Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Magistrát poradí, jak nově na platbu za odpad a psy
  • Problémy se musí řešit a ne na ně nadávat v hospodě
  • Senioři uspořádali výstavu Velikonoce za sklem

Magistrát poradí, jak nově na platbu za odpad a psy

Frýdek-Místek už nebude rozesílat složenky na úhradu poplatků za odpady a psy. Díky tomuto kroku ušetří ročně zhruba 400 tisíc korun a profit z toho budou mít i občané města. Doposud totiž museli na poště uhradit navíc poplatek právě za platbu složenkou.

Poplatky za odpad a psy se dlouhá léta ve Frýdku-Místku platily složenkou. V závěru loňského roku ale město rozhodlo, že složenky se stávají pomalu přežitkem. Letos už je tak lidé ve schránkách nenajdou.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Zrušení papírových složenek na platbu za poplatky je krokem, kterým město chce ušetřit nemalé prostředky a zároveň chce držet krok s ostatními městy, které tohle už řeší bezpapírově, protože je to ekologické a levnější."

Město díky tomuto kroku ušetří ročně zhruba 400 tisíc korun a pomůže to i občanům. Na poště totiž museli vždy uhradit už téměř čtyřicetikorunový poplatek navíc za platbu složenkou.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Chtěl bych v této věci říct jednu věc. Občané určitě nemusejí mít obavy, že touto změnou najednou nebudou vědět, jak mají zaplatit, že se začnou počítat nějaké penále, sankce a tak dále. Určitě jim bude magistrát nápomocen, aby zjistili vše potřebné a poplatky mohli zaplatit."

V případě, že lidé neznají svůj variabilní symbol, stačí jednoduše zavolat nebo napsat email na oddělení místních poplatků na magistrátu a tamní pracovníci ho rádi sdělí. Do budoucna může veřejnost řešit nejlépe vše online.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Oddělení IT přišlo okamžitě s alternativním řešením, jak k lidem potřebné údaje k platbě dostat. Ale dlouhodobě bychom byli rádi, kdyby se občané k platbě tohoto poplatku, ale i dalších, využívali portál občana. Na jeho rozvoji naše oddělní IT pracuje a do budoucna nabídneme v rámci tohoto portálu další služby."

Z dalších možností si pak stačí nastavit například trvalou platbu v bance, případně vypisovat vlastní složenku nebo si navést platbu na SIPO. Zaplatit je možné ale i osobně.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pokud občané potřebnou digitální technikou nedisponují, poplatek za psa nebo odpady mohou jako doposud hradit na pokladně na magistrátu."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Budeme se snažit, aby ten úřad byl vstřícný a aby ty kroky, které bude dělat, byly pro občany příjemné a přívětivé. Chceme ukázat, jak tuto jednu dílčí změnu vyřešit ke spokojenosti všech."

Poplatek za odpad od letošního roku činí 696 korun na osobu, lidé nad 70 let platí polovinu. Poplatek za psa v bytovém domě je 1500 korun, v rodinných domech podle lokalit ve městě pak 700 nebo 300 korun. Lidé starší 65 let platí 200 korun. Detailní podrobnosti k platbám jsou na webu města. Poplatky jsou splatné do 31. května tohoto roku.

---

Problémy se musí řešit a ne na ně nadávat v hospodě

Problémy s parkováním ve městě i na sídlištích nebo například motivační systém pro odpadové hospodářství. Takové plány má nový náměstek Leonard Varga. Do komunální politiky vstoupil proto, že nechtěl na problémy jen nadávat v hospodě, ale aktivně je ve městě řešit.

Sestavu nových náměstků na Magistrátu ve Frýdku-Místku uzavírá člen České pirátské strany Leonard Varga. V minulosti zkoušel studium politologie na univerzitě v Olomouci, ale pak odešel do Prahy, kde se zaměřil na práci v logistice. Dál ale bedlivě sledoval dění ve svém rodném městě, kam se po pěti letech vrátil.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Řekl jsem si, že musím společensky angažovat, že nestačí jenom na problémy nadávat v hospodě, ale že je třeba je řešit aktivně. A tehdy nás inspirovala práce pirátské strany na pražském magistrátu a rozhodli jsme se, že bychom něco podobného chtěli udělat i ve Frýdku-Místku."

