Expres Studénky

  • Zpravodajství ze Studénky od redaktorky Petry Dorazilové a kameramana Jana Plášila
  • Novou dominantou bude kašna s několika tryskami
  • Vlasy, nehty, zdobení, to byl holčičí tábor
  • Prázdniny nabídly i divadlo pod širým nebem

Novou dominantou bude kašna s několika tryskami

Na náměstí Republiky ve Studénce bude stát nová kašna. Ta současná už je za hranicí své životnosti a ztrácí se z ní voda. Budoucí vzhled dominanty vybrali lidé v anketě.

Opravy kašny na náměstí Republiky jsou v posledních letech častou záležitostí. Revize ukázaly, že se bortí její nádrž a poškozené je potrubí i trysky. Často se stává, že kašna zkrátka nefunguje.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “V podstatě to technické zázemí kašny, které je pod zemí, je na hranici své životnosti. Tehdy byla použita technologie bez bednění, je tam pouze plastová ndoba zahrnutá zeminou. Ten plast také pracuje, a dochází k deformaci samotné samonosné plastové vany a tím pádem je nutná ta rekonstrukce.”

Další potíže způsobuje nestabilní písčité podloží, to pravděpodobně zapříčinilo vychýlení potrubí, které je tak poškozené a uniká z něj voda.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Ten úbytek vody, přes léto i díky odparu, je značný. Je potřeba téměř co druhý den kašnu dopouštět, samozřejmě i podle povětrnostních podmínek, protože vodu rozstřikuje kolem kašny i vítr.”

Všechny tyto problémy a navíc chybějící filtrace přiměly vedení města k rozhodnutí nepřistoupit pouze k rekonstrukci fontány, ale k její zcela nové výstavbě.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Bylo zjištěno, že v podstatě cena rekonstrukce se velmi přibližuje ceně pořízení nové kašny, a to podle nákladů, které zpracovala odborná firma. Proto jsme se rozhodli, že uděláme kompletní výměnu kašny, včetně technologie tak, abychom tady zase na dlouhou dobu měli, pokud možno bezúdržbový systém, který bude klidným relaxačním místem v centru na náměstí.”

Odborná firma městu doporučila čtyři varianty vzhledu nové kašny, které se lišily například výstupem fontán přímo z dlažby nebo z nádrže a jejich počtem. Vítěznou podobu vybírala během léta veřejnost v anketě.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Přihlásilo se do ní více než sedm set lidí. Překvapilo nás, že výsledky byl velmi těsný. Zvítězila varianta číslo tři, která získala něco přes 30 procent hlasů.”

Milan Kyjovský, vedoucí odboru údržby majetku, MěÚ Studénka: “Občané si vlastně vybrali variantu, kdy stavíme na stejném půdorysu, jako je dneska s tím, že ty trysky už budou vystupovat z vodní hladiny, měly by to být napěněné trysky, bude jich kolem obvodu několik. Díky moderní technologii bychom měli být schopni měnit výšku toho vodního paprsku, jeho podbarvení, intenzitu, mohou být být různé programy, v jakém režimu ta kašna může fungovat.”

Radnice už vypsala výběrové řízení na zpracování projektu na stavbu kašny, nicméně do prvního kola se nikdo nepřihlásil, nabídku tedy bude bezprostředně opakovat. Záměrem je, aby stavba nové fontány začala na jaře příštího roku.

Na závěr ještě připomeňme, že dominantou městského centra se současná kašna stala v roce 2001, po rekonstrukci náměstí. Do té doby zde byla otevřená plocha s velkou vanou uvnitř se sochou, která je nyní součástí areálu přírodního koupaliště.

---

Vlasy, nehty, zdobení, to byl holčičí tábor

Jedna z letních aktivit, kterou ve Studénce pořádalo Rodinné centrum, byla svým zaměřením jasně věnována konkrétní skupině účastníků. Jednalo se o Holčičí příměstský tábor.

Rodinné centrum Studénka letos v létě pořádalo tři příměstské tábory, jeden z nich se konal pod názvem “Holčičí” a jasně naznačoval, jaká bude jeho náplň. Vlasy, nehty, různé tvoření a třeba zdobení klobouků v expozici novojičínského Návštěvnického centra.

