Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Lidé mohou vybírat lokalitu, která projde proměnou
  • Strážníci chytili zloděje při krádeži katalyzátoru
  • Aplikace Munipolis nově hlásí výstrahy ČHMÚ

Lidé mohou vybírat lokalitu, která projde proměnou

Odstartoval druhý ročník participativního projektu Zapoj F-M. Z návrhů veřejnosti do něj bylo vybráno devět míst. Proměnou za milion korun bude ale moci projít pouze jedno. To vyberou lidé prostřednictvím hlasování, které probíhá online i papírovou formou přímo na magistrátu.

Frýdek-Místek hledá další místo ve městě, které by si zasloužilo vylepšit. V 2. ročníku participativního projektu ZAPOJ F-M opět zapojuje občany, aby se účastnili přípravy proměny.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Participaci pro rok 2023 jsme trochu upravili. Občané měli možnost posílat nám své tipy na lokality ve městě, které by rádi změnili, vylepšili. My jsme potom samozřejmě museli tyto lokality probrat. Důležité bylo zjistit, jestli jsou na pozemcích města. Druhým kritériem byla finanční náročnost odhadovaná."

Na proměnu místa bude vyčleněn jeden milion korun, podobně jako tomu bylo v prvním ročníku u vítězné lokality Zátiší.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Dále jsme vybírali podle toho, jestli bude možné v tom daném místě zapojit veřejnost kreativně. Abychom tam opravdu něco vymýšleli. Protože dalšími fázemi je plánovací den a zapojení veřejnosti. To znamená, že projekt kousku chodníku, který je potřeba někde doplnit, jsme z toho vyřadili."

Lidé poslali desítky návrhů, některé byly doplněny i z loňského roku a další tipy měla i komise územního plánování.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já osobně jsem navrhoval lokalitu na Rivieře, kde jsou mezi vnitrobloky takové bezprizorní opuštěné a zanedbané asfaltové plochy, které chceme postupně přeměnit. Ale to bude trvat nějakou dobu, protože projekt ještě není dokončen."

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Lidé, kteří nám zaslali své podněty, ale nedostali se do užšího výběru, se nemusejí obávat, že bychom se jimi nezabývali. Tyto podněty si rozebraly jednotlivé odbory magistrátu a budou se jimi zabývat."

Nakonec bylo vybráno 9 lokalit, ze kterých může nyní veřejnost prostřednictvím hlasování vybrat tu, která projde proměnou.

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Stejně jako v prvním ročníku Zapoj F-M, i nyní ve druhém ročníku, mohou lidé hlasovat v Munipolisu. Dostanou se tam buď přes své přihlášení anebo pomocí QR kódu. QR kód najdou také v novém vydání Zpravodaje FM, v únorovém vydání. V Munipulisu mají na výběr devět vybraných lokalit. Novinkou v letošním ročníku je to, že lidé zasílali své návrhy sami na emailovou adresu, z těch potom vybírala komise. Další novinkou letošního ročníku je možnost hlasování pomocí předtištěných lístečků. Lidé mohou přijít na informace magistrátu v Radniční ulici 1148 a mohou vyplnit své tipy do předtištěných lístečků."

Hlasování bylo spuštěno 1. února a potrvá tři týdny.

---

Strážníci chytili zloděje při krádeži katalyzátoru

Strážníci ve Frýdku-Místku si připsali další mimořádný úspěch. Podařilo se jim zabránit krádeži katalyzátoru. Než stihla dvojice zlodějů poškodit zaparkované auto, dorazila na místo hlídka. Strážníci poté oba chytili na útěku. Jednoho téměř okamžitě, dalšího později. Výrazně pomohl městský kamerový systém.

Pod zaparkované auto na parkovišti v ulici Komenského ve Frýdku-Místku si pozdě večer lehl zloděj a chystal se ukrást katalyzátor. Jenže nevěděl, že už ho pozoruje strážník přes městský kamerový systém.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "Prozatím neznámý muž zkoušel na vozidlo nasadit zvedák a následně od vozidla odešel. Na základě tohoto zjištění byly ihned aktivovány obě hotovostní hlídky městské policie k monitorování dalšího vývoje situace."

Zloději si pro krádež vybrali auto, které stálo hned na okraji parkoviště. A navíc ještě na místě, pro invalidy.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "K vozidlu se zhruba po 25 minutách opětovně přiblížili dva muži. Z jejich počínání bylo zřejmé, že se z vozidla pokusí odcizit katalyzátor. Jeden hlídal a druhý muž ležel pod vozidlem."

