Expres Studénky

  • Zpravodajství ze Studénky od redaktora a kameramana Jakuba Švarce
  • Sak Studénka letos plánuje na šedesát akcí
  • Základní škola v Butovicích má nové dětské hřiště
  • Dělnický dům ožil Maškarním karnevalem

Sak Studénka letos plánuje na šedesát akcí

V minulém Expresu Studénky jsme Vás informovali o tom, s jakým rozpočtem letos bude hospodařit Sport a kultura ve městě. V dnešním vydání se podíváme, jaké akce jsou připraveny na letošní rok. V plánu je jich zhruba šedesát a na své si přijdou jak děti, tak i dospělí.

Sport a kultura ve Studénce ročně pořádá desítky nejrůznějších akcí. Zatímco minulý rok byl značně poznamenán pandemií koronaviru a lidé si kultury užili až během jarních měsíců, letos vše zatím vypadá jinak a akce probíhají bez větších omezení. Jedinou výjimkou je Městský ples, který pracovníci SAKU kvůli vládním opatřením zrušili.

Radka Tomášková., vedoucí kultury SAK Studénka: „Hlavním důvodem je omezená kapacita osob, momentálně platí sto osob a to očkovaných lidí. Vstupné, které bylo placeno online, bude automaticky vráceno. Pokud si lidé koupili lístky na místě, tak jim bude vráceno tak, kde si ho zakoupili. Buď v Dělnickém domě a nebo v informačním centru.“

Letos se Studeňáci mohou těšit zhruba na šedesát akcí, které pro ně Sport a kultura ve městě plánuje. Na své si přijdou jak děti, dospělí, tak i senioři. V létě by se měl opět konat Studénecký rockfest, tentokrát v areálu Dělnické zahrady.

Radka Tomášková., vedoucí kultury SAK Studénka: „Lidé se mohou těšit na různé koncerty, divadelní představení, jak pro děti, tak pro dospělé. Dále plánujeme uspořádat multižánrový Týden města a nebude chybět ani Burčákový festival. Přibudou také novinky, jako například Atletický den nebo Gastro day. Pro děti máme během letního festivalu každou středu připravenou nějakou pohádku nebo tvoření. Nebudou chybět dětské koncerty i představení. Pro dospělé koncerty, například vystoupení kapely Barock.“

V únoru se mohou děti těšit na zábavné bruslení s Klauny z Balónkova nebo divadelní představení O pejskovi a kočičce.

---

Základní škola v Butovicích má nové dětské hřiště

Děti ze základní školy v Butovicích si užívají nové hřiště. To škola vybudovala díky sponzorům a dohromady za něj zaplatila 320 tisíc korun. Žáci i rodiny s dětmi zde najdou lezeckou pyramidu, skluzavku nebo dřevěného krokodýla.

Dětem na Základní škole Butovická chyběla hrací plocha. I když se za školou nachází velké sportovní hřiště, tak děti postrádaly prostor pro hraní, kde by se mohly vyřádit. Škola se tak rozhodla jedno dětské hřiště vybudovat. Umístěno je v areálu školy, hned vedle školní kuchyně.

Aranka Horváthová, ředitelka školy ZŠ Butovická: „Domluvili jsme se z vychovatelkami a učitelkami, že bychom tu mohli něco takového vybudovat, tak jsme se s paní ekonomkou Dagmar Dostálovou do toho pustili a do půl roku jsme měli hotovo. Bez sponzorů by toto hřiště nebylo. Oslovili jsme je a díky jejich příspěvkům se nám hřiště podařilo zrealizovat a postavit. Celková částka, kterou jsme získali je 320 tisíc korun.“

Dagmar Dostálová, ekonomka školy: „Děti tu najdou herní sestavu Janovice, novou pyramidu a skákací sestavu krokodýl. Herní prvky jsme vybrali spolu s paní vedoucí vychovatelkou školní družinky. Je tu skluzavka, lanový žebřík, lezecká stěna, lanové prvky a domeček na schovávanou.“

Děti jsou z nových herních prvků nadšené a každý si pochvaluje něco jiného. Hřiště mohou využívat nejen žáci školy ale i rodiny s dětmi během otevírací doby školního dvora, kde jsou prvky umístěny.

Aranka Horváthova, ředitelka ZŠ Butovická: „Škola je v odpoledních a dopoledních hodinách otevřená a nezavíráme ji. Přes sobotu a neděli je školní dvůr z bezpečnostních důvodů uzavřen. Pokud by chtěli ale rodiče s dětmi toto hřiště navštívit, tak jsou vítáni. Školní dvůr máme otevřený do osmi hodin večer.“

anketa: 1) „Mně se moc líbí. Je super, že se můžeme klouzat na skluzavce a nebo skákat na krokodýlovi.“ 2) „Mně se líbí a jsem ráda, že tu můžu šplhat.“ 3) „Mně se tu líbí průlezky vzadu a taky ta skluzavka.“ 4) „Mně se líbí to stejné co Markovi a taky ten krokodýl je super.“

Na realizaci hřiště se podíleli také žáci školy, kteří se zúčastnili ekologického programu Zelený strom, během kterého dlouhodobě sbírali papír. Finanční odměna, kterou žáci získali, putovala na nové herní prvky.

---

Dělnický dům ožil Maškarním karnevalem

V Dělnickém domě ve Studénce se konal tradiční Maškarní karneval. Během něj bavili děti dvouhodinovým pásmem klauni z Balónkova. Nechyběla ani bohatá tombola, ve které bylo připraveno na sto padesát cen.

Dělnický dům se zaplnil rodinami s dětmi, maskami a nejrůznějšími kostýmy. Probíhal zde totiž tradiční Maškarní karneval. Minulý ročník byl kvůli pandemii koronaviru zrušený, o ten letošní už ale ratolesti ochuzeny nebyly. Jediným omezením byla kapacita prostor.

Radka Tomášková, vedoucí kultury SAK Studénka: „Dnes jsme uspořádali karneval pro děti, na akci je povoleno být pouze do sta osob. Na děti zde čeká bohatá tombola. Je zde připravený dvouhodinový program a mohou se těšit na vystoupení klaunů, taneční zábavu a soutěže. Máme tu spoustu dětí v různých kostýmech, máme tu hasiče, vězně nebo víly.

O zábavu se postarali Klauni z Balónkova, kteří do Studénky již tradičně jezdí dětem dělat radost. Ty je mohly vidět například během letního festivalu, kde se pravidelně ukazovali se svými programy, nejinak tomu bylo i v Dělnickém domě, kde si připravili bohatý program.

David Zbavitel, principál Klaunů z Balónkova: „Protože jsme Klauni z Balónkova, tak součástí každého našeho představení je balónková zábava, kouzla anebo taneční dovádění, kdy máme speciální maškarní choreografii. Dětem dáme taky spousty odměn v podobě výtvorů z balónků.“

Anketa:

„Pro děti je to super.“

„Líbí se nám tu, je to fajn, že je něco pro děti.“

„Nejsem ze Studénky, ale myslím si, že by takové akce mohly být pro děti častěji.“

„Líbí se mi to, je to super. Klauni jsou fajn.“

Nedílnou součástí každého karnevalu je bohatá tombola a na děti tentokrát čekalo na 150. cen. Děti mohly vyhrát různé stavebnice, sladkosti nebo hračky.

Radka Tomášková, vedoucí kultury SAK Studénka: „Každý desátý los je výherní, Takže si děti rozbalí roličku a po vyprodání lístků si vyzvednou ceny.“

Akci si tradičně návštěvníci užili, a organizátoři už teď přemýšlí, v jakém duchu se ponese příští ročník.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry