Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Zaměstnanci porubské radnice hromadně darovali krev
  • Porubu rozveselil festival Folklor bez hranic
  • Baseballisté Arrows Ostrava jsou potřetí mistry ligy

Zaměstnanci porubské radnice hromadně darovali krev

Zaměstnanci porubské radnice se rozhodli pro dobrou věc. Hromadně šli darovat krev do krevního centra ostravské fakultní nemocnice. Vyslyšeli tak výzvy zdravotnického zařízení, které s nedostatkem krve bojuje především v letních měsících.

Ostravská fakultní nemocnice je vděčná za každého dárce krve i krevní plazmy. Kritická situace je zejména v letních měsících, kdy roste jak počet úrazů, tak nehod. Pomoci se rozhodli i zaměstnanci porubské radnice. Z patnácti lidí, kteří hromadně přišli do krevního centra, bylo dvanáct prvodárců.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Měla jsem trochu obavy a strach z toho, co mě čeká, ale když jsme to udělali hromadně a jsme tady týmově, tak mě to přesvědčilo a tu odvahu jsem získala a jsem moc ráda, že tu dneska jsme a jsem taky moc ráda, že to přesvědčilo tolik nových dárců, což bylo smyslem toho celého nápadu, že bychom chtěli pomoct.”

Naděžda Kalužová, marketing, Krevní centrum FNO: “Moc děkujeme za tuto akci, protože nám to doplní zásoby krví v našich skladovacích prostorech. Operace jedou pořád, úrazy jsou neustále samozřejmě, protože léto ještě neskončilo a ještě chvilku to budeme muset akceptovat a ty lidi zachraňovat. Takže bez krve se dneska nedá dělat nic a krev se nedá ničím nahradit.”

Další zaměstnanci radnice se chystají na druhý termín, který je naplánovaný na 12. října. Ti první to zvládli bez jakýchkoliv problémů.

Z hromadného dárcovství se tak zřejmě stane tradice.

Porubská radnice nepořádá podobnou akci poprvé. Už v minulosti chodili zaměstnanci hromadně darovat krev a desítky z nich se i díky tomu staly pravidelnými návštěvníky krevního centra.

---

Porubu rozveselil festival Folklor bez hranic

Loni ho zastavila pandemie, letos se ale uskutečnil v plné své kráse. Jde o mezinárodní festival Folklor bez hranic, který začal průvodem souborů z Husova sadu na Masarykovo náměstí v centru Ostravy a postupně se přesouval na jiná místa. Tradičně se zastavil také v Porubě.

Hlavní třída a prostor kolem kruhového objezdu v Ostravě-Porubě ožil mezinárodním festivalem Folklor bez Hranic. Tuto tradiční akci se nenechaly ujít stovky lidí, pro které byly připraveny i stánky s občerstvením a jiným zbožím.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já jsem moc ráda, že se tato tradiční akce vrací. Dneska jsem poděkovala organizátorům, že vždycky ve své pouti po celé Ostravě a po ostravských obvodech nevynechají Porubu a dneska říkali, že se tady i hodně těšili. Je tady i náš soubor Salichovců, sešlo se tady velké množství lidí až nad očekávání. Takže je fajn, že se lidi baví.”

Na pódiu se postupně vystřídaly soubory nejen z Česka, ale také Slovenska, Polska, nebo Srbska.

Lukáš Pavlík, ředitel festivalu: “Cílem a vizí festivalu je zpřístupnění folkloru a prezentace folkloru občanům Ostravy, kdy naším hlavním tématem je ve veřejném prostoru bez vstupného se mohou diváci podívat na zahraniční atraktivní folklor, český folklor i místní lidové zvyky. Ty většinou odrážejí celkově tu etnickou příslušnost. Tedy musíme očekávat jiný folklor z Čech a jiný můžeme čekat na Moravě.”

Anketa: návštěvníci festivalu Folklor bez hranic: “Jsme asi počtvrté na tomto festivalu a líbí se mi lidové soubory, lidové tance, takže program mě těší. Vypadá to, že se všichni baví.”

“Moc jsem se těšila na to. Přišla jsem, dívala jsem se na průvod, na ty kroje. Je to úžasné.”

“Já jsem tady poprvé na folkloru a byl jsem jako malý a to si nepamatuju, tak jsem si to přišel teď připomenout. Hodně se mi to líbí.”

Letos se uskutečnil už 23. ročník festivalu, který každým rokem rozdává lidem radost. Slavnostně byl ukončen na slezskoostravském hradě, kde se představilo všech 11 zúčastněných souborů.

---

Baseballisté Arrows Ostrava jsou potřetí mistry ligy

Tak se letos opět povedlo. Po roční pauze se mistrovský titul vrací do Ostravy. Hráči Arrows porazili ve finálové sérii Draky Brno 3:1 a získali svůj třetí titul. Pikantní je, že ve všech případech museli porazit stejného soupeře, tedy brněnské Draky.

Před pátečním utkáním finálové série vedli Arrows Ostrava nad Draky Brno 2:1 na zápasy a všichni chtěli, aby právě čtvrtý západ hraný doma rozhodl. Skvělí fanoušci hnali Arrows kupředu a přání se splnilo. Domácí vyhráli 8:3 a nad hlavu tak mohli znovu po roce zvednout mistrovský pohár.

Boris Bokaj, hrající hlavní trenér Arrows Ostrava: "Krásný pocit, makali jsme na to celý rok i v těch ztížených podmínkách a povedlo se. Každý přispěl svou měrou, takže jsem nesmírně rád."

Arrows Ostrava získali svůj třetí titul. Draci totiž přerušili loni jejich šňůru vítězství v extralize. Letos se ale Ostravě dařilo a nepřipustila další zápas.

Jakub Malík, hrající asistent trenéra: "Návrat pro titul je pro nás obrovský úspěch, protože Draci mají velice silný tým."

Aleš Navrátil, hrající asistent trenéra: "Emoce po vyhraném finále jsou vždycky vynikající, nedají se ani popsat a nikdy se neomrzí."

 Letošní série o titul byla už osmým vzájemným bojem o pohár ve stejném složení. Draci vyhráli 6 krát, Arrows dvakrát. V roce 2019 porazili Ostravané ve finále Eagles Praha.  

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry