Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • TŘINEC CHYSTÁ ZA 50 MILIONŮ KORUN REKONSTRUKCI VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ
  • F-M SE DOHODL S KRAJEM NA FINANCOVÁNÍ OPRAVY BAZÉNU NA SŠ DŘEVOZPRACUJÍCÍ
  • NELEGÁLNÍ ODPAD Z JIŘÍKOVA (BRUNTÁLSKO) SE PODLE MINISTRA ŽP ODVEZE DO 10 TÝDNŮ
  • POŽÁR NOVOSTAVBY DOMU V ŠENOVĚ U OSTRAVY ZPŮSOBIL ŠKODU ZA MILION KORUN
  • OKD UKONČÍ TĚŽBU S REZERVOU OSM MILIARD, POKRYJE LIKVIDACI DOLU I ODSTUPNÉ
  • V BŘEZNU NA SILNICÍCH V MS KRAJI NIKDO NEZEMŘEL, LONI JEDEN ČLOVĚK
  • FRÝDEK-MÍSTEK UPRAVUJE SYSTÉM PARKOVÁNÍ, ROZŠIŘUJE PLACENÉ PARKOVACÍ ZÓNY
  • OPAVSKÝ STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE LONI ODHALIL 1 934 NELEGÁLNĚ PRACUJÍCÍCH
  • NEMOCNOST V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI KLESLA POD EPIDEMII (1 482 NA 100 TISÍC LIDÍ)
  • PODNIK VOP CZ VYKÁZAL ZA ROK 2024 ZISK 30,5 MILIONU, PŘEDLONI SKONČIL VE ZTRÁTĚ
  • OPAVA ODHALÍ PLÁNY NA REKONSTRUKCI IKONICKÉHO OBCHODNÍHO DOMU BREDA
  • V BOHUMÍNĚ PŘIBUDOU STROMY TÉMĚŘ ZA PŮL MILIONU KORUN
  • LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI V OSTRAVĚ NABÍDNOU OSM INSCENACÍ
  • VÍTKOVICE STEEL DODAJÍ PŘES 1000 ŠTĚTOVNIC NA VYBUDOVÁNÍ BARIÉRY V HUSTOPEČÍCH
  • FIRMA KVŮLI DODÁVKÁM ZAVEDLA MIMOŘÁDNÉ SMĚNY
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Město připravuje modernizaci sportovišť, začne šatnami

      Studénka hledá projektanty, kteří vypracují plány na modernizaci dvou sportovních areálů - letního a zimního stadionu. Radní také vyhlásili nabídkové řízení na firmu, která začne s opravou hokejových šaten.

      Na své poslední schůzi radní Studénky rozhodli o vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele první etapy rekonstrukce šaten zimního stadionu.

      Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Takže budou rekonstruovány dvě šatny podle projektové dokumentace, která je k dispozic, takže věříme, že vysoutěžíme zhotovitele a realizace se bude dělat v období květen až červenec letošního roku.”

      Na opravu všech 15 šaten za bezmála 15 milionů korun bez DPH se město v předchozích letech snažilo získat dotaci Národní sportovní agentury, ovšem neúspěšně. Tyto první dvě tak opraví ze svých zdrojů za zhruba 2 a půl milionu korun.

      Ondřej Stanek, vedoucí technického úseku, SAK Studénka: “Ty šatny jsou skoro v původním stavu, protože tady se dlouhodobě moc neinvestovalo. Je tady nedostačující sociální vybavení, je tady jedna sprcha jeden záchod, který je pro dvě šatny plné dětí. Využívají je ty nejmenší děti, jsou to děti od druhé do čtvrté třídy.”

      A také další bod, na kterém se radní na posledním jednání shodli, souvisí se zimním stadionem. Vyhlášeno bylo výběrové řízení na projektovou dokumentaci na vytvoření vzduchotechniky.

      Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Která by pomáhala odsávat vlhký vzduch z ledové plochy především v letních měsících. V letošním roce v létě budeme instalovat na střechu zimního stadionu v rámci EPC projektu fotovoltaiku, a tak se nabízí to, abychom energii, která se v těch letních měsících bude vyrábět, dokázali spotřebovávat přímo na té budově. Takže projektant by měl navrhnout řešení odvodu vzduchu a zároveň i opláštění části budovy tak, aby se areál dal využívat co nejvíce měsíců v roce, zejména i v létě, kdy je zájem o realizaci kempů a různých táborů i v rámci ledové plochy. Takže věřím, že tohle přispěje k tomu, že ten stadion bude efektivně využíván po celý rok.”

