Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Studénky

Expres Studénky

  • Zpravodajství ze Studénky od Terezy Ruskové a Jakuba Švarce
  • Přijímačky na nečisto si vyzkoušela stovka žáků.
  • Návštěvníci přednášky zjistili, jak zkrotit svoje děti.
  • Náborová akce Týden hokeje přivedla na led téměř 40 dětí.
  • Na ochutnávkovou první školní hodinu dorazilo 15 dětí.

Přijímačky na nečisto si vyzkoušela stovka žáků.

Smyslem celé akce je, aby si žáci ověřili svoje schopnosti a také zjistili, na co se mají u přijímaček připravit. Podmínky testů byly připravené stejně jako ty, co žáky teprve čekají. Výsledky pak slouží pouze uchazečům.

 „Pokud chtějí nastoupit na střední školu, tam jsou vlastně jednotné přijímací zkoušky. Dáváme dětem a jejich rodičům, kteří jsou mnohdy nervóznější než děti příležitost si testy vyzkoušet,“ uvedla zástupkyně ředitele Danuše Berkusová.

Zájem o zkoušky nanečisto každoročně roste. Jediným rozdílem oproti ostrým zkouškám je to, že se konají odpoledne, zatím co ty, co žáky čekají v dubnu budou v dopoledních hodinách.

„organizujeme to v rámci jednotlivých přijímacích zkoušek již pátým rokem. Kdyby nebylo těch jednotných zkoušek, tak máme tu historii tak deset patnáct let. Ta akce se pořádá pravidelně, protože je o ni velký zájem. Začínaly jsme na čtyřiceti zájemcích, dnes se pohybujeme na nějaké stovce,“ sdělil ředitel gymnázia Mikuláše Koperníka Pavel Mrva.

U testů nanečisto děti každoročně pohoří v podobných situacích.

„V matematice jsou to otevřené úlohy, kdy děti mají popsat své řešení, protože ony to umí mnohdy vyřešit, ale neví, jak k tomu došly, musí to umět i předat. V Českém jazyce mají spíš problém s tím, že je hodně textu a děti se v něm špatně orientují,“ řekla zástupkyně ředitele Danuše Berkusová.

 „Ano, připravoval. Hlásím se na střední průmyslovou školu do Ostravy, protože mě baví elektrotechnika“.

„Přihlásil jsem se tady do Bílovce a potom na Františka Hajdy a jo, učím se hodně“. sdělil uchazeč o studium

„No připravovala jsem se… Moc jsem se nepřipravovala, zkoušela jsem si nějaké testy, ale zase jich moc nebylo. Hlásím se tady na gymnázium do Bílovce“. řekla uchazečka o studium

„No musel se připravovat hlavně on a my mu musíme držet hlavně pěsti, je to hlavně o tom, aby si vyzkoušel to prostředí“.  Sdělila matka studenta

„Připravovala jsem se s ním, uvidíme, jak to dopadne“. Uvedla jedna z maminek.

Ostré přijímací testy čekají žáky v dubnu. Svoje přihlášky by však měli podávat nejpozději do prvního března letošního roku.

---

Návštěvníci přednášky zjistili, jak zkrotit svoje děti.

Samotná prezentace začínala poslední lednové pondělí v 16 hodin. Tentokrát mimo prostory Rodinného centra.

„Přednášku dětského vzdoru jsme se rozhodli uspořádat v knihovně na sídlišti, protože v Rodinném centru nemáme takové zázemí jako tady v knihovně. Knihovna dlouhodobě pořádá přednášky na různá témata a myslím si, že sem patří i tato dětská témata,“ sdělila vedoucí Rodinného centra Lucie Zajícová.

O dětském vzdoru, spojeném s obdobím dospívání přijela povyprávět lektorka Kamila Balcarová, které se tomuto tématu věnuje již přes deset let. Její metodou výchovy je takzvaná škola Montessori.

„Zabývám se vědomým rodičovstvím, takže ten můj pohled na dítě a na dospělého je možná trošku jiný, než na něj běžná společnost pohlíží. Snažím se vidět dospělého jako někoho, kdo v tom procesu a interakci s dítětem vyvíjí a zdokonaluje sám sebe,“ Uvedla lektorka Montessori Kamila Balcarová.

Co se týče samotného tématu dětského vzdoru, tak podle lektorky je nejhorší, když se rodič začne vztekat také.

