Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Prvňáčci 8. ZŠ dostali vysvědčení i deník vzpomínek
  • Město posílá peníze obcím zasaženým tornádem
  • Na Lysou horu můžete vyrazit s průvodcem i letos

Prvňáčci 8. ZŠ dostali vysvědčení i deník vzpomínek

Pro prvňáčky nebyl letošní školní rok vůbec jednoduchý. Většina z nich ho ale zvládla opravdu na výbornou. Alespoň na 8. základní škole ve Frýdku-Místku o tom svědčí řada jedniček na vysvědčení i rozdaných pochval. Velkou zásluhu mají na výuce také rodiče, kteří se dětem věnovali během distanční výuky.

Dvě desítky dětí v I. B na osmé základní škole ve Frýdku-Místku už se nemohly dočkat předávání vysvědčení. Rok to pro ně rozhodně nebyl jednoduchý, i přesto mají na vysvědčení spousty jedniček.

Anketa: 1.) "Mám samé jedničky a škola je fakt super." 2.) "Dobře, hodně. Mám samé jedničky." 3.) "Mám samé jedničky a u matematiky jednička a dvojka. 4.) "Je to dobré, mám samé jedničky, trošku tam mám dvojky, ale dobré."

Martina Rykalová, třídní učitelka I. B 8.ZŠ Frýdek-Místek: "První třída je vždycky náročná, a hlavně jsme měli spousty úskalí hned ze startu, kdy jsme nastoupili do karantény, poté byly distanční výuky, ale musím říct, že děti to tedy zvládly bravurně, že jsem se bála hodně té online výuky, ale každým dnem se zdokonalovaly a myslím si, že nám to poté i celkem šlo."

Paní učitelka dětem rozdala také velké množství pochval.

Martina Rykalová, třídní učitelka I. B 8.ZŠ Frýdek-Místek: "Vždycky se snažím, aby opravdu každý se dozvěděl, v čem je silný a za co si zaslouží pochvalu."

Ta rozhodně patří i rodičům, kteří dětem během nelehké distanční výuky pomáhali.

Anketa: 2.) Který předmět jsi měl ve škole nejradši a kdo ti pomáhal nejvíc doma? - "Matematiku a když jsme měli distanční výuku, tak maminka." 5.) "Mamka" 4.) "Taťka" - A který předmět tě nejvíc bavil? - "Čeština." 3.) "Matematika" - A kdo ti nejvíc pomáhal? - "Melinka a jinak Sára."

Martina Rykalová, třídní učitelka I. B 8.ZŠ Frýdek-Místek: "Musím rodičům poděkovat, protože v té mé třídě všechno plnili opravdu nadstandardně. Úkoly posílali včas, připojovali se, pomáhali dětem, které to ještě nezvládly samostatně."

Iveta Wilczková, ředitelka 8. ZŠ Frýdek-Místek: "Snažili jsme se distanční výuku přizpůsobit potřebám dětí, možnostem, které byly. Tak, abychom se ctí splnili výukový plán a aby děti byly řádně připraveny."

Kromě vysvědčení děti dostaly také deník plný vzpomínek a medaile.

Martina Rykalová, třídní učitelka I. B 8.ZŠ Frýdek-Místek: "V průběhu roku jsme si vedli deník, kde jsme si lepili buď fotografie z nějakých akcí nebo si děti lepily své práce, lepili jsme obrázky, zážitky no a na závěr se doma mohou podívat, kde na konci mají dopis ode mě, takové zhodnocení a pozdrav na prázdniny."

Všichni společně věří, že příští školní rok už bude bez komplikací. Ale teď už hurá odpočívat.

---

Město posílá peníze obcím zasaženým tornádem

120 tisíc korun. To je částka, kterou akutně uvolnilo město Frýdek-Místek a poslalo je na pomoc obcím zasaženým ničivým tornádem. Peníze schválila mimořádně rada, která zatím víc ze zákona ani uvolnit nemůže. O další případné finanční pomoci by museli rozhodnout zastupitelé.

Hrůza, kterou si dokáže představit jen málokdo. Tornádo, které se přehnalo přes jižní Moravu za sebou nechalo minimálně 6 mrtvých. Další stovky lidí se zranily. Poničeno bylo na 1200 domů a více než 150 už jich bylo určeno k demolici. Po události se zvedla obrovská vlna solidarity, do které se zapojilo i město Frýdek-Místek. To schválilo zrychlenou finanční pomoc.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Mohli jsme rozhodnou o výši daru do té míry, do jaké to připouští zákon o obcích, to znamená poskytli jsme dar čtyřem obcím na jižní Moravě a to Mikulčice, Lužice, Hrušky, Moravská Nová Ves, ale samozřejmě postižena byla i další města České republiky a v severních Čechách se jednalo o obce Stebno a Blatno, čili jsme rozhodli i o poskytnutí daru vždy ve výši pro každou obec 20 tisíc i pro tyto obce."

Peníze byly odeslány přímo na účty postižených obcí. Během léta bude ale město v případě potřeby připraveno jednat ještě o další pomoci. Tu by už ale muselo schválit zastupitelstvo.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě jedná se o první pomoc tak, aby ta pomoc byla rychlá, ale pokud by se objevily ještě nějaké další odůvodněné požadavky, tak je město Frýdek-Místek připraveno ještě i další pomoc."

Na místě už pomáhají tisíce dobrovolníků a členů IZS, vznikla řada finančních sbírek, kam už lidé poslali přes neuvěřitelných 900 milionů korun. Všude se organizují sbírky materiální pomoci a pomáhají i lidé z Frýdku-Místku.

Jana Stanovská, ředitelka ČČK Frýdek-Místek: "My jsme v pátek vyhlásili sbírku tady pro občany města Frýdku-Místku, kdy okamžitě byly telefonáty a lidé opravdu byli ochotní. Měli jsme tři dodávky materiálu, jak úklidového, hygienické prostředky, deky, čistící prostředky, oblečení, pitný režim."

V případě, že byste se chtěli vyjet do obcí pomáhat, dbejte pokynů krizových štábů. Není možné tam vjíždět autem, ale dá se tam dojít pěšky, případně jsou v Hodoníně u Kulturního domu připraveny svozové autobusy. Nejlepší řešení je kontaktovat kulturní dům nebo přímo někoho v zasažených obcích, ať se domluvíte, kam přesně a kdy máte přijet pomáhat.

---

Na Lysou horu můžete vyrazit s průvodcem i letos

Pohodlně, netradičně i se zážitkem. Takový může být výstup na Lysou horu, pokud zvolíte výšlap společně s průvodcem Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Až do října je připraveno 8 termínů, které si nově letos můžete rezervovat i online.

Turistické informační centrum Frýdek-Místek připravilo i letos oblíbené komentované výstupy na Lysou horu. První netradiční výšlap na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd startuje v neděli 4. července.

Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Výstupy jsou díky rozložení do několika zastávek vhodné pro méně zdatné turisty i rodiny s dětmi. Letos si návštěvníci mohou vybrat ze dvou startovacích míst, kdy se bude ve vybraných termínech začínat buď u hotelu Rajská bouda v Malenovicích, nebo u lanového bludiště Opičárna v Ostravici. Každá trasa bude vyprávět svůj příběh."

Markéta Kovářová, průvodkyně: "Ta první zastávka je U Korýtka, což je vlastně místo, které je kousíček nad vodopády na Satině, tím pádem v případě hezkého počasí, tak vlastně sestupujeme k vodopádům na Satině. Pak vystupujeme nahoru kolem hospody U Veličků. U Veličků si vyprávíme o té hospodě, jak je stará, jak dlouho funguje, k čemu byla původně určená a tak dál."

Výstup je zhruba 8 kilometrů dlouhý a pohodovým krokem zabere přibližně 3 hodiny. Během něj se seznámíte také se Zbojníkem Ondrášem.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "O tom, jak Ondráš olupoval pocestné a tak dál. Vystupujeme dál po žluté značce až vlastně na rozcestí s modrou, přičemž vlastně míjíme jeskyně a u těch jeskyní je další zastávka. Vlastně u největší z těch jeskyní u Ondrášovy, je další zastávka s nějakým malinkým výkladem a o doslova pár metrů, pár desítek metrů výš je další zastávka u Altánu, kde si vyprávíme o velkých šelmách, jaké můžeme v Beskydech vidět, o medvědovi, rysovi, vlkovi, o vlčích hlídkách a ochraně přírody."

Trasu z Ostravice zase ozvláštní vyprávění o pověstech, historii Lysé hory a turistických chatách, které na svých místech už nejsou.

Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Připraveno máme celkem 8 výstupů plus 2 speciální, kdy jednou doprovodí turisty sám Lašský král a jednou se mohou vydat za západem slunce."

Veškeré termíny je možné si nově rezervovat online z pohodlí domova na webu rezervace.ticfm.cz nebo osobně na pobočkách Turistického informačního centra Frýdek-Místek za cenu 80 korun. Navíc držitelé návštěvnické karty Beskydy Valašsko Card získají výhodu 20 procent.

Markéta Kovářová, průvodkyně: "To každého turistu vždycky zaujme nejvíce, to jsou ty výhledy, o tom, co je z Lysé hory vidět, na kterou stranu, jaké jsou teda ty chaty a jejich historie."

Markéta Tabachová, Turistické informační centrum Frýdek-Místek: "Tyto výstupy jsou skvělý tip pro ty, co plánují dovolenou v Beskydech, ale i pro místní, kteří chtějí zažít nevšední výstup na Lysou horu."

Kdo se rozhodne vypravit na Lysou horu bez průvodce a hodí se mu mapa, může si ji vyzvednout na pobočkách turistického informačního centra. Je v ní 19 možných tras.

---Mohlo by Vás také zajímat