Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • 25 let psala vlastnoručně kroniky města, poslední dopisuje
  • Ve městě probíhá údržba veřejného osvětlení
  • Ve F-M trénovala česká basketbalová reprezentace U16

25 let psala vlastnoručně kroniky města, poslední dopisuje

Téměř 25 let psala vlastnoručně kroniku města. Vždy si musela dát záležet na pravopisu a úhledném textu. Kronikářka Anna Nováková je dnes v penzi, přesto ještě vypomáhá s dopisováním dvanáctého dílu. Za svou práci získá cenu města za rok 2020.

Velká a těžká kniha se stovkami stran plnými ručně psaného textu. Při pohledu na ni může člověka napadnout, že jde o historický zápis. Ve skutečnosti je to kniha plná historie, kronika Města Frýdku-Místku.

Anna Nováková, bývalá kronikářka Frýdku-Místku: "Ta hmotnost asi 10 až 11 kilo a určitě zajímavé i to, že ty první kroniky byly z umělecké dílny význačného knihvazače Frýdku-Místku pana Olšáka. Mistr Olšák tomu věnoval obrovskou pozornost a ty kroniky byly krásné."

Paní Anna Nováková začala psát kroniku města v roce 1994. Tehdy dostala za úkol dopsat šestý díl, ve kterém se musela vrátit ještě do revolučního roku 1989.

Anna Nováková, bývalá kronikářka Frýdku-Místku: "Když jsem se musela vracet k těm letům před rokem 1994, tak jsem byla v archivu pro všechna ta usnesení, abych mohla napsat i ta jména, protože jak mi kdysi řekl někdo: „Kronika, to je čas, to jsou jména.“"

V dávné minulosti se různé kroniky a paměti psaly podle možností. Až v roce 1920 vzešel v platnost zákon, že každá obec musí mít ručně psanou kroniku. Kronikář musel umět úhledně psát a nesměl udělat žádnou chybu. Paní Nováková byla ideální kandidát. Už v mládí ráda četla a ve škole byla nejlepší v češtině.

Anna Nováková, bývalá kronikářka Frýdku-Místku: "Zároveň mě k tomu posunulo asi to, že jsem byla schopna psát dobré slohovky."

Do kroniky se pak zaznamenávalo veškeré společenské, hospodářské, kulturní i politické dění ve městě. Různé statistiky počtu obyvatel, či žáků ve školách.

Anna Nováková, bývalá kronikářka Frýdku-Místku: "Každý ten rok začínal pohledem na nějaké společenské dění. To odráželo tu atmosféru života celé společnosti, celé republiky bych řekla, protože třeba tam byly volby."

Paní Nováková byla navržena mezi osobnosti města a zastupitelé následně chválili, že získá cenu města za rok 2020.

Anna Nováková, bývalá kronikářka Frýdku-Místku: "Byla jsem hodně překvapená. Protože, když člověk odejde do důchodu, tak má pocit, že uzavřel tu důležitou kapitolu pracovního života a že už pak po mě nikdo nebude nic chtít. Samozřejmě, že už si na mě ani vlastně nevzpomene, takže to bylo hodně překvapivé."

Paní Nováková skončila jako kronikářka v roce 2018 a dnes by na penzi ještě ráda doma dopsala dvanáctý díl.

Anna Nováková, bývalá kronikářka Frýdku-Místku: "Když jsem opustila kroniku jako kronikářka, tak jsem cítila ještě povinnost ještě alespoň část přepsat ručně."

Od roku 2006 byl zákon o kronikách upraven, že se mohou zapisovat i do digitální podoby. Přesto je řada měst píše ještě dodnes i ručně.

---

Ve městě probíhá údržba veřejného osvětlení

850 sloupů veřejného osvětlení prochází letos ve městě pravidelnou údržbou. Pracovníci technických služeb je pravidelně každý rok natírají. Kromě toho probíhají i běžné opravy lamp, které nesvítí a zároveň se pomalu připravuje podzimní výměna dalších LED diodových svítidel.

V těchto dnech můžete ve Frýdku-Místku vidět montážní plošiny s pracovníky technických služeb, jak natírají sloupy veřejného osvětlení. Ty menší jdou snadno, u těch vysokých je to trošku náročnější.

Martin Herot, Provoz veřejné osvětlení: "Těchto vysokých zhruba tak 10 až 11 za den, jinak ty nízké sadovky i kolem 25 až 30 za den se dá zvládnout. Záleží podle umístění, jak jsou přístupné a jestli je kolem zeleň. Musí se trochu vždycky ostříhat."

Město je rozděleno na čtyři kvadranty a každý rok se natírá jedna čtvrtina z celkového počtu osvětlení.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Letos je na řadě, jak my tomu říkáme, Frýdek-Sever. To znamená od řeky a od ulice Hlavní směrem k Magistrátu. Těch sloupů, které se natírají v tom letošním roce, bude zhruba 850. S tím, že tam probíhají i čištění těch světel. V současné době se dokončuje čištění veškerých světel na Zámeckém náměstí, takže tam by to teoreticky mohlo trošku prokouknout."