Jakmile dorazila hlídka strážníků, dali se oba muži okamžitě na útěk směrem k blízkému parku.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "Tam se rozdělili a pronásledující strážníci se zaměřili na jednoho z nich. Ten se snažil ukrýt v nedaleké ubytovně. Tento objekt byl hlídkami městské policie následně prohledán a pachatel krádeže nalezen, omezen na osobní svobodě a na místě trestného činu předán hlídce Policie České republiky."

Druhý zloděj si zřejmě myslel, že unikl, ale i jeho později strážníci dopadli.

Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "V rámci této události si operátor městského kamerového dohledového systému rovněž v 01:35 hodin povšiml osoby odpovídající popisu druhého muže. Tato osoba byla na křižovatce ulic Frýdlantská a Komenského rovněž zajištěna hlídkou městské policie a následně předána do rukou Policie České republiky."

Později se ukázalo, že oba zloději jsou polské národnosti. V Polsku byl už jeden z nich dokonce odsouzen právě za krádeže katalyzátorů a současně je tam hledaný, protože nenastoupil do vězení.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že městská policie využívá všech svých možností. A to jak kamerového systému, tak i fyzické zdatnosti svých členů a poté, co operativně zajistili pachatele, který zlikvidoval piano v podchodu, tak nyní zakročila proti skupině, která kradla katalyzátory z automobilů ve Frýdku. A myslím si, že ten rychlý, akční zásah je opravdu hoden nějakého dobrodružného filmu. Ale jsem rád, že máme takovou městskou policii, která takto dokáže dotáhnout konkrétní případ."

Tím, že se zlodějům krádež nepodařila a nezpůsobili ani žádnou škodu, tak česká policie případ vyhodnotila jako přestupek ve stádiu pokusu. Případ tak bude řešen ve správním řízení. Zarážející také je, že polská strana si hledaného zloděje nepřevzala.

---

Aplikace Munipolis nově hlásí výstrahy ČHMÚ

Aplikace Munipolis, která přináší aktuální informace o dění ve městě, přichází s další novinkou. Byla do ní totiž přidána nová služba, díky které mohou být lidé informováni například o stavu ovzduší, nebo zvýšené hladině řek. Aplikace totiž hlásí výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu.

Aplikace Munipolis funguje ve Frýdku-Místku už více než rok a půl. Za tu dobu bylo prostřednictvím ní přečteno už téměř půl milionu různých zpráv.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Aplikace Munipolis, dříve Mobilní Rozhlas, byla novým krokem města, jak komunikovat s občany. Mnozí z nás si možná mysleli, že to bude aplikace, kterou budou využívat jenom mladí lidé. Nicméně ta aplikace se setkala s obrovským zájmem. Nepoužívají ji jenom studenti, ale dneska už jsou to tisíce občanů města. Zvykli si, že některé informace získají zde opravdu nejrychleji, nejpřesněji. A je to velmi populární. Proto my pracujeme samozřejmě dál s touto aplikací, rozšiřujeme její záběr."

Kromě aktuálních zpráv zde lidé najdou například městský zpravodaj v elektronické podobě, platební portál, tipy na výlety, COVID report, informace o dostupnosti kontejnerů a nově právě výstrahy meteorologů.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Aktuálně budeme spolupracovat i s Českým hydrometeorologickým ústavem. A budeme poskytovat aktuální informace o kalamitních situacích, rozptylových podmínkách, a tak dále. Mimo ty tradiční věci, které se týkají uzavírek dopravních, uzavírek například teplé vody, odstávek nebo nějakých poruch, výzev a tak dále. A myslím si, že to je přesně ta cesta, kterou je dobré se vydat, protože každý si najde tu informaci, kterou potřebuje a není zahlcen množstvím dat. Ale nastaví si přesně ty informace, které jsou pro něj důležité."

Aktuálně je do aplikace zaregistrováno téměř 3 500 tisíce lidí. Informace jsou přístupné ale i bez registrace. Očekává se, že počet uživatelů by se nyní mohl ještě navýšit. Jednak kvůli novým službám a nově lze také přes aplikaci hlasovat v participativním projektu Zapoj F-M, kde lidé vybírají místo, které projde úpravou za milion korun.

---Mohlo by Vás také zajímat