      Projekt by měl být realizován v příštím roce.

      Kromě toho radnice také vyhlásila nabídkové řízení, které bude v konečné fázi znamenat revitalizaci dalšího sportoviště - tentokrát letního stadionu.

      Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Budeme teď hledat projektanta, který naprojektuje celé řešení rekonstrukce letního stadionu postupně po jednotlivých stavebních objektech tak, abychom mohli v následujících letech, a teď nechci střílet časovou osu, bude to v dlouhodobém horizontu, postupně jednotlivá sportoviště modernizovat.”

      Letní stadion a některé další bývalé objekty tělovýchovné jednoty získalo město do majetku počátkem roku 2024, v loňském roce již také nechalo zpracovat studii rekonstrukce a využitelnosti.




      ---

      Druhé patro Nové Horky se mění v centrum živé kultury

      Zámek Nová Horka se připravuje na zahájení hlavní turistické sezony, ovšem za pokračující rekonstrukce druhého podlaží. To získá zpět zámecký charakter, vznikne tu centrum živé kultury.

      Barokní stavba v Nové Horce bývala sídlem šlechtického rodu Vetter, od druhé poloviny 20. století pak ústavem pro mentálně postižené ženy, a to až do roku 2016. Vizí Moravskoslezského kraje a Muzea Novojičínska je, vrátit postupně celému objektu zámecký charakter. K tomu teď směřuje i rekonstrukce druhého patra, která začala na podzim.

      Aleš Knápek, ředitel Muzea Novojičínska: “Probíhající úprava je celá směřována k tomu, aby patro zámku sloužilo ke kulturním účelům, akcím pro veřejnost a pořádání různých workshopů. Bude tady zejména velký koncertní sál, dílny různých tradičních rukodělných technologií a mělo by tady vzniknout podcastové studio, kde bychom chtěli zmiňovat různá témata z historie a možná i současnosti tohoto regionu. A dokonce tady vznikne malá expozice věnovaná počátkům letectví, jelikož se nacházíme v blízkosti letiště Mošnov, jehož kořeny sahají do počátku 20. století.”

      V patře tedy nebude klasická zámecká expozice, ale centrum živé kultury, které bude propojovat historická témata a současné umělecké a kulturní aktivity.

      Teď, zhruba pět měsíců od zahájení prací, je to ale zatím především staveniště.

      Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: “Doufám, že to nejhorší je za námi. Vytrhány a položeny znovu byly veškeré podlahy. Příčky, které tu byly pro potřebu ústavu třeba v koupelně, tak to všechno je pryč. Teď se, jednoduše řečeno, začne tvořit a nadechovat do té krásy.”

      Dominantou druhého patra je rozlehlý předvstupní prostor s dřevěným točitým schodištěm.

      Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: “Je to vlastně foyer, ze kterého se bude vcházet do všech těch kulturních porost. Je to předsálí toho velkého koncertního sálu. tady by mělo být to zázemí pro návštěvníky, nějaké barové stoličky, odpočívadla, ať mají kde konverzovat a připravit si náladu na to vystoupení.”

      A jak už to bývá, při rekonstrukcích historických objektů se občas podaří nalézt různé zajímavosti a vzkazy z minulosti. A to se stalo i v Nové Horce, objevil tu například na prkně z podlahy nápis řemeslníka z roku 1869.

      Stavební práce by měly být ukončeny v závěr roku. Po vybavení prostor mobiliářem a technikou budou veřejnosti zpřístupněny na jaře 2026. Náklady rekonstrukce čítají zhruba 45 milionů korun.

      Aleš Knápek, ředitel Muzea Novojičínska: “Stavba je financována z prostředků Moravskoslezského kraje a měly by se na ni podílet i dotační prostředky. Nicméně zámek, jako historická stavba, obsahuje různá překvapení. Takže i Muzeum Novojičínska ze svých prostředků doplňuje práce na restaurování, jako jsou v současnosti stropní štuky vstupního předsálí.”