Zároveň probíhá i preventivní údržba a opravy nefunkčních světel, které mohou hlásit i lidé přímo přes webové stránky technických služeb.

Martin Herot, Provoz veřejné osvětlení: "Lidi hlásí k nám na dispečink vadné osvětlení. Hlásí to i městská policie, pochůzkáři, takže prakticky my to do dalšího dne opravujeme."

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "My máme samozřejmě takový systém, že dvakrát v týdnu, zpravidla to bývá z neděle na pondělí a z pondělí na úterý. Naši zaměstnanci projíždějí křížem krážem celé město uličku po uličce a zjišťují nesvítící body, které hned na místě v noci opravují. Takže tímto možná i trošku odpovídám na jeden dotaz z našich webových stránek, který jsme v minulosti měli, proč opravujeme v noci. V současné době těch poruch bývá zhruba mezi dvaceti až třiceti za ten jeden dvoudenní výjezd."

Martin Herot, Provoz veřejné osvětlení: "Jsou vesměs spokojení, překvapení, že jedeme celkem rychle. Protože oni to nahlásí většinou ten den a někdy i ten den a většinou do dalšího dne se to opraví."

Zároveň se pracovníci provozu veřejné osvětlení pomalu připravují na pravidelnou výměnu LED diodových svítidel.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Jsme ji zahájili v roce 2016, výměnou na cyklostezkách, kde k dnešnímu dni máme vyměněno zhruba 190 světel, pokračovalo se pak v místních částech, ať už to byla Skalice, Lískovec, Chlebovice nebo Zelinkovice a letos prakticky v říjnu se připravujeme na výměnu v místní části Panské Nové Dvory, kde bude vyměněno zhruba 315 svítidel."

Výměna těchto světel začne na podzim.

---

Ve F-M trénovala česká basketbalová reprezentace U16

Ve Frýdku-Místku trénovala česká basketbalová reprezentace. Šlo o loni poskládaný tým šestnáctiletých hráčů. Zázemí našli v nově postavené moderní basketbalové hale. V současnosti se připravují na mezinárodní turnaj v Srbsku, který proběhne v půlce srpna.

Narodili se v roce 2005, ale jejich průměrná výška už je 185 centimetrů. To je dobrý předpoklad, aby mohli hrát basketbal. Jako reprezentační výběr poprvé přijeli trénovat do Frýdku-Místku.

Josef Svoboda, hráč basketbalové reprezentace U16: "Z Písku, Jihočeký kraj, ve Frýdku jsem poprvé a je to tady dobré docela. Hala je dobrá, zázemí je dobré."

Jakub Zvolánek, hráč basketbalové reprezentace U16: "Já jsem z Ostravy, takže to mám kousek a ta hala mě velmi překvapila, protože jsem tu poprvé úplně. Nečekal jsem, jak to tady bude vůbec vypadat. Viděl jsem fotky a překvapilo mě to mile."

František Rón, trenér české basketbalové reprezentace U16: "Zaprvé tato nádherná hala, protože něco takového se musí využít. Hlavně pro reprezentaci, protože tady máme neskutečný prostor, zázemí. A samozřejmě i díky panu Navrátilovi, který nás sem pozval."

Robin Foniok, šéftrenér Basketpointu F-M; asistent trenéra reprezentace U16: "Poskytli jsme jim určitě skvělé zázemí, které tady nově vzniklo ve Frýdku-Místku. Dva oficiální tréninkové basketbalové kurty, samozřejmě mají kluci podmínky, jak stravovací."

Základ mladé české reprezentace se zformoval v loňském roce. Sezónu jim ale zastavil koronavirus. Letos v létě tak začaly opět přípravnými kempy, po kterých přijde účast na velkých turnajích.

František Rón, trenér české basketbalové reprezentace U16: "My se snažíme vybrat takzvané ty prospekt hráče, kteří by v budoucnu měli tahat českou reprezentaci. Ta cesta je ještě pro ně samozřejmě dost daleká, ale záleží na nich, jestli využijí ten potenciál nebo ne."

Jakub Zvolánek, hráč basketbalové reprezentace U16: - Jak probíhá ta příprava? - "Je to náročné, máme to v podstatě od začátku prázdnin, ale myslím si, že se každý tady zlepšuje a nikdo to nebere na lehkou váhu."

Josef Svoboda, hráč basketbalové reprezentace U16: "Teď nás tady čekají dvě přípravná utkání se Slovenskem, takže uvidíme po utkání, co musíme zlepšovat."

František Rón, trenér české basketbalové reprezentace U16: "Máme ještě jeden kemp v Brně a potom nás čeká takzvaný Challenge turnaj, protože letos FIBA zrušila Mistrovství Evropy, ale jsou Challenge turnaje, velice silné. A čeká nás v Novem Sadu velice kvalitní turnaj, kde bude Srbsko, Turecko, Izrael, Slovinsko, Belgie, takže výborný turnaj na závěr té přípravy."

Ve Frýdku-Místku odehráli mladí basketbalisté dvě přípravná utkání se Slovenskem a obě vyhráli. Turnaj v Srbsku se odehraje od 16. do 21. srpna.

---Mohlo by Vás také zajímat