Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Sdílko Poruba je ve druhé polovině
  • Radnice uspořádala 4 příměstské tábory pro děti
  • Ostrava patřila 24. ročníku Folkloru bez hranic

Sdílko Poruba je ve druhé polovině

Sdílko Poruba už je ve druhé polovině a stále nabízí něco nového. Na Alšově náměstí se střídají nejen prodejci, ale také kavárny. Nechybí ani besedy, koncerty a různé workshopy.

Sdílko Poruba na Alšově náměstí nabízí každý den pestrý program. Třeba pondělí patřilo workshopům různých obchodníků. Návštěvníci si tak mohli vyzkoušet malování na tenisky nebo například potisk plátěných tašek.

Taťána Golková, TanaGo: “Maluje se to akrylovýma barvama, které míchám a uděláme si razítka, předmalujeme tužkou větvičku a potom ta razítka nanášíme nabarvenou stranou a to dělá takový efekt větvičky jako když se díváte skrz strom na slunce. Vydrží, ony jsou světlostálé, neblednou, nerozpíjejí se a jsou tak vhodné i na praní. Co se týká technik, tak maluji také na kůži, koženku, což většinou většinou využívají nevěsty. Tam maluju různé svatební motivy, nebo maluju na balerínky a tenisky a tam dělám různé motivy. Velmi oblíbené jsou folklorní motivy.”

Návštěvnice Sdílka: “Lístky jsem si tady vyrobila, baví mě to hodně a určitě bych to doporučila každému, protože se to každé ráno nenaskytne ta možnost.”

Kateřina Martinková, Tam Kam: “Dneska tady můžou lidé vyrobit své vlastní plátěnky, kdy pomocí rydla vyryjí do lina speciální motiv, který si vyberou a pak pomocí speciální barvy my to otiskneme na tu plátěnku a pak také si tady mohou nakreslit své vlastní hrníčky. Je zájem veliký, sice počasí moc nepřeje, ale už tady bylo pár lidí.”

Pavel Kozubík, Galerie Pape: “My se tady prezentujeme za Galerii, ale máme i knihařskou dílnu, takže tady nabízíme knihařský workshop, kdy se lidé můžou seznámit se základní jednoduchou vazbou, ušití knížky. Pak je to vlastně jejich výrobek, tam jde hlavně o to knihařské zpracování. Takže jsou to volné papíry, které se sešijí, vytvoří se ta vazba a potom se mohou realizovat jak budou chtít.”

Návštěvnice Sdílka: “Vyrábíme si tady notýsky. Je to ruční práce, je to velice zajímavé a ruční práce mě baví, proto jsem si to chtěla rozšířit o tady tuto zkušenost.”

Dva výstavní pavilony patří projektům porubské radnice, kde se dozvíte, co už se v obvodu realizovalo i co se chystá a spoustu věcí se také dozvíte díky besedám. Zajímavá byla například beseda o tom, jak se promění Opavská ulice.

Pavlína Polášková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Workshopů nás čeká celá řada. Můžeme si například vyrobit v následujících dnech náušnice z kraftového papíru, nějaké plstěné taštičky. Pro děti bude připraven o víkendu program v rámci Galerie Dukla, kdy tam budou kreativní workshopy a bude tam spousta dalších věcí. Například v pátek tady strávíme pěkný podvečer u relaxační hudby, DJ Soulphonique.”

Celý program najdete na webu www.sdílkoporuba.cz.

---

Radnice uspořádala 4 příměstské tábory pro děti

Porubská radnice také letos uspořádala pro děti příměstské tábory. Během prázdnin proběhly celkem čtyři a ze strany dětí byl o ně velký zájem. Všechny byly plně obsazeny.

Porubské děti měly opět možnost účastnit se letních příměstských táborů. Jsou vždy týdenní a určeny jsou pro děti ve věku od 7 do 15 let.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Letní příměstské tábory pořádáme už řadu let. Setkávají se s velkým úspěchem, děti jsou nadšené, vrací se, vrací se opakovaně a zaplňují tím prázdninový volný čas smysluplným způsobem. Na příměstských táborech spolupracujeme s celou řadou organizací. Rád bych vyzdvihl zejména velmi dobrou spolupráci s Domem dětí a mládeže a s SVČ.”

Letos proběhly 4 tábory. Dva s výukou angličtiny s rodilým mluvčím a dva klasické.

Monika Soviarová, odbor školství, prevence, kriminality a bezpečnosti, MOb Poruba: “Zaměření táborů je velice všestranné. Snažíme se o to, aby si děti užily nejen sport, zábavu a pohyb, ale také díky exkurzím a různým výletům, aby se dozvěděli nějaké nové poznatky. Tábor je velice oblíbený a rychle obsazený. Máme děti, které nám chodí několik let po sobě a těší nás, že je tak velký zájem.”

