porubu, ale i v sobotu. Jízdné je dobrovolné a vláček startuje tady na Alšově náměstí, jede kolem kruhového objezdu, je to taková netradiční prohlídka Hl. třídy tak jak ji normálně lidé neuvidí.”

anketa: návštěvníci Dne se Srdcem pro Porubu: “Malý má strašně rád vláčky, takže jsme si užili moc. On by jezdil pořád, takže jsme moc šťastní, že to takhle funguje v Porubě, že máme vždycky nějakou akci, kterou si můžeme užít.”

“Byla perfektní jízda. On má rád vláčky, autobusy a veškerou dopravu. Takže bylo to opravdu fajn.”

“Šlo to až na to, že to bylo celkem krátké, ale jinak to bylo fakt skvělé, asi si to ještě zaplatíme a přispějeme na nemocnou Aničku.”

Na Aničku lidé mohli přispět i koupí náramku s hematitovým srdíčkem, což byla letošní novinka a jde o kámen který léčí vysoký tlak.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “My se každým rokem snažíme tady přinést něco nového, co třeba v tom předcházejícím roce ještě nebylo. Tak jak jsme loni měli poprvé vláček, letos máme speciálně nazdobený stánek, který je vyloženě vidět, že je sbírka Srdce pro Porubu. Musím poděkovat našim zaměstnancům, protože my si většinu věcí děláme svépomocí. Jak zdobení tak drobnější řemeslné práce a já si myslím, že právě tyto práce dělají všichni s nadšením a velmi rádi, protože má smysl velký.”

Na charitativní akci, která je každoročně součástí vánočního jarmarku, byl připraven i bohatý kulturní program.

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Je připraveno pásmo koled dětí z MŠ a také vystoupí s upraveným pásmem českých koled gymnázium Olgy Havlové na podklady písní Václava Neckáře. Nádhernou show letos uvidíme v podání skupiny Ilusias, tím se přeneseme do světa kouzel, pohádek a bílých sněhových vloček.”

Vánoční jarmark letos probíhal od 1.do 21. prosince a pestrý kulturní program ho provázel po celý čas.

---

Home Sharing pomáhá rodinám s autistickými dětmi

Organizace Mikasa pomáhá lidem s autismem a mentálním postižením na jejich cestě v běžném životě. Jednou ze služeb, které nabízí, je Home Sharing, díky které má rodina autistického dítěte na pár hodin týdně čas jen pro sebe.

Sdílení času, péče a domácnosti. To je ve zkratce Home Sharing, který odlehčuje rodinám, které mají děti s autismem.

Klára Mantičová, PR a marketing, Mikasa z.s.: “My právě hledáme hostitele, kteří by přijímali na nějaký čas tu péči o dítě. Jak často se potkávají, záleží na domluvě. Někdy je to jedna hodina nebo dvě hodiny jednou týdně, někde to můžou být tři hodiny jednou za 14 dní, to opravdu záleží, jak se domluví ta rodina s tím hostitelem. Jsme takoví zprostředkovatelé v podstatě.”

Jan Svojanovský, koordinátor Home Sharingu: “Rodin máme po celém MS kraji přes 100, samozřejmě pořád se nové hlásí. Co se týče hostitelů, tak ti se k nám mohou přihlásit v rámci formuláře na stránkách mikasazs.cz. Je to spíš tak, že oni projeví zájem a my je pak zkontaktujeme, dáme si s nimi osobní schůzku, kde jim popíšeme, jak to funguje.”

Hlásit se můžou i naprostí laici, kteří o autismu téměř nic nevědí. Nejdůležitější je, aby měli touhu pomáhat.

Jan Svojanovský, koordinátor Home Sharingu: “V rámci toho máme nějaké vzdělávání. První máme zážitkové setkání, kde můžou poznat, jestli by to bylo pro ně, zjistit něco víc o poruše autistického spektra a pak tam máme i vzdělávání, aby věděli, jakým způsobem se chovat a komunikovat s těmi dětmi, jak reagovat na určité situace. V tom je školí naši lektoři.”

paní Sylva, hostitelka: “Hlídám 9letého chlapce a jsme domluveni vždycky v pondělí, tak na 4, 5 hodin k nám chodí. Scházíme se už tak 2 roky. Už má takové místo v naší rodině. Tím, že chodí k nám pravidelně na návštěvy, tak změní prostředí, učí se nové věci, poznává nové lidi, maminka s tatínkem si odpočinou mezi tím, mají čas věnovat se mladšímu sourozenci a nám, celé naší rodině se změnil pohled na svět. Díváme se trošku jinak a neřešíme věci, které jsme kdysi řešili.”

Veškeré podrobnosti zájemci najdou na stránkách mikasazs.cz. Pomoci ale můžete i jinak, například finančně nebo tím, že o Home Sharingu řeknete dalším lidem.

---

Atletika Poruba sklízí úspěchy doma i v Evropě

Atletika Poruba má jasné cíle, které se jí daří postupně naplňovat od roku 2008, kdy se odtrhla od TJ VOKD Poruba. Má skvělé tréninkové a sportovní podmínky, úspěšně pracuje s talentovanou mládeží a má nakročeno stát se silným regionálním klubem s celorepublikovým dosahem.

Atletika Poruba už není jen mládežnickým klubem. V poslední době vychovává i dospělé atlety, kteří dosahují mimořádných úspěchů jak na domácích, tak evropských soutěžích.

Ivan Válka, trenér, Atletika Poruba: “Letos se nám podařilo s družstvem žen postoupit do 1. ligy. Je to zatím největší úspěch. Myslím si, že už v roce 2010 se nám jednou podařilo postoupit, ale v zápětí, o rok později jsme zase sestoupili, takže pro tentokrát se budeme snažit uhrát nějaký střed tabulky.”

Zatím nejúspěšnějším rokem byl rok 2022, kdy se dvěma atletům podařilo postoupit do finále ME v Mnichově. Jedním z nich byl oštěpař Martin Konečný.

Martin Konečný, Atletika Poruba: “Já jsem člen atletiky Poruba od 2020. Do Ostravy jsem přestoupil z oddílu VSK Univerzita Brno a šel jsem hlavně kvůli tréninkovým podmínkám, které jsou v Porubě mnohem lepší než byly v Brně. Mezi největší úspěchy patří 7. místo na evropském vrhačském poháru v Portugalsku minulý rok a ten největší úspěch asi 12. místo na ME v Mnichově v roce 2022. Spíš takový sen než cíl je kvalifikovat se na OH v Paříži , které proběhnou příští rok v srpnu.”

Co se týká medailí, tak nejvíce v historii jich klub získal letos. Z MČR jich přivezl celkem 20, z toho 6 zlatých. Další zlatou medaili vybojoval Matyáš Zach na evropských olympijských hrách mládeže.

Matyáš Zach, Atletika Poruba: “Minulý rok se mi podařilo vyhrát olympijský festival mládeže evropský, překážky a tento rok taky. Obhájil jsem titul znovu, takže asi můj nejlepší výkon. Cíle přesné nemám, ale hlavně u toho vydržet co nejdéle. Dokud mě to bude naplňovat a bavit, tak u toho zůstanu.”

Petra Poštulková, Atletika Poruba: “Nejvíce si asi vážím letošního roku, kdy jsem vyhrála MČR na 100 m překážek a nominovala jsem se na evropské olympijské hry mládeže. V příštím roce bych se určitě chtěla nominovat na ME a možná i dovézt nějakou medaili.”

Nela Štefková, Atletika Poruba: “Za největší úspěchy považuji tuto sezonu. Na začátku roku to byl pětiboj v hale. Tam jsem byla druhá v republice a celkově považuji za nejlepší výsledky republikové umístění. V příští sezoně bych chtěla dosáhnout dobrých umístění na republice, popřípadě i medaili a dál i účast na více mezinárodních soutěžích jako je třeba Evropa.”

Atletika Poruba nabízí jedny z nejlepších tréninkových podmínek v zemi, atleti mají k dispozici vrhačský areál, atletickou halu a nový atletický stadion s veškerým zázemím.

Ivan Válka, trenér, Atletika Poruba: “Na stadion jsme čekali hodně dlouho a myslím si, že to bude obrovská pomoc. Lidé si vůbec neumí představit, co je běhat na 300 metrovém školním hřišti na rozdíl od regulérního stadionu, který se dá využívat v podstatě celoročně.”

Na výchově atletů klub intenzivně spolupracuje mimo jiné s krajskou atletickou akademií, sportovním gymnáziem i sportovním centrem ministerstva vnitra OLYMP.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/expres-ostrava-poruba/expres-ostrava-poruba-21-12-2023-18-15