„Nejlepší, co můžeme udělat je snažit se oddělit tu emoci dítěte od svojí emoce. Snažit se co nejvíce to jde dostat se do nadhledu. To znamená pozorovat to dítě a cítit k němu v tu chvíli lásku a soucit, a ne vztek a nenávist. Dítě to potřebuje přijmout, aby mohlo tu svoji emoci změnit,“ řekla lektorka Kamila Balcarová.

„Momentálně ještě neřešíme vztek dítěte, ale vzhledem k tomu že se k tomu věku blížíme, tak jsem dorazila na tuto přednášku, abych byla vzdělaná a abych věděla jak na to. To byl ten důvod, proč jsem dorazila. Paní lektorka je příjemná a jsem zvědavá na další pokračování“.

„Tak vzhledem k tomu, že mám doma dvě děti, které jsou ve věku od roku výše, tak si myslím, že se mi tyhle informace budou časem hodit“.

„Líbí se mi moc a jsem tady z důvodu toho, že mám doma dvouletého vztekajícího se syna“.

Přednáška trvala bezmála tři hodiny a zúčastnilo se jí kolem třicítky rodičů, kteří nakonec odcházeli plni nových zkušeností.

---

Náborová akce Týden hokeje přivedla na led téměř 40 dětí.

Děti ve věku čtyř až osmi let zaplnily ledovou plochu. Po úvodním slovu šéftrenéra mládeže pro ně byl připraven zábavný bruslařský program. Nejmenší se s pomocí chodítek snažily o prví krůčky, na zkušenější čekaly překážky a střelba na branku.

„Podle posledního sčítání lid, jak jsem to nazval, se přihlásilo 36 dětí, z toho máme ještě další přihlášky od dětí, které už pravidelně chodí, takže počítáme, že v téhle vlně budeme mít kolem 50 přihlášených dětí,“ vysvětlil šéftrenér mládeže Mojmír Kotas.

Projekt Pojď hrát hokej se snaží nejen motivovat děti ke sportu, ale i pomoci rodičům. Ti, kteří své dítě zaregistrují do Českého svazu ledního hokeje, obdrží hodnotný poukaz na nákup hokejové výzbroje.

„Akce Týden hokeje probíhá dvakrát do roka, je to celorepubliková, celotýdenní akce s podporou Českého hokeje. My jsme si vybrali termín v sobotu, doufali jsme že děti a rodiče budou mít dost času a rádi za námi přijdou, aby si užili dopoledne s námi, bez ohledu na to, jestli budou v přípravce pokračovat nebo ne. Získali také od Českého hokeje dres,“ uvedl šéftrenér mládeže Mojmír Kotas.

Podle rodičů je zájem o hokej už v útlém věku znát. Některé děti k tomuto sportu vede rodinná tradice, jiné nadšení, ale také touha vyzkoušet něco jiného.

„Máme tříletého chlapečka a už tři měsíce bruslí, začínal s chodítkem a už bruslí sám asi dva týdny, perfektní. Manžel je hokejista, vedl ho hned a malého to chytlo. Asi bude po něm“.

„U nás hraje hokej bratr. Syn hraje fotbal, tak jsme si říkali, že zkusíme ještě i hokej. Akce je to pěkná, nečekal jsem, že bude tolik lidí, ale mají to pěkně udělané“.

„Mám tady dítě, je tady první rok a myslím si, že tahle akce je super, přišlo strašně hodně dětí a trenéři vymysleli krásné soutěže pro děti a krásný program“.

Za poslední roky dětí i předškolního věku přibývá. Ty, které dochází na tréningy, jsou rozděleny do věkových kategorií. Podle trenérů je s malými dětmi radost pracovat.

„Děti jsou strašně vděčné, je doopravdy vidět a hned poznáte, jestli je cvičení baví, ony to dají okamžitě znát, jsou takové bezprostřední a strašně upřímné. Nachystáme pomůcky, nějaké kuželky, pneumatiky, balóny. Děti se vyloženě učí bruslit, zvedají různé předměty, chytají puky, jezdí kolem kuželů,“ uvedl trenér dětí Vlastimil Kučera.

Akce Pojď hrát hokej se ve Studénce v této sezoně konala už podruhé. Na podzim proběhla kvůli rekonstrukci ledové plochy „na suchu, i tak přilákala přes 40 dětí, které nyní pravidelně dochází do hokejové přípravky.

---

Na ochutnávkovou první školní hodinu dorazilo 15 dětí.

