Na ulici Školní přibyla parkovací místa i nová značka
Rekonstrukce Školní ulice v Ostravě-Porubě se chýlí ke konci. Díky ní se zvýší nejen počet parkovacích míst, ale bude také bezpečnější. A to zejména pro děti přilehlé základní školy Porubská.
Ulice Školní v Ostravě-Porubě bude komfortnější a bezpečnější než dřív. Už v první etapě její rekonstrukce se tady zvýšil počet parkovacích míst na straně u školní zahrady ze dvou na 11 a objevila se tady i nová dopravní značka K+R, neboli kiss and ride.
Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Je to vlastně složenina dvou slov z anglického jazyka. tedy polib a jeď. Tato místa slouží k bezpečnému vystoupení a nastoupení osob, tedy spolujezdců, v tomto případě zejména dětí u této školy. Toto dopravní značení K+R je dále doplněno tabulkou, kdy toto dopravní značení platí. V tomto případě v pracovní dny od 6 do 9 hodin. Mimo tento časový interval a mimo tyto dny můžou řidiči využívat to parkovací místo jako jakékoliv jiné parkovací místo kdekoliv v Porubě.”
Dopravní značka K+R se v blízké době objeví i u ZŠ Pokorného a Bulharská. Jsou to poslední dvě ZŠ, které ji ještě nemají.
Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “V současné době je tedy dokončovaná druhá etapa. Druhá část parkoviště v tom slepém zakončení ulice Školní a zároveň se dokončuje úprava oplocení. která je také součástí stavby.”
Druhá etapa rozšiřuje parkoviště na straně u školního hřiště z 5 šikmých na 13 kolmých parkovacích stání.
Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Parkovací místa jsou provedena z drenážní dlažby. Součástí stavby je i odvodnění nově vybudovaných zpevněných ploch pomocí drenáží v zemi a uličních vpustí a součástí byla také přeložka veřejného osvětlení.”
Stavba probíhá tak, aby byla ulice alespoň částečně průjezdná a zároveň, aby bylo lidem k dispozici i pár parkovacích míst v blízkosti domova. Práce by měly skončit začátkem listopadu.
Petra Brodová, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Úplná uzávěra ulice byla potřebná pouze v minulém týdnu v rozsahu 3 dnů a to bylo opravdu nezbytné, protože probíhalo frézování a pokládání asfaltového povrchu. Věříme, že tato celková oprava profilu komunikace opravdu zlepší situaci, zlepší, zpřehlední a přispěje také k větší bezpečnosti při dopravě v rámci této ulice.”
Celková rekonstrukce skončí už začátkem listopadu a náklady si vyžádají více než 3 miliony korun.
---
Senioři se utkali ve 4 sportovních disciplínách
Porubská radnice každým rokem pořádá Sportovní hry seniorů. Do soutěže, která má už 18 letou tradici, se letos zapojilo více než 50 seniorů, kteří se utkali hned ve čtyřech disciplínách.
Ping Pong, bowling, plavání a šipky. V těchto 4 disciplínách si zasoutěžili senioři v rámci už tradičních Sportovních her seniorů. Ty se na různých místech Poruby konají vždy jednou ročně.
Šárka Jelšíková, organizátorka akce: “Letošního ročníku našich sportovních her seniorů se zúčastnilo 51 účastníků, z toho jsou to většinou muži, kteří převažují oproti ženám. Účastníci si mohli zvolit, zda budou soutěžit pouze v jedné disciplíně a nebo si jich přiberou více. Měli jsme tady účastníky, kteří soutěžili ve třech disciplínách. Taky to na medailových pozicích potom bylo vidět. Někteří měli i dvě medaile najednou.”
Nejoblíbenější disciplínou je každoročně bowling, který baví jak muže, tak ženy. Na druhém místě pak jsou šipky.
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme dneska předali medaile, diplomy a malé dárky pro jak ty, kteří vyhráli, skončili na prvním až třetím místě, tak nějaké malé upomínkové předměty všem, kteří se těch her účastnili. Já jsem moc ráda, že se to mezi seniory stala už tradice. Oni se na to každý rok těší a říkají, že ten sport jim pomáhá překonávat ty různé trampoty, které jim ten věk přináší.”
Anketa: vítězové Sportovních her : “Já jsem bývalá ligová hráčka, já to hraju od 15 let . To bylo roku 45. Neexistovaly žádné houby, žádné takové rakety jako teď. Jenom dřevěné, obyčejné, no a doteď, do mých 88 let ten sport je moje láska, můj život. Bez toho se nedá žít.”
“Radost mám z výhry. Atmosféra byla dobrá. Účast teda byla slabší, tak bych poprosil seniory, aby se zúčastnili ve větší míře. Na bazéně to bylo pěkné, plavat tedy moc nechodím a mám předsevzetí, že se zlepším.”
