Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Poruba

Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Náměstí Vítězslava Nováka prochází proměnou
  • Poruba se zapojila do projektu Corrency
  • Do Ostravy opět zavítal Folklor bez hranic

Náměstí Vítězslava Nováka prochází proměnou

Náměstí Vítězslava Nováka v Ostravě-Porubě prochází kompletní revitalizací. Proměnou získá nejen více parkovacích míst a nové chodníky, ale také přívětivější a pestrobarevnější park, který je významným krajinným prvkem.

Poruba pokračuje v postupné proměně parků, náměstí a vnitrobloků. V poslední době prošlo rekonstrukcí například náměstí Jana Nerudy nebo park u DK Poklad, teď přišla na řadu revitalizace náměstí Vítězslava Nováka a přilehlého okolí.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Projekt samotný se skládá ze tří etap. Tou první je samotné náměstí, parčík a komunikace, která ho lemuje. Další etapu tvoří takzvaný krček, to znamená komunikace, která vede od parku směrem k Věžičkám a třetí etapou je proměna plochy dosud nevyužívané za domy na Porubské ulici v parkoviště.”

První etapa začala v srpnu, a to prosvětlením parku, ke kterému došlo zejména formou ořezů stávajících keřů a stromů.

Magda Cigánková, krajinářská architektka: “Byli tady především arboristé. Ti vyčistili stromy od suchých větví a podobně. Předtím tady byl ekologický dozor. Našlo se na jednom stromu hnízdo, tím pádem nedošlo ke kácení.”

Prořezány byly i větve stromů, které zasahovaly do veřejného osvětlení a to tím pádem nebylo funkční.

Magda Cigánková, krajinářská architektka: “Do budoucna tady vznikne park. Nepřijde tady dosadba stromů, pouze se tady dají menší dřeviny kvetoucí. Takže my tady dodáme i kvetení v létě, brzkém jaře, trošku i podzimní barvení listů.”

V parku vzniknou i nové okrasné záhony s cibulovinami, trvalkami a okrasnými travinami Okrasné záhony budou lemovat i vstupy do jednotlivých vchodů do domů.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmostí je, že bude opravený chodník uvnitř parku a ten doplní dvě úhlopříčné stezky z nášlapných kamenů pro rychlejší průchod parkem. Doplněn bude také nový mobiliář. Nové lavičky, nové odpadkové koše a nový prostor pro sezení vznikne v části parku, která je blíže k ulici Čs. exilu.”

V rámci první etapy bude opravena i vozovka kolem parku, která bude rozšířena o jeden a půl metru směrem k domům.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Tak, aby splňovala veškeré předepsané parametry pro to, aby na ni lidé mohli parkovat tak, aby byl umožněn průjezd veškerých vozidel včetně například záchranné techniky nebo vozů OZO. V této etapě chceme řešit problémy, na které lidé dlouhodobě upozorňují a upozorňovali na ně i v rámci dvou projednání, které při přípravě tohoto projektu proběhly, jmenovali přebujelou, přerostlou zeleň, která z parku vytvářela temná místa, kterými se báli ve večerních hodinách chodit, dále to byl špatný stav jak chodníků, tak vozovky a problém s parkováním.”

Po dokončení všech tří etap budou mít lidé k dispozici 100 parkovacích míst.

Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “V rámci první etapy parku jich bude 31 a tak jak byli lidé zvyklí, budou to podélná parkovací místa podél parku. V etapě v úseku vozovky směrem k Věžičkám by mělo vzniknout 25 parkovacích míst a na novém parkovišti za ulicí Porubskou potom 44 nových parkovacích míst.”

Celkově bude vysazeno 27 nových stromů.

---

Poruba se zapojila do projektu Corrency

V Porubě spustili projekt Corrency. Jde o moderní systém podpory občanů ohrožených extrémním nárůstem cen a systém adresné pomoci místním podnikatelům, spolkům a lokální ekonomice.

Městský obvod Poruba rozjel akci, která rodinám s dětmi do patnácti let umožní nakoupit si v obchodech s dětským zbožím nebo přihlásit svou ratolest do kroužku za polovinu. Druhou polovinu zaplatí obvod. Jde o projekt Corrency.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Což je podpora místní ekonomiky a taky podpora občanů, nebo určitého segmentu občanů. My jsme přemýšleli na jakou cílovou skupinu tento projekt ladit. Nakonec jsme si říkali, že se začátkem školního roku by bylo dobré zaměřit ho na rodiny s dětmi, s tím, že na každé dítě rodině městský obvod Poruba přispěje 500 korun.”

Projekt je zaměřen na místní ekonomiku a určen je proto pro podnikatele a organizátory různých kroužků, kteří mají své sídlo nebo provozovnu v Porubě.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Tak bych chtěla vyzvat všechny, kteří splňují tyto dvě podmínky, aby se zapojovali do toho projektu. Registrovali se na stránkách, které jsou k tomu určené. Jsou to stránky corrency.poruba.cz a zároveň se registrovali také občané, kteří splňují podmínku, že mají dítě do 15 let a mají samozřejmě bydliště na území městského obvodu Poruba.”