Svůj první školní den předškoláky čeká až za několik měsíců. Na Základní škole Butovická si ho ale děti mohly vyzkoušet o něco dříve. Rodiče s dětmi docházeli na první školní hodinu již půl hodiny před samotným začátkem a o chvíli později pak budoucí žáky čekala jejich premiérová ochutnávková školní hodina.

„Dítě přijde do školy, dostane se už do prostředí, kde bude dál navštěvovat školu. Přichází tady jeho rodiče a seznamuje se také s paní učitelkou, která je bude mít v první třídě, takže když slyšíme odezvi tak všichni na to vzpomínají velmi rádi,“ sdělila ředitelka ZŠ Butovická Aranka Horváthová.

První den děti čekaly nejrůznější činnosti jako kreslení, počítání, opakování číslic nebo hledání stejných počtů prvků a tvarů.

„Dnešní sezení je pro děti, které by chtěly přijít k nám do první třídy. Rodiče se dnes mohou podívat, jak mohou dětem pomoct s přípravou na první třídu. Většinou se rodiče hodně snaží dětem vstup do první třídy hodně ulehčit,“ sdělila učitelka ZŠ Butovická Alena Myšková.

Akci škola pořádá již několikátým rokem a každoročně se u rodičů těší velké oblibě.

„takže tato akce na naší škole má už dvanáctý ročník, začali jsme teda před dvanácti lety, kdy jsme tuto akci nazvali ochutnávka nejen pro všechny rodiče ale i pro všechny žáky. Takže všichni naši žáci, co jsou již na učilištích nebo na středních školách touto akcí prošlo,“ sdělila ředitelka ZŠ Butovická Aranka Horváthová.

„Už máme zkušenost i s předškoličkou nebo ochutnávkou první třídy, takže to pro nás není nic nového. Určitě je fajn, že si to děti vyzkoušejí, ochutnají, podívají se, jak ta třída bude vypadat a jak se jim to bude líbit“.

„Je to dojemné, stejně jako první nástup do školky, takže nás to doma určitě hodně dostává. Malý se připravuje ve školce, každý den má nějaké cvičení, například pexeso, pomalu trénuje psaní a hodně doma čteme“.

Na ochutnávku první třídy dorazilo 15 předškoláků, kteří odcházeli plni dojmů. Až premiérově usednou do školních lavic, tak už trochu budou vědět, co mohou od prvního školního dne čekat.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Expres Studénky
31. ledna 2020, 18:13

Přijímačky na nečisto si vyzkoušela stovka žáků.

Smyslem celé akce je, aby si žáci ověřili svoje schopnosti a také zjistili, na co se mají u přijímaček připravit. Podmínky testů byly připravené stejně jako ty, co žáky teprve čekají. Výsledky pak slouží pouze uchazečům.

 „Pokud chtějí nastoupit na střední školu, tam jsou vlastně jednotné přijímací zkoušky. Dáváme dětem a jejich rodičům, kteří jsou mnohdy nervóznější než děti příležitost si testy vyzkoušet,“ uvedla zástupkyně ředitele Danuše Berkusová.

Zájem o zkoušky nanečisto každoročně roste. Jediným rozdílem oproti ostrým zkouškám je to, že se konají odpoledne, zatím co ty, co žáky čekají v dubnu budou v dopoledních hodinách.

„organizujeme to v rámci jednotlivých přijímacích zkoušek již pátým rokem. Kdyby nebylo těch jednotných zkoušek, tak máme tu historii tak deset patnáct let. Ta akce se pořádá pravidelně, protože je o ni velký zájem. Začínaly jsme na čtyřiceti zájemcích, dnes se pohybujeme na nějaké stovce,“ sdělil ředitel gymnázia Mikuláše Koperníka Pavel Mrva.

U testů nanečisto děti každoročně pohoří v podobných situacích.

„V matematice jsou to otevřené úlohy, kdy děti mají popsat své řešení, protože ony to umí mnohdy vyřešit, ale neví, jak k tomu došly, musí to umět i předat. V Českém jazyce mají spíš problém s tím, že je hodně textu a děti se v něm špatně orientují,“ řekla zástupkyně ředitele Danuše Berkusová.

 „Ano, připravoval. Hlásím se na střední průmyslovou školu do Ostravy, protože mě baví elektrotechnika“.

