Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Mobilní rozhlas už využívá přes 1 400 lidí
  • Střecha obřadní síně prochází opravou
  • Děti se do kroužků mohou hlásit klidně po celý rok

Mobilní rozhlas už využívá přes 1 400 lidí

Do aplikace Mobilní rozhlas už se ve Frýdku-Místku zaregistrovalo přes 1 400 lidí. Nejrychleji se tak dozví aktuální informace o dění ve městě. Ať už se to týká mimořádných nebo běžných událostí, či kulturních a sportovních akcí. Zároveň může každý posílat také různé podněty k řešení.

Chytrá mobilní aplikace pro komunikaci s občany Frýdku-Místku. To je Mobilní rozhlas. Každému, kdo se do něj zaregistruje, přinese ty nejdůležitější zprávy. Zároveň si může každý vybrat prioritní oblast informací, která ho zajímá.

Pavlína Kafková, herečka: "Jsem hrdou rodačkou z Frýdku-Místku. A také jsem velmi ráda, protože znám aplikaci Mobilní rozhlas a docela s ní pracuji v městech, kde se pohybuji, což je Praha, Ostrava a podobně. Ale jsem šťastná, že tuto aplikaci můžete objevit i vy Frýdečané, Místečané a díky této aplikaci se velmi rychle můžete dostat k informacím. K vám se může dostat jakákoliv informace, kterou potřebujete. Já tady teď budu kopat trošku za kulturu. Takže jsou tady fesťáky, jsou tady divadelní představení v Kině Vlast nebo v Národním domě a doporučuji aplikaci. Zvláště lidem, kteří sem přijíždějí. Pracují někde, přijíždějí, stejně jako já. Normálně bydlím v Praze anebo v Ostravě a jezdím do Frýdku a nikdy nevím, co se tady děje. Takže já si otevřu aplikaci, podívám se na kulturu a vidím, že ten večer někam prostě vyrazím."

Mobilní rozhlas využívá už přes 1 600 obcí v celé České republice a dohromady už si získal přes půl milionu příznivců. Ve Frýdku-Místku začal fungovat přesně 24. srpna.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Za necelé dva měsíce, k dnešnímu dni, se nám do Mobilního rozhlasu přihlásilo téměř 1 400 občanů. Vyřešili jsme přes 100 podnětů, které občané nahlásili. Většinou jde o nějaký nepořádek na zeleni, nefunkční městské osvětlení nebo třeba rozbitá silnice."

Lidé ve městě už díky aplikaci poslali také téměř 800 pochval a dohromady přečetli přes 27 tisíc zpráv.

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "K Mobilnímu rozhlasu máme od občanů spoustu pozitivní zpětné vazby. Občané si chválí, že Mobilním rozhlasem dokážeme zasílat občanům pohotově důležité informace."

Petr Korč, primátor Frýdku-Místku/NMFM/: "Ten nový systém navíc ještě umožní zpětnou vazbu pomocí různých anket, rozhodování o participativním rozpočtu, variantách řešení. Čili jsme schopni zase od občanů získávat informace, což je pro nás velmi důležité a chtěli bychom je vtáhnout, případně i ty, kteří byli trochu skeptičtí a říkali si, že nikdy občan nemůže nic ovlivnit, tak to je to, co chceme změnit a občan musí mít hlavní slovo."

Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Vzhledem k tomu, že už teď můžeme říct, že se nám Mobilní rozhlas osvědčil, tak já doporučuji občanům, aby se zaregistrovali, stáhli si mobilní aplikaci, se kterou poté mohou hlásit třeba podněty ze svého okolí. Nebo si mohou nastavit odběr novinek jenom emailem."

Registrace je jednoduchá přes web .

---

Střecha obřadní síně prochází opravou

Do smuteční síně u centrálního hřbitova ve Frýdku-Místku zatékalo. Město proto přistoupilo k opravě celé střechy. Práce jsou rozplánovány na tři měsíce, protože v době smutečních obřadů se nepracuje. Rekonstrukce vyjde město na 2,1 milionu korun.

Střecha obřadní síně centrálního hřbitova prochází v těchto dnech rekonstrukcí. Stará střešní krytina se vyměňuje za novou z lakovaného hnědého plechu, který imituje střešní tašky.

Anketa: 1.) "Je dobře, že se to spravuje, asi je to potřebné, to je fakt. Musí to nějak reprezentovat, to je správně no." 2.) "Já myslím, že dobré, střecha nová, takže to je dobré." 3.) "Neříkám na to nic, jestli je to potřeba, tak je to udělané, no." 4.) "Ano, je to pěkné. A je to dobře, je to potřeba." 5.) "Tož dobré, ať tam neprší."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "My jsme přistoupili k opravě té střešní krytiny smuteční síně. Bude to oprava střešní krytiny včetně oplechování, kdy nově bude mít podobu tašek. Realizuje to firma, která vzešla z veřejné zakázky. Ta cena se pohybuje pod dvěma miliony korun bez DPH."