      Další stavební práce v patře nenaruší prohlídkovou trasu v přízemí. Hlavní turistickou sezonu tu tak tradičně zahájí první víkend v dubnu.




      ---

      Jarní swap zaplnil velký sál Dělnického domu

      Jarní swap byl skvělou příležitostí, jak dát nepoužívaným věcem druhou šanci. Vzhledem k velkému zájmu lidí z předchozích let jej tentokrát rodinné centrum přesunulo do větších prostor, do sálu Dělnického domu.

      Swapování je ekologické, lidé se mohou zbavit věcí, které již nepotřebují, ale nejsou ještě ve stavu, kdy by bylo nutné je vyhodit. Současně tato akce šetří i peníze a je o ni velký zájem. Jarní swap, který 1. března pořádalo ve Studénce rodinné centrum, se poprvé z budovy na ulici Tovární přesunul do prostor sálu Dělnického domu.

      Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Swap, ať už jarní nebo podzimní, pořádáme už asi třetím rokem, a už při posledním podzimním swapu jsme pociťovali stísněnost naší tělocvičny. Přišlo hodně lidí, bylo hodně věcí a nebylo to komfortní. A tak jsem se rozhodli pro ten krok, přesunout to do Dělnického domu. A zjistili jsme, že ani ten Dělnický dům není úplně největší. Naplnili jsme opravdu všechno.”

      Teno swap byl příležitostí, jak vyměnit především jarní a letní oblečení, byl tu dámský textil, hromady dětských věcí, obuv a pak také drobnosti do domácnosti a hračky. Aby se vše stihlo nachystat, lidé přinášeli věci na výměnu den předem.

      Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Dneska jsme ještě vytahovali stoly, další věšáky, jeli jsme pro další ramínka, takže docela fofry. Venku na parkovišti byly fronty už patnáct minut před otevřením. Přišla spousta lidí, máme spoustu věcí a mohu říci, že docela i pěkných věcí.”

      návštěvníci akce:

      “Je to nádherné. Mám doma dvě princezny, a ty toho zlikvidoval hodně, takže hlavně jsme donesli dětské oblečení.”

      “Tohle je skvělá akce, už jsme tu podruhé nebo potřetí a je to fakt skvělé. Lidé, kteří mají věci navíc, je tu mohou dát a zase si to najde své majitele.”

      “Já jsem si našel plyšáka a krabičku. Do té krabičky budu dávat nějaké drahé věci.”

      Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Nemáme omezené množství, nemáme vstupné, žije to tady vlastním životem. Lidé přicházejí, berou si věci, odcházejí s nimi do auta, pak zase přicházejí znovu, takže vybavit si šatník i domácnost není u nás problém.”

      Peněženka tedy nebyla na tomto swapu potřeba, případně jen v malé kavárně, kterou tu rodinné centrum pro větší pohodu návštěvníků také připravilo.

      Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Děti si tady mohou také odpočinout. Kavárna je vedle stolů s hračkami, takže si mohou i pohrát, hračky vyzkoušet a buď si je vzít domů, nebo je tu odložit zpátky.”

      Jarní swap trval v sobotu od desíti do jedné hodiny. Po poledni už na stolech zůstávalo jen minimum věcí. Další podobnou akcí tak plánuje rodinné centrum zase na podzim.

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Expres Studénky
      07. března 2025, 18:14

      Město připravuje modernizaci sportovišť, začne šatnami

      Studénka hledá projektanty, kteří vypracují plány na modernizaci dvou sportovních areálů - letního a zimního stadionu. Radní také vyhlásili nabídkové řízení na firmu, která začne s opravou hokejových šaten.

      Na své poslední schůzi radní Studénky rozhodli o vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele první etapy rekonstrukce šaten zimního stadionu.

      Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Takže budou rekonstruovány dvě šatny podle projektové dokumentace, která je k dispozic, takže věříme, že vysoutěžíme zhotovitele a realizace se bude dělat v období květen až červenec letošního roku.”

      Na opravu všech 15 šaten za bezmála 15 milionů korun bez DPH se město v předchozích letech snažilo získat dotaci Národní sportovní agentury, ovšem neúspěšně. Tyto první dvě tak opraví ze svých zdrojů za zhruba 2 a půl milionu korun.

      Ondřej Stanek, vedoucí technického úseku, SAK Studénka: “Ty šatny jsou skoro v původním stavu, protože tady se dlouhodobě moc neinvestovalo. Je tady nedostačující sociální vybavení, je tady jedna sprcha jeden záchod, který je pro dvě šatny plné dětí. Využívají je ty nejmenší děti, jsou to děti od druhé do čtvrté třídy.”

      A také další bod, na kterém se radní na posledním jednání shodli, souvisí se zimním stadionem. Vyhlášeno bylo výběrové řízení na projektovou dokumentaci na vytvoření vzduchotechniky.

      Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Která by pomáhala odsávat vlhký vzduch z ledové plochy především v letních měsících. V letošním roce v létě budeme instalovat na střechu zimního stadionu v rámci EPC projektu fotovoltaiku, a tak se nabízí to, abychom energii, která se v těch letních měsících bude vyrábět, dokázali spotřebovávat přímo na té budově. Takže projektant by měl navrhnout řešení odvodu vzduchu a zároveň i opláštění části budovy tak, aby se areál dal využívat co nejvíce měsíců v roce, zejména i v létě, kdy je zájem o realizaci kempů a různých táborů i v rámci ledové plochy. Takže věřím, že tohle přispěje k tomu, že ten stadion bude efektivně využíván po celý rok.”

      Projekt by měl být realizován v příštím roce.

      Kromě toho radnice také vyhlásila nabídkové řízení, které bude v konečné fázi znamenat revitalizaci dalšího sportoviště - tentokrát letního stadionu.

      Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Budeme teď hledat projektanta, který naprojektuje celé řešení rekonstrukce letního stadionu postupně po jednotlivých stavebních objektech tak, abychom mohli v následujících letech, a teď nechci střílet časovou osu, bude to v dlouhodobém horizontu, postupně jednotlivá sportoviště modernizovat.”

      Letní stadion a některé další bývalé objekty tělovýchovné jednoty získalo město do majetku počátkem roku 2024, v loňském roce již také nechalo zpracovat studii rekonstrukce a využitelnosti.




      ---

      Druhé patro Nové Horky se mění v centrum živé kultury

      Zámek Nová Horka se připravuje na zahájení hlavní turistické sezony, ovšem za pokračující rekonstrukce druhého podlaží. To získá zpět zámecký charakter, vznikne tu centrum živé kultury.

      Barokní stavba v Nové Horce bývala sídlem šlechtického rodu Vetter, od druhé poloviny 20. století pak ústavem pro mentálně postižené ženy, a to až do roku 2016. Vizí Moravskoslezského kraje a Muzea Novojičínska je, vrátit postupně celému objektu zámecký charakter. K tomu teď směřuje i rekonstrukce druhého patra, která začala na podzim.

      Aleš Knápek, ředitel Muzea Novojičínska: “Probíhající úprava je celá směřována k tomu, aby patro zámku sloužilo ke kulturním účelům, akcím pro veřejnost a pořádání různých workshopů. Bude tady zejména velký koncertní sál, dílny různých tradičních rukodělných technologií a mělo by tady vzniknout podcastové studio, kde bychom chtěli zmiňovat různá témata z historie a možná i současnosti tohoto regionu. A dokonce tady vznikne malá expozice věnovaná počátkům letectví, jelikož se nacházíme v blízkosti letiště Mošnov, jehož kořeny sahají do počátku 20. století.”

      V patře tedy nebude klasická zámecká expozice, ale centrum živé kultury, které bude propojovat historická témata a současné umělecké a kulturní aktivity.

      Teď, zhruba pět měsíců od zahájení prací, je to ale zatím především staveniště.

      Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: “Doufám, že to nejhorší je za námi. Vytrhány a položeny znovu byly veškeré podlahy. Příčky, které tu byly pro potřebu ústavu třeba v koupelně, tak to všechno je pryč. Teď se, jednoduše řečeno, začne tvořit a nadechovat do té krásy.”

      Dominantou druhého patra je rozlehlý předvstupní prostor s dřevěným točitým schodištěm.

      Kryštof Hyvnar, kastelán zámku Nová Horka: “Je to vlastně foyer, ze kterého se bude vcházet do všech těch kulturních porost. Je to předsálí toho velkého koncertního sálu. tady by mělo být to zázemí pro návštěvníky, nějaké barové stoličky, odpočívadla, ať mají kde konverzovat a připravit si náladu na to vystoupení.”

      A jak už to bývá, při rekonstrukcích historických objektů se občas podaří nalézt různé zajímavosti a vzkazy z minulosti. A to se stalo i v Nové Horce, objevil tu například na prkně z podlahy nápis řemeslníka z roku 1869.

      Stavební práce by měly být ukončeny v závěr roku. Po vybavení prostor mobiliářem a technikou budou veřejnosti zpřístupněny na jaře 2026. Náklady rekonstrukce čítají zhruba 45 milionů korun.

      Aleš Knápek, ředitel Muzea Novojičínska: “Stavba je financována z prostředků Moravskoslezského kraje a měly by se na ni podílet i dotační prostředky. Nicméně zámek, jako historická stavba, obsahuje různá překvapení. Takže i Muzeum Novojičínska ze svých prostředků doplňuje práce na restaurování, jako jsou v současnosti stropní štuky vstupního předsálí.”

      Další stavební práce v patře nenaruší prohlídkovou trasu v přízemí. Hlavní turistickou sezonu tu tak tradičně zahájí první víkend v dubnu.




      ---

      Jarní swap zaplnil velký sál Dělnického domu

      Jarní swap byl skvělou příležitostí, jak dát nepoužívaným věcem druhou šanci. Vzhledem k velkému zájmu lidí z předchozích let jej tentokrát rodinné centrum přesunulo do větších prostor, do sálu Dělnického domu.

      Swapování je ekologické, lidé se mohou zbavit věcí, které již nepotřebují, ale nejsou ještě ve stavu, kdy by bylo nutné je vyhodit. Současně tato akce šetří i peníze a je o ni velký zájem. Jarní swap, který 1. března pořádalo ve Studénce rodinné centrum, se poprvé z budovy na ulici Tovární přesunul do prostor sálu Dělnického domu.

      Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Swap, ať už jarní nebo podzimní, pořádáme už asi třetím rokem, a už při posledním podzimním swapu jsme pociťovali stísněnost naší tělocvičny. Přišlo hodně lidí, bylo hodně věcí a nebylo to komfortní. A tak jsem se rozhodli pro ten krok, přesunout to do Dělnického domu. A zjistili jsme, že ani ten Dělnický dům není úplně největší. Naplnili jsme opravdu všechno.”

      Teno swap byl příležitostí, jak vyměnit především jarní a letní oblečení, byl tu dámský textil, hromady dětských věcí, obuv a pak také drobnosti do domácnosti a hračky. Aby se vše stihlo nachystat, lidé přinášeli věci na výměnu den předem.

      Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Dneska jsme ještě vytahovali stoly, další věšáky, jeli jsme pro další ramínka, takže docela fofry. Venku na parkovišti byly fronty už patnáct minut před otevřením. Přišla spousta lidí, máme spoustu věcí a mohu říci, že docela i pěkných věcí.”

      návštěvníci akce:

      “Je to nádherné. Mám doma dvě princezny, a ty toho zlikvidoval hodně, takže hlavně jsme donesli dětské oblečení.”

      “Tohle je skvělá akce, už jsme tu podruhé nebo potřetí a je to fakt skvělé. Lidé, kteří mají věci navíc, je tu mohou dát a zase si to najde své majitele.”

      “Já jsem si našel plyšáka a krabičku. Do té krabičky budu dávat nějaké drahé věci.”

      Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Nemáme omezené množství, nemáme vstupné, žije to tady vlastním životem. Lidé přicházejí, berou si věci, odcházejí s nimi do auta, pak zase přicházejí znovu, takže vybavit si šatník i domácnost není u nás problém.”

      Peněženka tedy nebyla na tomto swapu potřeba, případně jen v malé kavárně, kterou tu rodinné centrum pro větší pohodu návštěvníků také připravilo.

      Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Děti si tady mohou také odpočinout. Kavárna je vedle stolů s hračkami, takže si mohou i pohrát, hračky vyzkoušet a buď si je vzít domů, nebo je tu odložit zpátky.”

      Jarní swap trval v sobotu od desíti do jedné hodiny. Po poledni už na stolech zůstávalo jen minimum věcí. Další podobnou akcí tak plánuje rodinné centrum zase na podzim.

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/porady/expres_studenky/expres-studenky-07-03-2025-18-14