Začala příprava území na stavbu volnočasového areálu
Frýdek-Místek připravuje výstavbu nového rozsáhlého volnočasového areálu. Budoucí moderní prostor pro rekreaci i sport bude určen všem generacím. Nabídne například horolezeckou stěnu i velkou dřevěnou loď pro děti. Otevřít by se měl příští rok.
Frýdek-Místek zahájil přípravné práce pro výstavbu volnočasového areálu. Vznikne na ploše bývalého dopravního hřiště v ulici 28. října. Areál už byl uzavřen, odstranily se staré plochy a chystá se příprava terénu pro stavbu.
Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Postupně vznikne volnočasový areál, který ve Frýdku-Místku – a myslím si, že i v širokém okolí – nemá obdoby. Bude tady profesionální lezecká stěna, velký kopec pro děti s tunely, vznikne velká loď jako atrakce k prolézání, plus spousta dalších drobných doprovodných atrakcí pro maminky, pro tatínky, pro děti. Včetně nějakých hřišť na pétanque pro vedlejší domov pro seniory."
Jiří Kajzar (Naše Město F-M), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Začneme úpravami cest, osvětlením, oplocením a parkovištěm. Vznikne asi 25 parkovacích míst a využijeme i známý grilovací domeček, který přizpůsobíme pro potřeby areálu. Chtěl bych vypíchnout lezeckou stěnu, která byla navržena po dohodě s místními lezci z Frýdku-Místku. A myslím si, že jsme vyšli vstříc jak výškou, tak celkovým komfortem."
Areál se bude skládat z klidové zóny, ze zóny pro malé děti a pro sport. Zóny mají logicky navazovat na okolní zástavbu.
Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Bude vedle cyklostezky, takže doplní možnosti rekreace u řeky. Zároveň přispěje k tomu, aby sídliště Riviéra, které projde revitalizací, mělo místo, kde může celá rodina trávit volný čas. Nicméně určitě to místo nebude jenom pro toto sídliště. Opravdu si myslím, že bude lákat celé město i okolí."
Jiří Kajzar (Naše Město F-M), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další atrakce potom budou postupně realizovány v dalších letech. Bude to na více fází. Nebudeme instalovat vše najednou. Chceme si v praxi ověřit, jak budou jednotlivé prvky populární."
Areál bude mít ve správě městská společnost Sportplex. Budova správce nabídne možnost občerstvení, k dispozici bude WC pro návštěvníky, dobíjecí stanice pro elektrokola i úschovna menších zavazadel.
Jiří Kajzar (Naše Město F-M), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Celý areál bude oplocený. Dlouho jsme zvažovali, zda oplotit, ale na základě zkušeností z jiných měst a doporučení odborníků jsme se rozhodli, že oplocení bude. Areály bez oplocení často čelí vandalismu."
Celkové náklady na realizaci budou známy po dokončení projekčních prací. Výstavba bude probíhat na etapy a prvního zpřístupnění by se veřejnost mohla dočkat na jaře příštího roku.
---
F-M se zapojil do Světového dne porozumění autismu
Frýdek-Místek se letos opět připojil ke Světovému dni porozumění autismu, který každoročně připadá na 2. dubna. Kromě osvěty dlouhodobě podporuje i organizace, které pracují s dětmi na spektru autismu a jejich rodinami.
Autismus je vrozená porucha některých mozkových funkcí, která způsobuje, že dítě prožívá, myslí a chová se jinak než jeho vrstevníci. Právě s autisty pracuje ve Frýdku-Místku nejvíce Dobrovolnické centrum ADRA.
Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "V současnosti spolupracujeme asi se 45 rodinami, se kterými se pravidelně potkáváme v rámci našich kroužků. Ty mají většinou volnočasový charakter – jde o pohybové a kreativní aktivity. Od září plánujeme rozšířit naši nabídku o dramatický kroužek, který bude otevřený pro všechny děti, které o něj projeví zájem."
V rámci regionu se ADRA dětem s autismem věnuje už 8 let.