„Přihlásil jsem se tady do Bílovce a potom na Františka Hajdy a jo, učím se hodně“. sdělil uchazeč o studium

„No připravovala jsem se… Moc jsem se nepřipravovala, zkoušela jsem si nějaké testy, ale zase jich moc nebylo. Hlásím se tady na gymnázium do Bílovce“. řekla uchazečka o studium

„No musel se připravovat hlavně on a my mu musíme držet hlavně pěsti, je to hlavně o tom, aby si vyzkoušel to prostředí“.  Sdělila matka studenta

„Připravovala jsem se s ním, uvidíme, jak to dopadne“. Uvedla jedna z maminek.

Ostré přijímací testy čekají žáky v dubnu. Svoje přihlášky by však měli podávat nejpozději do prvního března letošního roku.

---

Návštěvníci přednášky zjistili, jak zkrotit svoje děti.

Samotná prezentace začínala poslední lednové pondělí v 16 hodin. Tentokrát mimo prostory Rodinného centra.

„Přednášku dětského vzdoru jsme se rozhodli uspořádat v knihovně na sídlišti, protože v Rodinném centru nemáme takové zázemí jako tady v knihovně. Knihovna dlouhodobě pořádá přednášky na různá témata a myslím si, že sem patří i tato dětská témata,“ sdělila vedoucí Rodinného centra Lucie Zajícová.

O dětském vzdoru, spojeném s obdobím dospívání přijela povyprávět lektorka Kamila Balcarová, které se tomuto tématu věnuje již přes deset let. Její metodou výchovy je takzvaná škola Montessori.

„Zabývám se vědomým rodičovstvím, takže ten můj pohled na dítě a na dospělého je možná trošku jiný, než na něj běžná společnost pohlíží. Snažím se vidět dospělého jako někoho, kdo v tom procesu a interakci s dítětem vyvíjí a zdokonaluje sám sebe,“ Uvedla lektorka Montessori Kamila Balcarová.

Co se týče samotného tématu dětského vzdoru, tak podle lektorky je nejhorší, když se rodič začne vztekat také.

„Nejlepší, co můžeme udělat je snažit se oddělit tu emoci dítěte od svojí emoce. Snažit se co nejvíce to jde dostat se do nadhledu. To znamená pozorovat to dítě a cítit k němu v tu chvíli lásku a soucit, a ne vztek a nenávist. Dítě to potřebuje přijmout, aby mohlo tu svoji emoci změnit,“ řekla lektorka Kamila Balcarová.

„Momentálně ještě neřešíme vztek dítěte, ale vzhledem k tomu že se k tomu věku blížíme, tak jsem dorazila na tuto přednášku, abych byla vzdělaná a abych věděla jak na to. To byl ten důvod, proč jsem dorazila. Paní lektorka je příjemná a jsem zvědavá na další pokračování“.

„Tak vzhledem k tomu, že mám doma dvě děti, které jsou ve věku od roku výše, tak si myslím, že se mi tyhle informace budou časem hodit“.

„Líbí se mi moc a jsem tady z důvodu toho, že mám doma dvouletého vztekajícího se syna“.

Přednáška trvala bezmála tři hodiny a zúčastnilo se jí kolem třicítky rodičů, kteří nakonec odcházeli plni nových zkušeností.

---

Náborová akce Týden hokeje přivedla na led téměř 40 dětí.

Děti ve věku čtyř až osmi let zaplnily ledovou plochu. Po úvodním slovu šéftrenéra mládeže pro ně byl připraven zábavný bruslařský program. Nejmenší se s pomocí chodítek snažily o prví krůčky, na zkušenější čekaly překážky a střelba na branku.

„Podle posledního sčítání lid, jak jsem to nazval, se přihlásilo 36 dětí, z toho máme ještě další přihlášky od dětí, které už pravidelně chodí, takže počítáme, že v téhle vlně budeme mít kolem 50 přihlášených dětí,“ vysvětlil šéftrenér mládeže Mojmír Kotas.

Projekt Pojď hrát hokej se snaží nejen motivovat děti ke sportu, ale i pomoci rodičům. Ti, kteří své dítě zaregistrují do Českého svazu ledního hokeje, obdrží hodnotný poukaz na nákup hokejové výzbroje.

„Akce Týden hokeje probíhá dvakrát do roka, je to celorepubliková, celotýdenní akce s podporou Českého hokeje. My jsme si vybrali termín v sobotu, doufali jsme že děti a rodiče budou mít dost času a rádi za námi přijdou, aby si užili dopoledne s námi, bez ohledu na to, jestli budou v přípravce pokračovat nebo ne. Získali také od Českého hokeje dres,“ uvedl šéftrenér mládeže Mojmír Kotas.

