Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Studénky

Expres Studénky

  • Zpravodajství ze Studénky od redaktorky Petry Dorazilové a kameramana Jana Plášila
  • Při shodě hlasů určili vítěze občanských projektů radní
  • Bubenický workshop vedla studentka z Berklee
  • Sportovní den podpořily místní legendy

Při shodě hlasů určili vítěze občanských projektů radní

Participativní rozpočet na letošní rok zná své vítěze. Rozhodovala o nich až druhá veřejná anketa. Respektive, vzhledem k naprosté shodě hlasů, nakonec musela vyřknout definitivní verdikt rada města.

Do letošního ročníku participativního rozpočtu Studénka obdržela sedm navržených záměrů. Po posouzení příslušnými odbory města a pracovní skupinou postoupily v březnu do hlasování čtyři projekty. Největší podporu veřejnosti získala pumptracková dráha.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Nicméně ta nakonec s ohledem na finanční náročnost, která výrazně přesahuje rozpočet, který v rámci participativního rozpočtu byl připraven, tak nakonec i po dohodě s tím zadavatelem toho návrhu bylo dohodnuto, že nebude realizován.”

Vybudovat pumptrackovou dráhu by stálo zhruba 1 milion korun, na participativní rozpočet je vyčleněno 292 tisíc. Vedení města tedy rozhodlo, že proběhne druhé kolo hlasování, ve kterém lidé rozhodnou, zda chtějí realizovat zbývající tři projekty, které se do částky vejdou, nebo peníze přesunout na příští rok a investici do participativního rozpočtu zdvojnásobit.

Olga Svobodová, vedoucí odboru školství, kultury a komunitního plánování: “Veřejnost mohla hlasovat od 15. května do 9. června, a to jak písemnou formou, tak formou elektronickou. Celkem bylo doručeno 182 hlasů.”

Druhá volba veřejnosti skončila překvapením - řešení nepřinesla.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “To hlasování skončilo 50:50. Z celkem 182 občanů, kteří se zapojili do hlasování, tak 91 bylo pro to přesunout částku na příští rok a 91 bylo pro to realizovat ty zbývající tři projekty. Tak to rozhodnutí bylo na radě města. která to na své poslední schůzi projednávala, a v podstatě i rada v tom nebyla za jedno a nakonec jsme těsně rozhodli realizovat tři projekty v letošním roce.”

A to jsou úprava prostoru u Kotvice, pořízení meteostanice v centru města a dobíjecí solární stanice pro elektrokola v blízkosti koupaliště.

Petr Brož, předkladatel projektu: “Můj projekt se jmenuje Meteostanice města Studénky. Myslím si, že lidé by mohli mít data přímo z města a ne z nějakých meteostanic, které jsou vzdálené kilometry odtud.”

Jakub Till, předkladatel projektu: “Můj projekt se jmenuje Oživení prostoru u budovy Kotvice. U té budovy jsou nevzhledné jehličnaté stromy. Ve svém projektu navrhuji odstranění těchto jehličnatých stromů a ty by měly být nahrazeny okrasnými stromy.”

Lukáš Vlk, předkladatel projektu: “Pro participativní rozpočet navrhuji solární dobíjející a servisní stanici. Tato stanice by měla sloužit cyklistům k bezplatnému dobytí elektrokol, elektrokoloběžek a také mobilních telefonů. Zároveň by součástí stanice měl být i kompresor a základní sada pro opravu kola.”

A co se týče pumptrackové dráhy, i ta by ve Studénce vzniknout mohla.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: ”Vnímáme to jako jeden z podnětů i do budoucna. Zda-li se nám to podaří dostat do rozpočtu na příští rok nebo ten další, to samozřejmě uvidíme, bude to ještě předmětem diskuzí, ale určitě tomu cestu nezavíráme. Naopak vnímáme, že zajímavý počet lidí si tohle sportoviště přeje, takže proč do toho nejít.”

---

Bubenický workshop vedla studentka z Berklee

Základní umělecká škola Jana Amose Komenského pořádala bubenický workshop. Jeho lektorkou byla mladá talentovaná muzikantka z Ostravska, které se na bicí učí na nejslavnější hudební škole na světě - americké Berklee college.