Proto se také zaměřil na kombinované studium veřejné ekonomiky a správy a v roli nového náměstka dostal do gesce životní prostředí, dopravu a prevenci kriminality.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My si uvědomujeme, že do voleb zbývá jenom jeden a půl roku a že toho nejsme schopni udělat hodně, ale ty drobné věci, které občané vidí, udělat musíme. Jako například posunutí zastávky, inventura starých dopravních značek, řešení nebo minimálně nastartování diskuze o tom, jak by mělo vypadat spravedlivé parkování, ať už na sídlištích nebo v centrech Frýdku nebo Místku."

V oblasti životního prostředí si dal například za cíl vytvořit motivační evidenční systém pro odpadové hospodářství, kterým může město evidovat a snižovat množství odpadu.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jednoduše a ve zkratce jde o to, aby občan, který třídí a který toho odpadu produkuje méně, platil i za ten odpad méně. Dalším důležitým bodem z oblasti životního prostředí pro nás je soužití s domácími mazlíčky, my jsme se domluvili, že příští rok snížíme poplatky za psy a že vybudujeme psí hřiště ve Frýdku-Místku."

Od nové koalice si náměstek slibuje, že si všichni budou moci sednout bez problémů k jednomu stolu a rozumně se domluvit na všem důležitém, co chtějí vzájemně prosadit.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pravdou je, že jsme si všichni členové nové koalice sedli lidsky a bez toho by to nešlo. Pro nás je to příležitost začít prosazovat konkrétní věci z našeho programu. Otočit tím kormidlem vedení a směřování města. My chceme být inspirativní město pro ostatní obce v regionu, ne se jenom vézt v nějakém závěsu."

Leonard Varga je zároveň zakladatelem frýdecko-místecké buňky Pirátů a v současnosti také jejím předsedou.

---

Senioři uspořádali výstavu Velikonoce za sklem

Velikonoce za sklem. To je název výstavy, která se v této nelehké době podařila uspořádat Centru aktivních seniorů ve Frýdku-Místku. Prohlédnout si ji může každý, kdo půjde kolem. Floristka tam připravila tematickou výstavu právě k velikonočním svátkům.

Velikonoční košíčky plné nazdobených kraslic. Symbol Velikonoc, který se rozhodli v Centru aktivních seniorů ve Frýdku-Místku přenést do výstavy. Za normálních okolností by to nebylo nic neobvyklého, ale v době pandemie jde o mimořádný počin.

Anna Sumcová, floristka, autorka výstavy: "Je to velikonoční výstava a je posbíraná se sbírek krajkových deček, které jsem dostala od kamarádek a taky částečně po mojí mamince. Ostatní výrobky jsem dělala už od loňského roku, protože jsem byla sama a loni výstava nebyla, tak jsem si všechno letos připravila, opravila a použila na tuto výstavu."

Dalibor Kališ ředitel Centra aktivních seniorů: "Dřív jsme dělali velikonoční výstavy se školami, s dětmi, doplňovali své výstavy zaměřené k Velikonocům a bylo to velmi pestré. Teď je to jenom na nás."

Zdejší výstavy byly vždy ukázkou umu a dovednosti.

Anna Sumcová, floristka, autorka výstavy: "Pro mě byl nový nápad koláže z proutí a z deček, protože obyčejně dělám z různých jiných věcí."

Současná výstava má tematický název Velikonoce za sklem. Prohlédnout si ji totiž může každý, kdo půjde okolo centra.

Dalibor Kališ ředitel Centra aktivních seniorů: "Tento dům je nový a že je tak moderně architektonicky řešený, že celé stěny máme prosklené, tak se dá prohlížet ta výstava z venku a také je tak koncipována, aby to hlavní, a to nejlepší bylo vidět právě z venku přes skla."

Centrum je už téměř rok uzavřeno

Mimo pandemii Centrum aktivních seniorů žilo každý den. Běžně se tady pořádají různé aktivity, od pohybu přes přednášky až po tvořivost.

Věra Silvestrová, Centrum aktivních seniorů F-M: "Co se týče seniorů, tak jsou velice nároční. Ať už jde o kulturu, pohyb, cvičení, tančení, oni mají opravdu všestranné zájmy. My jsme se snažili jim umožnit tyto věci."

Dalibor Kališ ředitel Centra aktivních seniorů: "Jako mnoho jiných aktivit kolem nás jsme utlumeni. Centrum aktivních seniorů po roce a půl fungování je už téměř rok zavřeno, takže snažíme se hledat aktivity, které by mohly za této situace probíhat."

Věra Silvestrová, Centrum aktivních seniorů F-M: "My ten rok máme opravdu velký výpadek a ty seniory opravdu to trápí, protože vím, že volají, že se dotazují a my nejsme schopni s tím nic udělat. Opravdu čekáme, až se to uvolní."

Vymýšlejí se alternativní akce

Aktuálně v centru seniorům nabízejí alespoň kontakt, který je pouze online.

Dalibor Kališ ředitel Centra aktivních seniorů: "Máme webové stránky, tak aktuálně zveřejňujeme, co se děje, pokud se něco děje. Ale máme i takové akce, které stojí na individuální činnosti jednotlivých našich členů."

V únoru například proběhlo symbolické překročení kanálu La Manche suchou nohou.

Dalibor Kališ ředitel Centra aktivních seniorů: "Senioři, kteří jsou aktivní a chodí často na vycházky, na výlety s námi často jezdí a tak dále, tak na individuálních vycházkách ušli 3600 kilometrů, více než stokrát přešli suchou nohou La Manche, tak to bylo nazváno, a nakonec to byla velmi zdařilá akce."

Připravují se ale i další akce. Zdejší senioři se například chtějí zapojit do celostátní křížovkářské soutěže.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
01. dubna 2021, 16:45

Magistrát poradí, jak nově na platbu za odpad a psy

Frýdek-Místek už nebude rozesílat složenky na úhradu poplatků za odpady a psy. Díky tomuto kroku ušetří ročně zhruba 400 tisíc korun a profit z toho budou mít i občané města. Doposud totiž museli na poště uhradit navíc poplatek právě za platbu složenkou.

Poplatky za odpad a psy se dlouhá léta ve Frýdku-Místku platily složenkou. V závěru loňského roku ale město rozhodlo, že složenky se stávají pomalu přežitkem. Letos už je tak lidé ve schránkách nenajdou.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Zrušení papírových složenek na platbu za poplatky je krokem, kterým město chce ušetřit nemalé prostředky a zároveň chce držet krok s ostatními městy, které tohle už řeší bezpapírově, protože je to ekologické a levnější."

Město díky tomuto kroku ušetří ročně zhruba 400 tisíc korun a pomůže to i občanům. Na poště totiž museli vždy uhradit už téměř čtyřicetikorunový poplatek navíc za platbu složenkou.

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Chtěl bych v této věci říct jednu věc. Občané určitě nemusejí mít obavy, že touto změnou najednou nebudou vědět, jak mají zaplatit, že se začnou počítat nějaké penále, sankce a tak dále. Určitě jim bude magistrát nápomocen, aby zjistili vše potřebné a poplatky mohli zaplatit."

V případě, že lidé neznají svůj variabilní symbol, stačí jednoduše zavolat nebo napsat email na oddělení místních poplatků na magistrátu a tamní pracovníci ho rádi sdělí. Do budoucna může veřejnost řešit nejlépe vše online.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Oddělení IT přišlo okamžitě s alternativním řešením, jak k lidem potřebné údaje k platbě dostat. Ale dlouhodobě bychom byli rádi, kdyby se občané k platbě tohoto poplatku, ale i dalších, využívali portál občana. Na jeho rozvoji naše oddělní IT pracuje a do budoucna nabídneme v rámci tohoto portálu další služby."

