Začal úklid komunikací, spolupracovat musí i řidiči
Ve Studénce už začala jarní očista ulic města. Aby některými úsekem mohl projet velký zametací vůz, upozorńovaly tu na zákaz parkování týden dopředu cedule. Přesto někteří řidiči informaci ignorovali - a padaly pokuty.
Jarní úklid města začal ve Studénce už v polovině února, umožnilo to teplé počasí. Dalším důvodem brzkého zahájení prací je také to, že v některých ulicích zůstalo po loňském podzimu ležet spadané listí, které už na konci listopadu překryl sníh.
Na očistu komunikací najalo město velký zametací vůz, který měl projet i ulicí Beskydskou v centru. Někteří řidiči ovšem ignorovali dopravní značení, které tu už týden dopředu upozorňovalo na jednodenní zákaz parkování, a očistu ulice tak značně zkomplikovali.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Bohužel, přijelo auto a na místech zůstala vozidla. Proto jsme přistoupil k tomu, že městská policie rozdala pokuty a my jsme museli provádět tu očistu naší pracovní skupinou ručně.”
Pokuty byly zatím spíše symbolické ve výši 200 korun.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Přistoupili jsme k tomu, aby tato informace prošla mezi obyvateli, protože úklid komunikací bude pokračovat. Budeme čistit například i větší plochy s parkovacími místy, tam budeme mít také dopravní značky, budeme chtít, aby auta odjely, alespoň v průběhu dopoledne, a pokud tam nějaká zůstanou, budeme nuceni znovu přistoupit k pokutování.”
Kromě Beskydské byly v první vlně uklizeny také ulice Mírová, Poštovní, Budovatelská, Antonína Dvořáka a část ulice Sjednocení.
Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “V tom úklidu budeme takhle nadále pokračovat, opravdu tou technikou se udělá kus práce. Je to jediný způsob, jak jsme schopni elegantně a rychle tu komunikaci uklidit. Během toho pátku jsem z komunikací vyčistili a odvezli zhruba osm tun materiálu.”
Majitelé vozů by tedy měli v následujících dnech sledovat, zda se právě v jejich ulici, kde parkují, neobjeví dopravní značení se zákazem zastavení.
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “směřujeme to vždy do pracovního dne, od 6 do 14 hodin, kdy většina lidí odjíždí do práce, nebo budou zkrátka dopředu vědět, že auto mají přeparkovat. Nebudou to velké okrsky, zase bude kde ta auta přeparkovat. Máme tady parkoviště u obchodních center, takže si myslím, že ten jeden den se dá zajisti.”
Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Já bych možná pochválil všechny ty zodpovědné, kteří svá auta přeparkovali, protože mám radost, že jsou ve městě i občané, kteří mají starost o město a chtějí, abychom to tady měli pěkné. Takže těm, řidičům, kteří auta přeparkovali, bych chtěl poděkovat, protože bez toho nejsme schopni ty komunikace uklidit. Trochu mě mrzí, že se našli i takoví, kteří si nevšimli, ale věřím, že příště to bude určitě lepší.”
Očistu městských komunikací začala radnici zajišťovat vlastními silami, případně za pomoci externích subdodavatelů, stejně jako zimní údržbu, poté, co byla loni ukončena smlouva na tyto práce se společností OZO Ostrava.
---
Rodinné centrum zve na swap, Senzohraní a Pidiškolku
Rodinné centrum, kromě své pravidelné činnosti, připravuje i řadu jednorázových akcí pro veřejnost. Teď v březnu to bude například Jarní swap a Senzohraní. Zveřejnilo už také letní tábory a místa se začínají plnit.
Nejbližší veřejná akce rodinného centra už naladí na další roční období, připraven je Jarní swap, který se tu bude konat v sobotu 2. března.
Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Swap je takový výměnný obchod, kdy přijdete, přinesete věci, které už se vám doma hodí nebo je navíc, a naopak si pak můžete něco odnést, bývají tu docela dobré kousky. Může to být oblečení, kuchyňské doplňky, knihy, boty, různé hračky. A v květnu pak chystáme swap rostlinek, takže to tu bývají rostlinky, semínka a zahradnické potřeby.”
Ještě na březen, konkrétně na čtvrtek sedmého, chystá rodinné centrum Senzohraní - tedy formu kreativních her, které dávají dětem možnost objevovat svět skrze smysly.
Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Přijede Tvoření s Kačkou, která toto tvoření provozuje. Takže jsem zvědavi, bude to probíhat v tělocvičně, děti se budou moci pustit do objevování různých tvarů a materiálů.”
Z pravidelných aktivit tu pokračují různé kurzy a cvičení rodičů s dětmi a také oblíbená Pidiškolka.
Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Novinkou u nás od nového roku je přidání dalšího dne Pidiškolky, tedy nově se můžeme pochlubit čtvrtkem a pátkem. Pidiškolka je takový adaptační kroužek pro děti, které se tady připravují do školky. Někdy je to taky samozřejmě i pomoc té mamince, třeba když si potřebuje zajít ke kadeřníkovi nebo si zařídí něco na úřadě. Takže my nabízíme možnost čtyřhodinového hlídání. Může přijít jednorázově, může si zakoupit permici a tím pádem to dítě může chodit pravidelně. Samozřejmě máme denní režim, začínáme v osm hodin a končíme ve dvanáct. Děti si hrají, ale mají i senzomotorické aktivity, takové psychomotorické cvičení, kdy každá lektorka je proškolená.”
Pidiškolka je vhodná pro děti od dvou let - a mohou nosit i pleny.
Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “My rády přebalujeme. Takže není problém, když dítě nosí plenky, a ono i skupinové chození na nočník je docela prima, ty děti si to zkoušejí tou nápodobou. Takže kamarádka jde na nočníček, tak Pepíček jde taky.”
No a teď v únoru už také rodinné centrum zveřejnilo nabídku letních příměstských táborů, jejichž kapacita se poměrně rychle naplňuje. Letos to budou čtyři turnusy a děti se mohou těšit na Tajuplnou přírodu, sportovní a holčičí tábor a Cestu do pravěku.
---
Prázdniny na Jarošově statku byly nejen o koních
Studénecké děti prožívaly třetí únorový týden své jarní prázdniny. Řada z nich je strávila na různých příměstských táborech, jeden pořádal také Jarošův statek.
Jarní prázdniny se dají prožít různě, třeba i na hřbetu koně. Právě takové zážitky čekaly na děti, které týden volna strávily na Jarošově statku.
Aneta Poukarová, vedoucí lektorka tábora: “Teď máme s dětmi překážkovou dráhu pro koníky, které slouží na procvičení techniky práce s koněm. Není to o rychlosti, ale je to o tom, že se děti učí citu, jak přesně s tím koníkem zacházet, kdy za co jak zatáhnout, ať koník správně reaguje. šikovnější děti dráhu mohou projít i v rychlejším chodu a v klusu.
účastníci tábora:
“Už jsem několikrát seděla na koníčkovi a ano, poslouchá mě.”
“Líbí se mi to hodně, měli jsme koně doma, ale už ho nemáme, ale pořád mám koně ráda i jiné zvířata.”
Sabina Poukarová, Jarošův statek, ředitelka stř. ek. výchovy: ”Teď probíhá jarní příměstský tábor pro děti z Novojičínska, od 11. března bude v době prázdnin v Ostravě ještě jeden příměstský tábor pro ostravské děti. Veškeré naše aktivity jsou spojeny se zvířaty, nejoblíbenější jsou koně, takže probíhá jezdecký výcvik, děti se učí, jak se o koníky starat, co všechno potřebují k životu, zapojují se i do péče, takže pomáhají i uklízet boxy a čistit koně. Ale máme i spoustu jiných zvířat, takže se zapojují i do aktivit s jinými zvířaty, jako jsou ovečky, oslík, máme poníky, kočky, psy, takže přijdou do kontaktu se všemi zvířaty.”
Na Jarošově statku pečují mimo jiné i o zvířata, které se v životě setkala s nepřízní osudu. Jejich příběhy jsou občas tak pohnuté, jako osud samotné usedlosti. Ta od roku 1836 sloužila knížecímu rodu Blücherů, kteří bydleli na sousedním zámku. Po roce 1989 začal statek chátrat až si vysloužil označení Černý Petr Studénky. Od roku 2013 se stal místem realizace nového ekologického projektu, vrátil se sem život a spousta pravidelných aktivit i programů pro veřejnost.
Sabina Poukarová, Jarošův statek, ředitelka stř. ek. výchovy: “Třináctého dubna bude Voříškiáda, která bude na podporu pejsků z útulku. My tady máme také adoptovaného pejska z útulku, který byl ochrnutý, a v současné době je to náš takový maskot. Druhá akce, Den Země, bude probíhat 20. dubna. Takže srdečně zveme, budou to akce zaměřené na podporu zvířat, ně pěkný vztah lidí k přírodě, na ochranu přírody.”
---