Úpravy zahrnují také položení hydroizolace na plochou střechu spojovacího krčku.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Smyslem je samozřejmě zajistit důstojný průběh těch smutečních obřadů a zamezit tomu zatékání do smuteční obřadní síně, které už se tam začínalo projevovat a samozřejmě udržet celistvý stav nejenom té budovy, kde je smuteční obřadní síň, ale celého areálu hřbitova. Opravdu v řádném stavu, protože to je velmi podstatné místo pro život města a pro ty občany, kteří se loučí s pozůstalými a chodí je tam navštěvovat."

Oprava střechy začala v půlce září a potrvá do prosince. Na jedné budově už je hotová a nyní se pracuje na dalších dvou.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Je samozřejmě takové období, kdy každý se snaží dávat do pořádku střechy, takže jsme samozřejmě rádi, že jsme vybrali firmu, která se zatím jeví, co se týká těch prováděných prací velmi solidně."

Chod obřadní síně není během rekonstrukce nijak narušen. Jsou totiž vyčleněny dny na práci řemeslníků a také na průběh smutečních obřadů.

---

Děti se do kroužků mohou hlásit klidně po celý rok

Téměř devět desítek kroužků rozjelo v letošním školním roce Středisko volného času Klíč ve Frýdku-Místku. Určeny jsou hlavně pro děti, ale na své si přijdou také dospělí. Zájemci o kroužky se navíc mohou hlásit v průběhu celého roku. Středisko je připraveno otvírat další kroužky průběžně podle zájmu.

Odpolední kroužky ve Středisku volného česku Klíč ve Frýdku-Místku už jsou v plném proudu. Největší zájem je tradičně o technické aktivity.

David Plánička, pedagog volného času SVČ Klíč FM: "Kroužky, které vedu já, tak hlavně Malí herní vývojáři, což je vývoj her pro děti. Takový jednoduchý program, ve kterém si můžou něco vytvořit. Pak mám programování, třeba Python, což je hodně rozšířený programovací jazyk. Máme legorobotiku třikrát do týdne. Jsou rozděleny po osmi dětech většinou. S tím, že doufáme, že se budeme účastnit First Lego Robot League, což je taková soutěž v tom. Potom co ještě máme, tak je třeba plastikový modelář tady u nás na budově. Vede to už dlouholetý lektor, který vede ty děti k tomu, aby si postavily nějaký svůj plastikový model vlastní. A ještě například máme programování Arduino, to jsou v podstatě základy elektrotechniky. Děti si tam postaví nějaké svoje obvody, rozblikají si tam LEDky, různě takto mohou pracovat s těmi obvody. Něco potom obdobného máme také na škole řemesel, kde jsou základy elektrotechniky."

Přesto je v řadě kroužků stále místo, takže děti se mohou v klidu hlásit.

Veronika Bortlová, pedagog volného času SVČ Klíč FM: "Za mě nabízíme taneční skupinu Dance4Fun, která je určena pro dívky a chlapce od tří let do patnácti let věku. V současné době máme v našich tanečních kroužcích okolo osmdesáti dětí. S tím, že nabízíme dvě úrovně tance. A to úroveň hobby, kde děti mají teda půlroční kroužek zakončený vystoupením pro rodiče. A potom závodní skupinu, kde děti mají celoroční kroužek zakončený soutěžemi. Takže budeme teď fandit a věřit, že s tím koronavirem to zvládneme a že pojedeme s dětmi na soutěže."

Aktuálně je v plánu téměř 9 desítek kroužků a kurzů pro děti, některé jsou i pro dospělé. Středisko nabízí také plno výtvarných, ale i sportovních aktivit.

Kamila Sikorová, pedagog volného času SVČ Klíč FM: "Klasické míčové hry, badmintony, sportování pro malé děti, takže malí sportovci, sportíci. Letošní novinka je potom třeba fyzio cvičení, které je pro starší děti a pro dospělé. Nabízíme také sportovní kroužky s prvky jógy a relaxace. Můžou se děti hlásit do všech kroužků. Jsme schopni vždycky ty kapacity, pokud je to možné, tak vždycky vyjdeme vstříc každému, kdo chce cvičit nebo si prostě jen u nás zahrát cokoliv, tak jsme ochotni vždycky to přizpůsobit a vyjít vstříc."

Patrik Siegelstein, ředitel SVČ Klíč FM: "Zájem je docela velký, ale přece jenom ten pokles kvůli covidu je tam vidět. Oproti poslednímu předcovidovému roku je ten zájem mnohem menší. Teď pro nás ty dva roky znamenaly pouze vracení zápisného, takže to je nějaký trošku ekonomický problém a jinak v podstatě my tu činnost plánujeme na ty kroužky tak, jak se otvírají. Takže si s tím nějak musíme poradit. Teď čekáme, jak to bude probíhat s probíhající čtvrtou vlnou a jestli bude se zavírat nebo nebude se zavírat, zda budou nějaké restrikce ze strany vlády, nějaká nařízení karanténní, covidová, nevíme."

Mezi zajímavosti například patří nový kroužek Rozmarýnek, kde se učí pěstování rostlin, založení akvária a všeobecně o přírodě. Nebo také kroužek Malý záchranář. Veškerý přehled najdete na webu klicfm.cz.

---Mohlo by Vás také zajímat