Z dalších možností si pak stačí nastavit například trvalou platbu v bance, případně vypisovat vlastní složenku nebo si navést platbu na SIPO. Zaplatit je možné ale i osobně.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pokud občané potřebnou digitální technikou nedisponují, poplatek za psa nebo odpady mohou jako doposud hradit na pokladně na magistrátu."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku: "Budeme se snažit, aby ten úřad byl vstřícný a aby ty kroky, které bude dělat, byly pro občany příjemné a přívětivé. Chceme ukázat, jak tuto jednu dílčí změnu vyřešit ke spokojenosti všech."

Poplatek za odpad od letošního roku činí 696 korun na osobu, lidé nad 70 let platí polovinu. Poplatek za psa v bytovém domě je 1500 korun, v rodinných domech podle lokalit ve městě pak 700 nebo 300 korun. Lidé starší 65 let platí 200 korun. Detailní podrobnosti k platbám jsou na webu města. Poplatky jsou splatné do 31. května tohoto roku.

---

Problémy se musí řešit a ne na ně nadávat v hospodě

Problémy s parkováním ve městě i na sídlištích nebo například motivační systém pro odpadové hospodářství. Takové plány má nový náměstek Leonard Varga. Do komunální politiky vstoupil proto, že nechtěl na problémy jen nadávat v hospodě, ale aktivně je ve městě řešit.

Sestavu nových náměstků na Magistrátu ve Frýdku-Místku uzavírá člen České pirátské strany Leonard Varga. V minulosti zkoušel studium politologie na univerzitě v Olomouci, ale pak odešel do Prahy, kde se zaměřil na práci v logistice. Dál ale bedlivě sledoval dění ve svém rodném městě, kam se po pěti letech vrátil.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Řekl jsem si, že musím společensky angažovat, že nestačí jenom na problémy nadávat v hospodě, ale že je třeba je řešit aktivně. A tehdy nás inspirovala práce pirátské strany na pražském magistrátu a rozhodli jsme se, že bychom něco podobného chtěli udělat i ve Frýdku-Místku."

Proto se také zaměřil na kombinované studium veřejné ekonomiky a správy a v roli nového náměstka dostal do gesce životní prostředí, dopravu a prevenci kriminality.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My si uvědomujeme, že do voleb zbývá jenom jeden a půl roku a že toho nejsme schopni udělat hodně, ale ty drobné věci, které občané vidí, udělat musíme. Jako například posunutí zastávky, inventura starých dopravních značek, řešení nebo minimálně nastartování diskuze o tom, jak by mělo vypadat spravedlivé parkování, ať už na sídlištích nebo v centrech Frýdku nebo Místku."

V oblasti životního prostředí si dal například za cíl vytvořit motivační evidenční systém pro odpadové hospodářství, kterým může město evidovat a snižovat množství odpadu.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jednoduše a ve zkratce jde o to, aby občan, který třídí a který toho odpadu produkuje méně, platil i za ten odpad méně. Dalším důležitým bodem z oblasti životního prostředí pro nás je soužití s domácími mazlíčky, my jsme se domluvili, že příští rok snížíme poplatky za psy a že vybudujeme psí hřiště ve Frýdku-Místku."

Od nové koalice si náměstek slibuje, že si všichni budou moci sednout bez problémů k jednomu stolu a rozumně se domluvit na všem důležitém, co chtějí vzájemně prosadit.

Leonard Varga, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pravdou je, že jsme si všichni členové nové koalice sedli lidsky a bez toho by to nešlo. Pro nás je to příležitost začít prosazovat konkrétní věci z našeho programu. Otočit tím kormidlem vedení a směřování města. My chceme být inspirativní město pro ostatní obce v regionu, ne se jenom vézt v nějakém závěsu."

Leonard Varga je zároveň zakladatelem frýdecko-místecké buňky Pirátů a v současnosti také jejím předsedou.