“Bowling 1. místo a šipky třetí. Perfektně, to je právě dobře, že něco pořádají pro ty seniory. Bowling už chodíme hrát dost dlouho. Je to dobré, je to zábavné.”
“Vynikající. Já jsem hrál bowling, skončil jsem třetí. A těším se na další. Mi je 77 roků a kolena mám operované, nové a jsem ještě takový, že můžu chodit mezi ty staré.”
Další Sportovní hry seniorů proběhnou opět příští rok.
---
Be Lucky předávají dětem tradici výroby porcelánu
Dopoledne učí na základní umělecké škole, odpoledne se věnují porcelánu. Dvě Lucie, které si říkají Be Lucky, se věnují hlavně dětem, kterým předávají tradici. V dílně na porubské vozovně pro ně pořádají různé výtvarné kurzy a workshopy.
Hrníčky, misky, dózičky, talířky, nebo i šperky. To vše vlastnoručně vyrábí z porcelánu dvě kamarádky z dětství. Lucie Petrošová a Lucie Otisková. Věnují se mu jak na základní umělecké škole, kde učí, tak ve své dílně.
Lucie Petrošová, Be Lucky: “Na mateřské dovolené jsme si koupily pec a tím začalo to, že jsme se dostali k té keramice. ale jinak se známe už od dětství, takže znali jsme se mnohem dřív, od písku. Ten porcelán je náchylnější na všechno. Všechno si nějak víc pamatuje. Každou deformaci, že ta hlína je trošičku jiná, ale zase my děláme i z keramické hlíny, ale s tou porcelánovou děláme mnohem víc, tak už jsme zvyklí na ten porcelán a na to, jak funguje.”
Porcelán se na rozdíl od keramiky odlévá do sádrových forem a liší se i konečnou úpravou.
Lucie Petrošová, Be Lucky: “Když ten porcelán uschne, tak my ho opracováváme ještě mnohem víc. U keramiky se to nedělá takové dlouhé začišťování.”
Lucie Otisková, Be Lucky: “Ve škole ten porcelán děláme, ale necháme ho spíš zdobit tím, že ho právě odrývají, nebo na něho něco nalepují, protože ty materiály jsou poměrně drahé. To je vlastně na třetí výpal, kdy sítotiskem jsme si nechali udělat z našich obrázků, vypadá to podobně jako když zdobíte velikonoční vajíčka.”
Odlévání porcelánu děti baví. Mnohdy jsou ale zklamané tím, že po zatuhnutí jejich výrobky praskají.
Lucie Otisková, Be Lucky: “Ale nejenom dětem, ale i dospělým. Ono to stačí chytnout a je to podobné jako když jim uschne bláto na kalhotech. Ale to mi přijde, že je právě super. Že se musí učit jakési pokoře. Protože malování je sice úžasné. Papír snese hodně moc, ale ta keramika, tam už je vlastně znalost jekéhosi řemesla a musí trošičku respektovat ten materiál.”
Do dílny dochází jak velké děti, které se hlásí na různé umělecké školy, tak malé děti s rodiči.
Lucie Otisková, Be Lucky: “Protože ne všechno se dá dělat v rámci školní doby. Holky malé učí svoje maminky, takže to se nám hodně osvědčilo tyto aktivity s rodiči. V podstatě to setkávání mimoškolní s dětmi, ale i dejme tomu tvoření s rodiči a dalšími dospělými, protože je celkem poptávka po tom. Lidé chtějí tvořit, tak chceme z toho školního prostředí přesunout tady.”
“Ona se musí přecedit, aby tam nezůstaly žádné kousky, aby opravdu byla taková hlaďounká. Musí se to nalít až nahoru po okraj v podstatě, aby to tvořilo kopeček a ta sádra bude postupně odsávat vodu z té hmoty. Tahle forma se rozdělává poměrně dobře, protože je vícedílná. A vlastně takhle se nám vyloupne hotový výrobek.”
Be Lucky se zapojily i do porubského Sdílka a zúčastnily se i do Sdílko akademie.
Kamila Smutná, PR & Marketingový specialista, Sdílko Poruba: “Kde jsme právě měli workshop k výlohám a ony v rámci toho workshopu získaly tipy, jak si tu svoji výlohu můžou upravit, co tam můžou změnit. Jsem moc ráda, že už tam některé věci zapracovaly. Na některých ještě pracují. Ještě budou dodělávat vývěsní štíty a cedule.”
Každý porcelánový výrobek z dílny Be Lucky je originální a díky práce s dětmi i hravý. A to by chtěly obě Lucie zachovat i do budoucna.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.