Peníze mohou rodiče využít nejen na školní potřeby nebo kroužky, ale také na oblečení.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Je to samozřejmě i podpora místních podnikatelů, ekonomiky, To znamená těch, kteří to v covidu neměli úplně jednoduché. Je to zaměřeno především na kamenné prodejny. Celá řada z nich trpí i tím, že lidé často přesedlají na eshopy a elektronické obchody, takže chtěli bychom podpořit opravdu ty tradiční kamenné prodejny, které to v této době nemají jednoduché.”

Vladěna Broulíková, majitelka obchodu La Botka: “Tento projekt určitě vítáme, protože náklady na začátek školního roku jsou pro rodiče velké , takže jsem to vnímala i jako povinnost, jak těm rodičům vyjít vstříc, aby mohli tu slevu tady uplatnit. Můžou vybírat bačkůrky nejčastěji teď před školou, ale taky aktovky, celoroční boty softshellové, oblečení. Vztahuje se to vlastně na veškerý nákup.”

Celý projekt skončí na konci října. Do té doby musí rodiče s dětmi svých 500 korun utratit. Firmy, spolky a kamenné prodejny se mohou hlásit do konce září.

---

Do Ostravy opět zavítal Folklor bez hranic

Ostrava patřila Folkloru bez hranic. Mezinárodní festival vznikl v roce 1998 a jeho cílem je přinést tance, písně a kroje z České republiky a různých koutů světa do ulic města.

Mezinárodní festival Folklor bez hranic každým rokem obohacuje a zpříjemňuje prázdninové letní dny v Ostravě. České i zahraniční soubory dělají radost lidem na náměstích městských obvodů a závěr vždy patří galapředstavení na Slezskoostravském hradě. V Ostravě-Porubě je lidé přivítali v prostoru u Floridy.

Lukáš Pavlík, ředitel festivalu: “Letos se nám podařilo 25 folklorních souborů, kteří jsou i z dálky, jak vidíte za mnou soubor z Číny, Kostariky, Francie, ale i Slovenska, polský folklor se nám ukáže a samozřejmě taky soubory od nás z okolí. Od Opavy, z Těšína a podobně.”

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Myslím si, že je to takový návrat, nebo připomenutí tradic, na kterých jsou založené jednotlivé národy, protože k nám přijíždějí soubory ze Slovenska, Francie, letos Kostariky dokonce je tam čínský soubor a tak dále, Samozřejmě největší zastoupení máme vždycky od nás z ČR. To je vždycky jedna z nejmilejších povinností během prázdnin přivítat ty soubory a vlastně uvést, zahájit ten festival v Porubě.”

anketa: obyvatelé Poruby: “Vždycky se na to dívám. Já jsem kdysi taky v souboru tančil, ještě jako kluk ze školy, českou besedu a takové věci. Co se týče tancování, tak to mi jde pořád ještě”.

“Miluju folklor a folklor, který je v Ostravě tolik let, tak ti tanečníci a ty soubory přinášejí mír, pokoj a lásku. a to je na tom to nejkrásnější.”

“Přivádí nás folklor v tom smyslu, že děti aspoň vidí kulturu v tom ryzím slova smyslu a pro ty děcka je to fajn. Navíc mám spolužáky, kteří tančí v Hlubině a i to je možná důvod, proč jsme se přišli podívat.”

Anketa: vystupující soubory: “My jsme taneční soubor Opavica, jsme z Ostravy ze Svinova, takže jsme na tomto folklorním festivalu už asi podruhé nebo potřetí Vždy se na něj moc těšíme nejen že si zatančíme, ale že máme možnost vidět mnoho dalších souborů jak z Česka, tak ze Slovenska a ze světa a těší nás, že můžeme být součástí takové komunity jako jsou právě folkloristé.”

“Tentokrát jsme si natrénovali pásmo, které se jmenuje Senoseč a snažíme se mít pokaždé nové vstoupení, nové pásmo, které bude přínose, pro tento festival.”

“Moc děkuju za pozvání našeho souboru do Ostravy. Já doufám, že náš program bude pro všechny lidi moc zajímavý a ještě jednou děkuju.”

“Těšili jsme se samozřejmě , protože každoročně chodíme někde do zahraničí a teď jsme byli pozvaní do Česka a já jsem tu poprvé, takže se těším moc. Přišli jsme tady s novými tanci z východního Slovenska, zejména rusínské a želivské tance a taky zemplinské. Jsou to zejména rychlé čardáše a polky, takže se těšíme, že můžeme překvapit publikum a ukázat jim něco z jiných koutů světa.”

Součástí programu je také řada doprovodných akcí s názvem Spolu bez hranic. Díky nim shlédnout program i ti, kteří nemohou přijít na veřejná vystoupení.

---

Mohlo by Vás také zajímat