Julie Anna Tomášková, asistentka na táboře: “Vlastně jsou to jenom holky, máme tvořivé i sportovní aktivity, V pondělí nás navštívila paní kadeřnice, která holkám upletly vlasy pomocí barevných pramenů, taky si lakujeme nehty a děláme různé tvoření. Dneska jsme navštívili Nový Jičín, expozice klobouků, a holčičky si vyrábějí své klobouky.”

účastnice tábora: 

“Já jsme ho zdobila tím, že jsem tam dala květinky, perličky a vybrala jsem si modrou barvu.”

“Mi se líbí hnědá barva kloboučku, protože takovou má můj králíček.”

Další zábavou pro holky bylo, když si v expozici mohly zapózovat s klobouky na hlavě, vybíraly z nabídky více než tří stovek různých modelů.

účastnice tábora: 

“Vyzkoušela jsem tu hodně klobouků, nejvíce se mi líbil ten, který mám na hlavě, červený.”

“Mám ráda zvířátka a mám ráda i zvířátkové klobouky.”

“Líbí se mi tento klobouk, protože moje maminka má ráda tento styl klobouků.”

“Vyzkoušela jsem různé klobouky a jsem ráda, že mohu být s kamarádkami v tomto muzeu.”

Julie Anna Tomášková, asistentka na táboře: “Některé maminky říkaly, že je mnoho táborů sportovních pro kluky, nebo smíšených, tak jsme si říkali, že uděláme také něco pro holky, aby měly něco svého.”

Tento tábor byl tedy pro děvčata ve věku od 7 do 12 let, další dva prázdninové týdny v režii Rodinného centra byly i pro kluky, a to Malý průzkumník pro menší děti a pro ty starší srpnová Letní pohodová jízda.
---

Prázdniny nabídly i divadlo pod širým nebem

Divadlo pod širým nebem bylo jednou z nabídek pro děti, jak trávit čas prázdnin ve Studénce. I když se program Letního festivalu blíží ke konci, bavit se tu lidé budou moci i v září, třeba festivalem a atletikou.

Zažít prázdniny aktivnějším způsobem mohou malé děti ve Studénce i díky programu Letního festivalu. Na jednom z posledních setkání jim nabídl pohádku pod širým nebem. Divadlo kejkle z Brna přivezlo svou veselou verzi příběhu O Smolíčkovi a Jezinkách.

Petra Klímová, Divadlo kejkle: “Budeme se učit psát, číst, budeme tančit, budeme mít ranní rozcvičku. Také bude Smolíčkovým snem stát se fotbalistou, Jezinky budou budou učit vařit, a také budeme mít takového veselého jelena, děti třeba uvidí, jak si každé ráno čistí zuby. Jelen je velmi starostlivý, stará se o Smolíčka a má pro něj spoustu překvapení, a ty vám už neprozradím.”

Radka Tomášková, vedoucí kultury SAK Studénka: “Každou středu během Letního festivalu jsme se vždy sešli před sportovním centrem, děti mohly tvořit nebo se podívat na nějaké divadélko, zadovádět si s klaunem a bublinami. Stalo se to takovou tradici, kdy opravdu ve čtyři hodiny se tu děti sejdou a léto si takto užívají.”

Letní festival ale bavil i dospělé, v srpnu je například pozval do letního kina v areálu koupaliště nebo na Studenéckou koštovačku.

Radka Tomášková, vedoucí kultury SAK Studénka: “V rámci letního festivalu jsme uspořádali celkem 17 akcí, plus nějaké sportovní výzvy a různé kuchařské výzvy. Ale tímto nezahálíme, čeká nás září, kdy bude krásný festival tamburašských souborů, představí se tady tři zahraniční soubory. Dále nás čeká atletický den, který jsme uspořádali na počest manželů Zátopkových. děti si budou moci vyzkoušet různé atletické disciplíny, máme pro ně připravenou umělou lezeckou stěnu a spoustu další zábavy.”

Akcí, která se ve Studénce bude konat třetím rokem a k ranému podzimu bezesporu patří, budou Burčákové slavnosti. Proběhnou na náměstí a doprovodí je nejen degustace, ale i cimbálová muzika a farmářské trhy.

---Mohlo by Vás také zajímat