Tento týden probíhá poslední tábor. Děti si během něj mimo jiné zasportovaly ve Family parku Skalka a navštívily depozitář tramvajových vozidel DPO v Ostravě-Martinově

Jiří Boháček, průvodce depozitářem: “Máme tady nejstarší exponáty. Až na jednu tramvaj jsou všechny vozy opraveny a schopny jízdy. Mají takzvaný průkaz způsobilosti drážního vozidla. Příležitostně ty historické tramvaje jezdí. Například na trati do Kyjovic, tedy z Vřesinské do Kyjovic.”

Nejstarším vozem depozitáře je vůz číslo 25, který je z roku 1919. Má tedy 103 let.

Jiří Boháček, průvodce depozitářem: “I tento vůz vedle mě je stejně starý, ale už byl během provozu upraven na technologické vozidlo pro údržbu trolejového vedení.”

Anketa: účastníci tábora: “Líbilo se mi tady hodně a zaujalo mě všechno. Nevěděla jsem, k čemu jsou třeba ty dva dráty plus a mínus a taky, že jsou ještě tak staré tramvaje.”

“Asi ty tramvaje a jak jsme jeli autobusem. Nevěděla jsem, že tady musely být rozdělené tramvaje bohatí a chudí. Ani jsem nevěděla na co byla tady ta budka.”

“Je to tady dobré. Třeba ty dřevěné tramvaje, které jsou z nějakých roků třeba 2018. Zajímá mě to, že je tady nějaký písek v nich a zaujalo mě, že tam byly nějaké kabely ve střeše.”

Nejen historické tramvaje, ale také nejnovější vozy dopravního podniku si bude moci prohlédnout každý, kdo v sobotu 3. září zavítá na Den ostravských dopraváků. Připraveny budou také jízdy historických tramvají.

---


Ostrava patřila 24. ročníku Folkloru bez hranic

Do Ostravy také letos zavítal mezinárodní festival Folklor bez hranic. Po celý minulý týden putoval po městských obvodech kde nepřinášel jen tradice, ale rozdával i radost

Folklorní soubory z Mallorky, Srbska, Chorvatska, Slovenska a samozřejmě také z Česka roztančily ulice Ostravy. V Ostravě-Porubě je za krásného počasí přivítaly desítky lidí v prostoru u Floridy na Hlavní třídě.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já si myslím, že to je jeden z nejpěknějších festivalů, který má v Ostravě už dlouholetou tradici. My jsme rádi, že každý rok zavítá taky do Poruby, že oživí Hlavní třídu a udělá tady opravdu pěknou a příjemnou atmosféru.”

Festival se snaží zachovat, rozvíjet a propagovat lidové tradice a umění a každý rok probíhá za podpory ostravského magistrátu a ostravských obvodů.

Anketa: vystupující folklorní soubory: "My jsme z pořádajícího souboru Hlubina, takže jsme tady už mnoho let. Každý ročník jsme tady každý den a pomáháme souborům.”

“Soubor Hlubina tančí městský folklor. Zabýváme se hlavně havířským folklorem, ale mimo jiné tančíme i Lašsko a místní okolí.”

“My jsme děti, děcka, mládež z Trenčína z folklorního souboru Trenčian. Je to středoškolský soubor, takže tancujeme zejména choreografie z Trenčína a z okolních dědin a to přesně budeme i dnes na jevišti předvádět.”

“Momentálně máme na sobě leblik, ten pochází z púchovského regionu, potom máme klasické trenčianské nohavice a košili soukennou. Zatím velmi pěkně. Pěkné průmyslové město. Už jsme viděli pěkný industriální park, ale i historické centrum je velmi příjemné.”

Lukáš Pavlík, ředitel festivalu Folklor bez hranic: Letošní ročník se nám vydařil. Soubory byly spokojené, návštěvnost byla vysoká. Počasí vycházelo až nadmíru, takže bylo trošičku vedro, ale soubory i diváci vše vydržely, takže jsem rád, že všechno bylo v pohodě. Celkově vystoupilo 18 folklorních kolektivů a všichni v pořádku přežili. Takže i toto horké počasí.”

Anketa: obyvatelé Ostravy-Poruby: “Moc mám ráda folklor. Jsou to tradice, které by se měly neustále připomínat.”

“Líbí se mi to hodně. My chodíme skoro každý rok, když jsme zrovna v Ostravě.”

“Je skvělý, měl by být častěji.”

“Super. Jsem ráda, že tady toto existuje a že se ta tradice udržela, protože toho folkloru je kord tady v Ostravě strašně málo.”

Festival rozveselil nejen lidi v ulicích, ale také klienty domovů pro seniory Sluníčko a Slunečnice a Centrum pro osoby se zdravotním postižením Čtyřlístek.

---Mohlo by Vás také zajímat