---

Senioři uspořádali výstavu Velikonoce za sklem

Velikonoce za sklem. To je název výstavy, která se v této nelehké době podařila uspořádat Centru aktivních seniorů ve Frýdku-Místku. Prohlédnout si ji může každý, kdo půjde kolem. Floristka tam připravila tematickou výstavu právě k velikonočním svátkům.

Velikonoční košíčky plné nazdobených kraslic. Symbol Velikonoc, který se rozhodli v Centru aktivních seniorů ve Frýdku-Místku přenést do výstavy. Za normálních okolností by to nebylo nic neobvyklého, ale v době pandemie jde o mimořádný počin.

Anna Sumcová, floristka, autorka výstavy: "Je to velikonoční výstava a je posbíraná se sbírek krajkových deček, které jsem dostala od kamarádek a taky částečně po mojí mamince. Ostatní výrobky jsem dělala už od loňského roku, protože jsem byla sama a loni výstava nebyla, tak jsem si všechno letos připravila, opravila a použila na tuto výstavu."

Dalibor Kališ ředitel Centra aktivních seniorů: "Dřív jsme dělali velikonoční výstavy se školami, s dětmi, doplňovali své výstavy zaměřené k Velikonocům a bylo to velmi pestré. Teď je to jenom na nás."

Zdejší výstavy byly vždy ukázkou umu a dovednosti.

Anna Sumcová, floristka, autorka výstavy: "Pro mě byl nový nápad koláže z proutí a z deček, protože obyčejně dělám z různých jiných věcí."

Současná výstava má tematický název Velikonoce za sklem. Prohlédnout si ji totiž může každý, kdo půjde okolo centra.

Dalibor Kališ ředitel Centra aktivních seniorů: "Tento dům je nový a že je tak moderně architektonicky řešený, že celé stěny máme prosklené, tak se dá prohlížet ta výstava z venku a také je tak koncipována, aby to hlavní, a to nejlepší bylo vidět právě z venku přes skla."

Centrum je už téměř rok uzavřeno

Mimo pandemii Centrum aktivních seniorů žilo každý den. Běžně se tady pořádají různé aktivity, od pohybu přes přednášky až po tvořivost.

Věra Silvestrová, Centrum aktivních seniorů F-M: "Co se týče seniorů, tak jsou velice nároční. Ať už jde o kulturu, pohyb, cvičení, tančení, oni mají opravdu všestranné zájmy. My jsme se snažili jim umožnit tyto věci."

Dalibor Kališ ředitel Centra aktivních seniorů: "Jako mnoho jiných aktivit kolem nás jsme utlumeni. Centrum aktivních seniorů po roce a půl fungování je už téměř rok zavřeno, takže snažíme se hledat aktivity, které by mohly za této situace probíhat."

Věra Silvestrová, Centrum aktivních seniorů F-M: "My ten rok máme opravdu velký výpadek a ty seniory opravdu to trápí, protože vím, že volají, že se dotazují a my nejsme schopni s tím nic udělat. Opravdu čekáme, až se to uvolní."

Vymýšlejí se alternativní akce

Aktuálně v centru seniorům nabízejí alespoň kontakt, který je pouze online.

Dalibor Kališ ředitel Centra aktivních seniorů: "Máme webové stránky, tak aktuálně zveřejňujeme, co se děje, pokud se něco děje. Ale máme i takové akce, které stojí na individuální činnosti jednotlivých našich členů."

V únoru například proběhlo symbolické překročení kanálu La Manche suchou nohou.

Dalibor Kališ ředitel Centra aktivních seniorů: "Senioři, kteří jsou aktivní a chodí často na vycházky, na výlety s námi často jezdí a tak dále, tak na individuálních vycházkách ušli 3600 kilometrů, více než stokrát přešli suchou nohou La Manche, tak to bylo nazváno, a nakonec to byla velmi zdařilá akce."

Připravují se ale i další akce. Zdejší senioři se například chtějí zapojit do celostátní křížovkářské soutěže.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-01-04-2021-16-46