Mladá bubenice Kristýna Sibinská si žije svůj sen, získala stipendium na proslulé Berklee College of Music v americkém Bostonu, a za sebou má první rok studia. To, co se na nejlepší hudební škole na světě zatím naučila, si ale nechce nechávat jen pro sebe. Vystoupila na bubenickém workshopu Základní umělecké školy Jana Amose Komenského ve Studénce.

Jan Tulej, učitel bicích nástrojů, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Kristýnka tady jednou s kapelou zkoušela na koncert, tak jsem se domluvili, že by tady udělala workshop pro naše děti, aby viděly, jak se to má dělat.”

Kristýna Sibinská, studentka Berklee college of Music, Boston: “Začala jsem hrát v šesti letech, taťka byl amatérský muzikant, hrál na kytaru a baskytaru, a já jsem si řekla, že se mi líbí ty bicí, že bych to chtěla chtěla, a o n mi vyhověl. A tak nějak už se to táhlo se mnou.”

Kristýna Sibinská, studentka Berklee college of Music, Boston: “Začalo to hned základní uměleckou školou, To doporučuji všem, aby nezačínali sami, ale s nějakým učitelem, který je bude vést, aby se nenaučili různé zlozvyky. Potom jsem pokračovala na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze a potom Berklee College of Music v Bostonu.”

Svůj workshop zaměřila Kristýna Sibinská, která pochází ze Šenova u Ostravy, na začínající bubeníky, rozebrala třeba téma rozcvičky nebo rytmické styly. O mladé bubeníky teď ani ve Studénce není nouze.

Jan Tulej, učitel bicích nástrojů, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Zájem je dost velký, hlavně u děvčat, a doufám, že po vystoupení Kristýnky bude ještě větší. Je to tím, že bicí jsou krásný nástroj, je to rytmická věc, takže proč ne, proč ne holky.”

Jasmína Nagyová, žákyně hry na bicí, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Hraju rok a dostal jsem se k tomu tak, že jsem slyšela ty bubny a chtěla jsem to vyzkoušet, a pak mě to začalo bavit, tak jsem přestoupila na uměleckou školu. Nemám oblíbeného bubeníka, ale mám oblíbenou kapelu AC/DC.”

Kristýna Sibinská, studentka Berklee college of Music, Boston: “Já se vždycky snažím nejvíc motivovat, a ať už je to v hudbě, nebo v bicích, ale i v čemkoliv jiném, co chtějí dělat. Protože já jsem si vždycky za tím snem hrozně šla, fakt, každý den jsem udělala ty malinké kroky za tím, abych byla tam, kde jsem teďka, to je podle mě nejdůležitější. A opravdu, jestli někdo chce být, já nevím fotbalista nebo astronaut, to je úplně jedno, ale když si za tím půjdou a budou tomu opravdu dávat ten čas, tak si myslím, že to prostě musí vyjít. Ještě malinko štěstí je vždycky potřeba, ale začíná to vždycky v hlavě každého.”

---

Sportovní den podpořily místní legendy

V areálu přírodního koupaliště se konal první Sportovní den Studénky. Akce byla součástí letošních oslav 65. výročí vzniku města. Představila i zdejší významné sportovce a legendy.

Přehlídka různých pohybových aktivit, kterým je možné se ve Studénce věnovat, to byla myšlenka Sportovního dne, který se konal v areálu přírodního koupaliště.

Petr Hošek, spoluorganizátor akce: “Letos slaví město Studénka 65 let a v rámci toho jsme tuto akci uspořádali. Ke Studénce neodmyslitelně patří i sportovní vyžití a proto nás napadlo uspořádat Sportovní den.

Na jednom místě v jednom odpoledni se tak představili místní fotbalisté, spolky zabývající se bojovým uměním, ale i taneční skupiny. V areálu bavila děti wiking arena nebo parkourová zóna, a také hrátky v pěně, kterou zařídili místní hasiči.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Je fajn, že tady dokáže fungovat samostatný spolek, který se také nějakým způsobem stará o kulturu i provozuje v areálu občerstvení, a ve spolupráci s naší organizací SAK Studénka dali dohromady tento Sportovní den. Kdy SAK přispěl sníženým symbolickým vstupným do celého areálu, takže návštěvníci mají možnost se vykoupat a při tom si užít spoustu sportovní ale i společenské zábavy.”

