Nový sportovní areál ve Frýdku-Místku: plavecký bazén a ledová plocha
Frýdek-Místek získá novou ledovou plochu a plavecký bazén v jednom areálu. Radnice představila koncept projektu, který zrealizuje na městských pozemcích za stadionem TJ Slezan.
Voda a led. Radnice představila nový koncept synergického sportoviště 2v1. Vyrůst má na městských pozemcích za stadionem TJ Slezan. Krok číslo jedna byl prodat strategické pozemky v centru města, a to se vedení podařilo.
Jiří Kajzar (Naše Město F-M), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dnes jsme v podstatě v té lokalitě dva dominantní vlastníci. Je to TJ Slezan a město Frýdek-Místek, s tím, že jsme deset let připravovali v té lokalitě pozemky a snažili jsme se je získat nějakým způsobem, abychom je zcelili. A hodně jsme v tom procesu spolupracovali se společností Slezan Holding, od které jsme nakonec koupili její část. Takže město výrazně posílilo v této lokalitě a byl to předpoklad veškerých dalších aktivit, to znamená staveb. Takže závěrem teď můžeme tuto lokalitu využít na cokoliv, co dovoluje územní plán, a to je výstavba sportoviště."
Obyvatelé Frýdku-Místku si tak konečně budou moci zaplavat ve 25metrovém plaveckém bazénu, který umožní i pořádání plaveckých závodů, a hokejisté získají chybějící tréninkovou plochu, která bude k dispozici také veřejnosti.
Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Město dlouhodobě řeší to, že nemá vlastní plavecký bazén , a zároveň dlouhodobě řešíme halu Polárka, která má nedostatečnou kapacitu, co se týče ledové plochy, a hledali jsme možnosti, jak tuto kapacitu rozšířit. Proto vznikl záměr vzniku haly, a ta by měla spojit ledovou plochu a plavecký bazén dohromady, protože to přináší synergii a možnosti využití energie. Protože bazén potřebujeme ohřívat, ledovou plochu potřebujeme chladit, a zároveň je to spojené s tím, že hala Polárka je vytížena tím hokejem. Až vytvoříme tu druhou ledovou plochu, tak se odlehčí té hlavní ploše. A ta krásná hala, která má kapacitu dva a půl tisíce diváků, může poskytnout více prostoru dalším akcím, ať je opravdu multifunkční. A velmi se ozývají zejména míčové sporty. Například letos získala děvčata z volejbalu krásnou bronzovou medaili, kdy porazila v play-off loňského obhájce titulu. A myslím si, že by ty finálové nebo semifinálové zápasy slušely té hale Polárka, která by byla plná diváků. A vznikem Slezanky - nové ledové plochy a bazénu bychom toho mohli docílit."
Projekt si vyžaduje i novou infrastrukturu. V rámci modernizace trati bude vybudován bezpečný podchod pod kolejištěm a město také zřídí novou autobusovou točnu.
Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Myslím si, že tím pádem jsme získali tři v jednom a dokážeme ty tři věci vyřešit. A celé je to samozřejmě navázané na modernizaci dvojkolejní tratě z Frýdku do Ostravy nebo z Ostravy do Frýdku a vznik nového podchodu, který by měl bezpečně propojit ta sportoviště, jak Polárku, tak novou halu."
Projekt sportovně relaxačního areálu má být hotov do roku 2027. K výběru zhotovitele má dojít v roce 2028.
Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "My jako město uděláme všechno pro to, aby se ten projekt rozběhl co nejdříve. Zadáním projektu, definováním přesně těch požadavků spolu se sportovními kluby. A v okamžiku, kdy budeme mít hotovou projektovou dokumentaci a razítka, můžeme hledat zhotovitele. Ale samozřejmě to není o měsících."
Radnice vyzvala veřejnost, aby přispěla svými nápady k pojmenování nového sportovně relaxačního areálu a ujal se název Slezanka.
---
Výzva 10 000 kroků se těší ve Frýdku-Místku velké oblibě
Tradiční jarní výzva 10 tisíc kroků se ve Frýdku-Místku opět setkala s velkým zájmem. Ty nejlepší jednotlivce a týmy pak přijal a ocenil na radnici náměstek primátora Frýdku-Místku Lukáš Slíva.
Gratulujeme a pokračujte v chůzi, zaznělo na půdě frýdecko-místeckého magistrátu. Město opět ocenilo nejlepší reprezentanty Frýdku-Místku v celorepublikové Jarní výzvě 10 000 kroků.
Lukáš Slíva (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora F-M: "Frýdek-Místek se zapojuje již pravidelně do výzvy 10 000 kroků. Cílem je motivovat občany k pravidelnému pohybu, ke každodenní chůzi a samozřejmě tím podpořit zdravý životní styl. Letošní ročník, si myslím, že se opětovně vydařil. Když to shrnu, tak v podstatě celkem se zúčastnilo 609 aktivních účastníků v 58 týmech. Nejmladšímu účastníkovi bylo osm let, nejstaršímu 79. Opět byla převaha žen a dohromady opět padl vzdálenostní rekord, což znamená dohromady ve Frýdku-Místku aktivní účastníci nachodili téměř 163 tisíc kilometrů, což je velmi pěkné číslo."
Organizátory výzvy těší, že zájem o pohyb je mezi obyvateli Frýdku-Místku velký. Stále nacházejí motivaci tuto výzvu splnit.
Lukáš Slíva (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora F-M: "Tak těch hnacích motorů tam samozřejmě může být více. Může to být zlepšení fyzické kondice, může to být samozřejmě radost z toho pohybu samotného, může to být stanovení nějakého vytyčeného cíle a touha ten cíl splnit, nebo prostě jen společná aktivita s přáteli. Takže mě moc těší, že o výzvu je zájem, že je v oblibě a že aktivní účastníci se registrují a chodí."
Frýdek-Místek bude v podpoře celorepublikové výzvy 10 000 kroků pokračovat i v příštích letech.
---
Den rodiny přinesl zábavu i důležité informace
Park Bedřicha Smetany se stal centrem tradiční akce Den rodiny. Ta si dala za úkol obyvatelům Frýdku-Místku co nejlépe a nejzábavněji představit sociální služby a podporu ve městě.
Cílem akce bylo přiblížit veřejnosti možnosti sociální podpory pro rodiny, seniory i osoby se zdravotním postižením a současně nabídnout pestrý program pro všechny generace. Po loňské úspěšné premiéře letos město zorganizovalo druhý ročník akce.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem chtěl, aby občané Frýdku-Místku byli informováni o sociálních službách, které na území města působí, takže tady mohou vidět zhruba nějakých padesát stánků, kde se prezentují sociální služby, které poskytují občanům pomoc. A občané se tady i zábavnou formou mohou o nich dozvědět, protože děti tady plní úkoly a třeba rodiče, prarodiče během toho, co to dítě úkoly plní, se mohou dozvědět o sociálních službách. Počasí nám přeje, takže já myslím, že ta účast bude ještě větší než v loňském roce, kdy to byl první ročník, a věřím, že tato akce bude mít již tradici a bude fungovat i v dalších letech."
Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Mimo to, že se tady představují všechny sociální služby, tak dnes poděkujeme i pěstounům, kteří darují novou rodinu, nový život dětem, které neměly to štěstí, aby měly rodinu vlastní."
Frýdek-Místek si zakládá na své prorodinné politice a široké nabídce kvalitních sociálních služeb a tento den sloužil právě k tomu, aby se návštěvníci o těchto možnostech co nejvíce dozvěděli.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Sociální služby jsou opravdu důležité. Lidé se o ně nezajímají, dokud je sami nepotřebují. Takže já bych chtěl touto akcí tyto služby lidem otevřít, ukázat, že tady jsou, že tady fungují, byť je třeba ještě v tuto chvíli někdo nepotřebuje, ale aby o nich měl nějaké ponětí."
V parku Bedřicha Smetany se tak prezentovaly nejrůznější sociální služby a charitativní organizace, které na území Frýdku-Místku dlouhodobě fungují.
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "My tady reprezentujeme naši službu Domov pro seniory a Domov se zvláštním režimem. I toto je součástí rodiny, neboť dochází ke stárnutí populace, takže tady prezentujeme nejen my, ale i ostatní zařízení sociálních služeb své služby, aby všichni věděli, jak mají postupovat nejen v rámci raných let, ale i pozdějšího stárnutí života."
Hana Mecnerová, Slezská diakonie: "My jsme tady ve stánku za Slezskou diakonii program pro pěstounské rodiny a připravili jsme tady pro děti soutěže. Bavíme se tady o emocích."
Jedním z vrcholů programu bylo slavnostní ocenění pěstounů.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme se dnes rozhodli, že tady oceníme pěstouny, protože pěstouni jsou velmi potřebnou složkou ve společnosti. Pěstouni se dočasně postarají o to, aby děti měly to, co potřebují. A to je hlavně láska. To v zařízeních nemohou dostat, byť materiálně jsou tam samozřejmě na tom velmi dobře, ale ta láska, to je to, co pěstoun může tomu dítěti nabídnout."
Na Dni rodiny nechyběl bohatý doprovodný program pro děti, soutěže o ceny, jízda na ponících, malování na obličej, skákací hrad i oblíbené bublinkování. Akce se nesla v duchu motta "Rodina je základ, město je domov."
---