Petr Adamus, zástupce vedoucího Dobrovolnického centra ADRA F-M: "Zájem o naše aktivity je obrovský, protože celosvětově dětí na spektru autismu přibývá – statistiky jsou v tom neúprosné. Jsme rádi, že máme důvěru města, které nás v tomto dlouhodobě podporuje."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek letos opět podpořilo částkou 180 tisíc korun dobrovolnické centrum ADRA, které zajišťuje projekt zaměřený na rodiny s dětmi s poruchou autistického spektra. V loňském roce jsme také poprvé podpořili organizaci Mikasa, která pomáhá lidem s autismem a jejich rodinám najít cestu ke štěstí a osobní spokojenosti. Město také zřizuje vlastní příspěvkovou organizaci Žirafa, která se věnuje i osobám s autismem – a to v rámci denního stacionáře, chráněného bydlení nebo odlehčovací služby."
Pracovníci odboru sociálních služeb na magistrátu se i letos připojili k podpoře Světového dne porozumění autismu, který připadá na 2. dubna.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsem rád, že jsme si tento den připomněli i s mými kolegyněmi a kolegy z odboru sociálních služeb, kdy jsme se společně vyfotili v modrém. A proč právě modrá? Protože symbolizuje komunikaci a sebevyjádření – a právě s tím mají lidé s poruchami autistického spektra největší potíže. Tito lidé však mají právo na plnohodnotný život, stejně jako všichni ostatní. A nejen v tento den jim můžeme vyjádřit naši podporu a porozumění."
Podpora lidí s autismem tak ve Frýdku-Místku není jen jednorázovým gestem, ale dlouhodobým závazkem.
---
F-M rozšířil placené parkovací zóny kolem magistrátu
Frýdek-Místek rozšiřuje placené parkovací zóny. Od dubna jsou zpoplatněna parkoviště v okolí magistrátu v Radniční ulici. Město tak chce vyjít vstříc zdejším rezidentům i návštěvníkům radnice. Systém nyní běží ve zkušebním režimu, aby si lidé vyřídili rezidenční karty a dlouhodobé parkování.
Frýdek-Místek upravil od dubna systém parkování. Změny se dotkly hlavně ulic v okolí magistrátu. Nejvýraznější je zpoplatnění celé ulice Hasičské, která je nově zařazena do zóny C. A také zpoplatnění parkoviště v Těšínské pod magistrátem v zóně B.
Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Město – kromě toho, že se stále snaží získávat nová parkovací místa – musí v těch nejsložitějších lokalitách, zejména v centrech, zavádět opatření tak, aby návštěvníci, kteří jedou například na úřad nebo si něco vyřídit, našli krátkodobé parkovací místo. Zároveň máme kolem frýdeckého náměstí, například na ulici Hasičská, mnoho rezidentů – lidí, kteří tu bydlí – a ti měli bohužel všechna místa obsazená právě návštěvníky."
U parkovišť v Radniční, Těšínské vedle magistrátu a Na Blatnici se změnilo zařazení do zón.
Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Změny v parkování budou vždy složité, ale jejich hlavní cíl je zajistit krátkodobé parkování pro návštěvníky úřadů nebo náměstí, včetně první půlhodiny zdarma. Zároveň chceme vyjít vstříc rezidentům, aby měli větší pravděpodobnost, že zaparkují."
Zpoplatněno bylo také parkoviště v ulici Viléma Závady u kruhového objezdu s třídou T. G. M. na Slezské.
Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Zároveň bych chtěl všechny ujistit, že – stejně jako v minulosti například v případě ulice 8. pěšího pluku – bude nyní nastavena měsíční ochranná lhůta. V ní budou mít lidé čas vyřídit si potřebné parkovací karty, zjistit podrobnosti na odboru dopravy, a zároveň během následujících dvou měsíců budeme sbírat veškeré podněty, připomínky a návrhy na vylepšení. Postupně je budeme zapracovávat, stejně jako jsme to udělali v Místku. Je to vyvíjející se systém, který chceme neustále upravovat podle reálných potřeb tak, aby byl co nejpříjemnější pro všechny."
Velké úpravy v parkovacím systému zavedlo město v roce 2022, jejich cílem bylo zabránit dlouhodobému stání aut ve vytížených lokalitách. V zóně A se platí 10 korun na hodinu a 50 korun za den. V zóně B 20 korun na hodinu a 100 korun za den. A v zóně C 30 korun na hodinu. První půlhodina je přes mobilní aplikaci zdarma, ale město už řeší také možnost zavedení této výhody i do automatů. Lepší ceny mají i rezidenti a majitelé dlouhodobých parkovacích lístků.
---