Petr Hošek, spoluorganizátor akce: “Do osmi hodin je otevřeno koupaliště, takže se lidé mohou koupat. Měli jsme tu spolek dobrovolných hasičů, kteří pro děti udělali pěnovou party. A za malý okamžik budou na pódiu představení úspěšní sportovci, sportovní legendy města Studénky a lidé se budou moci doptat na nějaké zajímavosti.”

Motivovat zejména děti k pohybu přišly například místní osobnosti sportu - triatlonista, dvanáctinásobný ironman Jurij Tarča nebo bývalý hráč a trenér extraligových hokejistů Vítkovic Miloš Holaň.

Miloš Holaň st., bývalý hráč a trenér HC Vítkovice: “Je to dobře, že se tady dělá něco pro mládež, a že ti bývalí sportovci trošku snad přitáhnou ty mladé lidi k tomu sportu. Protože dneska ten sport je náročný a těm mladým se do toho moc nechce. takže doufám, že třeba i tady se nějací najdou a přihlásí se do nějakých kroužků a začnou sportovat.”

Jurij Tarča, dvacetinásobný Ironman: “Když jsem dokončil ten závod, dvacetinásobného ironmana, tak jsem v místních školách pořádal besedy a snažil jsem se děti trošku inspirovat, jak člověk, z ničeho nic, když se nevzdá, může dosáhnout všeho. Hlavně děti teď s tím sportem trochu pokulhávají tak, aby viděli, že se s tím sportem dá někde dostat, seznámit se kamarády.”

Za zmínku stojí určitě to, že Jurij Tarča se na konci srpna chystá v Itálii zahájit svůj další životní závod - neuvěřitelného třicetinásobného ironamana.

Studénecký Sportovní den pak večer pokračoval v hudebním duchu, kapely zahrály folk, country i rock. Vrcholem byla ohňová show.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Expres Studénky
26. července 2024, 18:14

Při shodě hlasů určili vítěze občanských projektů radní

Participativní rozpočet na letošní rok zná své vítěze. Rozhodovala o nich až druhá veřejná anketa. Respektive, vzhledem k naprosté shodě hlasů, nakonec musela vyřknout definitivní verdikt rada města.

Do letošního ročníku participativního rozpočtu Studénka obdržela sedm navržených záměrů. Po posouzení příslušnými odbory města a pracovní skupinou postoupily v březnu do hlasování čtyři projekty. Největší podporu veřejnosti získala pumptracková dráha.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Nicméně ta nakonec s ohledem na finanční náročnost, která výrazně přesahuje rozpočet, který v rámci participativního rozpočtu byl připraven, tak nakonec i po dohodě s tím zadavatelem toho návrhu bylo dohodnuto, že nebude realizován.”

Vybudovat pumptrackovou dráhu by stálo zhruba 1 milion korun, na participativní rozpočet je vyčleněno 292 tisíc. Vedení města tedy rozhodlo, že proběhne druhé kolo hlasování, ve kterém lidé rozhodnou, zda chtějí realizovat zbývající tři projekty, které se do částky vejdou, nebo peníze přesunout na příští rok a investici do participativního rozpočtu zdvojnásobit.

Olga Svobodová, vedoucí odboru školství, kultury a komunitního plánování: “Veřejnost mohla hlasovat od 15. května do 9. června, a to jak písemnou formou, tak formou elektronickou. Celkem bylo doručeno 182 hlasů.”

Druhá volba veřejnosti skončila překvapením - řešení nepřinesla.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “To hlasování skončilo 50:50. Z celkem 182 občanů, kteří se zapojili do hlasování, tak 91 bylo pro to přesunout částku na příští rok a 91 bylo pro to realizovat ty zbývající tři projekty. Tak to rozhodnutí bylo na radě města. která to na své poslední schůzi projednávala, a v podstatě i rada v tom nebyla za jedno a nakonec jsme těsně rozhodli realizovat tři projekty v letošním roce.”

A to jsou úprava prostoru u Kotvice, pořízení meteostanice v centru města a dobíjecí solární stanice pro elektrokola v blízkosti koupaliště.

Petr Brož, předkladatel projektu: “Můj projekt se jmenuje Meteostanice města Studénky. Myslím si, že lidé by mohli mít data přímo z města a ne z nějakých meteostanic, které jsou vzdálené kilometry odtud.”

Jakub Till, předkladatel projektu: “Můj projekt se jmenuje Oživení prostoru u budovy Kotvice. U té budovy jsou nevzhledné jehličnaté stromy. Ve svém projektu navrhuji odstranění těchto jehličnatých stromů a ty by měly být nahrazeny okrasnými stromy.”

Lukáš Vlk, předkladatel projektu: “Pro participativní rozpočet navrhuji solární dobíjející a servisní stanici. Tato stanice by měla sloužit cyklistům k bezplatnému dobytí elektrokol, elektrokoloběžek a také mobilních telefonů. Zároveň by součástí stanice měl být i kompresor a základní sada pro opravu kola.”

A co se týče pumptrackové dráhy, i ta by ve Studénce vzniknout mohla.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: ”Vnímáme to jako jeden z podnětů i do budoucna. Zda-li se nám to podaří dostat do rozpočtu na příští rok nebo ten další, to samozřejmě uvidíme, bude to ještě předmětem diskuzí, ale určitě tomu cestu nezavíráme. Naopak vnímáme, že zajímavý počet lidí si tohle sportoviště přeje, takže proč do toho nejít.”

---

Bubenický workshop vedla studentka z Berklee

Základní umělecká škola Jana Amose Komenského pořádala bubenický workshop. Jeho lektorkou byla mladá talentovaná muzikantka z Ostravska, které se na bicí učí na nejslavnější hudební škole na světě - americké Berklee college.

Mladá bubenice Kristýna Sibinská si žije svůj sen, získala stipendium na proslulé Berklee College of Music v americkém Bostonu, a za sebou má první rok studia. To, co se na nejlepší hudební škole na světě zatím naučila, si ale nechce nechávat jen pro sebe. Vystoupila na bubenickém workshopu Základní umělecké školy Jana Amose Komenského ve Studénce.

Jan Tulej, učitel bicích nástrojů, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Kristýnka tady jednou s kapelou zkoušela na koncert, tak jsem se domluvili, že by tady udělala workshop pro naše děti, aby viděly, jak se to má dělat.”

Kristýna Sibinská, studentka Berklee college of Music, Boston: “Začala jsem hrát v šesti letech, taťka byl amatérský muzikant, hrál na kytaru a baskytaru, a já jsem si řekla, že se mi líbí ty bicí, že bych to chtěla chtěla, a o n mi vyhověl. A tak nějak už se to táhlo se mnou.”

Kristýna Sibinská, studentka Berklee college of Music, Boston: “Začalo to hned základní uměleckou školou, To doporučuji všem, aby nezačínali sami, ale s nějakým učitelem, který je bude vést, aby se nenaučili různé zlozvyky. Potom jsem pokračovala na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze a potom Berklee College of Music v Bostonu.”

Svůj workshop zaměřila Kristýna Sibinská, která pochází ze Šenova u Ostravy, na začínající bubeníky, rozebrala třeba téma rozcvičky nebo rytmické styly. O mladé bubeníky teď ani ve Studénce není nouze.

Jan Tulej, učitel bicích nástrojů, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Zájem je dost velký, hlavně u děvčat, a doufám, že po vystoupení Kristýnky bude ještě větší. Je to tím, že bicí jsou krásný nástroj, je to rytmická věc, takže proč ne, proč ne holky.”

Jasmína Nagyová, žákyně hry na bicí, ZUŠ J. A. Komenského, Studénka: “Hraju rok a dostal jsem se k tomu tak, že jsem slyšela ty bubny a chtěla jsem to vyzkoušet, a pak mě to začalo bavit, tak jsem přestoupila na uměleckou školu. Nemám oblíbeného bubeníka, ale mám oblíbenou kapelu AC/DC.”

Kristýna Sibinská, studentka Berklee college of Music, Boston: “Já se vždycky snažím nejvíc motivovat, a ať už je to v hudbě, nebo v bicích, ale i v čemkoliv jiném, co chtějí dělat. Protože já jsem si vždycky za tím snem hrozně šla, fakt, každý den jsem udělala ty malinké kroky za tím, abych byla tam, kde jsem teďka, to je podle mě nejdůležitější. A opravdu, jestli někdo chce být, já nevím fotbalista nebo astronaut, to je úplně jedno, ale když si za tím půjdou a budou tomu opravdu dávat ten čas, tak si myslím, že to prostě musí vyjít. Ještě malinko štěstí je vždycky potřeba, ale začíná to vždycky v hlavě každého.”

---

Sportovní den podpořily místní legendy

V areálu přírodního koupaliště se konal první Sportovní den Studénky. Akce byla součástí letošních oslav 65. výročí vzniku města. Představila i zdejší významné sportovce a legendy.

Přehlídka různých pohybových aktivit, kterým je možné se ve Studénce věnovat, to byla myšlenka Sportovního dne, který se konal v areálu přírodního koupaliště.

Petr Hošek, spoluorganizátor akce: “Letos slaví město Studénka 65 let a v rámci toho jsme tuto akci uspořádali. Ke Studénce neodmyslitelně patří i sportovní vyžití a proto nás napadlo uspořádat Sportovní den.

Na jednom místě v jednom odpoledni se tak představili místní fotbalisté, spolky zabývající se bojovým uměním, ale i taneční skupiny. V areálu bavila děti wiking arena nebo parkourová zóna, a také hrátky v pěně, kterou zařídili místní hasiči.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Je fajn, že tady dokáže fungovat samostatný spolek, který se také nějakým způsobem stará o kulturu i provozuje v areálu občerstvení, a ve spolupráci s naší organizací SAK Studénka dali dohromady tento Sportovní den. Kdy SAK přispěl sníženým symbolickým vstupným do celého areálu, takže návštěvníci mají možnost se vykoupat a při tom si užít spoustu sportovní ale i společenské zábavy.”

Petr Hošek, spoluorganizátor akce: “Do osmi hodin je otevřeno koupaliště, takže se lidé mohou koupat. Měli jsme tu spolek dobrovolných hasičů, kteří pro děti udělali pěnovou party. A za malý okamžik budou na pódiu představení úspěšní sportovci, sportovní legendy města Studénky a lidé se budou moci doptat na nějaké zajímavosti.”

Motivovat zejména děti k pohybu přišly například místní osobnosti sportu - triatlonista, dvanáctinásobný ironman Jurij Tarča nebo bývalý hráč a trenér extraligových hokejistů Vítkovic Miloš Holaň.

Miloš Holaň st., bývalý hráč a trenér HC Vítkovice: “Je to dobře, že se tady dělá něco pro mládež, a že ti bývalí sportovci trošku snad přitáhnou ty mladé lidi k tomu sportu. Protože dneska ten sport je náročný a těm mladým se do toho moc nechce. takže doufám, že třeba i tady se nějací najdou a přihlásí se do nějakých kroužků a začnou sportovat.”

Jurij Tarča, dvacetinásobný Ironman: “Když jsem dokončil ten závod, dvacetinásobného ironmana, tak jsem v místních školách pořádal besedy a snažil jsem se děti trošku inspirovat, jak člověk, z ničeho nic, když se nevzdá, může dosáhnout všeho. Hlavně děti teď s tím sportem trochu pokulhávají tak, aby viděli, že se s tím sportem dá někde dostat, seznámit se kamarády.”

Za zmínku stojí určitě to, že Jurij Tarča se na konci srpna chystá v Itálii zahájit svůj další životní závod - neuvěřitelného třicetinásobného ironamana.

Studénecký Sportovní den pak večer pokračoval v hudebním duchu, kapely zahrály folk, country i rock. Vrcholem byla ohňová show.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/expres_studenky/expres-studenky-26-07-2024-18-14