Podle rodičů je zájem o hokej už v útlém věku znát. Některé děti k tomuto sportu vede rodinná tradice, jiné nadšení, ale také touha vyzkoušet něco jiného.

„Máme tříletého chlapečka a už tři měsíce bruslí, začínal s chodítkem a už bruslí sám asi dva týdny, perfektní. Manžel je hokejista, vedl ho hned a malého to chytlo. Asi bude po něm“.

„U nás hraje hokej bratr. Syn hraje fotbal, tak jsme si říkali, že zkusíme ještě i hokej. Akce je to pěkná, nečekal jsem, že bude tolik lidí, ale mají to pěkně udělané“.

„Mám tady dítě, je tady první rok a myslím si, že tahle akce je super, přišlo strašně hodně dětí a trenéři vymysleli krásné soutěže pro děti a krásný program“.

Za poslední roky dětí i předškolního věku přibývá. Ty, které dochází na tréningy, jsou rozděleny do věkových kategorií. Podle trenérů je s malými dětmi radost pracovat.

„Děti jsou strašně vděčné, je doopravdy vidět a hned poznáte, jestli je cvičení baví, ony to dají okamžitě znát, jsou takové bezprostřední a strašně upřímné. Nachystáme pomůcky, nějaké kuželky, pneumatiky, balóny. Děti se vyloženě učí bruslit, zvedají různé předměty, chytají puky, jezdí kolem kuželů,“ uvedl trenér dětí Vlastimil Kučera.

Akce Pojď hrát hokej se ve Studénce v této sezoně konala už podruhé. Na podzim proběhla kvůli rekonstrukci ledové plochy „na suchu, i tak přilákala přes 40 dětí, které nyní pravidelně dochází do hokejové přípravky.

---

Na ochutnávkovou první školní hodinu dorazilo 15 dětí.

Svůj první školní den předškoláky čeká až za několik měsíců. Na Základní škole Butovická si ho ale děti mohly vyzkoušet o něco dříve. Rodiče s dětmi docházeli na první školní hodinu již půl hodiny před samotným začátkem a o chvíli později pak budoucí žáky čekala jejich premiérová ochutnávková školní hodina.

„Dítě přijde do školy, dostane se už do prostředí, kde bude dál navštěvovat školu. Přichází tady jeho rodiče a seznamuje se také s paní učitelkou, která je bude mít v první třídě, takže když slyšíme odezvi tak všichni na to vzpomínají velmi rádi,“ sdělila ředitelka ZŠ Butovická Aranka Horváthová.

První den děti čekaly nejrůznější činnosti jako kreslení, počítání, opakování číslic nebo hledání stejných počtů prvků a tvarů.

„Dnešní sezení je pro děti, které by chtěly přijít k nám do první třídy. Rodiče se dnes mohou podívat, jak mohou dětem pomoct s přípravou na první třídu. Většinou se rodiče hodně snaží dětem vstup do první třídy hodně ulehčit,“ sdělila učitelka ZŠ Butovická Alena Myšková.

Akci škola pořádá již několikátým rokem a každoročně se u rodičů těší velké oblibě.

„takže tato akce na naší škole má už dvanáctý ročník, začali jsme teda před dvanácti lety, kdy jsme tuto akci nazvali ochutnávka nejen pro všechny rodiče ale i pro všechny žáky. Takže všichni naši žáci, co jsou již na učilištích nebo na středních školách touto akcí prošlo,“ sdělila ředitelka ZŠ Butovická Aranka Horváthová.

„Už máme zkušenost i s předškoličkou nebo ochutnávkou první třídy, takže to pro nás není nic nového. Určitě je fajn, že si to děti vyzkoušejí, ochutnají, podívají se, jak ta třída bude vypadat a jak se jim to bude líbit“.

„Je to dojemné, stejně jako první nástup do školky, takže nás to doma určitě hodně dostává. Malý se připravuje ve školce, každý den má nějaké cvičení, například pexeso, pomalu trénuje psaní a hodně doma čteme“.

Na ochutnávku první třídy dorazilo 15 předškoláků, kteří odcházeli plni dojmů. Až premiérově usednou do školních lavic, tak už trochu budou vědět, co mohou od prvního školního dne čekat.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/expres_studenky/expres-studenky-31-01-2020-18-13